DE VLASKWEEKERSDAG te LEEUWARDEN De Wit-Blauwbloei kwestie opnieuw in het licht gesteld P. J. Hylkema van Mensingewier: „Nederland zal in de toekomst een grooten uitvoer moeten hebben van zaaizaden van Nederlandsche rassen!" Donderdag 2 en Vrijdag 3 Juli organi seerde de Ned. Kweekersbond een Vlas- kweekersdag te Leeuwarden in de Harmonie, waarbij Vrijdagmorgen excursies werden ge houden naar het Concurrentkweekveld te Engelum, het vlasproefveld van den Keurings dienst Friesland te St. Anna-Parochie en de Warmwaterroterij, eveneens te St. Anna- Parochie. Voor dezen kweekersdag bestond' in de kringen van vlaskweekers, -bewerkers en landbouwdeskundigen een groote belangstel ling en vele bekende namen uit de vlaswereld waren dan ook vertegenwoordigd. Een vijftal prae-adviezen waren ingezonden, n.l. door Mej. Prof. Dr. Tine Tammes, Oud- hoogleeraar te Groningen, een verhandeling over „De erfelijkheid van de blöemkleur bij het vlas"; door den bekenden kweeker P. J. Hylkema van Mensingewier over „Vlasver- edeling"; door den Rijkslar.dbouweonsulent voor de Vezelgewassen, Ir. L. J. A. de Jonge van Wageningen, over „De beteekenis van het vezelor.derzoek voor den Vlaskweeker"; door Ir: A. C. Leendertz van de afd. Proefvelden van het Centraal Instituut voor Landbouw kundig onderzoek te Wageningen over „Het rassenprobleem bij Vlas"; en door den heer A. Wijffels, bedrijfsleider op de Warmwaterroterij te St. Anna-Parochie over „Het vlasonderzoek aan de Warmwaterroterij De Vogel." Voor het grootste gedeelte werden deze inleidingen des Donderdagsmiddags in de Harmonie behan deld, alleen de lezing van den heer Wijffels werd als toelichting tijdens de excursie op de Warmwater roterij gehouden. Op deze inlei dingen hopen wij later terug te komen. In het openingswoord van den Voorzitter van den Ned. Kweekersbond, Prof. Dr. J. C. Dorst, Directeur van het Instituut voor Plantenvfer- edeling te Wageningen, wees de spreker op de groote liefde, die de vlaskweeker voor zijn werk aan deze eeuwenoude kultuurplant moet bezitten. Vlas is een plant, die je niet weer los laat, vervolgde hij; de Belgische vlasbe werkers spraken na een langen zwaren ar beidsdag in de stoffige braakruimten nog en kel en alleen over vlas. S De vlaskultuur is al zeer oud en dateert reeds van ver voor onze jaartelling. Tijden van grooten bloei en van diep verval heeft deze kuituur gekend en zelfs leek het er de laatste jaren veel op, dat de plant voor immer, zou verdwijnen. Maar even taai als de vlasvezel is de kuituur zelve en thans beleven we, mede door de oorlogsomstandigheden, weer een pe riode van grooten bloei. Voor het kweeken van vlas is nog maar be trekkelijk weinig aandacht bekteed. Daarom achtte de Ned. Kweekersbond het zeer ge- wenscht het vlas eens als onderwerp voor een kweekersdag te nemen en gezien de groote medewerking die het bestuur van den Kwee kersbond bij de organisatie van dezen dag mocht ondervinden/is de keuze van dit onder werp wel zeer gelukkig geweest Het verheug de het bestuur ten zeerste, dat het een vlas- kenster bij uitnemendheid als Prof. Dr. Tine Tammes, direct bereid had gevonden, hier een inleiding te houden en gaarne gaf de voor zitter haar nu het woord om haar voordracht naar voren te brengen. Achter elkaar behandelden nu de verschillen de sprekers hun prae-adviezen en hoewel de tijd geen lange gedachtenwisselingen toeliet, werd van de gelegenheid tot het stellen van vragen een druk gebruik gemaakt. Vooral de conclusie's, getrokken door den heer Ir. Leen dertz in zijn inleiding over de wit-blauwbloei- kwestie, ontlokte van de zijde van de Friesche kweekers, die meenden de