Een jaar 95 Land en Volk in den omroep VRIJDAG 1 AUGUSTUS DE LANDSTAND PAG. 8 95 Van ,/boerenafdeeling" met drie uitzendingen per week tot de eerste afdeeling van den Omroep, wier invloed in het geheele program ma merkbaar is. (Van onzen redacteur) Wie in Hilversum een man van den Omroep wil ont moeten, melde zich nimmer bij den portier van een der studiogebouwen. In negen en negentig van de honderd gevallen vangt hij bot, want de man, die hij moet hebben is juist van studio D. naar studio A. gesneld wanneer men bij D. aanbelt en bevindt zich juist tusschen studio B. en studio C. wanneer men het bij B. probeert .Er is een véél eenvoudiger middel. Men wandelt slechts tegen zes uur naar die beroemde gelegenheid aan den Gravelandschen weg, waar de keuken nog altijd van niets iets weet te maken, de vla's groot en radmig en het ijs zalig met zeven a's pleegt te zijn. De Omroep weet dat en de Omroep is daar, men is vreedzaam bijeen en schept even adem na een dag van jachten. En zoo was het heelemaal niets bijzonders, dat de journalist van De Landstand, toen hij ietwat mis troostig naar den zomerschen regen zat te kijken in voornoemde gelegenheid, mistroostig omdat een bezoek met de collega's van de Noord-Hollandsche Dagblad pers aan een der studiogebouwen aan copy niet veel anders had opgeleverd, dan wat iedere radioluisteraar wel weet, iemand zag binnenstapen, die regen en mistroostigheid deed vergeten. Dirk van de Bospoort, de leider van de afdeeling Land en Volk. Buit 'voor een jager naar nieuws voor den boer Enals oud-collega, die weet wat een vakbroeder toekomt, en zijn vroeger bedrijf nog steeds een warm hart toedraagt, 'getuige zijn eigen afdrukken van in drukken in De Landstand, geen moeilijk te benaderen slachtoffer „Je treft het bijzonder, want Land en Volk draait precies een jaar"! „Daat zit wat in!" Er zat wat in! Van de Bospoort heeft van den eersten dag afzijn afdeeling met enthousiasme opgebouwd, hindernissen als bergen genomen, veel lief, maar nog veel meer leed ondervonden. Echter, wanneer hij na een jaar de balans opmaakt, kunnen hij en... de boer tevreden zijn. Wat de Directeur-Generaal in zijn rede van 31 Maart heeft gezegd, n.l. dat Land en Volk de eerste afdee ling van den Omroep moet zijn, omdat zij gedragen wordt door een volkschen geest, is geen frase ge bleken te zijn. Land en Volk begon met drie uitzen dingen per week als de ,,boerenafdeeling" van den Omroep, thans verzorgd Land en Volk veertien uit zendingen pér week, en als wij ons nu eens bijzonder willen uitdrukken: haar zuurdeesem doordringt het gansche dagelijks Omroepbrood! De beteekenis van Land en Volk vindt uitdrukking in de inwendige organisatie .De leider van Land en Volk is in den loöp van dit jaar benoemd tot pro gramma-adviseur voor volksche cultuur en agrarische zaken. Daardoor kan hij bewerken, dat de volksche geest, de geest van het hoerendom, steeds meer in de programma's doordringt, dat stad en land elkaar steeds meer zullen vinden. Splitsing noodzakelijk „Wanneer Land en Volk zoo groot is geworden, kan de afdeeling het werk dan allemaal nog overzien?" „Neen", antwoordde v. "d. Bospoort op onZe voor de hand liggende vraag. „Land en Volk Zal worden ge splitst in twee afdeelingen. De eene zal zich uitslui tend bezighouden met de bedrijfsteehnische voorlichting van boer, tuinder en visscher, de andere-zal de cul- tureele programma's voor en van het boerenland ver zorgen". „Hoe is het met de belangstelling van de boeren zelf?" „Die is groeiende van het oogenblik van de concen tratie af. En dat is niet te verwonderen. Wat doen Wij niet voor den boer? Wij begonnen met drie uit zendingen: Landmanslust, een wekelijksche bedrijfs reportage en een uitzending voor de commissie-Post- huma over d'en Productieslag, nu hebben wij veertien uitzendingen en grooten invloed op de andere program ma's. Denkt U maar eens aan de groote boerenhoor- spelen, de geleidelijke verandering in de muziekpro gramma's