n Nederland voedt zich zelf!" PcodudUdof Koolzaad en Raapzaad voor den verbouw van KOOLZAAD WINTERRAAPZAAD No. 72 punten 8 1. Grondsoort Koolzaad kan verbouwd worden op klei, zand en zavel, en op ouderen dalgrond. De verbouw van koolzaad op zware of lichte klei is van ouds bekend. Voor zand- en dalgronden komen in de eer ste plaats de zwaardere, meer vochthoudende in aanmer king; in dit verband moet echter worden bedacht, dat koolzaad de eerste week van Juli rijpt en dus geen groote last van droogte zal ondervinden. 2. Voor vrucht In volgorde van geschiktheid: grasland (gescheurd), kla ver, aardappelen (vroeg gerooid), erwten, wintergerst, vlas, rogge en wintertarwe. De vocrrvrucht moet tijdig het land verlaten en is des te meer geschikt naarmate ze meer stikstof in den grond achterlaat. Want de stikstofvoeding is eigenlijk het hoofd punt bij den koolzaadverbouw. Door de flinke toewijzing van stikstof, vooral voor de lichtere gronden, komen dus verschillende voorvruchten in aanmerking. 5. Hoeveelheid zaaizaad Hangt af van den toestand van den grond. Op grof kluite- rig zand 56 kg. Op fijner land 24 kg. Ontsmetten van het zaad is gewenscht. De hoeveelheid zaaizaad moet dus naar den toestand van den grond worden bepaald. Een dikke stand moet worden vermeden. 6. Zaaitijd In het Noorden: plm. 10 Augustus. In het Zuiden: plm. 20 Augustus. Uiterste zaaitijd in het Noorden: 25 Augustus. In het Zuiden: 10 September. Ook met lateren zaai kunnen, als de omstandigheden gun stig zijn, vooral in het Zuiden nog wel goede resultaten worden bereikt. Bij voorkeur zaaie men echter op tijd, dus vroeger en op een tijdstip, waarop de grond voldoende vochtig is. 7. Zaaien Zeer ondiep, op 3340 cm rijen afstand. Na-eggen in het algemeen overbodig, op zand zelfs veelal ongewenscht. Voor koolzaad geldt algemeen de raad: zaai ondiep. Op lossen grond waar de pijpen door het eigen gewicht te diep zakken, verdient het gebruik van sleepvoetjes of drukrollen, 'die vast aan de pijp zijn bevestigd, aanbe veling. 8. Bemesting Kali en fosforzuur zoo mogelijk als voor tarwe en rogge. De stikstof is de voornaamste factor, die de ontwikkeling van het gewas beheerscht. De stikstofbemesting is verreweg het belangrijkste; nu zoo'n ruime stikstoftoewijzing voor dit gewas wordt ver leend, zal de bemesting in het algemeen zeker geen be zwaren opleveren. 3. Grondbewerking Op de klei zorgen voor een niet te grof kluiterig zaaibed; op zand de aanwezige kluiten in tact laten. In beide ge vallen ondiep ploegen. De grondbewerking laat zich niet in alle onderdeelen be schrijven; deze korte aanduiding zij dus voldoende. 4. Ras Mansholt's Hamburger koolzaad is van ouds bekend. Het is echter lang niet wintervast. Daarom komt thans vooral in aanmerking: Lembke's koolzaad. Nog meer wintervast is Janetzki's koolzaad, doch dit levert een iets geringere opbrengst. Het is dan ook zeer gewenscht om in hoofdzaak het Lembke's koolzaad uit te zaaien. Dit is bovenden zeer vroeg rijp. Het komt sterk overeen met het ouderwetsche koolzaad. Het is echter 20 cm langer, zoodat b.v. wintergras eronder verstikt, terwijl voor de zandstreken de windhalm minder kans heeft. De kwaliteit van de korrel is best. Dit gewas is minder veeleischend dan koolzaad en daarom op vele zandgronden te verkiezen boven koolzaad. De teelt is vrijwel gelijk aan die van koolzaad, de uitzaai dient echter later te geschieden. In het Noorden en midden van ons land zaait men onge veer 1 September, in het Zuiden een week tot twee weken later. Het beste ras is Lembke's winterraapzaad, dat nog iets wintervaster is dan Lembke's koolzaad. De opbrengst is ongeveer aan dit laat ste gelijk. Lembke's winterraapzaad is een week eerder rijp dan Mansholt's of Janetzki's. Voor de kleistreken komt het in aanmerking wanneer men den oogsttijd nog verder wil spreiden. Hoofdredacteur: 1 ac. ter Haar E z., Ruinerwold. Algemeen redacteur: R. S. L. W. H. van M our ik, Den Haag. Verantwoordelijk voor de exploitatie: J. Bongenaa r. Den Haag; voor de advertenties: J. v. d. Kroel, Den Haag. 1946/9.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 16