L J Gedachten van Arjaon nut 7 Peeëland! De Landstand Uitreiking diploma's melkerscursus in Zeeland INHOUD Rui terbij eenkomst van de L. R. „De Oranjeruiters" te Axel op 18 Juli 1942 HET NEDERLANDSCH ARBEIDSFRONT VRIJDAG 7 AUGUSTUS DE LANDSTAND PAG. 8 Noe è'k g'oord, dasse in Friesland stikstof vor de weiden kriege. As das waer is, is 't 'n schandaol, dammen ier in Zeeland ök nie wat kriege. Me bin toch allemael Nederlanders en de weien in Zeeland motte toch ök meeëlpe om het Nederlandse volk van butter en vleis te vorzien. De bevoegde autoriteiten in Zeeland mugge dan wel es gauw zurge, dat ier ök wat stikstof be- schikbaer gesteld oord vor de weien, want anders zou 'k et 'n onrechtvaerdigheid vinde, den èènen wel en den anderen nie, dat gae nie op. 't Bluuf mar regene, ee. Me zulle mar oope, dat deze maend wat mooier zd weze. In ieder geval zou 'k iedereen an wille raeje, om 't graen in Duitsche stuken te zetten. Dat schil 'n stik, mensen. Vorig jaer è'k et ök gedaen en 'k ad toch mar niks geèn schot in men terve. M'n buurman d 't nie gedaen en die eit 'n eèl jaer slecht brood motten ete. As 't graen in stuken staet kan 't nog al 'n buuitje afwachte. Mi men eiers bin'k angeleverd, das nog a mee- gevalle. Mar 'k d vor drie oenders vriestelling g'ad. Die waere doödgegaen, en lever van dooie oenders mar es eiers. Noe oop 'k eèn dienk, asse de kontróle derop es goed zullen oude. 't Zou verschrikkelek weze, dat mensen, die nie geleverd ebbe, of te weinig, in September nog oenders zouwe muggen ebbe. Z'ebbe al der eiers opgete en 'n andere lache z'uut en asse noe in September der oenders nie weg zouwe motte doendan zouwe ze nog veel arder lache. 22.6.1942 gedaan, kan het gebruik van klemmen niet worden toegestaan. Vergunningen tot het dooden van schadelijk gedierte met een flobert-buks van max. 6 mm. getrokken loop resp. 9 mm. gladden loop, kunnen door den plaatse- lijken Burgemeester worden uitgereikt. 'Al met al zullen onder de bovenstaande voorwaarden naar mijn vaste overtuiging de belangen van de be werkers van onzen bodem allerminst op afdoende wijze zijn gewaarborgd, en blijft dus vooralsnog voor velen ernstige schade aan de gewassen, niet slechts door het schadelijk gedierte doch ook door het wild, t* vreezen. Zelfs indien leden van de Duitsche Weermacht zoo veel mogelijk hun beschikbaren tijd zouden willen be- -nutten in de gewenschte richting, namelijk tot het afschieten van wild en de bestrijding van schadelijk gedierte, dan nog moet worden afgewacht, of dit wel in ieder opzicht afdoende zou zijn. .Het is namelijk de vraag, of en in hoeverre leden van de weermacht daartoe over den vereischten tijd kunnen beschikken. Natuurlijk wordt door mij ten volle erkend, dat de heerschende omstandigheden van bedenkelijken aard zijn, zoodat ik alles in het werk stel om verdere ver nietiging van de gewassen tot het onvermijdelijke te doen beperken. Hieromtrent hoop ik binnenkort, hetzij in ,,De Landstand" hetzij door tusschenkomst van de Provinciale Boerenleiders nader te kunnen berichten. Omtrent de distributie, dus de ter beschikking stelling van het afgeschoten wild ten behoeve van de voedsel voorziening van ons volk heb ik vernomen, dat de inlevering van wild, althans dit seizoen niet verplich tend zal worden gesteld. Het is mij bekend, dat na mens de Algemeene Nedqglandsche Jagersvereeniging een dringend beroep op haar leden zal worden gedaan om van het afgeschoten wild en konijnen aan den wildhandel 50 dus de helft, af te staan. Mij dunkt, dat iedere Landstander ten volle aan dit verzoek zal moeten voldoen. De verplichte inlevering van het afgeschoten wild en konijnen, de distributie daarvan en alles wat