Wenken en raadgevingen Zeeuwsche polder- en waterscliapsbond Algemeene vergadering te Hulst Bureau Pacht Nieuw droogbedrijf in Zeeland voor de Zeeuwsche boeren Onze rechtskundige medewerker zal voor het geven van rechtskundige adviezen, voornamelijk Pachtzaken, zitting houden op het kantoor van den Nederlandschen Landstand in Zeeland, Groote Markt 28 te Goés, op de onderstaande data en tijden: Dinsdag 18 Augustus a.s. van 9.00-:- 12.30 en van 14.0017.30 uur. Woensdag 19 Augustus a.s. van 9.00 12.30 uur en van 14.0017.30 uur. De aandacht wordt erop gevestigd, dat de adviezen geheel gratis worden gegeven. In het historische stadhuis van Hulst is de Zeeuwsche Polder- en Waterschapsbond Zater dag is een algemeene vergadering bijeengeko men. Het voorzitterschap was in hanöten van den wnd. commissaris der provincie, Mr. P. Dieleman. Onder de aanwezigen bevonden zich de burgemeester van Hulst, B. Truffino, als mede het gemeentebestuur, de heer Philipse, lid van den Prov. Bestuursraad, de heer Goossens, fung. bestuursraad dter provincie, leden van de Directie van den Provincialen Waterstaat, ter wijl uit geheel Zeeland afgevaardigden van pol ders en waterschappen aanwezig waren. Mr. P. Dieleman heeft een begroetingsrede uit gesproken, waarin hij wees op de vele moeilijk heden, die wij thans doormaken. Doch het is nu een tijd, waarin door en voor het volk hard gewerkt moet wordten. De tijd van egoisme is voorbij. Al zijn er moeilijkheden, toch moet er hard gewerkt worden. Er zijn vele plannen voor het waterschap- enpolderwezen in Zeeland ont worpen, als de samenvoeging van polders op Schouwen, Noord-Beveland en Tholen; op dit laatste eiland vooral in verband met wegen aanleg. De internationale calamiteuze polders in West- Zeeuwsch-Vlaanderen zullen wordten afgerond en al deze plannen hoopt men tegen het begin van het volgende jaar uitgevoerd te hebben. Om al dit werk tot stand te brengen, moet Mr. Diele man een beroep op allen, die daarbij betrokken zijn. Wordt een vrij hdoge contributie geheven, men ziet toch ook, dat die gelden goed besteed wordlen. Met een beroep op het hooghouden van den góeden naam van Zeeland, besloot Mr. Dei- leman zijn toespraak. De heer A. F. C. de Casembroot, Secretaris, bracht het jaarverslag uit. Uit de mededeelingen van den Sec^taris bleek, dat o.a. de Beauftrage te Middelburg, bericht van verhindering had gezonden. Vervolgens deelde de Secretaris mede. dat 60 polders en ongeveer 20 leden in het afgeloopen jaar tot den bond zijn toegetreden. De Unie van Waterschapsbonden in Nederland heeft een diploma ingesteld voot Waterschaps administratie. De Bond heeft besloten om aan den cursus voor dat diploma zijn medewerking toe te zeggen. Ir. D. Hille Ris Lambers hield vervolgens een inleiding over het onderwerp: „Voor en tegen boomen en struiken langs dijken en wegen". Er is, aldus spr., de laatste jaren veel over deze beplanting te doen geweest. Immers, gebleken is, dat vanuit boomen insecten z.g. wansen, vooral op suikerbieten en hier en daar ook op vlas, overgingen en aan die gewassen schade toebrachten. De schade, die de wans toebrengt is deze, dat de larven aan hartbladen en hoofd nerven ontzuigen, terwijl zij tevens vergif in spuiten, die den groei belemmeren. De opbrengst wordt zeer sterk verlaagd. Sedert 1931 is die plaag bekend, vooral in de Haarlemmermeer, waar de wegen met iepen beplant zijn. Verdwij nen de insecten half Juli uit de planten, dan gaan zij terug naar het doode hout in de boo men. Daar worden de eitjes gelegd en in Mei van het jaar daarop komen de larven terug op de planten. De neiging was dus, om alle boomen op te ruimen. Nu is daar veel vóór en veel tegen. Het onderzoek wees- uit, dat niet alle boomen deze schade in d<e hand werkten, maar het waren hoofdzakelijk iepen en dan wel zeer be paalde soorten. Waarom die i^pen-soorten daar toe zoo schadelijk zijn, is niet bekend. Het ad vies van spr. hiertegen is, dat boomen, die de schade duidelijk in de hand hebben gewerkt, opgeruimd moeten worden en wel in den tyd, dat de insecten niet in de boomen maar op de planten zijn. Het kwaad moet bij den wortel worden aangepakt, omdat nicotine-bespuiting thans niet mogelijk is. Een sloot tusschen boo men en veld is niet afdoende. Verder moe.ten in de toekomst geen iepen worden aangeplant. Een* tweede schadelijk insect is de zwarte luis, dit dit jaar o.a. aan de tuinboonen veel schade heeft toegebracht. Ook dit insect heeft veel te maken met de beplanting langs wegen. Op de „Geldersche Roos" en „Sneeuwbal", alsmed<e het „Kardinaalsmutsje" zijn de plaatsen, waarop de luis als ei overwintert. Deze drie sierhees ters moeten onmiddellijk worden opgeruimd, van landbouwkundig oogpunt bezien althans. De zwarte luis brengt ook aan bieten schade toe, waardoor bladrolling ontstaat en dlat wel bij de eerste vrucht, later niet meer. Van minder belang voor de overwintering van de insecten zijn de Italiaansche populier en de z.g. zuur-bes (berberis). De schade die ook aan