Mededeelingen NIEUWS uit het gewest 180 MILLIOEN omtrent eenige waterschaps- en wegen aangelegenheden betreffende het jaar 1941 PverzekerINTM^ AFDEELING E v an de Prov. Griffie kregen wij bovenge- noemd boekwerkje toegezonden. In dit boekje wordt de eeuwige strijd van den Zeeuw tegen de zee op een duidelijke wgze weergegeven en met voldoende cijfermateriaal verduidelijkt. Wij ontleenen er het volgende aan: Waterschapsreglementen Bij besluit vaji 22 Januari 1941 werd overgegaan tot opheffing van 76 gewone polders en water schappen en van 5 uitwateringswaterschappen, met gelijktijdige oprichting van één waterschap, genaamd Het Vrije-van-Sluis, omvattende alle gronden en wateren van de opgeheven polders en waterschapen, benevens alle daartusschen gele gen, tot nu toe niet in eenigen polder of eenig waterschap gelegen gronden en wateren; dit be sluit werd goedgekeurd door den Secr.-Gen. v. h. Dep. van Waterstaat op 24 April 1941. Het besluit van 19 Dec. 1939, tot opheffing van den Molenpolder (Arnemuiden) en tot vereeni- ging van de gronden van dien polder en eenige andere gronden met den polder Walcheren, werd bij besluit van den Secretaris-Generaal van 9 Juni 1941 goedgekeurd. Bij besluit van 29 Juni 1941 werd besloten de Eerste Bathpolder en de Tweede Bathpolder te vereenigen tot één waterschap, genaamd De Bathpolders goedgekeurd door den Secr. Gen. op 3 November 1941. Oevers stranden De resultaten der peilingen waren zeer uiteen loopend. De gewone één- of meerjaarlijksche peilingen en strandmetingen hadden over het algemeen gere geld en naar behooren plaats; aan enkele pol ders of waterschappen geschiedden de peilingen en/of strandmetingen wegens den oorlogstoestand niet of slechts ten deele. Vallen en oeverafschuivingen kwamen voor aan de polders of waterschappen Oud-Kempenhof stede (Stavenisse), Willem Anna (Z.B.), Elle- woutsdijk (Everinge), Onrust (N.B.), Anna Friso (N.B.) en Leendert Abraham (N.B.). Noord-Beveland had hiervan het meeste te lijden, namelijk aan drie polders, waarvan die aan de Leendert Abraham polder in den nacht van 2 op 3 Januari 1941 de ergste was. Bij verschillende polders werden de zeeweringen verhoogd of verzwaard. De gezamenlijke kosten dezer werken bedroe gen 277.393.16. Werken der calamiteuze polders of waterschappen De Kosten voor onderhoudswerken en werken in het belang van de zeewering of oeververdediging bedroegen in totaal 452.560.69 waarvan voor onderhoudswerken 192.935.18. De voornaamste posten over zeeweringoever verdediging waren: in verband met den dijkwal aan den Leendert Abrahampolder in totaal 118.387.54. Zinkwerken en steenbestorting tot verdediging van den onderzeeschen oever aan den Willem Ahnapolder 115.129. Werken dei* waterkeerende, niet cala miteuze polders of waterschappen Eenoverzicht volgt van de werken aan genoemde polders of waterschappen, waarvan wij enkelen vermelden: Het aanleggen en verhoogen van buitenbermen aan de polders of waterschappen Nieuwe- of Jonge van Dreischor-of-Balder, Poortvlièt, Karei Thoom, Soelekerke en Stoppeldijk e.a. aan den Karelpolder en de waterschappen Hoedekens- kerke en Ellewoutsdijk. Het uitvoeren van steenstortingen aan de water schappen Schouwen en Baarland. Stormen en stormscuade Zware stormen, gepaard gaande met buitenge woon hooge vloeden, kwamen in 1941 niet voor; stormachtig weder, al of niet