6 MILLIARD 6 MILLIOEN I Officieele Landbouwmededeelingen voor de provincie Zeekind BEVESTIGD TE 'S-BRAVENHAOE BESTUUR: L. C. F. t. VAN HELOEN TUCKER. A. A. B. BOCKER, BR. J. J. MOMTUH. N. J. i. OROBBEN, F. E. EVERS. Het nieuwe boekjaar der maat schappij is aangevangen met een totaal verzekerd bedrag van ruim gulden In het afgeloopen boekjaar werd schade erkend tot een totaal bedrag van meer dan gulden Voegt ook Uw belang bij het groote geheel en neemt deel in de steeds groeiende risico- 'spreiding! VRAAGT INLICHTINGEN AAN UW ASSURANTIE- W BEZORGER! Verkoop van z.g. „vrije paarden". Reeds eerder werd medegedeeld ,dat onder meer de premie-merries niet onder de taxatieregeling vallen en vrij kunnen worden verkocht, mits zoo wel de kooper als verkooper beiden vanaf Januari 1941 lid zijn van het Stamboek en de aan- of verkoop binnen 3 dagen bij den PI. Vertegen woordiger wordt gemeld. Onder premiemerries worden verstaan, 2-jarige en oudere merries welke op een in 1939 of later, door het Stamboek gesubsidieerde premie-keuring werden gepri meerd. Met nadruk zij er op gewezen, dat mer ries welke alleen vóór 1939 werden geprimeerd, dus later niet meer, NIET als premie-merries worden beschouwd. Alleen de merries welke in 1939 of 1940 of 1941 of 1942 werden/zullen worden geprimeerd, worden als premie-merrie beschouwd. In verband met eventueel voor de Duitsche Weermacht te houden vordering van paarden en mede met het oog op de omstandigheid, dat de aan- of verkoop van een premie-merrie binnen 3 dagen bij den plaatselijken vertegenwoordiger moet worden gemeld en hierbij het stamboek- bewijs moet worden overgeleverd, wordt den stamboekfokkers dringend in overweging gegeven de stamboekpapieren van hun 2-jarige of oudere premiepaarden, welke in 1939 of later werden geprimeerd, op te zenden aan den Administrateur der Zeeuwsche Keuringen der Ver. het Ned. Trek paard, Dhr. A. Cappon, Corns. Eversdijkstraat 2, Goes, teneinde deze papieren te doen voorzien van het stempel ,,Premiepaard". Het is onnoodig, stamboekpapieren van merries welke uitsluitend in 1938 of vroeger werden ge primeerd (dus niet in 1939 of later), mede te zenden. Bij toezending van de stamboekpapieren aan den heer Cappon, dient een gefrankeerde retour- enveloppe, voorzien van het adres van den afzen der te worden bijgevoegd. Aan dit laatste dient stipt de hand te worden gehouden. Verkoop van vlas. Er mag sinds 22 Juni j.l. geen vlas verkocht worden, indien de kooper niet in het bezit is van een aankoopvergunning, uitgereikt door de Onder vakgroep Vlasbewerkende Industrie. Alleen op vertoon van een dergelijke aankoopvergunning mag een teler zijn vlas verkoopen. Evenals voorheen moet er van elke verkoop van vlas een verkoopbriefje worden opgemaakt en is het de taak van den teler ervoor te zorgen, dat er binnen vijf dagen na den datum van verkoop een exemplaar van het verkoopbriefje op het kan toor der L.C.O. te Goes wordt ontvangen. (Dit jaar het verkoopbriefje rechtstreeks naar Goes zenden). r Wordt het opzenden van een verkoopbriefje ver zuimd, dan kan het vlas niet worden afgenomen wegens het ontbreken van een machtiging tot afname. Een aankoopvergunning alleen is namelijk niet voldoende; de kooper moet bovendien een mach tiging tot afname hebben en deze ontvangt hij eerst nadat het verkoopbriefje bij de L.C.O.is binnengekomen. Deze machtiging tot afname moet aan den ver kooper worden overhandigd; ze doet tevens dienst als vervoerbewijs, zoodat de verkooper ze bij leve ring met de partij meegeeft. Deze machtiging tot afname is echter pas geldig als vervoerbewijs, nadat ze door den P.B.H. is afgestempeld, zoo dat men dus vóór het vervoer aanvangt, eerst de machtiging moet laten afstempelen. Mits er aan bovenstaande voorwaarden wordt voldaan mag er tot 1 Augustus a.s. ook vlas te velde worden verkocht. Na genoemden datum mag er uitsluitend worden verkocht tegen taxatieprijs, waaruit voortvloeit, dat er dan ook monsters moeten worden getrokken. Stieren en ossen. Het mag voldoende bekend geacht worden, dat a. Fokstieren (N.R.S.