Officieele Landbouwmededeelingen voor de provincie Zeeland VKUDAG 7 AUGUSTUS DE LANDSTAND PAG. 11 Huisslachting varkens. Schapenlevering. Dr. STARINGS ,,NEDERLANDSCHE LANDBOUWALMANAK VOOR 1942" Wij beschikken over een beperkt aantal van bovengenoemde almanakken. Deze zijn naar de laatste gegevens bijgewerkt. Voor gegadigden stellen wij ze gratis beschikbaar. Aanvragen worden in volgorde van binnenkomst behandeld, dus wie eerst komt, eerst maalt. Aanvragen aan: Nederlandsche Landstand in Zeeland, Afd. IV, Voorlichting, Postbus 31, Goes. Georganiseerden die in het seizoen 1941-1942 een of meer varkens in huisslachting hebben geslacht, zullen er terdege rekening mee moeten houd'en, dat zij niet zullen mogen slachten alvorens de vleeschbonnen- schuld is aangezuiverd. Er zullên derhalve eerst vleeschkaarten in ontvangst genomen kunnen worden voor een of meer gezinsleden als de nog bestaande Vleeschbonnenschuld door de overige gezinsleden vóór 1 Februari 1943 aangezuiverd kan worden. De billijkheid eischt d'at dengene, die het eerste zijn vleeschbonnenschuld heeft vereffend, ook het eerst zal kunnen slachten. Veele verin gsbonn en Veehouders gaat op uw van den handelaar verkregen bonnen steeds na of u de bonnen van de dieren die door U geleverd zijn, terugkrijgt. Indien uw naam, woonplaats of org. no. onjuist is vermeld1, is het noo- dig, dat u de L. C. O. te Goes hiervan in kennis stelt, onder opgave van het bonnummer en plaats en datum van levering. Controleer ook steeds of de provisie, het markt-, stal- en weeggeld juist berekend, is. Bij geconstateerde afwijkingen kunt u inlichtin gen verkrijgen bij den marktvertegenwoordiger of te Goes. POOTAARDAPPELREGELING 1942-1943 De Provinciale Inkoopcentrale van Akkerbouwproduc ten voor Zeeland te Goes, maakt bekend, dat voor de pootaardappelregeling 1942-1943 de navol gende richtlijnen zijn vastgesteld: 1. Alleen de handel in door den Ned'erlandschen Algemeenen Keuringsdienst te velde en om partij goedgekeurd pootgoed is toegestaan. Indien de omstandigheden hiertoe aanleiding ge ven kan te zijner tijd door de Onderbedrijfsorga nisatie voor zaaizaad en pootgoed worden bepaald, dat ook van bepaalde rassen en onder bepaalde voorwaarden omgekeurd pootgoed mag worden verhandeld. 2. Het pootgoed moet in de navolgende maten zijn gesorteerd: Groep I: Alberta, Dunbar Yeoman, Eersteling, Fruhmölle, Ideaal, Limosa, Roode Eersteling, Royal Kidney en Volgeling: 25/28 mm., 28/35 mm. en 35/55 mm. Alle rassen van de groepen n, HI en IV 25/28 mm., 28/35 mm., 35/45 mm. en 45 mm. opwaarts. De maat 45 mm. opwaarts mag slechts met 5- of veelvouden van 5 mm. naar boven worden afge rond, met dien verstande, dat de kleinste maat steeds 45 mm. moet zijn. De grootste maat van öte sorteering 45 mm. opwaarts mag voor de rassen Bevelander, Present, Souvenir, Westeinder Bonte en Blauwe, Zeeuwsche Bonte en Blauwe, Roode Star en Bonte Roode Stor, ten hoogste 60 mm. bedragen en voor alle andere rassen ten hoogste 70 mm. De rassen van groep V (jonge en bijzondere ras sen). Deze rassen moeten met volledige inacht neming van het sorteeringsreglement van den N. A. K. worden gesorteerd, daar zrj anders niet door de keuringsdiensten wordten geplombeerd. Etra vroeggerooid A-pootgoed mag ook als veld gewas worden afgeleverd en verhandeld, desge- wenscht vanaf 25 mm. 3. Het afleveren van te velde goedgekeurd pootgoed Voor consumptie of veevoeder is alleen toegestaan, indien het op partij is afgekeurd en voor zoover het betreft bovenmaatsch pootgoed, d.w.z. a. voor de rassen Alberta, Dunbar Yeoman, Eersteling, Frühmölle, Ideaal, Limosa, Roode Eersteling, Royal Kidney en Volgeling boven 55 mm. b. voor de rassen Bevelander, Present, Souvenir, Westeinder Bonte en Blauwe, Zeeuwsche Bonte en Blauwe en Roode en Bonte Roode Star boven 60 mm. c. Voor alle overige rassen boven 70 mm. 4. Zoolang het aanbod niet onevenredig grodt is in verhouding tot de vraag is het toegestaan, dat met inachtneming van de voorgeschreven sortee ringen de geheele opbrengst per