maakt bekend Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening VRI.JDAG 14 AUGUSTUS DE LANDSTAND PAG. 11 Motorbrandstof voor het dorschen Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oor logstijd maakt bekend, dat de schaarschte aan vloei bare motorbrandstoffen het onmogelijk maakt om zooals het vorige jaar gebeurd is, gelegenheid te geven Voor het dorschen aan diegenen, di£ zelf over mo toren en garnituren beschikken. De Provinciale Voedselcommissarissen hebben de taak om voor hun provincies een dorschplan te ontwerpen, waarin met behulp van de beschikbare omgebouwde generatormotoren, alsmede van de electromotoren, de oogst kan worden afgedorscht. Iedere belangheb bende dient zich voor het afdorschen van zijn oogst in verbinding te stellen met den Provincialen Voed- selcommissaris, of met de door dezen aangewezen instanties, om te vernemen, op welke wijze zijn oogst zal worden afgedorscht. Bewaarvergoeding granen, zaden en peulvruchten Het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruch ten maakt bekend, dat de bewaarvergoeding voor itelers van granen, zaden en peulvruchten van den oogst 1942 als volgt is vastgesteld. De bewaarvergoe ding bedraagt 2 y2 cent per 100 kg. per week, te rekenen van 6 September 1942 af tot aan het tijdstip .Waarop het desbetreffende product aan de daartoe aangewezen instantie wordt ingeleverd, met dien [Verstande, dat over de weken, volgende op .die van 2127 Februari 1943 geen bewaarloon wordt ver strekt. Per provincie wordt boven de bewaarvergoe ding, welke over de daar geteelde producten wordt Verleend, een bedrag van Vz cent per 100 kg. per .week ter beschikking van den Provincialen Voedsel- commissaris gesteld. Uit het daarvan gevormde fonds kan de Provinciale Voedselcommissaris, indien hij daartoe aanleiding vindt, in bijzondere gevallen, welke Verband houden met de inlevering, aan in die pro vincie gevestigde telers een extra uitkeering ver- leenen. Terugzending zakken aan zaadhandelaren De Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale maakt bekend, dat het in verband met de uiterst beperkte Voorraden van geweven zakken dringend noodzake lijk is, dat de ontvangers van tuinzaden de voor do Verzending van deze zaden gebruikte geweven zakken ionmiddellijk na ontvangst terugzenden aan den han- Idelaar-leverancier van het zaad. Daar op aanvulling van de zakkenvoorraden bij den zaadhandel zoo goed als niet gerekend kan worden, Wordt bij niet onmiddellijke terugzending van de ge bruikte zakken aan den handelaar de regelmatige Zaadvoorziening in ernstig gevaar gebracht. Aan telers, die niet voldoen aan het verzoek om onmid dellijke terugzending der zakken, welke zijn gebruikt Voor het vervoer van zaden naar hun bedrijfsgebouwen, Zullen in het vervolg door de zaadhandelaren geen leen zakken voor dit transport ter beschikking mogen worden gesteld. „Drie ontginningsbedryven in Overijssel". Verslaggever D. Hiddinga. Van 14.15 tot 14.30 uur hoort U over Hilversum II ln de serie ,,Uit Neerlands Gouwen" een causerie over „Zuid-Friesche volksdichters" van P. Terpstra, Lem mer. Hier zult U iets hooren van de in Friesland zeer bekende volksdichters, n.l. van Sjoerd Meinesz, Auke Piers Grondsma, R. Meinesz en Kees Jongsma. Van 21.00 tot 21.15 uur, Hilversum II, gaan we weer op bezoek bij de Familie De Boer. DONDERDAG 20 AUGUSTUS: van 13.00 tot 13.15 uur over Hilversum II vertelt J. H. Zijlma ons iets over het jeven van den boer in de provincie Groningen. VRIJDAG 21 AUGUSTUS: van 13.00 tot 13.15 uur zal de heer H. Th. Oostenbrug uit Rijperkerk ons de juiste wyze van melken uiteen zetten. Ook deze uiteenzetting valt weer te beluisteren over Hilversum II. Van 21.00 tot 21.30 uur zal het gezelschap Werner Peter U in het programma Landmans Lust over Hilversum II Weer amuseeren met een vroolijk programma, getiteld „Van den eenen boer naar den anderen". Ongetwijfeld zal ieder genieten van deze eenvoudige Achterhoeksche vroolijkheid. ZATERDAG 22 AUGUSTUS: van 13.00 tot 13.15 houdt mej. Tine de Wit, Tuin- architecte, een praatje over Tuinkunst (Hilversum II). Van 16.30 tot 16.45 uur over Hilversum II komt de bekende serie van F. W. Beekhuis van Till „In en om den bijenstal". In gedachten gaan we met den imker naar de heide, waar het niet alleen voor de menschen een