daarbij verder te pas komt, is slechts practisch door- voorbaar, indien aan tal van voorwaarden zal zijn voldaan. Stellig wordt in deze richting reeds het noodige voorbereid. Wil men echter tot het gewenschte doel geraken, dan dienen allereerst de jachtschappen te zijn geregeld, de betreffende leiding gevende en controleerende organen te zijn ingesteld, het per jachtveld af te schieten wild bekend te zgn, etc. etc. Omtrent de eischen, o.m. wat de bekwaamheid der toekomstige jagers betreft, de minimum-grootte van het jachtveld, de positie van de jachtopzieners en nog zooveel meer zijn nadere mededeelingen te ver wachten. W. G. NIEUWENKAMP, Leider van de afd. Jacht wezen v. d. Ned. Landstand. Vooral bie de nie georganiseer den mot inge grepen oore, bie den domenie, den dokterren teniers, ené* In September motte der oenders in beslag ge- nomen oore en zet motte der nog 'n boete bie kriege en niet zoo'n kleintje ök. Die mensen staen bie mien op 't zélfde lij?itje as de zwarte andelaers. Om nog es wat over de zwarte andelaers te zeggendaer moste ze ök veel arder tegen optreje. As ik het vor 't zeggen a, zou 't zoo gaen: Ieder die 9n veroordeèling kreeg vor zwarten andel, wier nie in den bak gestoke, mar werke zouwe ze. Ik stierden ze naar d'Oekraine en pas nae den oorlog terutjkomme. Op ieder durp eije altied nog zoo'n paer van' die gladde veugelsdaer a de pelizie geèn vat op kan kriege. Die glippe altied deur de mazen eene, en verdiene der kost ml al da nie deugtonder andere zwarten andel. Die kenne ze toch ök op ieder durp. 't Middel is, dat ze opgegeven oore an 't Arbeidsbero en dan d'eige kant op, vertransperteere tot nae den oorlog. Nog vee te goed bin ze vor zukke lui. Der is nog 'n klasse mensen, die a ter an mee doen. Dat bin de koöpers van de zwarte ande laers, as ter geèn koöpers waere, waere der ök geèn zwarte andelaers. Velweke ze weer 'n paer klandestiene slach ters gepakt en wat bleek, d'afnemers waere te zoeken bie de zoogenaemde elite, die kochte vleis vor drie gulden 9t pond. Je lees dan wél es, dat die mevrou'en oöge boetes kriege, niks waerd, ze betaele en koöpe weer vleis vor n oöge pries. Ok 'n poosje opruume, desnoods mee mi de verkoöpers, d'eènege meniere om ze 't af te leèren. 9k Ouwe er over op, want ier over kan 9k wel drie daegen schrieve. Tot kommende weke, ee. ARJAON. Een belangrijk werd op de boerderijen is en blijft zeker het melken der koeien. Dat het daarbij aankomt op groote toepassing van de hygiëne, zoowel in het belang der volksvoeding als in dat van de dieren zelf, wordt nog niet algemeen begrepen. Dat de rijksambte. naren op het gebied van veehouderij en zuivelbereiding, gesteund door de directeuren en voortnannen van melk fabrieken zich er de laatste tientallen jaren voorspannen daarin verbetering te brengen, is zeker zeer toe te juichen. De cursussen voor de melksters en melkers, waar theoretisch en practisch het melken wordt onderwezen, zijn van groote beteekenis en het is ons aangenaam er op te kunnen wijzen, dat dezer dagen bij het examen voor de jonge vrouwen en mannen, die den cursus op Walcheren dit voorjaar volgden, er 17 van de 20 als geslaagden een diploma verwierven. Te meer is dit toe te juichen, omdat de meeste geslaagden zeer na bij het maximum aantal punten (200) zijn gekomen. Dit bleek bij de uitreiking der diploma's, welke dezer dagen te Middelburg plaats vond. Uit Oostkapelle slaagden Johan C. Volmer, Elisabeth de Bruine, met resp. 195 en 180 punten; uit Serooskerke Leintje de Buck, Leijntje Franke,.Jacoba de Visser met resp. 193, 187 en 176 punten; uit Koudekerke Maria Verhage, Cor nelia Verhage, Marianne Aamoutse en Jacob Aarnoutse, met resp. 187, 182, 