ha. wordt ge plombeerd en afgeleverd. Het afleveren van pootgoed door telers resp, het ontvangen door handelaren, mag, zooals reeds eerder is bekend gemaakt, eerst met ingang van 2 Augustus a.s. plaats vinden, met uitzondering van Eersteling*, A, B en C 35/55 mm., Industrie en Furore A, De aandacht van de schapenhouders wordt er op ge vestigd, dat binnenkort een aanslag zal worden toe gezonden in hoofdzaak voor de verplichte levering van de per 26 Juli j.l. geregistreerde a. fokrammen voor pl.m. 100 pCt. b. weeren 1942 voor pl.m. 100 pCt. c. ramlammeren 1942 voor pl.m. 80 pCt. Men houde hiermede ter dege rekening alvorens „vrije" schapen te verkoopen. De Plv. Prov. Voedselcommissaris voor Zeeland. Optrekken loof van aardappelen fTet Dagelijksch Bestuur van den N. A. K. heeft be sloten toe te staan, dat de perceelen pootaardappelen, waarvan het loof door aftrekken verwijderd is en welke door de slechte weersomstandigheden niet tijdig (drie weken na het trekken) gerooid kunnen worden, voprloopig nog drie weken blijven zitten onder voor waarde, dat de telers de overgebleven sprieten en eventueele opslag, geregeld verwijderen. De Keuringsdienst zal dit geregeld controleeren en indien blijkt, dat dit verwijderen niet tijdig is ge schied, zullen de betreffende perceelen met een klasse worden verlaagd. Keuringsdienst Zeeland. B en C 45 mm. opwaarts. Dit pootgoed mag dus tot nader aankondiging niet worden verhandeld en afgeleverd. 5. Ingevolge de prijzenbeschikking mag het poot goed alleen per gewichtseenheid worden verhan deld. Het verhandelen van het gewas per opper vlakte eeuheid is dus niet toegestaan. Hetzelfde geldt voor pootgoed, dat *op een z.g. teeltcontract is verbouwd. Dit pootgoed mag dus ook alleen met volledige inachtneming van de vastgestelde prijzen en voorgeschreven sorteerin gen door den werkelijken teler worden afgeleverd. 6. Het verhandelen van pootgoed is alleen toegestaan aan die handelaren, die na 1 Juli 1942 in het bezit zijn gesteld van een N. I. C. A. vergun ning tot het verhandelen van pootgoed van den oogst 1942. De in het vorige seizoen uitgereikte voorloopige N. I. C. A. vergunningen zijn niet meer van kracht, terwijl ook de erkenningen als poot- aardappelhandelaar van de V. B. N. A. geen recht geven pootaardappelen te verhandelen. De handelaren, die in het bezit van een nieuwe N. I. C. A. vergunning zijn gesteld, mogen eerst pootgoed ontvangen en afleveren, nadat zij van de Provinciale Inkoopcentrale van Akkerbouwpro ducten (P. I. C. A.) voor de provincie, waarin zij woonachtig zijn, de noodig^, bloes formulieren hebben ontvangen, alsmede een uitvoerige in structie omtrent het gebruik van deze formulie ren en de te voeren administratie. Met de meeste nadruk wordt er op gewezen, dat het niet of niet volledig nakomen van de regeling en de administratieve voorschriften, aan leiding kan zijn, dat de betrokken handelaar onmid dellijk van den pootgoedhandel wordt uitgesloten. 7. Alleen die handelaren, die van de Onderbedrijfs-. organisatie bericht hebben ontvangen, dat zij vflel van telers pootgoed mogen aankoopen, zullen door de P. I. C. A. in het bezit van blocs-afleverings- briefjes worden gesteld. Alle andere handelaren mogen alleen pootgoed van handelaren aankoopen. Overigens zijn alle bepalingen ten aanzien van aankoop- en verzendquotum vervallen. 8. Bij verkoop van een teler aan een handelaar/coö peratie moet bij de aflevering van de door den handel aangekochte op partij goedgekeurd en geplombeerde of van een verklaring voorziene partijen door den handelaar een afleveringsbriefje in 4-voud worden uitgeschreven. Dit afleverings briefje moet door den teler en den handelaar (of in diens naam ^door een commissionnair) worden onderteekend. Het oiïgineele exemplaar ontvangt de teler/leverancier, die het moet bewaren. Ook bij aflevering aan een exporteur van de B. E. A. II zullen door den exporteur of diens gemach tigde „afleveringsbriefjes export" worden uitge schreven. Het is den telers ten strengste verbo den pootgoed af te leveren zonder dat hiervoor een afleveringsbriefje wordt ingenomen. 