gepaard gaande met hooge tijen,' heerschte op 5 en 6 Augustus, 11, 18, 19, en 2630 October, 1 en 7 November en 7 en 8 December. Aan enkele waterkeeringen werd hierdoor eenige schade toegebracht. Voorts werd aan enkele waterkeeringen schade veroorzaakt door bomexplosies en mijnontploffin- gen. Waterloozing De afwatering van den Koninginnepolder werd geleid naar het gemaal in den Elisabethpolder (Biervliet). Verschillende oliegemalen werden omgebouwd op electriciteit of gasgeneratoren. Wegen Uitgevoerd werden: Door de Provincie, het aanleggen van een vrrj- liggend rijwielpad langs een gedeelte van den weg TholenScherpenisse, .ter lengte van 0.917 km.; door de Provincie, de aanleg van een vrij- liggend rijwielpad langs den weg NeuzenAxel, wegvak 't Zwaantje, ter lengte van 1.406 km. In uitvoering op het einde des jaars was: Verbetering van een gedeelte van den weg Tho lenScherpenisse; de door de gemeente Middel burg ondernomen aanleg van een tot den weg KoudekerkeMiddelburg behoorenden zijtak; de onderscheidenlijk door de Provincie, de onder houdsplichtige commissie van den weg Nieuw- vlietSluis/Retranchement, het waterschap Het- Vrije-van-Sluis en de Provincie ondernomen aan leg van het wegvak Nieuwvliet, verbetering van het wegvak Potjes, verbetering van het daarop aansluitende wegvak De Draai en aanleg van het wegvak Prinseweg, alle deelen van den weg Buitenlust - Groede - Nieuwvliet - Zuidzande - Sluis; de door de gemeente Biervliet onderno men verbetering van het bij haar in onderhoud zijnde deel van den weg Hoofdplaat-Biervlietweg no. 19, wegvak Biervliet. Verder waren verschillende* uitvoeringen tot wegverbetering in voorbereiding en waren ont werpen in voorbereiding. EEN GESLAAGDE GEITEN- TENTOONSTELLING TE OOSTBURG Uit verschillende plaatsen uit de provinGie bereik ten ons meldingen, dat aldaar de coloradokever of larven zijn gevoifden. Wij wijzen nogmaals met nadruk op het gevaar. Controleer uw aardappelvelden en meldt de even- tueele vondst van kevers of larven direct ten gemeentehuize, zoodat de noodige maatregelen ter vernietiging getroffen kunnen worden. cr) t=> Op 30 Juli a.s. hoopt de heer Joh. IJzerman te Heinkenszand zijn 70sten verjaardag te vieren. Hij is sinds 10- Maart 1890, dus ruim 52 jaar, werkzaam op de Helenahoeve te Heinkenszand, die gedurende dien tijd bewoond wordt door de Fam. van I waar den. De zoons van IJzerman hebben ook allen hun eersten boerenarbeid op de Helenahoeve verricht Inzending -en kwaliteit bevredigend Woensdag 15 Juli 1942 werd op het Ledelplein te Oostburg een geitententoonstelling gehouden, waarvoor, ondanks de ongunstige weersgesteld heid, een flinke belangstelling bestond. Er waren ruim 50 dieren aangevoerd en de kwaliteit was over het algemeen zeer goed. De prijzen werden toegekend als volgt: Geiten, ingeschreven in het Provinciaal Stamboek, onverschillig ras geboren vóór 1939: la. Lies, eig. P. J. Marsielje, Schoondijke; lb. Liza, eig. A. Lensen, Waterlandkerkje; 2a eig. I. v. d. Vijver, Oostburg; 2b. Dora II, eig. A. de Visser, Oostburg; 3a. Betsy, eig. F. Haars, Water landkerkje; 3b. Mina, eig. Adr. Buyze, Groede; 4. Mina, eig. M. Plader, Oostburg. Eenjarige melkgeiten: la. Saartje, .eig. J. v. d. Hooft. Groede; lb. eig, J. Berton, Oostbürg; 2a Flora, eig. P. v. Vooren, Oostburg; 2b. Bea, eig. C. Dhaenens, Oostburg; 