Voeder winning Je Jaargang AFo. 28 Vrijdag 17 Juli 1942 <1*1 maar de puntjes op de i zetten Hoe te komen tot meer en beter voer 'xwvcUiarui IN de moeilijke tijden waarin wij leven heeft op zijn beurt ieder onzer wel eens behoefte om zijn hart uit te storten en wat er dan los komt is van zeer verschillenden aard. Maar het samenvat tende met één woord kunnen wij zeggen: klachten. Het zijn klachten over de moeilijkheden om het land gereed te maken, klachten over de moeilijk heden om hier of daar het gewas eens even te helpen, klachten over de moeilijkheden om het land schoon te houden, klachten over de bezwaren om den oogst en dan met name den aard appeloogst binnen te krijgen. En als deze klach ten dan nog niet voldoende waren, klachten over de ons opgelegde plichten en bij deze weer in het bijzonder klachten over de veelevering. Meen nu niet, dat ik de bezwaren niet inzie en meen ook niet dat ik niet kan begrijpen dat men klaagt, maar ik vraag mij wel telkens weder af: wat helpt dat klagen? U zelf niet, ons met el kander als boeren niet en de gemeenschap niet. Geeft het voor een oogenblik eens wat lucht, welnu, klaag dan maar eens, maar niet lang en blijf er vooral niet bij staan. Waar ieder onzer en waar wij als landbouwgroep en waar de gemeenschap belang bij heeft is, dat wij, wat wij met een mooi woord noemen: de puntjes op de i zetten. Alles wat wij doen, moe ten wij dikwijls doen met onvoldoende hulpmid delen, maar dat neemt niet weg dat wij het werk wat wij doen hebben af te maken. Vergeet bij de I het puntje niet, want deze letter zou onvolkomen zijn als die punt er niet opgezet was. Zoo is het met ons werk op het oogenblik ook. Natuurlijk hindert het ons, dat wij het niet zoo goed kunnen doen als wij het vroeger gewoon waren, dat wij zelfs zoo voor en na er wel eens wat van moeten maken, maar ook in dit laatste geval moe ten wij nog altijd weder zorgen, dat, wat wij er van kunnen maken af Is. Zoo goed mogelijk dus het land bestellen, zoo goed mogelijk met den be schikbaren mest, hetzij met een beetje kunstmest, hetzij met natuurlijken mest, die in ons bedrijf valt, het land bemesten. Meer nog dan vroeger zorgen voor schoon land en dus meer nog dan vroeger alles wat onkruid is en dus van het land mede eet verwijderen. Het oogsten zoo doen dat wij ons nooit behoeven af te vragen: is hierbij ook iets niet gedaan wat nog had kunnen worden gedaan? En wat het weidebedrijf betreft wordt misschien nog meer inspanning van ons gevraagd. Uit de weide halen wat er uit te haien is. Zoowel als gras ais hooi en als kuilvoer en dan dit voedsel voor *>©ns rundvee nog zooveel mogelijk met gewassen van den akker aanvullen. Er komen doen wij niet, maar waar het op het oogenblik op aan komt dat is: zoo weinicf mogelijk afwijken van hetgeen wij vroeger konden bereiken. Inspanning na inspan ning, het is het eenigste wat er tegenwoordig voor den bodembewerker en den bodemgebruiker is weggelegd. Naarmate onze eigen Nederlandsche grond meer opbrengt schiet er voor het Neder landsche Volk meer over. leder, die het U anders vertelt, tracht U van den goeden weg te brengen. Het is niet de eerste maal dat ik het zeg en mis schien ook niet de laatste, maar ik wil het toch nog eens goed duidelijk zeggen: alleen als wij zelf alles gedaan hebben wat wij konden doen om in het akkerbouwbedrijf en in het veeteeltbedrijf voort te brengen wat wij maar konden voortbren gen hebben wij recht van spreken. Nogmaals, de genen die U dat anders vertellen trachten U op den verkeerden weg te brengen. Nu nog tenslotte een enkel woord over hetgeen ons volk dreigt te vernietigen: de zwarte handel. Ik hoorde dezer dagen van een pont over een on zer rivieren, niet een van de grootste, waar op een dag tienduizend personen overgezet moesten worden, allen op weg om wat te halen. Ik kreeg het verhaal van iemand van het boerenland en maakte de opmerking: op deze wijze wordt de dis tributie totaal in de war gestuurd. Waarop prompt het gewone antwoord kwam: als je eten moet hebben dan moet je het toch maar gaan halen en waarop mijn wederantwoord kwam: alleen