Ideeën uit de practijk J)e Heer A. J. Lako te Z.uidzande schrijft ons het volgende: Over den verbouw van koolzaad Waterschap „de breede watering bewesten Yerseke v> Onze landbouw-literatuur XÏDAG 7 AUGUSTUS DE LANDSTAND r JPAG, S J) AAR mi) gebleken is dat er bij sommige land- bouwers veel bezwaren bestaan, om koolzaad te verbouwen, wil ik als practisch verbouwer van koolzaad eenige toelichtingen hierover geven. De Zaaitijd is U allen reeds bekend, en welke voorvruch ten er het meeste geschikt voor zijn ook; men kan het in elke vrucht zaaien die vlug het land ruimt. Koolzaad eischt een voedzamen lossen bodem, dus het land moet in een goeden structuur worden ge bracht, en goed bestorven zijn, dus geen versch ge ploegd land, want daar kan koolzaad niet tegen; het behoort gezaaid te worden in de kluiten, vooral het laatste moet men goed in acht nemen. Gebruikt bij het zaaien niet meer dan 5 kg. per ha. dat is ruim voldoende. In het eerst teelde ik op een rijen afstand van 28 cm., maar spoedig ben ik overgegaan tot 33 cm., wat de juiste afstand is,''wijder kan men de afstand! piet nemen, aangezien er bij uitwintering nog al £ens planten uitvallen. Heeft het koolzaad geen goeden stand in het vroege van den herfst, dan geven men de helft van de stik stof die zij toekomt: dus men zorgt er voor, dat de planten goed! stevig den winter ingaan. Ik heb eens een proef genomen om hèt voor den winter door te hakken in de rijen, maar dit is mij piet erg bevallen, want bij het doorhakken kwam er te veel grond bloot en kwam het onkruid weliger voor den dag. Het is een vrucht die in het voorjaar het eerst onder behandeling wordt genomen, dus als de tijd aankomt Voor onderhoud van de andere landbouwproducten, is het koolzaad vergeten. De eerste jaren werd door mij Hamburger verbouwd, welke opbrengst nooit hooger kwam dan 1800 tot 2100 kg. per ha. in drie achtereenvolgende jaren, en öU bij een volledige kunstmestbemesting? met dit laatste moet men heusch niet zuinig zijn. Nu teel ik de laatste jaren 2 jaar Lembkes en die brengt belangrijk meer kg. per ha. op en wel van 2500 kg. tot 3000 kg. per ha. Het stroo heeft weinig waarde, dus men moet de opbrengst altijd hebben van het zaad. Ik hoop, dat ik hiermede de koolzaad verbouwers voor de komende teeltperiode van dienst ben geweest en ik geloof dat de koolzaadverbouw bij velen wel mee zal vallen. Verbouw koolzaad: Een deskundige waarnemer zal, bij ruime uitzaai van koolzaad, bij de uitvoering hier van vaak dingen zien doen, welke een ruime koolzaad- öogst tegenwerken, niettegenstaande men het natuur lijk goed heeft bedoeld. Onder tegenwerkende facto ren versta ik: Een te vroege uitzaai en daarbij vaak een te dichten stand van het gewas. Reeds op 3-10-'41 werd door mij, als voorzitter van de Buurtcommissie ZuicÜzande, hierop gewezen niet alleen, maar werd ook in overweging geven, op alle hiervoor geschikte gronden de overtollige zaadplanten uit te dunnen, om, zoo mogelijk, door uitplanting dezer planten of inploegen hiervan, meer koolzaad te verkrijgen. Een te dichte stand geeft hoog C-op- schietende zwakke zaadplanten, die het reeds bij een matige vorst hard te verdluren krijgen, bij dooiweer 'doorknikken en afsterven. Voor goed aanslaan van het zaaisel is voor koolzaad een fijn verkruimelde ékker gewenscht. pm aan het tekort van werkkrachten, voor zoo'n koolzaaduitplanting, het hoofd te kunnen bieden, werd door ons aanbevolen, ten spoedigste