1m: Officieele Landbouwmededeelingen w, fioiKianir ijzing KUNSTMESTSTOFFEN voor de provincie Zeekind Van ridders en boeren Aanhouden van stieren en ossen. Nogmaals wordt er de aandacht op gevestigd dat mestossen steeds gedekt moeten zijn door een contract. Het aanhouden van mestossen zonder contract is strafbaar. Ossen geboren na 1 Nov. 1941 mogen slechts worden aangehouden door veehouders die daarvoor een toewijzing hebben ontvangen en derhalve een contract kunnen aan vragen. Meststieren kunnen eveneens alleen worden aan gehouden op contract, doch moeten tevens van een identiteitsbewijs voorzien zijn. Voor stieren geboren na 1 November 1941 geldt eveneens de bepaling dat deze slechts kunnen worden aange houden door veehouders die een toewijzing ont vingen en derhalve contract èn identiteitsbewijs op het Distritcskantoor kunnen aanvragen. Voor N.R.S.-fokstieren ontvangt men automa tisch een identiteitsbewijs. Voor fokvereenigingsstierkaiveren dient men bin nen 3 dagen schetsing aan te vragen op het Districtskantoor. Voor wilde fokstieren, die uitsluitend kunnen wor den aangehouden door veehouders die ook in vorige jaren een wilde fokstier aanhielden dient men zijn aanvrage eveneens binnen 5 dagen na de geboorte te richten tot het Districtskantoor. Per daarvoor in aanmerking komend bedrijf kan slechts één stier geschetst worden. De identi teitsbewijzen van deze fokstieren zijn niet over draagbaar wat dus wil zeggen, dat deze stieren niet afgeleverd kunnen worden tenzij aan de Bedrijfsorganisatie. Weide contracten. Veehouders die in het voorjaar 1942 een aantal weidecontracten hebben afgesloten op „Centrale" of „vrije" runderen en de betreffende dieren reeds gedeeltelijk hebben afgeleverd kunnen op verzoek nieuwe contracten verkrijgen met als verval datum 30 November 1942. Er worden echter geen „Centrale" runderen beschikbaar gesteld. Voor nadere inlichtingen kan men' zich wenden tot de Districtskantoren. Vervoer over de Westerschelde. Met ingang van Donderdag 23 Juli 1942 kunnen weer vervoerbewijzen, geldig voor het vervoer van rundvee en schapen over de Westerschelde, wor den uitgereikt. Het vervoer mag uitsluitend geschieden via de Provinciale veeren. Alle ander vervoer is ver boden. De bewijzen zijn verkrijgbaar bij den controleur die zich bij of op het veer bevindt doch alleen voor gebruiksvee van klasse C of D. Op Zondagen mag geen vervoer plaats vinden. Verhandelen van AA, A of B runderen. Het verhandelen van deze runderen is krachtens Artikel 18 van de Vee- en Vleeschverordening 1941 alleen toegestaan indien de runderen aan. de B.O.V.V. worden afgeleverd met bestemming om te worden geslacht. Bedoelde runderen waar onder ook vallen vette drachtige of guste koeien en vaarzen mogen aan derden niet vrij verkocht worden. De L.C.O. voor Zeeland te Goes kan hiervan, op schriftelijk verzoek, ontheffing ver- leenen. Ombouw tractoren. Dezer dagen zijn verschillende vergunningen voor ombouw van de tractoren op generator verzon den. Ofschoon voor allen het materiaal voor om bouw nog niet aanwezig is, worden de loondor- schers aangeraden hun tractoren toch op de aan gegeven tijd bij de ombouwgarage te bezorgen. Voor de noodige wijzigingen, ds het uitboren der cylindervoeringen e.d. kan dan onmiddellijk ge zorgd worden. In den tijd dat deze werkzaamheden worden uitgevoerd, zal inmiddels ook het overige materiaal worden afgezonden. De geheele om bouw wordt hiermede Kunstmest voor nacultuur. Herhaaldelijk worden er aanvragen ingezonden ter verkrijging van een extra toewijzing kunst mest voor nacultuur.' j Er wordt op gewezen, dat voor nacultuur geen extra kunstmest wordt verstrekt. DE PLV. PROV. VOEDSEL- COMMISSARIS v. ZEELAND Zaaizaadregeling koolzaad 1942 De Pica voor Zeeland maakt het volgende bekend: Verboden is de handel in en de uitzaai van Mans- holt Hamburger Koolzaad, zoowel N.A.K. ge keurd als ongekeurd. Koolzaad van het ras Lembke, Janetzki enz. N.A. K. gekeurd en ongekeurd mag voor zaaizaad worden verhandeld en wel van a. teler naar handelaar, b. teler naar teler (zie opmerking hierover). Bij verkoop aan een handelaar moet de teler in het bezit zijn van een aankoopvergunning, welke vergunning moet worden aangevraagd door den handelaar aan ons kantoor te Goes, afd. Zaai zaden. Alléén tegen overlegging van deze ver gunning kan de teler een geleidebiljet bekomen bij zijn Plaatselijken Bureauhouder. Bij verkoop aan een anderen teler moet de teler /leverancier 'n bestelbon hebben van den teler-kooper. Een ge leidebiljet wordt alléén tegen inname van een bestelbon verstrekt.. Tevens moet bij verkoop van teler aan teler door den leverancier een bijzondere heffing worden be taald aan zijn P.B.H. Het bedrag der heffing zal nog nader bekend gemaakt worden. Ongedekt vervoer van koolzaad is derhalve verboden. Het zal voor ieder duidelijk zijn dat hetgeen ten aanzien van directe inlevering van koolzaad reeds eerder