zij, die over geld beschikken kunnen op deze wijze hun voedsel halèn maar de groote massa heeft dat geld niet en hun aandeel in het voedsel waarop zij, als Nederlandsch volksgenoot even goed recht heeft als ieder ander krijgt zij door dezen zwarten handel niet. Ik geloof dat ik mijn verteller over tuigde, ik hoop het althans en ik wilde wel dat ik iederen boer en lederen tuinder ervan kon door dringen, dat, als zij er Inderdaad prijs op stellen Nederlander te blijven zij te vuur en te zwaard den zwarten handel moeten bestrijden. Het gevolg van dezen zwarten handel is niet alleen dezen zomer, maar ook in den komenden winter een dusdanig verschil In het beschikbaar hebben van voedsel, dat er geen Nederland zal blijven met een geor dend volk. En dit is de eerste en de laatste voor waarde om Nederlander te blijven en Nederland te behouden. Nadat ik had geschreven over de reis die ik heb gemaakt en mij heb gewend tot de niet-mede- werkenden en de laatste maal tot de wél- medewerkenden onder de titel: Praten, heb ik tot beiden nog iets te zeggen. Als wij een vraagstuk bekijken, onverschillig op welk gebied, dan mogen wij er alleen over gaan spreken als wij het vraagstuk begrijpen en over voldoende kennis beschikken om over den inhoud daarvan te oordeelen. Bij ieder vraagstuk :s het mogelijk om er iets goeds van te zeggen of iets slechts. In vroeger tijden, toen menschen van mijn leeftijd nog kinderen waren en ook later, toen zij al tot volwassenen waren opgegroeid werd ons altijd gezegd: Al ben je het met een of andere meening niet eens, je moet die meening toch eer biedigen. In later jaren en met name in de laatste jaren en in misschien nog sterker mate in den tegenwoor- digen tijd is dat anders. Ik laat dit verschijnsel, wat ik als een ziekteverschijnsel beschouw, ditmaal rusten, maar ik wil aan beide groepen van perso nen dit goed op het hart drukken dat het mooi is als men een vraagstuk zakelijk kan beoordeelen, doch dat dit niet het hoogste is wat men in de praktijk mag vragen. Als ik iets wil doen dan moet dat inderdaad geschieden met kennis van zaken, maar beslissend voor mijn resultaat zal zijn: de geest waarin ik mijn werk doe. Blijf ik bij het zake lijke staan en heb ik geen oog voor hetgeen dit zakelijke moet bezielen: de geest, dan ben ik een arme stumperd. En nu speciaal voor de wei-medewerkenden: Houdt den goeden geest van den nieuwen tijd hoog! DEELDEN we in het vorige artikeltje van deze serie iets mede over de algemeen op het zand verbouwde stoppelgewassen als mergkool, knollen en spurrie, nu willen we de aandacht nog eens vestigen op enkele an- derere groenvoedergewassen. Sommige zullen nog gezaaid kunnen worden als stoppelgewas na den a.s. oogst van het hoofdgewas, andere zal men als ondervrucht al eerder gezaaid moeten hebben. De zaken, die dezer zomer niet meer uitge voerd kunnen worden, houde men eens in ge dachten voor het volgent! jaar. Daar de om standigheden verre van normaal zijn, zullen zich bij de teelt van de hierna genoemde ge wassen moeilijkheden voordoen, wat betreft de bemesting en vooral ook de zaaizaadvoor ziening. Maar met goeden wil en gezond ver stand zal de practische boer nog veel tot stand kunnen brengen en zich door de om standigheden niet geheel uit het veld laten slaan. Enkele mogelijkheden willen we onder uw aandacht brengen. Ie. Voederwikken, om in het najaar te voe ren of te kuilen. Kan men nog zaaizaad be komen en ziet men niet op tegen de zeer hoogen prijs, dien het wikkenzaad momenteel heeft, dan kan men in de vroegen rogge- of gërststoppel of na vroege aardappelen wel voederwikken telen als stoppelgewas. Op de goede zandgronden niet te hoog en droog en niet te zuur zullen de wikken met suc ces geteeld kunnen worden. We zaaien de wikken met b.v. haver als steungewas. Per bunder is noodig 100 kg wik kenzaad en 60 kg b.v. Adelaarfoaver. Volgens de Rassenlijst 1942 zijn de Negro-wikken wel het meest aanbevelenswaardig. Een voordeel is, dat bij deze teelt geen stik stof noodig is, daar de wikken als vlinder-

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 1