Offic VERZOEK ieele Landbouwmededeelingen voor de provincie Zeeland I Leveren van eieren. Kippenhouders levert uw achterstallige eieren ten ^spoedigste in! Bij niet leveren kunt U groote moeilijkheden krijgen, terwijl bovendien na 30 Augustus 1942 geen kippen meer mogen worden aangehouden. Dit geldt zoowel voor georgani- seerden als voor niet-georganiseerden. Dorsch regeling. Binnen korten tijd zal iedere teler een bericht ontvangen hoe hij zijn oogst 1942 moet afdor- ischen. Dit kan zijn: a. Zelf dorschen n.l. uitsluitend diegenen die over een eigen generator, electromotor of ros molen beschikken (Vlegeldorschen wordt niet toegestaan). "b. Verplicht dorschen op een centrale dorsch- plaats. c. Niet verplicht dorschen op een Centrale dorschplaats. In de gevallen, genoemd onder b en c wordt tevens de naam van den loondorscher opgegeven met wien d teler verplicht is te dorschen. Het verdient aanbeveling zoo spoedig mogelijk over leg te plegen met den U toegewezen loondor scher. Het dorschen op andere wijze dan op be doelde kaart vermeld, is zonder toestemming van den P.B.H. van het district verboden. Reclames omtrent de toegewezen loondorscher, zullen, ter- wille van het handhaven van een juiste rayon- indeeling, over het algemeen niet in behandeling kunnen worden genomen. Plombeering dorschmachines. Er .is een aanvang gemaakt met het verzegelen van dorschmachines. Onder deze plombeering val len alle machines waarmede al of niet markt- schoon gedorscht kan worden. Wij vertrouwen dat de telers den opzichter, belast met het ver zegelen dezer machines, behulpzaam willen zijn en hem alle gewenschte inlichtingen zullen ver strekken. Tuinbouw: verkoop te velde. In voorgaande jaren waren er veel uien, wijn peen- en koolraaptelers die hun gewas te velde verkochten, daar zij wegens gebrek aan arbeids krachten de oogstwerkzaamheden niet konden verrichten. Nadrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze verkoop te velde niet meer is toege staan. De zaai-uien, wijnpeen en koolrapen zijn tuin bouwproducten en moeten via een veiling worden verkocht. Tegen overtreders wordt streng opge treden en het product in beslag genomen. Zaai- en pootuien. Zaai-uien, dus ook de rechtstreeks ter plaatse uitgezaaide pootuien, mogen thans nog niet ter veiling worden aangevoerd of op eenige andere wijze worden verkocht. Voor het telen van rechtstreeks ter plaatse uit gezaaide pootuien moet men ook in het bezit zijn van een Tuinbouwteeltvergunning voor zaai-uien. Deze vergunning kan worden aangevraagd bij de afd. Tuinbouw der Landbouw Crisis Organisatie. Om pootuien te mogen telen die in het voorjaar worden uitgeplant op de blijvende plaats, dus de eigenlijke pootuien, moet men in het bezit zijn van een teeltvergunning voor warmoezerijgewas- sen. Deze vergunning kan thans niet worden verleend. Of in het voorjaar voor de teelt van echte poot uien, bijzondere teeltvergunning zal worden ver leend, is niet bekend. De mogelijkheid is echter •niet uitgesloten. "Vroege aardappelen. In" verband met het aankoopen van pootgoed, wordt door meerderen de vraag gesteld, of ook in 1943 weer Bijzondere Teeltvergunning zal wor den verleend voor vroege aardappelen. Op deze .vragen kan geen antwoord worden gegeven, daar er nog niets bekend is omtrent de behoeften in 1943. Eenieder moet voor zichzelf uitmaken, of hij het risico op zich zal nemen om nu reeds pootgoed aan te koopen. Uitbreiding boomgaard. De aandacht wordt gevestigd op een persbericht yan den Productie Commissaris voor de Tuinbouw en Ooftteelt, waarin deze mededeelt, dat voor het planten van vruchtboomen in land- en tuin bouwbedrijven vergunning moet worden aange vraagd. Deze vergunning is niet noodig indien de boomen worden geplant ter vervanging van pas gerooide vruchtboomen of bij tusschenbeplan- ting in een bestaande boomgaard. Wij herinneren aan een reeds eerder in deze ru briek gedane mededeeling, dat bovengenoemde vergunning in de eerste helft van iedere maand moet worden aangevraagd met het oog op een spoedige behandeling, in welk bericht tevens