Koolzaadproefvelden BUREAU PACHT De Landstand Gedachten van Arjaon uut t Peeëland! in Zeeland INHOUD VRIJDAG 14 AUGUSTUS DE LANDSTAND PAG. S Van den Rijkslandbouwconsulent ontvingen wij een tweetal verslagen over koolzaadproefvelden die wij hieronder laten volgen. Koolzaadproefveld op het Landbouwproefbedryf te Wilhelminadorp (Z. 658) Rassen: Mansh. Hamburger, Lembke's koolzaad en drie nieuwe buitenlandsche stammen, genummerd 1, 2 en 3. Grondsoort: Zware klei. Bemesting: Tegen 200 kg. K40 en 500 kg. kas per ha. Aantal par.: Van Hamburger en Lembke's 3, elk van 0.75 are. De stammen kwamen slechts in enkelvoud voor, eveneens op veldjes van 0.75 are. Gezaaid: 22 Augustus op een rijenafstand van 40 cm. Doorgeslagen: begin October. Ontwikkeling: Bij het begin van den winter stonden alle rassen zeer goed. Hamburger heeft het meest van de strenge vorst geleden eft herstelde zich van 't voor jaar erg langzaam. Later wist dit ras den achterstand - wat in te halen, maar het bleef toch achter brj de andere rassen. Overigens liet de ontwikkeling op de verschillende veldjes zeer weinig te wenschen over. Stam 1 groeide het grofst; stam 2 kwam veel overeen met Lembke's, terwijl stam 3 het midden hield tusschen Hamburger en Lembke's. De lengte van het stroo bedroeg gemiddeld bij Ham burger 1.20; stam 3: 1.38; Lembke's en stam 2: 1.52, terwijl stam 1 zelfs 1.60 M. mat. Bloei: 23 April stam 3; 26 April stam 1 en 2; 27 April Lembke's en 29 April Tamburger. De bloemkleur was bij Hamburger licht geel, bg de overige rassen meer goudgeel. In Lembke's kwamen ook eenige planten voor met oranjekleurige bloemen. Stam 2 en 3 waren het eerst en stam 1 het laatst uitgebloeid. Rijpen: stam 2 en 3 waren het vroegst ryp, ongeveer 5 dagen voor Hamburger terwijl Lembke's pl.m. 2 dagen na Hamburger kwam. Stam 1 rijpte nog enkele dagen later. Gemaaid: 10 Juli. Verliezen: Doordat stam 2 en 3 het eerst rijpten, hadden ze eenigszins te lijden van vinkenschade, ter wijl ook de storm en de slagregens hier eenig ver lies veroorzaakten. Overigens viel de schade erg mee. Gedorscht: 28 Juli... Lembke's en stam 2 hadden het mooiste en het grofste zaad. Dat van Hamburger was het fijnst, terwijl de kleur meer bruinachtig was. In stam 2 en 3 kwam nog al wat schot voor. De gemiddelde opbrengsten in kg. per are waren als volgt: Manh. Hamburger 35.3; Lembke's 40, terwijl de stammen 1, 2 en 3 per are resp. opbrachten 40 kg., 36.2 kg. en 45.6 kg. Van de bekende rassen kwam Lembke's dus bovenaan te staan. Stam 3 gaf weliswaar nog hooger beschot, doch we moeten hierbij in aahmerking nemen, dat dit perceeltje slechts in enkelvoud voorkwam en bovendien aan den buitenkant van het proefveld gelegen had. Landbouwproefbedryf Zeeland ZaaitijdenN bemes- tingsproef met Lembke's koolzaad (Z 661) Grondsoort: zware klei. Voorvrucht: erwten. Bemesting: Behalve N werd 200 kg. K40 gegeven. Grootte der veldjes: 87 vierkant meter. Aantal herhalingen twee. Dit proefveld werd op twee tijdstippen gezaaid, n.l. Onze rechtskundige medewerker zal voor het geven van rechtskundige adviezen, voornamelijk Pachtzaken, zitting houden op het kantoor van den Nederlandschen Landstand in Zeeland, Groote Markt 28 te Goes, op de onderstaande data en tijden: Dinsdag 18 Augustus a.s. van 9.0012.30 en van 14.0017.30 uur. Woensdag 19 Augustus a.s. v. 9.0012.30 uur en van 14.0017.30 uur. De aandacht wordt erop gevestigd, dat de adviezen geheel gratis worden gegeven. 