9. Bij aflevering van ongesorteerde pootaardappelen naar een sorteerinrichting wordt het vervoer ge dekt door een geleidebiljet, dat door den con troleur van den keuringsdienst is uitgeschreven. Gaat de gesorteerde partij terug naar het be drijf van den teler, d&n moet het vervoer wederom gedekt zijn door een geleidebiljet, dat door den controleur van den keuringsdienst is uitgeschre ven. Wordt de partij rechtstreeks na sorteering in de sorteerinrichting afgeleverd aan een han delaar, dan worden na plombeering, de afleve ringsbriefjes door den handelaar uitgeschreven op naam van den teler. Het is niet mogelijk, dat uitgesorteerde consumptie- en veevoederaardap pelen van de sorteerinrichting naar het bedrijf van den teler worden teruggevoerd. Deze moeten door de sorteerinrichtnig op naam van den teler rechtstreeks aan de V. B. N. A. worden afgeleverd. Hetzelfde geldt voor partijen pootgoed, welke in de sorteerinrichting op partij zijn afgekeurd. 10. Aflevering van pootaardappelen door telers recht streeks aan teler/verbruikers mag slechts plaats vinden, indien de teler/leverancier vooraf in het bezit van een bestelbon is gesteld, welke door den teler/opkooper bij zijn plaatselijken Bureau- houder is aangevraagd. Met den bestelbon wendt de teler/verkooper zich tot zijn plaatselijken Bureauhouder, die den bestelbon inneemt -en een afleveringsbriefje in 4-voud uitsehrijft. Het eerste exemplaar moet door den teler/leverancier wor den bewaard, terwijl het tweede exemplaar dient als geleidebiljet voor het vervoer naar den teler/ kooper. Met nadruk wordt er op gewezen, dat ook door telers slechts definitief geplombeerde of van een verklaring yoorziene partijen recht streeks aan andere telers mogen worden afge leverd. 11. Bij aflevering van handelaar aan handelaar schrijft dg handelaar/leverancier een verzendadvies in 5-voud uit, waarvan het tweede exemplaar dient als geleidebiljet voor het vervoer naar den han- delaar/kooper. 12. Aflevering door een handelaar/coöperatie aan een verrbuiker is slechts toegestaan, nadat de han delaar of coöperatie een bestelbon van den ver bruiker heeft ontvangen. Bij de aflevering wordt door den handelaar of coöperatie een verzendadvies in 4-voud! uitgeschreven, waarvan het tweede dient als geleidebiljet voor het vervoer naar den ver bruiker. De op den bestelbon vermelde hoeveel-^ heid moet steeds overeenkomen met de totaalhoe- veelheid, welke op het bijbehoorende geleidebiljet is vermeld. 13. Indien een teler/verbruiker pootgoed wenscht aan te schaffen voor uitpoot op zijn bedrijf, moet hij vooraf bij. zijn plaatselijken Bureauhouder een bestelbon aanvragen. Is de Plaatselijke Bureau houder van oordeel, dat de aangevraagde hoe veelheid gemotiveerd is, dan wordt de bestelbon uitgeschreven en afgegeven. Deze bestelbon moet door den teler aan zijn leverancier worden toege zonden of overhandigd, waarna deze voor afleve ring kan zorg dragen. 14. Uit het voorgaande kan worden afgeleid, dat het vervoer van pootaardappelen onder meer in <3e navolgende gevallen doorheen geleidebiljet moet zijn gedekt. a. van teler naar handelaar of coöperatie door een door den handelaar of coöperatie uitge schreven geleidebiljet (2e exemplaar afleverings- brief je) b. van teler naar teler door een geleidebiljet, uitgeschreven door den plaatselijken Bureau houder van den teler/verkooper. (2e exemplaar afleveringsbriefje c. van handelaar naar handelaar door een geleide biljet uitgeschreven door den handelaar/ver- kooper (2e exemplaar verzendadvies). d. van handelaar/coöperatie naar telers door een geleidebiljet, uitgeschreven door den handelaar of coöperatie, (2e exemplaar verzendadvies), e. van den teler naar een sorteerinrichting door een geleidebiljet, uitgeschreven door den con troleur van den keuringsdienst. f. van de sorteerinrichting naar den teler, door een geleidebiljet, uitgeschreven door den con troleur van den keuringsdienst.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 11