waar dorado is, maar ook voor de bijen. Van 21.00 tot 21.15 uur, Hilversum II, besluit als ge woonlijk Dirk van den Hul onze uitzendingen van deze week met zijn bekende serie „Als ik het voor het zeggen had". Iedereen zal nieuwsgierig zijn, wat hij ons nu weer te vertellen heeft. Ditmaal zal hij het hebben over „Het groote gekkenhuis". Maximumprijzen oogstgaren De Secretaris-Generaal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat ingevolge de in de Staatscourant van 31 Juli 1942 gepubliceerde Prijzenbeschikking Oogstgaren No. 3, voor oogstgaren bestaande naar het gewicht voor tenminste 2/3 gedeelte uit vlas en voor het overige deel uit eindjes oogstgaren (z.g. alfla-oogstgaren), de volgende maximumprijzen gelden: bij verkoop aan grossiers ƒ1.75 per kg.; bij verkoop aan handelaren ƒ1.77 per kg.; bij verkoop aan verbruikers ƒ1.92 per kilogram. Deze beschikking bevat bovendien eenige bepalingen omtrent leverings- en betalingscondities. Afleveringsverbod gebruikte machines De Secretarissen-Generaal van de Departementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij maken, onder verwijzing naar de in de Staatscourant van 7 Augustus 1942 opgenomen Be schikking Gebruikte Machines 1942, welke voor schriften bevat betreffende het koopen, te koop aan- Officieele Landbouwmededeelingen Slachtveeprijzen. In een officieele publicatie van het Bedrijfschap voor Vee en Vleesch zijn de verhoogde slachtveeprijzen bekend gemaakt, die met ingang van 3 Augustus 1942 van kracht zijn geworden. De oude prijzen, die 4 6 ct. per kg. levend gewicht lager zijn,, blijven gehand haafd, voor de nog op oude contracten te leveren runderen, omdat in feite die runderen al geleverd had den moeten zijn. Onder oude contracten worden ver staan: alle contracten die in het jaar 1941 zijn afge sloten. Aanvoer van runderen. Er wordt momenteel te weinig rundvee voor den slacht aangeboden. Dientengevolge zijn reeds een aantal vee houders aangeschreven om onverwijld rundvee af te leveren. Dezer dagen zullen nog meer lastgevingen worden toegezonden door de L.C.O. De aandacht wordt er op gevestigd dat bij niet levering tot vordering zal worden overgegaan. De vleesehdistributie eischt meer vleesch. Wie geschikt slachtvee heeft handelt in het algemeen belang door dit direct af te leveren. Inlevering van Akkerbouwproducten De P.I.C.A. voor Zeeland maakt bekend, dat de in levering van akkerbouwproducten van den oogst 1942 op de volgende wijze zal worden geregeld: In Zeeuwsch Vlaanderen: Er wordt onder controle gedorscht. Tijdens de dor- sching wordt een doorsnee-monster van de partij ge nomen* monsters dagelijks aan den P.B.H., die de keu- te gaan met het monster. De opzichter zendt de ge nomen minsters dagelijks aan den P.B.H., die de keu ring doet verrichten. De monsters worden dagelijks gekeurd, waarna de leveringsbewijzen aan de telers worden toegezonden. De inlevering van alle gedorschte producten geschiedt dus onmiddellijk na de dorsching, met dien verstande, dat rekening mag worden gehouden met de toewijzingen voor eigen gebruik (b.v. tarwe en haver)en de benoo- digde hoeveelheid, bestemd voor zaaigoed. De toewijzing vbor broodgraan zal vermoedelijk weer 100 Kg. be dragen, de haver-toewijzing wordt waarschijnlijk in Augustus reeds bekend gemaakt. De hoeveelheid welke op het bedrijf wordt achtergehouden voor zaaigoed, moet op het in te leveren dorschbriefje worden ver meld. De pakhuishouders zijn verplicht op vertoon van het inleveringsbewijs zakken ter beschikking te stellen. Eiken teler zal zooveel mogelijk worden aangewezen het door hem gekozer pakhuis, rekening houdende met de soorten granen enz. waarvoor een pakhuis door de P.I.C.A. is aangewezen, alsmede het totale kwantum dat door pakhuishouders mag worden ingenomen. Het verstrekken van zakken door een pakhuishouder aan een teler, om daarin te dorschen, kan door hen onder ling worden geregeld. Er zal zooveel mogelijk worden getracht den pakhtushouder voor den opslag aan te wijzen, die de zakken hiervoor heeft verstrekt. In overig Zeeland. Hier geldt dezelfde regeling, met dien verstande, <Iat de monsters niet tijdens de dorsching worden genomen, bieden, te koop vragen, verkoopen, afleveren en ver voeren van gebruikte machines, alsmede een opgave- plicht van niet meer in gebruik zijnde