en kleinkunstprogramma's. „Is er juist bij de kleinkunstenaars niet te weinig begrip voor hetgeen de boer vwerkelijk is en kan Op tooneel is een boer nog veelal een pias!" „Daar heeft U volkomen gelijk in, gaf v. d. Bospoort toe, maar dat weten wij ook en daar zijn we hard mee bezig /erandering in te brengen!" „Hoe dan?" „Op het oogenblik is er een cursus bij den Omroep voor veelbelovende jonge kleinkunstenaars. Dezen nu, is door verschillende kenners van het boerendom in spreekbeurten een inzicht gegeven in het wezen van den boer. Zoo hopen wij ook de kleinkunstenaars, die tot heden over het algemeen zeer stedelijk waren georiënteerd, ook al door den Joodschen invloed, tot andere gedachten te brengen. U moet echter niet den ken,- dat wij dit alles in een vloek en een zucht kun nen bereiken!" „U sprak over veertien uitzendingen. Welke zijn dat dan?" „Schrijft U maar op. Het is een heele waschlijst!" Nemen we eerst de bedrijfsteehnische afdeeling, dan krijgen we Woensdags de Landbouwbedrijfsreportage, Vrijdags de Productieslag, Donderdags de grove tuin bouw, verder het kwartier van den Landstand, waarin H. II zal O. P. J. Damave spreken over „De Land de vooraanstaande figuren spreken, de uitzendingen over bijeenteelt, kleine tuinbouw, volkstuinders. Dan de reeks uitzendingen door vooraanstaande figuren van den dienst van de Directie van den Landbouw, welke is begonnen met de radiorede van den Directeur-Gene raal. De uitzendingen voor de visschers, de spiegels van den dag, waarin we meermalen wat over den boer hooren, de uitzendingen Landmanslust en Neerlands Gouwen. Met ingang van September a.s. krijgen we dan nog de Dinsdagsche uitzending streekcultuur van 1 uur tot half twee .waarin we een en ander vertellen van kleine steden en dorpen. We hebben onze uitzen ding de familie de Boer, waarin we den boer zoo on gemerkt pog menige practische wenk geven en Dirk van den Hul belicht in zijn serie „Als ik het voor het zeggen had" de politieke consequenties van dezen tijd voor den boer. En dan oefenen wij zoo in het algemeen nogal wat invloed uit op de propaganda van bepaalde feestdagen: Pinksteren, Paschen enz. „De uitzendingen bij het Zonnewendefeest „Juist, in die richting gaan we verder. We denken aan uitzendingen over oogst- en zaaidagen. Ach, waar den ken we eigenlijk niet aan!" Van de Bospoort zei dit laatste met een liedje van verlangen in zijn toon en dat merkte hij blijkbaar zelf, want onmiddellijk liet hij volgen: „Als er maar niet zulke groote moeilijkheden waren!" „Technische f" „O neen, technisch staan we nergens voor!" Boerenspelers gevraagd! We zitten alleen met een tekort aan schrijvers, dich ters, voordragers en spelers, die uit het boerenland zelf voortgekomen, het wezen van den boer kunnen uit dragen. Zij zijn er heusch wel, maar ze zullen zelf hun gaven niet bewust zijn, omdat ze cultureel te lang in een andere richting zijn gedreven. Zoodra we heb ben bereikt, dat de boeren meer nog dan nu, cultureel met onze programma's meeleven, zullen ze er ook actief aan mee willen werken". „Hoe zal het van den winter gaan?" „Dan moeten we er weer op rekenen", vertelde v. d. Bospoort verder, dat er weer verkorting van den avondzendtijd komt en dan moeten wij dus verschil lende uitzendingen in de morgenuren opnemen. Nu is dat erger dan het lijkt. De boer staat eerder op dan de stedeling, wanneer wij, wat de bedoeling is, om kwart over acht 's morgens direct beginnen, dus zoo dra de nieuwsberichten zijn uitgesproken, zal iedere boer, die dan nog versch is voor indrukken, wel rustig kunnen luisteren. En dat zou ik doen ook, ik zeg dit met nadruk, want wat wij dan zullen vertellen en doen is van groot boerenbelang. Verder is er 's middags om één uur over Hilversum II steeds een boerenuitzending. Ook daar kan en moet de boer naar luisteren We wisten nu al heel wat, maar naar één ding waren wij toch nieuwsgierig, omdat wij er van andere zijde over hadden hooren verluiden. „Zijn er