De poterbewaarplaats De Landstand aardappelen in Zeeland INHOUD Het ropien van vroege Het rooien van vroege aardappelen is sedert eenige weken in vollen gang. Deze foto's geven er een aardig beeld van. Zoo ziet men op de foèo links onder het land- vólk druk aan het werkterwijl één der mannen op de foto ernaast glunderend een kist vol petdttentoont. Op de foto hiernaast ziet men het inkuilen der vroege aardappelen in afwachting van verder transport. Dit inkuilen geschiedt door middel van een zgn. bok, welke tevens dient om den kuil een gelijke hoogteen breedte te gevenEven voor het rooien gaat een selecteur voor den laatsten maal nog eens door het aardappelveld om alle af wijkende en zieke planten te verwijderen Op de foto rechts onder ziet men den selecteur de planten met een kort schopje uitsteken. In iedere gemeente moesten er eigenlijk een of meer poterbewaarplaatsen zijn. Door den „Dienst der kleine boeren" zijn er hier en daar het vorige jaar enkele gebouwd. Maar de materiaalpositie laat niet toe, dat ei nog meerdere gebouwd wor den. Bij den grooten omvang, die de aardappel- verbouw heeft aangenomen, waren ze nu juist zeer tep plaatse. Toch kan men zich behelpen. Nu de kippenstapel door de oorlogsomstandig heden is ingekrompen, zijn er vele kippen hokken leeg gekomen, die goed tot een poter bewaarplaats kunnen worden ingericht. Er zijn er bij, die van steen met een spouwmuur gemetseld zijn. Ook andere die van stevig hout, zonder kieren en naden gezet zijn, kunfien er voor gebruikt worden. Alleen zal men erop be dacht moeten zijn om ze zoo vorstvrrj mogelijk te maken. Daartoe kan men de wanden aan den binnenkant met een laag stroo bezetten en ook tusschen de ramen enkele bossen stroo aan brengen. Ook tegen het dak is het mogelijk een laag stroo te bevestigen. De aardappelbakjes zet men dan zóó voor de ra men, dat het licht juist in de gangen valt. Met een kacheltje zou men nog eenige verwarming kunnen aanbrengen. Vooral de nieuw gekochte poters komen voor een dergelijke bewaring in aanmerking, maar ook het zelf vroeggerooide pootgoed. De huid der poters wordt, in zulke bakjes bewaard, spoe dig sterk. De bakjes moeten echter geregeld ver wisseld worden, zoodat nu de eene helft aan de lichtzijde, dan de 'andere daarin komt. Verder moeten de bakjes ook v^p plaats verwisselen, zoodat de onderste bakjes langzamerhand naar boven komen en omgekeerd. Bij het omzetten is men dan tevens in de gelegenheid na te zien of er soms rotte poters tusschen komen. Die kan men dan verwijderen. Proeven hebben geleerd, dat poters /an eenzelfde gewas in eèn aardappel bewaarplaats bewaard, een veel grootere opbrengst gaven, aan op een andere manier bewaarde. Ook kan men voor dergelijke poters de gunstigste poottijd aiwachten. Boven dien zijn ze ook vroeger dan niet goed bewaarde poters. Vooral voor vroege aardappelen zooals de Eersteling is dat van belang. Voorgekiemde Eigenheimers komen ook niet veel later dan de Eerstelingen. Vooral selectiebedrijven maken veel gebruik van een poterbewaarplaats daar er dan geen misplaatse*. komen, die ook bij de keuring meetellen. Bij het maken van de aardappelbewaarbakjes moet men er voorai op letten, dat men ze alle maal even groot maakt. Vooral wanneer men een gezamenlijke bewaarplaats heeft is het van het grootste belang, dat abe bakjes eenzelfde maat hebben, daar men ze anders nie* goed kan opstapelen. De meest gangbare maat is: 60 bij 40 cm. en 10 cm. diep. In de hoeken komen pootjes van 15 cm. In zoo'n bakje gaan ca. 15 kg. aardappelen. Er blijft dan nog voldoende ruimte over tusschen het daarboven staande bakje. Lucht en licht heb ben volop toegang. Deze bakjes kan men maken van sma.ie plankjes of strooken. Allerlei afvalhout kan men daarvoor gebruiken. De latten bodem kan men ook ver vangen door fijnmazig kippengaas of een ander draadgaas. Het timmeren van deze bakjes is op regendagen een prachtig werk. Eenmaal gebruikt wil men ze niet meer missen. En zoodra we weer over oldoende materiaal kunnen beschikken, bouwen we zelf ol in com binatie met anderen een grcote, glazen, dubbel wandige, reguleerbare poterbewaarplaats. Redactieadres: GROOÏE MARKT 28 GOES, TEI 2345 (Toestel 05) Advertenties: Losse plaatsing 75 cent per m.m. Vraagt tarieven aan voor contracten en plaatsing in gedeelten van de oplaag. Abonnementen: Voor niet-leden van den Ned. Landstand 5.per jaar of f 1.25 per 3 maanden. Alle briefwisseling betreffende exploitatie, ad vertenties en abonnementen, aan postbus 281, Den Haag, tel. 33.67.51. No. 29 Vrijdag 24 Juli 1942 Pag. 1/2. Radiorede van den Dir. Gen. v. d. Land bouw G. J. Ruiter. 3. Zeeland. 3. Wordt wakker! 4. De Zeenwsche Polder- en Waterschaps- bond. 4. Nieuw droogbedrijf in Zeeland. 5. De poterbewaarplaats. 6. De groententeelt in Litauen 11. 7. 75.000 ha. scheuren en de Landstand. 7. Het teeltplan voor den tuinbouw. 8. Peen als nateelt. 9. Oorlog in den aardappeloogst. 10. En waarom Heemkunde? 10. Hec R.V.V.O. maakt bekend 11. Mededeelingen omtrent waterschappen enz. 11. Nieuws uit het gewest. 12. Officieele landbouwmededeelingen. 12. Van ridders en boeren. 13. Handelsberichten. 16. Nederland voedt zich zelf!

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 5