LANDBOUW EN MAATSCHAPPIJ en dezen tijd -Bureau Pacht Gedachten van Arjaon uut t Peeëland Onze rechtskundige medewerker zal voor het geven van rechtskundige adviezen, voornamelijk Pachtzaken, zitting houden op het kantoor van den Nederlandschen Landstand in Zeeland, Groote Markt 28 te Goes, op de onderstaande data en tijden: Dinsdag 18 Augustus a.s. van 9.00 12.30 en van 14.00—17.30 uur. Woensdag 19 Augustus a.s. van 9.00 12.30 uur en van 14.0017.30 uur. De aandacht wordt erop gevestigd, dat de adviezen geheel gratis worden gegeven. £3 IJ het lezen van een rede van Oldenbanning gaan onze gedachten onwillekeurig naar den tijd, toen Welleman en van Gorsel streden voor den groei van L. en M. in Zeeland. We hebben beiden bewonderd in hun onvermoeid streven om de ge dachte van Jan Smid onder de plattelandsbevol king weerklank te doen vinden. Ondanks de beste propaganda wilde L. en M. op Zeeuwsche bodem niet gedijen, zooals we dit wenschten. De grond was hier te zwaar. L. en M. was een product yan het zand. In de Noordelijke en Oostelijke provinciën had ze geen stikstof noodig. Ze groeide als kool, maar in de kleiprovinciën ging het niet, ondanks de beste verzorging. De Zeeuwsche boe ren hadden geen behoefte aan allerlei, als: de boer moet zich zijn positie bewust worden en de verwenschte partijpolitiek, die zooveel vaderland- sche kracht kapot heeft gemaakt, vaarwel zeg gen. Het ging hun niet zoo slecht. Ze stonden stukken boven de stumperds van het zand, die z.g. op een eigen bedrijfje lang niet het loon verdienden van den arbeider. Dat al die ploeter aars geen communist zijn geworden, danken we aan Jan Smid, die ze daarvan terughield en op voedde in een andere richting. Hij was het, die hun bijbracht, dat ook zij recht hadden op een menschwaardig bestaan. Hij heeft uit den treure Voorspeld, dat de huidige toestand niet kon blij ven, dat de gevoerde regeeringspolitiek moest vastloopen. Hoeveel artikelen zijn niet van zijn hand verschenen, tot aanmoediging meer cultuur grond te verkrijgen? Hoe dikwijls heeft hij niet herinnerd aan '14-'18 en er op gewezen, dat het nog wel eens oorlog kon worden? Altijd wees hij op zelfvoorziening, op het funeste systeem van vrijhandel, industrialisatie, op het groote gevaar van trusts en wereldconcerns, voor de kleine zelf standige, zoowel in den middenstand als in den landbouw. Dat alles zoo precies is uitgekomen, is wel de grootste voldoening voor dezen stroeven platte landsverdediger en een schitterend bewijs voor zijn helderzienden blik in de toekomst. Zelfs zijn meest verstokte tegenstanders zullen dit toe geven, ongeacht dan nog zijn trouwe medestrij ders van toen, die we nu, helaas, zich zien scharen aan de verkeerde zijde. En het zijn juist zij, die we heden niet kunnen verstaan. Kerels uit één stuk, boeren met koppen. Zij heb ben toch evenals wij de groeiende macht van het communisme zien aankomen. Zij walgden daar van, om van Rusland niet eens te spreken. Ze waren met ons overtuigd dat er iets moest ge beuren, dat het niet zoo langer kon. Een land inwendig zoo verdeeld met zoo'n half millioen werkeloozen, moest op den duur daaraan ten gronde gaan. Werkloozen in de steden hadden meer inkomen dan onze menschen, die den gan- schen dag werkten. Men zag bij ons werkloozen onproductieven arbeid verrichten, o.a. aan de wegen, terwijl aan de andere zijde van de sloot, op de akkers, het onkruid welig tierde, door ge brek aan bedrijfskapitaal van vele boeren. Dat alles moest vastloopen. En dat heeft Jan Smid voorzien. 