Concurrent in be scherming te moeten nemen, 'n warm debat. Wij hopen later op deze plaats de zeer belangrijke inleiding stuksgewijze te kunnen afdrukken, zoodat wij voorloopig met deze aanduiding kunnen volstaan. De voorzitter, Prof. Dr. Dorst, besloot dezen middag met een nabetrachting van het ge sprokene. „Uit de inleidingen", begon spreker, „is wel zeer sterk naar voren gekomen van- welke overwegende beteekenis de rassenkeuze Is op onze vlaskultuur en industrie. Industrie en verbouwer stellen beide hun speciale eischen, waarbij nog de wenschen van de vlasbewerkers komen. Bovendien is voor Ne derland de export van zaaizaden van 't groot ste belang, zoodat wij ook nog met de wen schen en eischen van de buitenlandsche ver bouwers rekening moeten houden. Dit maakt de keuze vaak moeilijk, gezien de groote kli matologische verschillen in de Europeesche vlasgebieden onderling. Dit maakt, dat men niet gemakkelijk kan zeggen: kijk hier is nu het ras, dat een ieder tevreden zal stellen. Voor den boer is de vezel- en zaad opbrengst wel het voornaamste. Voor den bewerker en vlasfabrikant spelen vezellengte en lintkwali teit een zeer groote rol. Over de veredeling nog dit. De oudste verede ling is die van den Frieschen boer Jensma. Deze man heeft misschien veel grooter betee kenis voor de Europeesche vlaskultuur dan wij nu kunnen beseffen. Juist omdat zijn werk leidde tot het ontstaan van een landras, vol- 8 Warmwaterroterij „De Vogel" o.a. St. Anna-parochie. (Foto De Jong) Mej. Prof. Dr.. Tine Tammes en Ir. D. J. Ade Jonge bestudeeren de kleurschakeeringen in de ouderscheidene kruisingen (Foto De Jong) kome aangepast aan den klimatologische om standigheden, goed uitgeziekt en aangepast aan den grondaard. In 1894 wees de kweeker J. H. Mansholt in een antwoord op een prijsvraag' op de moge lijkheid, uit het blauwe importvlas een zuiver witbloeivlas te selecteeren, maar vooral de noodzakelijke zaadwisseling bracht in de praktijk groote moeilijkheden mede. De eerste veredeling bestond uit het uitzoe- 'ken van de zuivere lijnen, de tweede stap in de goede richting was de kruisbestuiving, waarmede in ons land Prof. Dr. Broekema is begonnen. Dan is tot de veredeling ook te rekenen de bestrijding van de vlasziekten, waarop Hylkema ons in zijn inleiding zoo duidelijk heeft gewezen. Het uitzoeken van voor roest, triphs,. enz. gevoelige en ongevoe lige types is van het grootste belang. De heer de Jonge heeft gewezen op de be teekenis van het vezelonderzoek. Dit is wel een heel belangrijk punt bij de vlasveredeling, waaraan men eerst in dezen tijd eenige aan dacht is gaan schenken. Ik wil hier nog aan toevoegen, dat het vlas een product is, dat vele ups en downs heeft gevoerd. Toch komt telkens weer de vlasvezel opnieuw naar voren en dat geeft ons de goede hoop, dat ook in de toekomst het vlas zich zal weten te handhaven. Maar daarvoor zal noodig zijn de nooit af latende arbeid van den kweeker om steeds verbetering aan de ons bekende vlasrassen aan te brengen. Hierbij zal hij gesteund moe ten worden door de wetenschap en de toege paste wetenschap en steeds zal hij op hun steun moeten kunnen rekenen". Den volgenden morgen om 8 uur stonden alle deelnemers met bun fietsen aangetreden voor het Oranjehotel om onder leiding van Prof. Dr. Dorst op excursie te gaan. Het eerste bezoek betrof het Concurrentkweekveld te Engelum. Het was uitgezocht excursie-weer en in den vroegen morgen bloeiden de vlas velden prachtig. Op het kweekveld te Enge lum werden verschillende Concurrentkruisin gen bezichtigd, ook werd hier veel aan lijnen.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 8