werd gewezen op de voorwaarden voor het ver krijgen van deze vergunning, n.l. noodige vak bekwaamheid of deskundig personeel in dagelijk- schen vasten loondienst. Registratie kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit. In de periode van 3—15 Augustus a.s. zullen alle personen die erkend zijn als klein-handelaar in aardappelen, groenten en fruit worden geregi streerd. Bij deze registratie zal worden gevraagd naar de erkenningsbewijzen. Men dient deze dus tijdig op te zoeken om deze te kunnen toonen. Oogstbehandeling. Aangezien géén korrel graan van de komende oogst verloren mag gaan en van de wijze van oogstbehandeling veel afhangt t.a.v. de kwaliteit van de granen en peulvruchten, wordt het vol gende onder het oog gebracht: Laat vooral het graan direct na het maaien in hokken, zoo mogelijk „Duitsche stukken" of in kleine schelf jes, op het land zetten. Bij deze wijze van berging op het land dient men er vooral op te letten het graan langer buiten te laten staan. Gezien de goede resultaten die met het in rui ters zetten van erwten en het in tollen of ruiters zetten van bruine boonen bereikt zijn, zal deze wijze van oogstbehandeling algemeen worden toe gepast. Met het oog op het waarschijnlijk langzame af- dorschen daar dit in hoofdzaak met gasgenerator moet geschieden, dient het graan in stapels zoo goed geborgen te worden dat deze voldoende be veiligd zijn tegen inregenen, terwijl de stapels zooveel mogelijk aan verharde wegen geplaatst dienen te worden, teneinde gemakkelijk bereik baar te zijn voor de dorschmachine. Tevens wordt erop gewezen, dat zij die eenig pro duct van belang voor de Voedselvoorziening in voorraad of voorhanden hebben volgens Art. 2 van het Voedselvoorzieningsbesluit verplicht zijn daaraan die zorg te besteden, die redelijkerwijze van hen verlangd kan worden, en voor afdoende beveiliging tegen brand, diefstal en bederf der producten te zórgen. Indien producten verloren gaan, doordat onvol doende voorzorgsmaatregelen zijn getroffen zal vervolging plaats vinden op grond van het Voed selvoorzieningsbesluit. Er wordt van alle landbouwers verwacht, dat zij zoo goed mogelijk zorg zullen dragen dat geen graanzaden of peulvruchten bederven, zoodat maatregelen tegen hen 'achterwege kunnen blij ven. Hooi-vordering. Telers van hooi dienen er rekening mede te hou den dat waarschijnlijk binnen korten tijd al een zekere hoeveelheid hooi zal worden gevorderd. Teneinde bij de levering moeilijkheden te voor komen, gelieve U geen andere gewassen op het hooi te stapelen. Ontheffing van leveringsplicht kan om deze redenen niet worden verleend. Aanvragen om een toewijzing van stroo. Veehouders die voor hun vee nog geen aanvraag formulier om een toewijzing stroo oogst 1942 hebben ingevuld, of dit nog niet terug hebben bezorgd bij hun PI. Bureauhouder of PI. Verte genwoordiger V.V.O., worden in hun eigen be lang aangeraden dit onverwijld te doen. Haver voor de paarden. Paardenhouders die tevens haverteler zijn en gedurende het tijdvak van 6 Sept. '4212 Juni '43 haver aan de paarden wenschen te vervoede ren kunnen bij den P.V. hiervan aanteekening laten doen op de registratiekaart. Opgaven welke binnenkomen na Zaterdag 1 Aug. 1942 worden terzijde gelegd. Alleen houders van paarden die naar den toe stand op 26 Juli 1942 op de registratiekaart zijn vermeld als werkpaarden (landbouwpaarden), melkrijderspaarden en hengsten zullen voor een havertoewijzing in aanmerking komen. Leveren van runderen. De aanvoer van runderen op de markten is te gering. Wij geven den veehouders die momenteel geschikt slachtvee bezitten ernstig in overwe ging om de betreffende runderen onverwijld ter levering aan te bieden. Hierdoor wordt voorkomen dat lastgevingen tot levering worden gericht aan veehouders die wellicht op dit oogenblik geen ge schikt slachtvee hebben. Levert dus vlot! DE PLV. PROV. VOEDSELCOMMISSARIS VOOR ZEELAND KOOLZAADREGELING 1942 Rectificatie De zin „Verboden is de handel in en uitzaai van Mansholt Hamburger Koolzaad" in ons vorig persbericht is niet geheel juist. Deze moet