machines, bekend, dat onder „machines" worden verstaan: a. electromotoren en generatoren met een vermogen grooter dan 1 kW, alsmede transformatoren met een vermogen grooter dan 1 kVA; b. landbouwwerktuigen, zijnde machines, werktuigen en apparaten voor den landbouw, den tuinbouw of de veehouderij, geheel of gedeeltelijk van metaal; c. alle overige van metaal vervaardigde werktuigen, welke in bedrijf mechanisch arbeidsvermogen opnemen of afgeven, voor zoover zij zwaarder zijn dan 100 kg, met uitzondering van: 1, diamantmachines; 2. machines, genoemd onder het hoofd „Sectie Grafische Industrie", in de tabel be- hoorende bij de „Beschikking Verwerkende In dustrieën 1940 no. 2"; 3. machines voor tractie en vervoer langs den weg; 4. machines welke vallen onder het besluit „Reservemateriaal V.V.O." Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de „Toelichtende Circulaire Gebruikte Machines", welke de Rijksbureaux aan de bij hen ingeschrevenen toezen den en tevens op aanvrage verkrijgbaar is bij de Rijksbureaux en bij de Kamers van Koophandel en Fabrieken. Met nadruk wordt er op gewezen, dat op de ma chines, welke vallen onder de Beschikking Gebruikte Machines 1942, deIJzer- en Staalbeschikking no. 9 niet van toepassing is; het verkoopen en afleveren van gebruikte machines" aan een schrothandelaar mag niet geschieden zonder vergunning van den Directeur van het Bureau voor de MetalenVerwerkende In dustrie, Riouwstraat 174, 's Gravenhage. doch zoo spoedig mogelijk na het dorschen door de telers ter keuring moeten worden aangeboden, op de zelfde wijze als het vorige oogstjaar. De inlevering van de gedorschte hoeveelheid dient dus ook direct te geschieden. Netto gewicht. De producten moeten op het hieronder vermeide netto gewicht zijn afgewogen: Groene erwten, Schokkers, Paardeboonen, Bruine boonen en Witte boonen op 80 Kg.; tarwe op 75 Kg.; Zomergerst, rogge en lijnzaad op 70 Kg.; wintergerst en koolzaad op 65 Kg.; haver, karwijzaad en blauwmaanzaad op 50 Kg. Richtprijzen. De reeds gepubliceerde richtprijzen gelden voor gezond boerenschoon product van behoorlijke houdbare gemid delde kwaliteit, bij levering aan het pakhuis. Over af. standen, welke grooter zijn' dan normaal, kan een te gemoetkoming in de transportkosten worden verleend. Teeltpremie. De teeltpremies voor koolzaad en blauwmaanzaad staan geheel los van de richtprijzen. Voor koolzaad zal de geheele premie 10 per 100 Kg.) worden uitbetaald, wanneer de uit te betalen prijs, ex clusief een eventueel bewaarloon, doch na aftrek van alle kortingen (vocht enz.) minstens ƒ18.75 bedraagt. Indien de uit te betalen prijs 18.tot en met 18.74 bedraagt, wordt f 9-50 premie uitbetaald, terwijl voorts voor elke 1.die de betalingsprrjs lager ligt dan 18. de premie met ƒ0.50 wordt verlaagd. Bij een uitbeta- lingsprijs van 5.of minder wordt géén teeltpremie uitgekeerd. Voor blauwmaanzaad zal de geheele premie 20. per 100 Kg.) worden uitbetaald, wanneer de uit te betalen prijs exclusief een eventueel bewaarloon, doch na aftrek van alle kortingen (vocht enz.) minstens 37.50 bedraagt. Bedraagt de uit te betalen prijs 37. tot en met 37.49, dan wordt 19.50 premie uitbetaald, terwijl voorts voor elke 1.die de uitbetalingspnjs lager ligt dan 37.— de premie met 0.50 wordt ver laagd. Bij een uitbetaling van 10.of minder, wordt géén teeltpremie uitgekeerd. i Korting voor vocht. De kortingen op partijen met'een te hoog vochtgehalte, bestaan uit twee bedragen, de z.g. droogkosten (droog, loon, extra vervoerskosten, op en af enz.) en de vochtkorting berekend naar het percentage vocht. Deze vochtkorting zal steeds op den uit te betalen prijs in mindering worden gebracht, de droogkosten worden echter niet in rekening gebracht voor partijen welke vóór 1 October 1942 zijn gedorscht en ter levering zijn aangeboden. Herkeuring. Binnen 4 dagen na ontvangst van den keuringsuitslag, doch uiterlijk bij de levering, kan de teler herkeuring aanvragen. Wordt de teler bij herkeuring in het on gelijk gesteld, dan wordt den teler minstens ƒ1.per 1000 Kg. gedeelte van 1000 Kg. met een maximum van 5.per partij in rekening gebracht. De keurin gen (ook herkeuringen) zullen steeds blind geschieden. De herkeuringen op vocht geschieden op de partij.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 11