22 Augustus en 1 September. Beide zaaitijden ont vingen drie verschillende N-hoeveelheden, n.l. 80 kg., 140 kg. en 200 kg. zuivere N per ha. Rijenafstand 40 cm. Eind September werd het gewas doorgeslagen op 10 15 cm.; het stond vóór den winter reeds zeer goed en is ook uitstekend door den winter gekomen. De stand was op 15 April regelmatig, het eerst ge zaaide koolzaad was toen aanmerkelijk voor, dit ver schil werd later echter steeds minder. Door de langdurige droogte duurde het lang voordat er duidelijk verschil in N-werking te zien was. Eind April begonnen alle perceelen gelijk te bloeien, enkele dagen later bloeide het eerst gezaaide wel iets voller. Tegen het rijpen stond het geheel zeer zwaar, het was toen wel duidelijk te zien, dat de veldjes met 80 kg. N het minst waren. Tusschen de twee zaaitijden was toen geen verschil meer te zien. Gesneden 17 Juli, de veldjes die tegen 200 kg. N waren bemest waren toen het rijpst. Gedorscht: 29 Juli. De opbrengst was als volgt in kg. per are: Zaaitijd 22 Augustus par 1 par 2 Gemiddeld 80 kg. N 37.9 39.1 38.5 140 kg. N 43.7 42.5 43.1 200 kg. N 46.— 48.8 47.4 Zaaitijd •1 September 80 kg. N 37.3 37.7 37.5 140 kg. N 42.— 42.3 42.15 200 kg. N 44.3 44.2 44.25 Het vroegst gezaaide Koolzaad gecombineerd met de hoogste N-gift gaf de grootste opbrengst. Er was weinig verschil in kwaliteit te zien; in de met 80 kg. N bemeste veldjes kwamen iets meer geschoten zaden voor. De Rijkslandbouwconsulent voor Zeeland. De gaste is ter af'k gëloöve dasse wè mee kan valle. Mi 't weer valt ök nog a, mee de leste daegen, ee. Zoo motte men 't kunnen ouwe om straks an de terve te kunnen beginne. Oe is 't bie julder op 't oögenblik mi 't volk. Kun julder jen errebeiers ouwe. Ik oore, as se op plekken allemael wegloöpe om naer 't vlas en de witte juun te gaen. Daer verdiene ze ontzettende loönen en dan mot je feitelek nog ma zoovarre weze, dat je mar 32 cent mag be- taéle. 't Nieuwe kontrakt is qmmes nog nie goedgekeurd. Mar de meeste zulle wel net doen as ik en 36 cent betaele, anders ouw je geen mensch an 't werk. Waerom noe toch nie gauw dat nieuwe kon trakt goedgekeurd, dan mocht je tenminsten wettelek 36 cent betaele. Wat zou dat vor alle pertijen 'n verbetering beteekene. 'k Zou ök wel es wille wete of 'n errebeier zoo mar van z'n boer weg mag loöpe. Ze zegge, naer 't arbeidsbero gaen, mar daer kan 'k fok wat van vertelle. 'n Boer bie ons a menschen van 't arbeidsbero toegeweze gekrege en die liepe 't ardste weg, dat schient dus nie vee t'elpen. Ze maste daer es gauw 'n stokje vor steke, zoo kan 't niet bluuve duure. Van de weke 'k weer 'n paard motte levere; me bin in ieder geval daermee zoovarre vooruut gegaen, dat de stamboekpaeren, die a nie ge primeerd bin, ök onder de vorderinge valle. Die adde 't nog wel 'n bitje te goed. 