3. Roosje, eig. I. Wage, Oostburg; 4. Jenny, eig. F. Haars, Waterlandkerkje. Tweejarige melkgeiten: 1. Corrie, eig. B. Goedebeur, Zuidzande; 2. Erna, eig. A. Harsielje, Schoondijke. Driejarige melkgeiten 1. Blanck de Ketelaar, eig. W. Meesen, Water landkerkje; 2. Jenny, eig. F. v. Hulle, Zuidzande. Vier- of meerjarige geiten: 1. Laura, eig. A. J. Lensen, Waterlandkerkje; 2a. Flora. eig. Th. de Poorter, Oostburg; 2b. Betje, eig. E. Verheye, Waterlandkerkje. Lammeren (volbloed) la. Bethsie, eig. Abr. Buyze, Groede; lb. Greta, eig. M. Plader, Oostburg; 2. Betsy, eig. A. P. Risseeuw, Oostburg; 3. Marie, eig. A. Simpelaar, Oostburg. Lammeren: 1. Nina eig. P. a. Vooren, Oostburg; 2a. Liesje, eig. P. v. d. Velde, Oostburg; 2b. Sara, eig. Fr. de Kok, Oostburg; 3. -Betsy, eig. Iz. Marsielje, Oostburg; 4. Corrie, eig. G. Haartsen, Water- landkerkje. Geiten met minstens 2 volbloed afstammelingen: 1. Lisa, eig. A. J. Lensen, Waterlandkerkje; 2. Dora II, eig. A. de Visser, Oostburg. Kampioene van de tentoonstelling werd „Lies", eig. P. J. Marsielje, Schoondijke; reserve kam pioene „Laura", eig. A. J. Lensen, Waterland kerkje. Coloradokever m ONDERLINGE GEVESTIG0 Tl 'S-0RAVENHA8E BESTUUR: LC.f.L VAN HELDER TUCKER, A. A. B. B0CUR, NR. J. J. MONTH*, tL I. i. GR08BEN, F. E. EVER». (Bedrijfsschade en Huurderving) Het verzekerd oedrag dezer af- deeling bedraagt thans gttlden Bij bedrijfsschade of schade we ij gens huurderving, wordt GEEN Rijksbijdrage verleend, zoodat een j verzekering hiertegen zeer raad zaam is. De afdeeling E is geves. tigd te ROTTERDAM Meent 94, Minervahuis II, Tel. 21718 Gevolmachtigde voer Amsterdam: FIRMA TOLLENAAR WEGENER Rokin 75-79, Telefoon 42006 VRAAG x INLICHTINGEN WJW BIJ UW ASSURANTIE BE7CRGER (Ingezonden mecedeelin Jaarverslag veiling „St. Annaland en Omgeving" De veilingsvereeniging; „St. Annaland en Omge- ving" hield haar jaarvergadering onder voorzit terschap van Dh. J. F. Brooijmans. Over 1941 heeft de veiling zeer productieg ge werkt. Wegens uitbreiding van de groenten- en fruitteelt is in 1941 veel van deze producten ge veild. De omzet steeg met en bedrag van 153.000 en bereikte een record met 364.177.60. De prijzen waren over het algemeen goed. De voorzitter herdenkt het overlijden van Dh. C. P. van Luijk, die sinds de oprichting der veiling bestuurslid is geweest. Het ledental is met 5 gestegen tot 255. Geveild werden: Groep St. Annaland: Aardappelen 1.450.112 kg voor 69.584.34 Uien 2.529.292 kg voor ƒ130.075.37 Peen 1.425.250 kg voor 51.310.66 Groenten en fruit 114.050 kg voor 2.840.19 Groep Scherpenisse: Aardappelen 1.152.415 kg voor 52.963.76 Uien 931.555 kg voor 46.914.29 Tot bestuurslid werd herkozen Dh. J. F. Brooij mans; inde vacature, ontstaan door het overlijden van Dhn. C. P. van Lurjk, werd gekozen Dh. A. Bergers (administrateur). Tot lid van de financieele commissie werd ge kozen Dh. M. J. Flenbaas. De provisie blijft als voorheen, behalve voor peen (is massaproduct geworden). Die is van 4 op 3 gebracht. Entréegeld blijft hetzelfde. Besloten werd lid te worden van de Uienfederatie, daar deze zeer veel nuttig werk doet voor de uientelers. Daarna werd een inleiding gehouden door den veilingmeester over den verbouw van enkele tuin- bouwgewassen, als witlof, prei, knolselderij en stamboonen. Trouw aan den grond

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 11