over te gaan tot het in leven roepen van een vrijwillige (of gedwon gen) arbeidsdienst ter plaatse, doch ik heb er tot heden niets ana'ers van gehoord, dan dat men er eens over praat, zonder tot organisatie hiervan te komen. Het wordt meer dan tijd, dat dit verandert. Ook zal er, bij een uitzaai van 58 pCt. van het beschikbare bouwland met koolzaad door de lastgevers dienen te worden gezorgd voor z.aadzeilen om op te kunnen dorschen. Door met de dorschplaats (het zaad- zeil), op het koolzaadveld te komen om te dorschen, bespaart men vele, bijna niet te krijgen, werkkrachten Uit, terwijl wordt voorkomen, dat vele honderden kilogrammen koolzaad verloren gaan door ^uitval tij diens het transport naar de machine of schuur. Aardappelverbouw Uitbreiding van aardappelverbouw was noodig, doch wie zal de gerooide aardappelen tijdig rapen? Ook hiervoor heb ik op 3 October 1941 reeds geadviseerd tot het in het levejti roepen (organiseeren) van een vrijwilligen of gedwongen arbeidsdienst, doch ook hier Het koolzaad gaat van het land af naar de voorraadschuren. (Foto: I. P. en R. S.) van bespeur ik tot heden weinig. Op 3-10-'41 gaf ik in overweging een algemeen raapverbod uit te vaar digen, tenzij men in het bezit is van een ,,raapvergun- ning", welke alleen mag worden afgegeven aan hen, die zich schriftelijk bereid verklaren, evenzoovele da gen aardappelen te rapen als men koren heeft ge raapt. Dit noem ik vrijwillige arbeidsdienst met een stok achter de deur, doch dat men het niettemin gaarne d<oen zal, daarvan kunt U verzekerd zijn! Het begint thans waarlijk te nijpen! Ziehier slechts een tweetal punten, welke binnen den kortst mogelijken tijd dienen te worden uitgewerkt, wil onze voedselvoorziening niet hopeloos spaak loopen. Het is namelijk niet meer zooals in 1938, toen Neder land nog 1952 millioen ton granen en zaden kon invoeren. J3E ingelanden van den waterschap „De Breede Watering bewesten Yerseke" vergaderden Vrijdag 31 Juli in de „Prins van Oranje" te Goes, onder voorzit terschap van den dijkgraaf, den heer P. J. J. Dekker. Uit de mededeelingen, bleek o.a. dat, bij besluit van den secretaris-generaal van Waterstaat, de ge zworenen W. van Liere en K. M. Straub waren her benoemd en de heeren J. A. van der Graaff, water bouwkundig opzichter, P. Knuist, 2e klerk en mr. L. E. Brakke, archivaris, in vasten dienst werden be noemd. Voorts besloot het bestuur, nog niet over te gaan tot verkoop van het oude polderhuis aan de Groote kade. Naar aanleiding van een beslissing van den wnd. commissaris der provincie werd het bestuur gemachtigd met den Olzendepolder een nieuwe over eenkomst aan te gaan. Het bestuur besloot, naar aanleiding van het inge wonnen advies, het gemaal te Kattendijke te voorzien van een electrische installatie. De kosten werden geraamd op 13.400.en die der exploitatie op 3714.per jaar. Met de P.Z.E.M. zal een contract voor vijf jaar worden aangegaan. Het jaarverslag gaf geen aanleiding tot bijzondere opmerkingen. In aanmerking nemende de gewone, jaarlijksche verschillen der peilingen, luidde de balans, dat de resultaten der peilingen verricht in de Ooster- schelde niet erg gunstig zijn te noemen en die in de Wester-Schelde bevredigend mogen heeten. De bedelving der watergangen werd regelmatig voortge zet; aan de geteerde wegen kon geen uitbreiding wor den gegeven; de zeeweringen liepen weinig schade op en de versleten vilvoordsche steenglooiing van den Schoorschen