't Stamboek is prachtig, zonder dat zou 'n goeje paerenfokkerij ondienkbaer weze, mar zooas 't voorheen was, stonge de stamboek- fokkers wel 'n bitje te vee in 'n goed blaadje. 'K g'oord, ajje noe erg gedupeerd bin, krieg je gelegeneid 'n tweejaerigen te koöpen. De scheurplicht is ter ök deur, ee en 'k vinde 't mar goed ök. Daer bin nog zoo vee boeren, die vorig jaer nog nie gescheurd ebbe en toch ebbe ze soms Redactie-adres GROOTE MARKT 28, GOES, TEL. 2345 (toestel 05) Uitgave: UITGEVERIJ „VOLK EN BODEM" POSTBUS 281 DEN HAAG AdvertentiesLosse plaatsing 25 ct. per m.m., in alle edities 75 ct. per m.m. Abonnementen: Voor niet-leden van den Nederl. Land stand 5.per jaar of 1.25 per 3 maanden. Alle briefwisseling betreffende exploitatie, advertenties en abonnementen, aan postbus 281, Den Haag, tel. 33.67.51. No. 32 Vrijdag 14 Aug. '42. Pag. 1. Indrukken en gedachten. 2. Heemkunde. 2, De sociale gedachte in ons denken en doen. 2. Bescherming van den oogstarbeid. 3. Gedachten van Arjaon. 3. Koolzaadproefvelden. 4. Stad en Land. 4. Spint in komkommers. 5. De ontsmetting van de poters. 6. De groententeelt in Litauen. 6. De groententeelt in 1943. 7. Bij het beëindigen van de stookcultuur der tomaten. 7. Voor de plattelandsvrouw. 8. De bloemisterij in 1943. 8. Van en over onze eilanden. 9. De Ned. Landelijke Ruitersport officieel erkend. 10. De uitbreiding van de fruitteelt. 11. Het R.V.V.O. maakt bekend! 11. Officieele landbouwmededeelingen. 16. Nederland voedt zich zelf! weien, die d ter zoo uutermaete geschikt vor bin om bouwland te oören. Die menschen begriepe nog nie, dat het belang van ons eèle volk boven der eige belang gaet. 'k Weet wel, dat 't soms nie mee valt, vooral in onze provincie mi z'n gemengde bedrieven. Dat gemengde bedrief kun der vee nog mar nie verlaete, ee. Mar noe is 't uut. Zeeland mot ongeveer 2000 bunder scheure en die zulle der komme ök. Dienk ter om dat 't noödzaekelek is, dat scheu ren. 't Is d'eènegste meniere om de vetpositie van ons land te redden. Aïleèn 'n volk, dat z'n eige kan voede, is waerd 'n zelfstandeg volk te wezen, en dat wille men toch weer graeg oöre, ee. Noe è'k nog wat over 't landbouwonderwies. Bie ons op 't eiland is 'n uusoudschole. Die is ter a lank, indertied deur de Z. L. M. gesticht en noe deur de Landstand overgenome. De zelfde leeraars en leeraressen bin der nog op die schole, zoodat men toch kunnen anneme dat 't onderwies noc^ net zoo goed is as toen. Noe snap ik nie, waerom a ter noe nog cur sussen gegeve motten oöre deur de „Huishou delijke voorlichting ten Plattelande"'k A de naem op 'n papiertje geschreve, anders a'k 't nooit ontouwe. Dat bin noe toch twee diengen, die nest mekaore werke. Zoo'n mooi school- gebouwk en toch nog cursussen, die de schole konkerensie andoen. 'k Ebbe es geinfermeerd en 'k g'oord, dat die onderwieskwestie nog nie pluis is. Van zekere kanten kom nog niet de goeje mede- werkieng, om de zaek op te bouwen. 't Oor oog tied dat het es beter geregeld oord, 't kan 't onderwies alleèn mar ten goede komme. 't Beste varder, tot ziens. ARJAON.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 3