Mededeelingen 6Vi MILLIARD van cle Directie van den Landbou 450.000 VRIJDAG 7 AUGUSTUS DE LANDSTAND PAG. 10 IV De rundveehouderij in verband met de voederpositie in den winter 19421943. De verplichte vee-levering 1943 Onvermijdelijk brengt het derde oorlogsjaar evenals de twee vorige met zich mede, dat de veehouder den plicht heeft om het in ons land beschikbare veevoeder zooveel mogelijk ten goede te doen komen aan een passende melkveestapel. Voor de veehouderij zijn daar om voor het komende jaar nieuwe bepalingen in het leven geroepen. In het algemeen zal het aantal runderen ouder dan één jaar ,dat de veehouder mag houden, gelijk mogen zijn aan ongeveer 9/10 gedeelte van de toewijzing van het vorige jaar ,doeh de veehouders hebben de vrijheid, wanneer de voederpositie van het bedrijf het toelaat voor 15 October a.s. te verzoeken, meer vee te mogen aanhouden. Deze aanvrage zal worden beoordeeld door een speciale commissie, die zal nagaan of een hoogere veebezetting van het bedrijf in overeenstemming is met de voedselvoorraden, waarover beschikt kan wor den en of de melkveestapel zich wel zoodanig tot den jongveestapel verhoudt, dat met aanwerving van het beschikbare voeder zooveel mogelijk melk geprodu ceerd wordt. Wanneer de veehouder meent, minder vee te kunnen aanhouden, dan dient hij dit eveneens voor 15 October a.s. mede te deelen, doch hij wordt daardoor geenszins ontheven van zijn verantwoordelijkheid voor een juiste aanpassing van zijn veestapel aan de voederomstandig heden op zijn bedrijf. Voor de verplichte veelevering zal de basis worden gevonden in het aantal runderen, dat de veehouder mag aanhouden en dat hij dus zelf op grond van de voederpositie van het bedrijf heeft vastgesteld. De veehouder moet er rekening mede houden, dat een aanslag voor de verplichte levering van hooi en stroo onvermijdelijk is; dat alle granen (uitgezonderd de havertoewijzing voor de paarden op het eigen bedrijf) en de aardappelen, welke voor consumptie-doeleinden geschikt zijn, wederom moeten worden ingeleverd; dat voor rundvee en schapen geen krachtvoer aanwezig is en dat de oppervlakte bouwland, gezien de scheur- plicht ,nog aanzienlijk uitgebreid zal worden. Bijzonderheden over deze bepalingen voor de veehou derij en over de verplichte veelevering 1943 zijn te vinden in de vakbladen en te vernemen bij de Plaatse lijke Bureauhoaders, terwijl de veehouders tën spoe digste in het bezit gesteld zullen worden van de volledige regeling. Proeven met koolzaadrassen 1942-'43 Allen, die belang stellen in den verbouw van koolzaad en "raapzaad, worden uitgenoodigd aan de beproeving van onderstaande rassen deel te nemen. 1. Mansholt's Hamburger koolzaad. 2. Lembke's koolzaad. 3. Jazetzki's koolzaad. 4. Svalöf's koolzaad. 5. Lembke's winterraapzaad. Per ras ontvangt men gratis 60 gram zaad (voldoende voor 1 are), zoodra het zaad uit het buitenland is aangekomen. Overigens kunnen voor de proeven geen vergoedingen gegeven worden. De Directeur van het Instituut voor Plantenveredeling, J. C. DORST. Adreswijziging Raad voor het Kweekersrecht De Raad voor het Kweekersrecht te 's-Gravenhage brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het bureau van den Raad met ingang van 1 Augustus 1942 is gevestigd Juliana van Stolberglaan 26 's-Gravenhage. Het bureau is telefonisch bereikbaar onder no. 720195 (nummer van het Landbouw-Economisch-Instituut), toestel no. 1. De prijs van stalmest De Gemachtigde voor de Prijzen deelt mede, dat in verband met de verhoogde kosten, de prijs van stal