ook wat de radio betreft al plannen voor het nieuwe Europa, en zoo ja wordt ook de boer daarin betrokken?" Toen lachte v. d. Bospoort geheimzinnig. „Natuurlijk zijn er plannen", zei hij, „en goede plan nen ook, maar over de finesses daarvan kan ik me nog niet uitlaten. Er zullen zeker „Europa-programma's" komen, uitzendingen, waarin ook grooter aandacht wordt gevraagd voor de boerencultuur in groot Euro- peesch verband. Boeren uit verschillende landen zou den huri indrukken kunnen uitwisselen, en wij zouden kunnen wqzen op het feit, dat niet alleen handel en scheepvaart ons land hebben groot gemaakt, maar dat ook de boer zijn deel eraan heeft gehad, we zouden kunnen vertellen van den groei van onzen zuivelpositie onze rundvee- en paardenfokkerijenen niet te ver geten over onze inpolderingen!" „Allemaal fantasie of reeds voor een deel een vast omlijnd plan?" „Maar nou vraag je teveel", lachte v. d. Bospoort, „doe je vulpen maar gerust dicht, ik ga naar moeder de vrouw enmet vacantie!" Wij gelooven, dat er wel zijn, die het minder verdiend hebben een paar weken uit te rusten dan v .d. Bos poort, de man, die ook in den Ned. Landstand een bijzondere eneervolle plaats inneemt! voor de week van 915 Augustus 1942 ZONDAG 9 AUGUSTUS van 8.15—8.30 uur over H. I wordt in de serie „De zin van het boer-zyn" ge sproken over: „De boer en zyn volk". Hierbij zal duide lijk naar voren komen, welke groote rol de boer vervult bij het volk. MAANDAG 10 AUGUSTUS van 13.00—13.15 uur over Hilv. II „Actueel Nieuws voor Boer en Tuinder", waar bij zooals gewoonlijk aan een ieder een wenk wordt gegeven. DINSDAG 11 AUGUSTUS van 13.00—13.15 uur H. II „Boerenland in Boek en Krant", waarin door Ds. Eggink een roman wordt besproken uit het imkers leven door Joanne Koppen, getiteld „Soet Heem". Van 19.0519.20 uur over H. I komt in de serie „De Boer, de Productie en de Directie van den Landbouw" een uitzending over „Het landbouwonderwijs in ons land", waarin een rede wordt uitgesproken door den Inspecteur van het landbouwonderwijs, Ir. Huizinga. Zooals U de vorige keer kon hooren, wordt aan iedere afdeeling een uitzending gewijd. Daarbij hoort U dezen keer iets over het landbouwonderwijs. WOENSDAG 12 AUGUSTUS van 13.00—13.15 uur over H. II wordt een bezoek gebracht aan een boerderij in de Geldersche Achterhoek, waarvan de eigenaar alles heeft gelaten, zooals de voorouders de boerderij in ge bruik hebben gehad. Van 14.1514.30 uur over H. II komt in de serie „Uit Neerlands Gouwen „Hae is nog neet in O'ol euver", Een Limburgsche voordracht door J. Delsing. Van 21.00—21.15 uur over H. II kunt U de Familie De Boer weer beluisteren. DONDERDAG 13 AUGUSTUS van 13.00—13.15 uur over H. II zal O. F. J. Damave spreken over „De Land stand nü". VRIJDAG 14 AUGUSTUS van 10.40—11.00 over H. II komt in de serie Streekcultuur een klankbeeldenreeks uit Zalt- bommel, getiteld: „Een oude stad in de Bommeler- waard", samensteller H. P. Wouwenaar. Van 13.00—13.15 over H. I zal' Dr. H. de Haan, verbon den aan het Instituut voor Plantenveredeling te Wage- ningen spreken over „De rassenkeuze van zaaigranen". Van 21.0021.30 uur over H. II komt in Landmans Lust 'n uitzending uit 't leven van Hubert Cornelisz. Poot, geschreven door'Chr. Voltkamp. De titel van dit luister spel is „De landman-dichter van Abtswoude". ZATERDAG 15 AUGUSTUS van 13.00—13.15 uur over H. II zal in het Visscherij-kwartiertje een lezing worden ge houden door den Redacteur van de Visscherskrant R. van der Veen over „De. Landstand voor de visschers". Van 16.3016.45 over H. II zal de heer Herwig in de rubriek „Kleine Tuinbouw" N spreken over „Klein fruit in de liefhebberstuin". Van 21.0021.15 uur over H. II besluit Dirk van den Hul onze uitzendingen, waarbij hij dezen keer als titel heeft gekozen: „Wat kost het een moeite, een zorg en een vlijt". Zeer zeker zal hij hier spreken over het boeren werk in al zyn geledigen.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 8