Nederland voedt zich zelf!" VMdudUslafy GEEN STOPPEL NAGEWAS! KOOLZAADVERBOUW ZONDER No. 71 Mergkool vraagt een vroege stoppel, dus b.v. wintergerst of erwten. Veel planten per ha geven een hooge opbrengst. Dus een plantafstand van 40 cm. in het vierkant, hetgeen ongeveer 60.000 planten per ha beteekent. 3. Andere stoppelgewassen. Andere stoppelgewassen, welke thans aanbevolen kun nen worden zijn: Voederlupinen of mengsels van vlinder bloemigen voor vroege stoppels (in ieder geval voor 1' Augustus zaaien) en voldoend kalkrijken bodem. Voederwikken voor vroege stoppels op kleigronden. Het nakomen van dit parool beteekent, dat wij dit jaar ook van ons akkerland de grootst mogelijke hoeveelheid veevoeder voor den winter zullen verkrijgen. Dit is noodzakelijk, aangezien het dezen winter met het krachtvoer krap gesteld zal zijn. Daarom: Geen stoppel zonder nagewas .Waarbij ge dan het navolgende in acht dient te nemen: [1. Stoppelknollen De stoppelknol is een zeker gewas. Het levert een hooge opbrengst uitstekend veevoeder. De droge stof van knol- lenloof bevat 10 pet. verteerbaar ruw eitwit en 55 pet. zetmeelwaarde. Dus een verhouding 1 op 5Yz, tegenover 1 op 7 bij hooi van gemiddelde kwaliteit. De stoppelknol is niet kieskeurig, hij groeit op vrijwel alle grondsoorten, mits deze niet te droog zijn. De half-lange soorten verdienen in het algemeen de voor keur aangezien deze de Hoogste opbrengst leveren. Al leen bij laat zaaien dient gij de ronde knol te kiezen om dat deze ronde soort wat vroeger rijpend is. Van stoppelknollen kunt gij een prima kuilvoeder win nen. Zaai dus zooveel mogelijk knollen, niet alleen om versch te vervoederen, doch ook om in te kuilen. Vroeg zaaien verdient de voorkeur. Het beteekent immers een hooge opbrengst per ha of de mogelijkheid voor den winter b.v. nog rogge te zaaien. Zaai dus zoo mogelijk nog in Juli! Rijenteelt levert een zekerder aanslag, terwijl machinaal zaaien bovendien het voordeel heeft, dat het gewas beter geschoffeld kan worden. Een rijenafstand van 20 gm. is de beste. 2. Mergkool. Mergkool is eveneens een prima veevoeder-gewas, dat een hooge opbrengst levert. Het heeft het groote voor deel, dat het gewoonlijk nog versch gevoederd kan wor den als dit voor de knollen in verband met de vorst niet meer mogelijk is. is de eenige oplossing om het dreigende vet-tekort het hoofd te bieden. Koolzaad-verbouw kan plaats vinden na gewassen, welke vroegtijdig het veld ruimen, dus na wintergerst, klavers, karwij, erwten, doch ook na vroege aardappelen en vlas. Vlas zal echter in de meeste gevallen reeds met klaver zijn ondergezaaid. Voor Koolzaad-verbouw komt echter in de allereerste plaats gescheurd grasland in aanmerking. Dat is de beste kans, die men koolzaad kan bieden. Scheurt dus Uw grasland voor koolzaad- verbouw! Weliswaar leenen de zwaardere gronden zich het best voor koolzaadverbouw, doch er bestaat thans zeker reden om ook op de lagere, behoorlijk vochthoudende zandgronden, en op veendalgrond en Iaagveen koolzaad te verbouwen. Koolzaad vraagt een bodem, welke in zeer goede conditie verkeert. De ontwatering moet in orde zijn. Daarbij dient de bodem goed van structuur en behoorlijk vochthoudend te zijn. Ook de bemestingstoestand moet goed zijn. Dit behoeft geen enkele moeilijkheid op te leveren aan gezien voor koolzaad-verbouw een ruime stikstof toewijzing verleend wordt. Deze toewijzing geldt ook indien grasland voor koolzaad-verbouw gescheurd wordt. Hoofdredacteur: Jac. ter Haar Ez., Ruinerwold, Algemeen redacteur: R. S. L. W. H. van M our ik, Den Haag. Verantwoordelijk voor de exploitatie: J. Bongenaa r, Den Haag; voor de advertenties: J. v, d. Kr.oef, Den Haag. Jg 19i6/9, K

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 16