mest berekend mag worden op het dubbele van den prijs, die op 9 Mei 1940 gold. Daarbij moet echter in aanmerking worden genomen, dat deze 100 ver hooging alleen mag worden toegepast op den prijs af boerderij. Voor de bijkomende kosten, zooals laad- en loskosten en vracht, mag niet meer worden berekend dan de werkelijk wettelijk toelaatbare kosten. Indien een hoogere prijs wordt gevraagd, worden de betrokkenen in hun eigen belang aangeraden zich te wenden tot de Inspectie voor de Prijsbeheersching. De scheurpremie over het oogstjaar 1942-'43 De Regeeringscommissaris voor de Bodemproductie maakt bekend, dat de scheurpremie voor fcet oogstjaar 1942'43 200.per ha. zal bedragen. In afwijking met het vorige jaar zal ieder, die daar voor in aanmerking komt, een scheurplicht' worden opgelegd. De scheurpremie wordt uitbetaald aan ieder, die aan deze plicht voldoet. Voor land, dat thans vrijwillig voor scheuring bij den Productiecommissaris wordt opgegeven en na goed keuring met koolzaad of raapzaad, boven de verplichte oppervlakte va^i deze gewassen, wordt bebouwd, zal een scheurpremie worden betaald van 300.per ha., wanneer de oogst gelukt. Deze vrijwillig opgegeven oppervlakte zal meetellen voor den aanslag, die voor de scheurplicht zal worden vastgesteld. In herinnering wordt gebracht, dat de verplichte op pervlakte koolzaad bedraagt 8 pet. van het bouwland op klei, zavel- en roodoorn- gronden, dat volgens de inventarisatie 1942 op het bedrijf aanwezig was, waarbij bedrijven met 1 ha. of minder bouwland zijn vrijgesteld. Voor zand-, löss-, dal- of veengronden bedraagt de verplichte oppervlakte 5 pet. van hetbouwland, waarbij bedrijven met 5 ha. bouwland of minder, zijn vrij gesteld. -x Tot de verplichte oppervlakte behoort bovendien de verplichting die men heeft om, op grond van ver kregen uitstel van scheuring 1941'42 van kleigras- land en van meerdere peulvruchtenverbouw, extra koolzaad te verbouwen. Prijs koolzaad Tenslotte wordt nog medegedeeld, dat de richtprijs voor het koolzaad op 20.per 100 kg. voor boeren- schoon product van gemiddelde kwaliteit, terwijl boven dien een inleveringspremie van 15.per 100 kg. zal worden uitgekeerd. Rundveeprijzen AA ƒ0.63—0.68 Cl A 0.56—0.61 cn Kalveren, andere dan nuohtere Nuchtere kalveren tot 30 van 30 tot 36 kg. van 36 tot 40 kg. Boven 40 kg. kg. ONDERLINQE W A A.iiimbSHÏM.ia. T VERZEKERING MAATSCHAPPIJ BEVESTIBD TE *S-8RAVENHABE BESTUUR: l. C. f. L VAM HELDEN TUCKER, A. A. B. BOOKER, MR. J. J. MOHTIJN. It J. J. QR08BEN, f. L EVER*. Het ingeschreven bedrag van ruim GULDEN is verdeeld over ongeveer verzekerden Dit beteekent, dat tenminste EEN UWER BUREN heeft ingezien zijn belang bij het groote geheel te moeten voegen. Neemt ook GIJ deel in de steeds groeiende risicospreiding!! VRAAGT INLICHTINGEN fjf BIJ UW ASSURANTIE- BEZORGER! (Ingezonden Mededteeling) Heffing van accijns op geslacht rundvee geschorst De Staatscourant heeft dezer dagen het bericht ge bracht, dat de Secretaris-Generaal van het Departe ment van Financiën besloten heeft tot tijdelijke schor sing van de heffing van den accijns op geslacht. Dit besluit, dat voor onbepaalden tijd is getroffen, beteekent een tegemoetkoming van de Overheid jegens de rundveehouders, daar deze met den huidigen te lagen prijs van het slachtvee niet meer uitkomen. Om te vermijden dat de verhoogiiig van den vleesch- prijs op den consument zou drukken, is thans als tegemoetkoming voor den te lagen veeprijs de schor sing van de accijnsheffing op geslacht gekomen. Het publiek zal van