luiden: Verboden is alle handel in Mansholt Hamburger Koolzaad. Indien een teler derhalve zaad wil gebruiken uit eigen oogst, dan is zulks toegestaan (ook Mansh. Hamburger). Een teler mag zijn koolzaad van de andere ras sen afleveren aan handelaren en andere telers. Bij verkoop aan een handelaar moet hij een aankoopvergunning hebben ontvangen van den handelaar. Zonder aankoopvergunning wordt geen geleide- biljet verstrekt. Bij verkoop aan een anderen teler moet hij een bestelbon hebben van zijn kooper. Eerst na betaling van een bijzondere heffing (deze is nog niet bekend) en na inleve ring van de bestelbon wordt pas een Z. T.. ge- leidebiljet afgegeven. Alle koolzaad moet voorts worden geplombeerd, door den Keuringsdienst Zeeland. Ongekeurd koolzaad moet derhalve ^door deze instantie eerst op partij worden gekeurd. Het vervoer van ongeplombeerd koolzaad en niet gedekt door een Z. T. geleidebiljet is absoluut verboden. Slechte stand gewassen De P.I.C.A. voor Zeeland vestigt er de aandacht op, dat zij, die gewassen hebben, waarvan de te verwachten opbrengst beneden normaal zal zijn, hiervan onverwijld aan haar kantoor te Goes schriftelijk kennis moeten geven. Opgave veestapel De Plv. Prov. Voedselcommissaris voor Zeeland brengt hiermede ter kennis van de georganiseer- den bij de L.C.O. voor Zeeland, dat zij, ter ver krijging van veevoederbonnen voor de periode van 9 Augustus5 September 1942 in de week van 27 Juli1 Augustus a.s. bij de Plaatselijke Vertegenwoordigers opgave moeten doen van den veestapel, naar de toestand op 26 Juli 1942 's avonds 12 uur. De blanco registratiekaarten dienen ten kantore van den Plaatselijk Vertegen woordiger te worden ingevuld, ook indien men geen voeder kan betrekken, doch wel vee bezit. Uitsluitend schaden- of geitenhouders dienen dus eveneens opgave te doen. Houders van fokzeugen moeten het aantal stamboek- en niet-stamboek- zeugen opgeven. Het veeboekje, volledig in inkt bijgewerkt, dient bij de registratJe to worden overgelegd. Verbouwers van haver, die voor hun werkpaar den van iy23 jaar en van 3 jaar en ouder, melkrijderspaarden en hengsten haver uit eigen oogst wenschen te behouden gedurende het tijd vak van 6 September 194212 Juni 1943. dienen dit bij deze registratie aan den Plaatselijken Vertegenwoordiger mede te deelen. Zij dienen dan tevens op te geven: a: Hoe groot de bebouw de oppervlakte haver is; b: Hoe groot de ge schatte opbrengst is; c: Wanneer zij met het vervoederen van haver wenschen te beginnen. Verzuim, te late- of onjuiste opgave is strafbaar, terwijl in deze gevallen ook géén voeder bonnen verstrekt zullen worden. Algemeene jaarvergadering van de veilingvereeniging Stavenisse en Omstreken De Voorz. Dhr. J. V. Droogendijk deelde bij de opening mede, dat niettegenstaande de bijzon dere tijdsomstandigheden het resultaat van het afgeloopen boekjaar in vergelijking met vorige jaren gunstig mag worden genoemd. De omzet was dit jaar bijna een ton en er werd een wdnst gemaakt van ruim ƒ2400.Dat de omzet zoo belangrijk is gestegen, is vooral ontstaan door dat het veilen van uien verplichtend is gesteld. Notulen en rekening en verantwoording werden goedgekeurd. Als Bestuurslid werd herbenoemd Dhr. C. Steendijk Sr. en als lid van de finan- cieele commissie Dhr. A. van de Reest die beiden hun benoeming aannamen. De Voorz. deelde nog mede, dat een geschikt gebouw gehuurd is, waar dringend behoefte aan was. Verder werd naar aanleiding van een schrijven van de Ned. uienfederatie, waarin werd gevraagd als lid van die instelling toe te treden na toe lichting door den Voorz. volmacht aan het Be stuur verleend om in deze naar eigen inzicht te handelen in het belang van de veiling. Bij de rondvraag kwamen nog enkele vragen naar voren die tot tevredenheid werden beant woord, waarna de vergadering werd gesloten. Brieven of stukken voor den Land stand NEET te adresseeren aan bepaalde personen of particuliere adressen doch UITSLUITEND aan: NED. LANDSTAND, Groote Markt 28, postbus 31 te GOES.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 11