gepubliceerd werd, niet van toepassing is voor ongekeurd Lembkes koolzaad. De kar die in de modder zat! Toewijzing smeermiddelen De Pl.v. Prov. Voedselcommissaris voor Zeeland maakt bekend, dat voor het aanvragen voor smeermiddelen ten behoeve van den landbouw, slechts die bedrijven voor een toewijzing in aan merking komen, die over machinale drijfkracht beschikken en ten genoege van PI. Vertegenwoor digers kunnen aantoonen, dat hun jaarverbruik meer dan 12 kg. bedroeg. Landbouwtractoren komen slechts in aanmerking voor zoover daar voor brandstof wordt toegewezen, dus in het al gemeen alleen de op generator omgebouwde trac toren. Alle andere bedrijven, ofschoon hun jaarverbruik meer dan 12 kg. bedraagt, komen niet in aan merking. Deze zullen hun gebruik tot 12 kg. per jaar moeten beperken, welke hoeveelheid zonder vergunning kan worden betrokken. ANNEER wij de geschiedenis van de Middel eeuwen nagaan, dan is het ridder zijn, alsmede het in bezit hebben van uitgestrekte gronden, schering en inslag geweest. In die tijden bestonden er dus standen: adel, geestelijkheid en lijfeigenen. Meestal was een bisschop tevens ridder, bekleed dus met wereldlijken macht. Zoodoende was er eigenlijk alleen maar sprake van ridder en lijf eigenen, van meester en knecht. De meester, eigenaar van uitgestrekte landerijen, hield zich uitsluitend bezig met strijd, jacht en andere adellijke zaken. De lijfeigen, de boer dus, was geheel en al in zijn dienst en moest de landerijen van zijn heer en meester bewerken in onderdanig heid en dienstbaarheid. Deze toestand was alleen maar voor den adellijken heer en zijn familie ideaal. Voor de lijfeigene, de boer dus, zeer be klagenswaardig. Geen wonder, dat de boer niet in tel was, zoodat liederen, gedichten en romaps uit dien tijd alleen maar handelen over ridders en ridderlijkheid, over strijd, jacht en andere rid derlijke feiten. Vooral het liefde- en minnespel was een geliefdkoosd onderwerp. Zulke toestan- <fén konden natuurlijk niet blijven voortbestaan. De lijfeigenen streden om onder het juk vandaan te komen en met succes; van slaven werden zij vrije boeren. Slechts eenige resten van adellijkheid, van meester en knecht, hebben zich, zij het dan ook in gewijzigden vorm, kunnen handhaven. Maar in plaats van den ridder kwamen de kapi talist, de millionair en de grootgrondbezitter. Dat zijn de moderne „ridders" zonder zwaard en zon der kasteel, die in het bezit zijn van een groote dosis sluwheid, geraffineerdheid en onverantwoor- delijkheidsgevoel. Zonder in yele gevallen zelfs maar eigenaar van landerijen te zijn, hebben zjj den boer tot 'n modernen slaaf gemaakt, die van den vroegen morgen tot den laten avond moet ploeteren om het hoöfd boven water te houden. Voor stikstofbon No. 1 geldig tot 1/8/42 Voor kali t bon No. 1 en 2 geldig tot 1/8/42 Voor f osf orzuurbon No. 1 tot nader bericht Voor koper (en mangaan geen bon noodig, alleen.., tijdig K.S.B. „Excello" bestellen. Bij tijdig gebruik kan kopertekort geen ontginningsziekte of andere nadeelen meer veroorzaken, dus reeds thans bestellen voor vol gende oogst. (Ingezonden mededeeling). Zoo was de toestand voor 1940. He IET is vooral voor jonge boeren de taak om de- maatschappij weer op pooten. te helpen, haar weer op te bouwen in ware rechtvaardigheid en naastenliefde. Een kar, die tot aan haar as in de modder is blijven steken, moet met vereende krachten eruit geholpen worden. Het heeft echter geen zin wan neer ieder voor zich een anderen kant uit gaat trekken, men moet onder leiding van één man in dezelfde richting duwen en trekken. Zoo is het ook met den arbeid, de eer en de positie van den boer. Onder één leider bouwen, aan het huis waarin het boeren- en visschersvolk van Nederland ondergeschikt is: de Nederlandsche Landstand. Boerenleider Roskam strijdt voor de belangen van den boer. Schaart U achter hem! Het is bijna onbegrijpelijk dat er nög altijd onder ons boeren gevonden worden die tegen zichzélf, tegen hun eigen boerderij en tegen het boer zijn als ozodanig blijven strijden. Als iedere boer de grootheid en de schoonheid van onzen tijd maar eens inzag, als hij een weinig de toekomst mogelijkheden van de grondslagen, welke nu gelegd worden, kon overzien, zou hij zich scha men om ook maar een oogenblik hieraan afbreuk te döen. De jonge boeren zullen deze dwarsdrij vers later met oneer blijven noemen als menschen die ons voor hadden moeten gaan, maar treurig genoeg hun tijd niet hebben begrepen, als men schen die daar stonden waar zij niet hadden moe ten staan. Dankbaar daarentegen en met eere zullen wij de namen noemen van hen, die hun tijd begrepen en ons voorgingen. Zeewier als veevoeder Van het eiland Tholen wordt ons gemeld, dat aldaar zeewier, zgn. klappers, wordt gesneden* Dit wordt gedroogd, gemalen en verder tot vee voeder verwerkt. Wij hopen hierop nader terug te komen.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 12