boomen wordt toegeschreven, is de schaduw, die zij geven, maar ook hiertegen is wel iets te doen, ofschoon geen exacte gegevens over deze zoogezegde schade bestaan. Er zijn echter ook voordeelen aan de wegen beplanting. Daarvan moet allereerst het land- schapsschoon worden genoemd. En deze zijde van het vraagstuk mag niet uit het oog worden verloren. Vervolgens dienen zij als windscherm, helpen tegen zandstormen. Windschermen hebben hier en (Jaar duidelijk hoogere opbrengst tengevolge gehad. Andere voordeelen: prettiger fietsen op beschermde wegen; de opbrengst van het hout, dat dé boer als geriefhout ook vaak niet kan missen. Blijven over de boeren-tuinen, die met boven genoemde boomen en heesters zijn beplant. In het algemeen kan men hierop zeggen, dat men beter doet de gewraakte boomen en heesters niet aan te planten. In Zeeland is opgericht een commissie, die boom- en wegenbeplanting controleert en daar toe adviezen geeft. In Zeeland is dezer dagen een nieuw droogbedrijf in gebruik genomen, dat thans het grootste in Zeeland is. De capaciteit bedraagt tenminste 500 kilo droog product per uur en gedroogd wordt, alles wat daarvoor in aanmerking komt, als gras, klaver, lucerne, bietenkoppen, bladeren enz. enz. De installatie is aangelegd volgens het Büttner-systeem, dat acht jaar geleden voor het eerst in Turkijë beproefd werd en toen dergelijke gunstige resultaten gaf, dat er geleidelijk in alle landen gebouwd werden. In ons land is deze Büttner-installatie de tweede. De eerste werd gebouwd in Badhoevedorp. Voor dengene, die belang stelt in een dergelijk bedrijf, is een bezoek aan de nieuwe drogerij bijzonder interessant. Hij bewondert daarbij eenerzij ds den voortgang der techniek en ander zijds ongetwijfeld "de ondernemingsgeest van den exploitant, die dit onder de huidige, in vele opzichten moeilijke omstandigheden, durfde te ondernemen. De installatie werkt vrijwel geheel automatisch. De oven, die een hitte ontwikkeld van 7 800 graden wordt door middel van een steeds draai ende „Jacobsladder" gevoed met de brandstof, waarvan pl.m. zes ton per dag verslonden wordt. Deze over verhit den luchtstroom, die in het verdere deel der installatie alle vocht aan het te drogen product onttrekt. Dit product wordt intusschen aan de andere zijde ingevoerd, nadat het automatisch fijn gehakt is. Ook dit fijnge hakte product wordt door een Jacobsladder om hoog gevoerd en stort dat in een geweldige buis, waar het de heete luchtstroom ontmoet. Het wordt dan pl.m. 15 M. omhoog gezogen en is het dan voldoende gedroogd, dan komt het in een tweede kanaal, waarna het de verder noodige bewerking ondergaat. Bijzonderheid is hierbij, dat het haksel, waaraan alle vocht nog niet onttrokken is, zich automatisch afscheidt en opnieuw den weg door den heete-luchtkoker volgt, tot het ook geschikt is de eindbewerking te ondergaan. Deze bestaat in een verdere,ver maling en verpulvering, waarna het eindproduct dan als een droog poeder uit de buizen op de pakzolder te voorschijn komt en daar in zakken opgevangen wordt. Deze installatie wordt ge dreven door een zeven tal electromotoren waar van de zwaarste een capaciteit van 75 pk heeft. Per acht uur zijn voor deze „binnendienst" 5 man noodig, zoodat, daar dag en nacht gedraaid wordt, totaal 15 man voor het bedrijf benoodigd zijn, buiten de arbeiders die de producten van buiten de fabriek aanvoeren. Naar men ons mededeelde, is het de bedoeling zoowel voor de landbouwers die dit wenschen, te drogen als voor eigen rekening. Hoewel aan deze onderneming ongetwijfeld een groot risico is verbonden is men vol vertrouwen, daar deze droogproducten zich in de toekomst niet alleen zullen handhaven m§tar een steeds grooter plaats zullen innemen. Voor* ons was het een weldaad in dezen tijd dit voorbeeld van vooruitgang en doorzettingsver mogen te mogen bewonderen. Maak nu reeds het zaaiplan ■voor a.s. jaar klaar. Let er bij het afdekkenvan groen gerooid pootgoed speciaal op, dat dit niet te zwaar gebeurt. Stel U in verbinding met uw loondorscher en bespreek de dorsch- campagne. Dit kan voor beide, moeilijkheden bij het dorschen voorkomen. Begroot uw voedergewassen, en maak voorloopige rantsoenen voor a.s. winter. Kijk groen gerooide pootaardappelen regelmatig na. Neem een meisje of jongen uit de stad, gedurende hun vacantie op uw bedrijf. De Landstand geeft U gaarne inlichtingen hierover. Geef het omweiden niet op, juist nu, na den regen komt het weiland er vlugger door op streek. Bestel pootgoed voor het a.s. jaar nu direct. Uw handelaar kan dan aan uw orders voldoen, en het voorkomt teleurstelling, gelijk in menig geval van het vórig jaar. Is uw zelf binder bedrijfsklaarf Maai, indien men er een voor eigen gebruik bezit, dan niet meer per dag, dan dat men regenvrij kan op hokken. Zet vlas en granen op ruiters en doe het goed. Zet er bij erwten, indien men tólhouters bezit, er een recht tusschen, dit voorkomt windschade. R

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 4