-, Fokvereenigings- of z.g. „wilde" fokstieren met exterieurkeuring) niet mogen worden aangehouden zonder geldig iden titeitsbewijs van de L.C.O. b. Meststieren steeds gedekt moeten zijn door een geldig identiteitsbewijs en een contract en c. mestossen, steeds gedekt moeten zijn door een contract. Het is gebleken dat sommige veehouders boven genoemde dieren aanhouden zonder geldige be wijzen. Wij waarschuwen, belanghebbenden met klem aangezien den C.C.C.D. bij de a.s. controle tot vervolging zal overgaan, indien een overtre ding wordt geconstateerd. Afleveren slachtvee. De aandacht wordt er op gevestigd dat voor de slacht geschikte runderen die zouden vallen in de klassen AA, A of B uitsluitend mogen af geleverd worden aan de Bedrijfsorganisatie hetzij op eigen naam, hetzij op naam van een anderen veehouder. Hieronder vallen o.m. vette vaarzen en koeien. Geconstateerde overtredingen zullen streng wor den gestraft. Huisslachting. Tengevolge van het feit dat alle verplicht af te sluiten mestcontracten voor varkens in onze pro vincie zijn geplaatst is aan Zeeland toestemming verleend om reeds thans de grootere gezinnen (voorloopig 7 of meer gezinsleden) ongeacht of al dan niet contracten zijn afgesloten gelegen heid te bieden een tweede varken voor huisslach ting te mesten. De vergunningen kunnen worden afgehaald bij de pl. vertegenwoordigers onder opgave van het bHrkmerknummer en tatoueer- nummer. Men mag echter nimmer meer varkens gelijk- tijdig aanhouden dan de toewijzing groot is. Vervoer van varkens. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat geen enkel varken (dus ook geen big) ver voerd mag worden zonder vervoerbewijs. Ongedekt vervoer kan inbeslagnameen vervol ging tengevolge hebben! Vervoerbewrjzen zijn verkrijgbaar bij de Pl. ver tegenwoordigers. Strooregeling voor oogst 1942. Iedere veehouder, die in het bezit'Is van rundvee, paarden, varkens en geiten moet vóór 15 Juli '42 een aanvraagformulier voor stroo oogst 1942 hebben ingevuld en bij zijn Pl. Bureauhouder of -vertegenwoordiger hebben ingediend. Veehouders die dit nog niet hebben gedaan, worden in hun eigen belang aangeraden dit thans onverwijld te doen. Op basis van de op het aanvraagformulier ver melde normen zullen zoo spoedig mogelijk aan de aanvragers toewijzingen voor stroo verstrekt worden. Er zal onderscheid worden gemaakt in twee soorten toewijzingen t.w. a. vergunningen tot het aankoopen van stroo oogst 1942 ofwel b. toewijzingen voor gebruik van stroo uit eigen oogst 1942. Welke veehouders in aanmerking komen voor een aankoopvergiummg. Heeft een veehouder 20 pet. of minder bouwland en daarenboven minder dan 12y2 are stroogewas- sen per groot stuks vee verbouwd, dan kan hij in aanmerking*komen voor een aankoopvergun ning. Hij moet op het aanvraagformulier vermel den van wie(n) hij dit stroo wenscht te betrek ken. Wordt het stroo van een teler betrokken, dan moet de telerleverancier de op de achterzijde van het aanvraagformulier voorkomende verklaring teekenen. Er wordt nog speciaal de aandacht op gevestigd, dat voorloopig nog geen aankoopvergunningen voor stroo moeten worden aangevraagd voor het afdekken van aardappelen, voederbieten en peen. Hiervoor zal later nog gelegenheid worden ge geven. (Voor toewijzingen stroo van eigen oogst moet dit wel reeds worden aangevraagd) In tegenstelling met wat op het aanvraagformu lier is vermeld zij nog vermeld, dat de norm voor de zuiver particuliere paardenhouders, niet is 40 kg. stroo per paard en per week, doch slechts 35 kg. stroo per paard en per week. Toewijzing stroo uit eigen oogst 1942. Telers van stroogewassen komen in aanmerking om van eigen oogst 1942 een bepaalde hoeveel heid stroo te gebruiken voor eigen vee en voor het