enbo&ei een schat volk en bo EEN EN ANDER OVER DEN KOOIKER De eend heeft menschelijke eigenschappen D, Uit bovenstaande korte beschouwing ziet men dus welk een geduld, voorzichtigheid en kennis er van een goeden kooiman gevraagd worden. Na jaren en jaren kooiwerk kan hij nog niet zeggen dat hij de eend en zijn inanieren tot in alle onder- deelen kent, want ieder seizoen brengt nieuwe verrassingen. VAN DEZE MAAND BEVAT 9 BOERENLEVEN VOLK EN BODEM De heer vèfrl Heivoort Sr. verstaat naast het vak van kooiker ook dat van visscher. Hij is hier aan het werk aan de netten. EDERLAND overtreft met zijn ongeveer 140 eendenkooien alle overige Europeesch' landen, die naar schatting samen slechts 20 eendenkooien hebben. Ondanks het groote aantal kunnen we gerust zeggen dat dit bedrijf hier te lande bij velen practisch onbekend is. Vermoedelijk is dit te wijten aan de ligging van de kooien, zoover mo gelijk verwijderd van alle vertier, en aan de omstandigheid dat op een kooi in bedrijf, alle bezoek van leeken ongewenscht is. Om over dit onderwerp iets naders te vernemen brachten we dezer dagen een bezoek aan het dorp Vlijmen in de Langstraat Van oudsher, mede door de waterverdedigingswprken rondom 's-Her- togenbosch, was het een de Vaan die het kooi kersvak uitoefende. De van Heivoorts, die tegen woordig de kooien beheeren, zijn nauw verwant aan deze de Vaanfamilie, zoodau re gerust kun nen zeggen, dat het een aangeboren liefde voor het beroep moet zijn. Het gaat van geslacht op geslacht over. Moeilijk te begrijpen is dat niet, wanneer we na gaan dat een goed kooiman van jongsaf ver trouwd moet geraken met het ongerepte natuur leven op de kooi en de wondere levenswijze van den trekvogel. Daarover kon de heer J. van Heivoort Sr. uit zijn rijke ervaring ons zeer veel vertei.en. Het leven op de kooi. /AT eenzame leven op de kooi met de water vlakte en de weelderige boomgroei, staat toch in nauw contact met de groote wereld. In den vorm van een geringde eend, die uit de klep wordt gehaald, komt er om zoo te zeggen, vaak een boodschap uit verre gebieden. Daar zijn eenden gevangen geringd, in Viborg, Gotheburg, Leiden, enz. De aardrijkskundige kennis van een kooiman wordt nu heel wat begrijpelijker, evenals de mede- deelingen over de wijze waarop de eend de trek aflegt. Er is vast komen te staan, dat de eenden tot aan den evenaar voorkomen, waarbij ze res pectievelijk den Balkan en West-Europa over vliegen. Tijdens zoo'n tocht heeft de eend, en hierin vertoont ze overeenkomst met den mensch, behoefte aan rust. De kooiker gaf ons daarover zoo ongeveer den volgenden uitleg. AI vliegende is het of de eend alles om zich heen opmerkt en opneemt. Heeft ze nu zin om eens uit te blazen, dan doet ze weer als de mensch, door daarvoor de gezelligste olaats op te zoeken. Voor de eend is die natuurlijk daar, waar ze zooveel mogelijk van haar soortgenooten op het waterterras ziet uitrusten. De tamme eenden, die in de kooi als 'lokvogels dienen, moeten daarom zooveel mogelijk naar de wilde zusters toe ge kruist zijn. Want de wilde eend gaat zoo maar niet met de eerste de beste soortgenoot om. Ze kijkt wel degelijk wie ze op den eendenvijver aantreft. Vindt ze geen al te vreemde eenden in de bijt dan blijft ze op den plas toeven, geen argwaan koesterend tegen de pijpmondingen die er op uitkomen. Zooals een vliegtuig beweegt deze vogel zich oofc tegen de windrichting in. De kooiman neemt natuurlijk steeds die pijp vanwaar de wind naar den vijver toewaait. Daar de eend een scherpe reuk heeft moet hij er zorg voor dragen dat de eend geen verdachte geuren waarneemt. Hij prepa reert zich daarom, door het bij zich dragen van turf e.d. Nu is gebleken dat zelfs de eend zeer nieuws gierig is en daarvan maakt de kooiker gebruik. Een hond met een in het oog loopende kleur vertoont zich op het gewenschte oogenblik aan het begin van de pijp. Belust op een nieuwtje komen de eenden naderbij, al dichter en dichter tot in de gevaarlijke zóne, waarboven netten zijn gespannen. Op het oogenblik dat er de meeste eenden toeven verschijnt de kooiman achter de eenden, die hevig geschrokken weg vliegen, voor den kooiman uit, tegen den wind in en natuurlijk steeds dieper in de leiding komen. De kooker wandel naar het uiteinde ervan, waar zich in middels de vogels hebben opgehoopt in het punt waar hen een halt is toegeroepen. Achter hen laat de kooiman een klep vallen en de rest laat zich raden. Ieder seizoen nieuwe verrassingen. Veel zou er nog te vertellen zijn, b.v. over de VAN INTERESSANTE BESCHOUWINGEN OVER HET Prachtige foto's Het volledig Verordeniiu genblad van den Nederl. Landstand NEEMT PROEF! Een proefabonnement kost slechts 1.25 voor 3 maanden. Gireer op rekening 367597 en wordt U toegezonden. verschillende soorten van eenden. We willen, hier nog de wenschelijkheid van het behoud der kooien naar voren brengen. Door het in cultuur brengen van grond, ontwatering enz. komt het vaak voor dat niet alleen de rust rondom de eendenkooi verstoord wordt, maar ook dreigt er gevaar voor het geheele oppervlak, waaruit de kooi bestaat. Om de historie, de natuurschoonheid en als brood winning, vertrouwen we dat alles in het werk zal worden gesteld om dit mooie bedrijf onaangetast te laten. B, Het begin van de eendenpijp. (Foto's? West-Brabant) s

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 8