0 IJ de propaganda, die we voerden voor L. en M. vingen we meestal bot bij de beter gesitueer de collega's. We konden ons dat voor een deel voorstellen, alleen vergaten ze, dat zelfs in Zee land, ook een andere categorie leefde, die het zooveel minder had dan zij. Toen is ons tegen gevallen, dat zij niet zooveel collegiaal gevoel konden toonen tegenover bovengenoemde groep. We meenden dat bijj hun de volgende gedachte voorzat: „Ons gaat het niet slecht, we hebben besten grond in een polder met lage lasten, we krijgen denzelfden prijs voor onze producten, als die minder gelukkigen, we Kunnen rekenen op een goeden opbrengst, wie doet ons wat". Toch was er o.i .nog wel een andere reden: feitelijk hebben we hun nooit aangezien voor echte ego ïsten, maar er was iets anders: Men vreesde in de Z.L.M. de concurrentie van L. en M. Men was ongerust in een teruggang van het ledental, hoe wel de Z.L.M. als technische organisatie niets te maken had met een beweging als L. en M. Altijd kon men, we zeggen niet direct systematisch, een tegenwerken van boven af beluisteren. Voor ons staat vast, dat wanneer er in Zeeland geen organisatie had bestaan, (men versta ons goed: we willen hiermee allerminst zeggen, dat de Z.L.M. er nooit geweest zou moeten zijn), L. en M. in Zeeland meer gegroeid zou zijn. Het is eenmaal zoo: als deze of gene zijn veto heeft uitgesproken tegen een of andere zaak, dan volgen velen nog blindelings. En dat is een ge volg van het feit, dat, helaas, nog zoo weinig boeren er een eigen meening op na houden, of dat ze voor die meening nog niet durven uit komen tegenover die of die. En hier geldt ook weer het woord van Jan Smid: elke boer worde zich bewust van de plaats, welke hij in de maat schappij inneemt. Hij dient geen volgeling te zijn van iemand die hooger staat dan hij. Dat hij hem respecteert óm groote gaven, meer ontwik keling, enz. daar is alles voor te zeggen, maar op politiek terrein dient hij zijn eigen meening te volgen. Hun belangen loopen allerminst parallel. Deze tijd is er op gericht, dat ze vrij zullen zeggen wat ze willen, zonder aanzien des persoons. Het aan den leiband loopen van anderen behoeft niet te worden doorgevoerd. Uit het bovenstaande kunnen de kleinere boeren zien, hoe vele groote collega's tegenover L. en M. stonden. Zooals ze toen stonden tegenover L. en M. staan ze nu tegenover den Landstand. En waarom? Enkel en alleen, omdat de wereld nu niet precies draait, zooals zij het zouden willen. De Landstand is er nu eenmaal. Wij vragen nu alleen op welke wijze kunnen de belangen van den Landbouw en al wat daaraan vast zit, het best gediend worden? Door afzijdig te blijven staan, uitgaande van de gedachte: hoe slechter hoe liever, of onze beste krachten te geven en Sint Margriet eit der eigen nog a goed g'ouwe, ee. 't Is wè donker gewist, mar toch droog. Naedien ebbe men nog wè nie vee mooi weer g'ad, mar in ieder ge val, daer is oop. Me zouwe 'n eèleboel zonne motte kriege, vö d'erten en vö d'errepels en 't Vlas. Mar over }t weer ebbe men gelukkig niks te vertellen. Me motte 't neme, zo as Ons Lieven Eèrtje 3t ons geeft, en me motte vertrouwe, dat die alles, ök 't weer, ten goeje zd keère. Wat is dat anders }n goeje maetregel, zeg, die asse pas gemaekt ebbe, dat van die slechte boeren. Slechte boeren bin der twee soorten en wel eèn soort, die 'n goeie opbriengst ebbe op der bedrief, mar in den