afdekken van aardappelen, voederbieten en peen etc. Dergelijke aanvragers behoorden derhalve de voorzijde van het aanvraagformulier niet in te vullen, wel echter de linkerkant op de achterzijde van het aanvraagformulier. Door telers moet nu reeds worden opgegeven hoe veel stroo zij voor het afdekken van aardappelen, voederbieten en peen noodig hebben. Het zal kunnen voorkomen, dat een teler van stroogewassen minder opbrengst aan stroo zal hebben, dan hij voor zijn vee gebruiken mag. Indien een dergelijke teler in 1942 minder dan 12 Are graangewassen per groot stuks vee heeft verbouwd, kan hij nog een aanvrage in dienen voor een aanvullende aankoopvergunning. Wat hij te kort zou komen voor het afdekken van aardappelen, voederbieten en peen moet hij evenals andere aanvragers om een aankoopver- gunning van stroo nog wachten tot hieromtrent nadere publicatie is verschenen. Wordt een aanvullende aankoopvergunning voor het vee gewenscht, dan moet vanzelfsprekend ook de voorzijde van het aanvraagformulier wor den ingevuld. Tot slot wijzen wij er nog op dat de voor het geheele seizoen, (dus tot aan oogst 1943) benoo- digde hoeveelheden stroo in één keer moeten wor den aangevraagd. Hoogere toewijzingen zullen derhalve later als regel niet verstrekt kunnen worden. Aanvraag plantvergunning fruitboomen en bessen. Om fruit te mogen telen voor den handel, d.w.z. Clngezonden mededeeling) met de bedoeling om het te verkoopen, moet men erkend zijn als aangeslotene B (fruitteler) door de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale. Dit geldt ook voor jonge fruitaanplantingen, daar de hoornen immers worden geteeld met de be doeling de oogst die zij later zullen geven te verkoopen. Onder fruit wordt verstaan: appels, peren, prui men, kersen, roode-, witte-, zwarte en kruis bessen. (Frambozen en aardbeien worden dus niet onder fruit gerekend, dat door een aangeslotene B mag worden geteeld. Om frambozen en aardbeien te mogen telen, moet men erkend zijn als aangeslotene A en men moet in het bezit zijn van een Tuinbouwteeltvergun ning waarop de oppervlakte is vermeld die men mag telen). Om een boomgaard te mogen aanplanten of een bestaande boomgaard te mogen uitbreiden is ver gunning noodig. Ook moet men vergunning hebben, om een boom gaard die men koopt te mogen exploiteeren. Deze vergunning moet worden aangevraagd bij de Afdeeling Tuinbouw der L.C.O. voor Zeeland. Daar naar alle aanvragen een onderzoek wordt ingesteld, is het van belang, dat deze in de eerste helft van iedere maand wordt ingediend. Om in het bezit te worden gesteld van boven genoemde vergunning moet men aan bepaalde eischen voldoen. Daarbij is voldoende practische kennis wel de voornaamste factor waarop wordt gelet. Zij, die zelf niet over voldoende kennis en erva ring beschikken om een fruitteelt-bedrijf te lei den, kunnen ook in het bezit der vereischte ver gunning worden gesteld, indien zij een deskundig persoon in dagelijkschen vasten loondienst heb ben. Het is niet voldoende indien een kennis technische voorlichting geeft of, indien een loon- sproeier zich met de leiding en - verzorging wil heiasten. Ook na het afgeven der vergunning blijft er vanwege de L.C.O. toezicht op het nakomen der aangegane verplichtingen. DE PLV. PROV. VOEDSELCOMMISSARIS VOOR ZEELAND. Levering van slachtschapen De L.C.O. voor Zeeland maakt bekend dat wegens het zeer geringe aanbod van slachtschapen de gebruikelijke schapenmarkten gedurende de zo mermaanden geen doorgang kunnen vinden. Het ligt wel in de bedoeling om een of meerdere markten in te lasschen indien een aantal scha penhouders voor voldoende aanvoer zou kunnen zorgen. Schapenhouders die wenschen te leveren, dienen voor 15 Juli a.s. aan de L.C.O. te Goes op te geven hoeveel geschikte slachtschapen men wenscht af te leveren in het tijdvak eind Juli begin Augustus 1942.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 12