zeedijk werd vervangen door een glooiing van zetbasalt. De rekening 19411942, die opende met een goed slot van 77.506,sloot met een goed slot van 73.760,Op advies der commissie werd deze aldus, evenals de begrooting, goedgekeurd. Bij de rondvraag vestigde de oud-dijkgraaf, de heer Ve^eeke, nog de aandacht op de duikers, die, terwille van een goede afwatering, verbeterd dienen te 3vorden, terwijl men, namens het B.A. van Yerseke, over ver laging der polderlasten sprak, Wat het eerste betreft Voor het lager en middelbaar landbouwonderwijs wordt beschikt over niet onverdienstelijke boekjes in de series van Tjeenk Willink, Wolters e.a. Deels zijn ze echter verouderd en uitverkocht. Uitvoerige standaardwerken over diverse onder werpen den Nederlandschen landbouw betreffende, ontbreken, b.v. over bemestingsleer, algemeene en bij zondere plantenteelt, enz. Thans worden voor de studie van deze onderwerpen buitenlandscbe werken gebruikt. Deze zijn weliswaar goed, doch hebben het bezwaar dat ze geen antwoord geven op de speciale vragen, zooals de tNederlandsche landbouw die stelt. De onderzoekingen van de landbouwkundige instituten enz. in ons land, vind men er uiteraard ^iet in ver werkt, zooals dat voor ons wenschelijk is. Nog veel minder zal men er iets in aantreffen van het vele materiaal hetgeen hier in diverse rapporten is vast gelegd, of hetgeen in tijdschriften is te vinden. -Dit alles maakt dat, hoe degelijk en goed de buitenlandsche handboeken in het algemeen ook mogen zijn, ze toch minder of meer naast onzen landbouw staan, en daarom voor ons maar een betrekkelijk bruikbaarheid bezitten. Waar slechts weinigen den tijd en de gelegenheid hebben dat te raadplegen, blijft veel deugdelijk mate riaal in allerlei publicaties en rapporten vastgelegd en hetwelk voor onzen landbouw van het grootste belang is, onbekend en dus onbenut. Dit komt niet alleen ten nadeele van de direkte landbouwvoorlich ting in ons land, maar ook ten nadeele van de sa menstelling van bovenbedoelde boekjes. De vraag mag dan ook gesteld worden of het niet mogelijk is degelijke, volkomen bijgewerkte landbouwkundige handboeken samen te stellen, waarin het voor den Nederlandschen landbouw bijzondere materiaal, met het algemeene is verwerkt. De persoonlijkheden ver bonden- aan onze landbouwkundige instituten e.su, (Hoogescholen, Proefstations, enz.) zijn daartoe vol komen in staat. Daar de oplage in niet te langen tijd (3d 4 jaar) moet zijn uitverkocht, opdat deze werken werkelijk „bij" kunnen blijven, moet die beperkt zijn. Daardoor wordt de uitgave kostbaar en zou buiten veler bereik blijven. Dit is allerminst gewenscht. Het belang van onzen landbouw is echter wel zoo groot, dat het economisch verantwoord is, met een Rijkssubsidie de uitgave tot stand te brengen. Het im van heilbotste belang dat een uitgave van een werk als bedoeld op korten termijn tot uitvoering wordt gebracht, aan*v gezien er thans meer dan ooit behoefte aan bestaat^ is het bestuur diligent, hoewel de rijkswaterstaat onder de huidige omstandigheden geen medewerking kan verleenen; wat de polderlasten betreft, deze zijn reeds eer aan den lagen kant terwijl anderzijds de kosten steeds hooger worden. Op een klacht over het niet delven der scheidingslootei^ raadde de voorzitter aan, deze aan het/bestuur ter kennis te brengen, dat de nalatige "pachters zal dwingen deze in orde te houden.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 5