NEDERLAND VOEDT ZICH ZELF Bespuit uw aardappelgewas tijdig en goed! Productieslag 1942 BENUT ELK HOEKJE VAN UW LAND! rr fi No. 69 De aardappelziekte De Plantenziektenkundige dienst Koperoxychloriden Bij het gebruik van de nieuwe koperhoudende middelen Met zeer veel zorg gespoten Bordeauxsche pap Het koper toevoegen aan de kalk Bourgondische pap De bespuitingen ter voorkoming van de ziekte Te spuiten voordat de ziekte optreedt Spuit daarom wanneer de atmosfeer warm- vochtig, dus broeierig is. Zooals bekend, kan belangrijke schade zoowel aan het aardappelloof als aan de knollen veroorzaken. Daar het tijdstip, waarop deze ziekte kan optreden, thans genaderd is, vestigt de aandacht van de aardappelverbouwers op de noodzake lijkheid van het tijdig toepassen van maatregelen ter voor koming van deze ziekte. Die maatregelen bestaan uit het op het juiste tijdstip beginnen MET en het daarna eenige malen herhalen VAN een bespuiting met een' oplossing van een koperhoudend middel. Onder deze koperhoudende middelen zijn dit jaar vooral van beteekenis de Deze laatste zijn voor direct gebruik geiled. Zij behoeven alleen in de voorgeschreven hoeveelheid water te worden opgelost. neme men echter het volgende in acht Er moet worden; de vloeistof moet zeer fijn over de planten worden verdeeld. Verder zijn er aanwijzingen, dat het gewenscht is de bespuitingen eerder te herhalen dan bij gebruik van Bordeauxsche of Bourgondische pap, terwijl de laatste bespuitingen in het seizoen met een oplossing van ten minste anderhalf maal de normale sterkte moeten worden uitgevoerd. Kopersulfaat kan alleen na toevoeging van kalk of van sodex gebruikt worden. De wordt bereid door iy2 kg. kopersulfaat en 1 kg. versch gebluschte of poederkalk afzonderlijk in water op te lossen. Is dit geschied, dan wordt de kopersulfaatoplossing bij de kalkoplossing gevoegd. En niet omgekeerd. Dus let wel: Dit mengsel wordt dan tot 100 liter aangelengd. Per 100 liter water is dus noodig 1 y2 kg. kopersulfaat en 1 kg. versch gebluschte of poederkalk. De Het mengsel van kopervitriool en sodex is ook onder den naam „Normaal Pappoeder" in den handel verkrijgbaar. Van dit mengsel neemt men 2)4 kg. per 100 liter water. Evenals bij gebruik van de nieuwe koperhoudende midde len worden ook bij de aanwending van Bordeauxsche of Bourgondische pap de laatste bespuitingen met pap van l1/3 tot V/2 maal de normale sterkte uitgevoerd. Men houde er rekening mee, dat O dienen en dus niet ter bestrijding. Daarom dient gij e Het is niet aan te geven, wanneer dit het geval is, daar het optreden afhankelijk is van de weersomstandigheden. Dan is het weer gunstig voor het optreden van de ziekte. Van belang is ook, dat tot in het laatst van het groei seizoen de bespuitingen worden voortgezet. wordt^ bereid door van iy2 kg. kopervitriool en driekwart kg. sodex (watervrije soda) een papje te maken en daarbij onder voortdurend omroeren 100 liter water te roeren. Hier en daar blijft wel eens een aardappel weg of mislukt een plant om welke reden ook. Dikwijls blijven hoeken van wendakkers ongebruikt doordat men daar met de ploeg niet kon komen. Telt men al die verloren hoeken en mislukte aardappelstoelen bij elkaar, dan komt men toch tot een aardige oppervlakte. Ook deze oppervlakte mag niet ongebruikt blijven, want vele kleintjes maken een groote. Het middel daartoe is om op open plaatsen in aard appelvelden mergkool of koolrapen in te boeten. Datzelfde doet men op de verloren hoeken van de akkers, die daarvoor eerst bijgespit moeten worden. Het spreekt vanzelf, dat dit inboeten ook dient te geschieden op de bietenvelden waar men nog meer open plekken ziet optreden dan in de aard appels, doordat bieten gemakkelijker slachtoffer worden van 'vreterij. Als men zorgvuldig al deze plekken vol met voederplanten zet, zal men aan het eind van het jaar versteld staan over de hoeveelheid, die daardoor nog wordt bijeen gegaard. Hoofdredacteur: Jac. ter Haar E z., Ruinerwold. Algemeen redacteur: R. S. L. W. H. van M our ik, Den Haag. Verantwoordelijk voor de exploitatie: J. Bongenaar, Den Haag; voor de advertenties: Jv. d. Kr oef, Den Haag. P 19^619. K 1128

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 16