zwarten andel verkoöpe, de tweede soort bin die boerendie der land nie goed onderouwe en daerdeur }n slechte opbriengst kriege. Mar eèn dienk ebbe ze gemeèn en wel, dasse alletweèje nie in de boerensaemen- leving passé. Ze motte der uut en dat zo gauw meugelek. De wet is ter noe, assem noe mar streng deurvoere. Vö diegenen, die op eèn van de twee ge noemde wegen zitte, is 't meschien }n an- sporing om te beteren. „Beter ten alve gekeerd, dan ten eèle gedwaeld". Laet yt je gezeid weze, die d 't angaet. Me motte mi zen allen perbeere om ons Nederlandsche volk an 't eten t'ouden. De opgave is zwaer, mar, zoals de Directeur- Generaal in de radio gezeid eitas iedereen meewerkt, zal. 't gaen. Ebbe julder a bekeke, waer a je je koöl- zaed mö zaoje. Vö JZeéland kom't op 8 percent van d'oppervlakte, ee. Mansholt Hamburger mag der nie verandeld oöre, è'k gezien. Alleèn die boeren, die 9t van der eige ebbemugge 't nog zaoje. 't Schient, dat d'ervaeringen der mee van de winter niet goed gewist bin. Bie mien is er van te maken wat er in dezen, oorlogstijd van te maken is? De eersten kunnen door hun hou ding den Landstand niet buiten werking stellen. Deze gaat door, desnoods zonder hen. Mocht er een of ander gebeuren, wat zij meenen dat anders of beter kon, dan hebben ze allefen te bedenken, dat ze zelf daaraan debet zijn. Laat de verstokte tegenstanders er eens over denken, dat eenmaal het Nederlandsche volk weer één zal zijn en hoe vlugger dit plaats vindt hoe beter voor ons Vaderland. Tenslotte citeeren we nog Oldenbanning, waar hij zegt: „Ik meen dat in een tijd als deze, waarin Land en Volk in nood verkeeren, niemand aan den kant mag blijven staan. Wie dat doet is een saboteur". Wij eindigen met vast te stellen, dat onze tegen standers niet zoo ver van ons af staan, dan het wel lijkt. Bij hun zijn woorden en daden niet gelijk. Tot onze groote vreugde, ervaren wij dat eiken dag. W. G. 't ök uitgevroze. Mar der is nog 'n vijand vor 't koölzaed naest de winter en dat bin de duuven. Van de winter zatte der soms eèle kroóen op. Dat was wat, oor; je kun der toch nie mi 'n stok achter gaen en 'n geweer è'k niet meer. 'k A d'onden al afgericht om ze der af te jaegen, mar onderd meter verder strieke ze weer neer. Kon je noe mar 'n vergunning vor 'n buks kriege. 't Oor oog tied asse in Zeeland es wat buksvergunningen geve, anders kan de schaede wel es wat t'erg oöre. Is ter bie julder op 't bedrief ök 'n jongen of 'n meisje uit de stad gekomme f 't Wier mien ök gevraegd en natuurlijk è'k 'n jongetje genome. Ie is van de weke gekomme, 'n jongetje van U jaer. Das zo es wat anders vor zo'n vintje, om es 'n weke of drieje op 'n boerderieje te wezen. Ie kiek z'n oögen uit, iederen dag ziet ten wat anders, daer eije zelf pleizier in. Ajje 't nog nie gedaen eit, geef jen eige dan trek op an de Landstand. Der bin nog zo vee jongetjes en meisjes, die a 't zoo noodig ebbe, om es buuten te wezen. Dienk toch es an, as 't jen eige kinders waere. Wat hebbe men 't dan nog goed op 't platteland, ajje zoo'n stadskind oor ver- telle. k Kan je niet zégge oe 'n goed werk je der mee doet. Der most toch d zoovee meèr naesten- liefde weze in onze maetschappij. 't Is zoo 'n klein kunstje om 's Zondags in de kerke te luusteren naer 'n preek over naestenliefde, maer in de weke naes- tenliefde bedrieve, daer kom't op an. Dienk ter mar es goed over. Tot volgende keer, ee. ARJAON.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 3