de uitvoering van dezen maat regel dus niets bespeuren, doch deze komt den vee houders ten goede. Het Bedrijf sschap voor Vee en Vleesch maakt bekend, dat, in verband met een schorsing voor onbepaalden tijd van de heffing van de geslachtaccijns, met ingang van 1 Augustus 1942, de volgende prijzen bij overname van slachtvee gelden: KLASSEN Koeien, ossen en stieren B 0.49—0.54 D 0.43—0.47 0.41—0.42 0.33—0.40 ƒ0.50 0.44 0.39 0.33 0.30 0.33 0.39 0.44 0.48 Deze prijzen gelden, evenals voorheen, per kg. levend gewicht. Voor rundvee, aangevoerd op de slachtveemarkten te Amsterdam, Alkmaar, Rotterdam, Hilversum, Haar lem, 's-Gravenhage, Hoorn, Purmerend, Schagen, Delft, Leiden, Utrecht en Gouda, worden deze prijzen voor de klassen AA, A, B en C met 2 cent verhoogd. Voor rundvee in de Cn klasse, op deze markten aangevoerd, is de prijs vastgesteld op ƒ0.410.44. Opheffing aardappelroóiverbod De Nederlandsche Aardappelmeelcentrale te Veendam deelt mede, dat op 3 Augustus 1942 de regeling voor late aardappelen, oogst 1942, ingaat. Het rooiverbod voor aardappelen wordt opgeheven met ingang van Maandag 3 Aug. 1942, op welken datum dus ook fabrieksaardappelen kunnen worden gerooid. Evenals het vorige jaar zal den fabrieksteler een aan slag per H.A. gegeven worden van de hoeveelheid te leveren fabrieksaardappelen voor consumptie. In geen geval zal van een fabrieksteler een grootere hoeveel heid corjpumptieaardappelen afgenomen worden dan de aanslag aangeeft. De opheffing van het rooiverbod houdt niet in, dat direct alle gerooide aardappelen zul len worden afgenomen. Slechts die aardappelen, waar van door de fabriekscontroleurs toestemming tot leve ring is gegeven, zullen worden afgenomen.. Indien een teler wenscht te rooien zonder toestemming tot leve ring van de' fabriekscontroleurs, dan doet hij dit op eigen risico. De afname van fabrieksaardappelen voor consumptie vangt aan op 17 Augustus 1942, op welken datum de volgende prgzen ingaan: 1. voor de soorten Noordeling, Record, Komeet, Robijn, Roode Star, Po pulair en Bevelander ƒ4.per 100 kg.; 2. voor de overige geel- en geel-witte soorten 3.75 per 100 kg. Arbeidsbemiddeling voor land- en tuinbouw Plaatselijke Bureauhouders ingeschakeld Hier en daar in het land schijnt onder de werkgevers in het land- en tuinbouwbedrijf onrust te bestaan ten aanzien van de arbeidsvoorziening. Het dikwijls ver meende tekort aan arbeidskrachten is echter vrijwel steeds een gevolg van het feit, dat de werkgevers zich niet wenden tot de gewestelijke arbeidsbureaux. Daar een spoedige bemiddeling er toe kan bijdragen, dat aan de onmiddellijke behoefte kan worden voldaan, wordt de aandacht van belanghebbende werkgevers in het land- en tuinbouwbedrijf er op gevestigd, dat de Plaatselijke Bureauhouders voor die bemiddeling thans zijn ingeschakeld. De boeren, die zich voor hun bedrijfsaangelegenheden toch al regelmatig wenden tot den P.B.H. in hun district, kunnen zich nu ook tot dezen ambtenaar; wenden voor het aannemen van arbeidskrachten. Zij dienen ten kantore van den P.B.H. een formulier in te vullen, dat de Plaatselijke Bureauhouder vervolgens doorzendt aan het Gewestelijk Arbeidsbureau. Op deze wijze kunnen de werkgevers ervan verzekerd zijn, dat aan hun oogenblrkkelijke behoefte zoo spoedig mogelijk wordt voldaan. De werkgevers, die hun arbeidsbehoefte zelf reeds aan het Gewestelijk Arbeidsbureau hebben opgegeven, behoeven zulks begrijpelijkerwijs niet nog maals aan den P.B.H. op te geven.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 10