176 en 174 punten; uit Aagtekerke Hendrika de Visser met 187 punten; uit Veere Cornelia de Buck met 186 punten; uit Grijpskerke Johanna Din- gemanse en Johanna Poppe met 185 en 170 punten; uit Domburg Jans Brouwer en Stoffel Brouwer met resp. 182 en 172 punten; uit Middelburg Maria Gideonse met 176 punten; uit Biggekerke Johanna Krijger met 160 punten. Bij de uitreiking zijn over en weer door leiding en geslaagden woorden van groote waardeering gespro ken en o.a. is terecht niet vergeten dank te brengen aan de veehouders, die op hun erven gelegenheid boden voor de practische lessen, die de voormelkster mejuffr. Mientje Langebeeke uit Gapinge gaf. De heer Sytema, de assistent-zuivelconsulent, verzorgde de theoretische lessen. Redactie-adres: GROOTE MARKT 28, GOES. TEL. 2345 (toestel 05) Uitgave: UITGEVERIJ „VOLK EN BODEM" POSTBUS 281 DEN HAAG Advertenties: Losse plaatsing 25 ct. per m.m., in alle edities 75 ct. per m.m. AbonnementenVoor niet-leden van den Nederl. Landstand 5.per jaar of 1.25 per 3 maanden. Alle briefwisseling betreffende exploitatie, adverten ties en abonnementen, aan postbus 281, Den Haag, tel. 33.67.51. No. 31 Vrijdag 7 Augustus 1942 Een brief en een antwoord. Bestrijding Wildschade en jachtbelangen. Gedachten van Arjaon. Botrytis in de tomaten. Is Lago brouwgerst? Ideeën uit de praktijk. Groententeelt in Litauen. 7. Voor de plattelandsvrouw*. 7. De Varkensfokkerij in den tegenwoordigen tijd. 8. Een jaar „Land en Volk". 9. Stemming aan de veiling. 9. De verdeeling van visch. 10. Maatregelen voor de Voedselvoorziening. 11. Officleele Landbomvmededeeiingen. 16. Nederland voedt zich zelf! Pag. 1. 2. 3. 4. 4. 5. 6. Op Zaterd'ag 18 Juli j.l. is alhier op het terrein van de V. V. Z. F., een goed geslaagde ruiterbijeenkomst gehouden door de landelijke rijvereeniging „de Oranje- ruiters". De jury bestond uit de heeren P. Dekker Fzn., C. de Feijter Azn., en D. de Putter. Het programma vermelde: Individueele dressuur, Pa- réldle der deelnemers, individueel springconcours, pa- trouillespringen, stoelenwedstrijd en zakkenloopen. Het laatste nummer kon echter niet afgewerkt worden vanwege de weersgesteldheid. De prijzen werden toegekend als volgt: Individueele dressuur: 1. Mej. S. v. d. Hooft met John; 2. A. den Exter, met Polly; 3. Mej. Wv den Exter, met Peter; 4. Simon van Hoeve, met Frits; 5. W. A. Dekker met Pier; 6. Mej. Jo van Fraaijen- hove met Ewald; 7. Sal. de Feijter, met Frits. Viertallen: le prijs W. A. Dekker met Pier, A. aten Exter met Polly, Mej. S. v. d. Hooft, met John; D. den Exter met Peter; 2e prijs: Mej. 'Cath. van Hoeve met Picar; Mej. Jaantje van Hoeve met Prins; Mevr. KalhomRoodhuizen de Vries met Kazan en Dr. Schiltman met Tobby; 3e prijs: Sal. de Feijter met Frits; Simon van Hoeve met Frits; Mej. Jo van Fraaijenhove met Ewald en Mej. D. den Exter met Peter. Individueel springen: 1. Mej. S. v. d. Hooft met John; 2. W. A. Dekker, met Pier; 3. Mej. S. v. d. Hooft* met Kazan; 4. A. den Exter met Polly; 5. Sal. de Feijter, met Frits; 6. C. Verhuist met Tobby. Patrouillespringen1. C. Verhulst en Sal. de Feijter; 2. A. den Exter en Mej. S. v. d. Hooft; 3. W A. Dekker en A. den Exter. De stoelenwedstrijd werd gewonnen door A den Exter met Polly. De prijzen bestonden uit bekers, medailles, een schil derij en boekwerken. Voor de beste prestatie van den geheelen avond: Mej. S. v. d. Hooft met John; 2. A. den Exter met Polly. Het aantrekkelijke programma leverde goede ruiter sport op. Namens de vereeniging voornoemd!, W. A. Dekker, Secretaris. IV R A A G T TOEZENDING VAN GRATIS BROCHURES OMTRENT P.C. HOOFTSTR. 180 AMSTERDAM (Z.)

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 3