De groententeelt in Litauen Groententeelt in 1943 Mogelijkheden voor Nederlandsche kweekers Uitvoerig rapport van Ir. R. v. d. Veen VRIJDAG 14 AUGUSTUS DE LANDSTAND V Prijzen. EvENALS in ons land en in Duitschland gelden ook in Litauen thans vastgestelde maximum pry zen. Vanzelfsprekend is hierbij van veel beteekenis, of deze prijzen inderdaad juist zijn, deskundig zijn vastgesteld en voldoende rekening is gehouden met de Litausche productiekosten en met den factor „risico", die in Litauen, vooral in verband met het klimaat, zulk een groote rol speelt, speciaal bij de vroege groenten uit bak, kas en vollen grond. De klimatologische invloe den zijn zoo uiteenloopend in de verschillende jaren, dat het zeer moeilijk is de productiekosten vast te stellen. Tengevolge van weersinvloeden is het aan deze vroege cultures verbonden risico zeer groot. Er is in Litauen vooral gebrek aan vroege groenten, en nu wil het mij voorkomen, dat de krachtigste stimu lans om de groententeelt, vooral de teelt van vroege groenten, uit te breiden, is gelegen in de richtprijzen. Het vaststellen van hooge maximumprijzen voor de groenten, in het bijzonder voor de vroege groenten, zal blijken het krachtigst mede te werken tot een uitbreiding en intensiveering van de groententeelt. Naar mijn meening heeft het voor Litauen zelfs in het algemeen weinig of geen zin, om voor deze be trekkelijk kleine hoeveelheid vroege groenten maxi mum-prijzen vast te stellen. Laat men deze producten, bak en kasgroenten van Litausche kweekerijen eenvou dig vrij, te meer, waar het toch zoo bijzonder moeilijk is, om hier in verband met verrassingen van het klimaat een juiste richtprijs vast te stellen. Regelt men zich bij het vaststellen dezer prijzen te veel naar Nederland, Duitschland of Oost-Pruisen, dan zullen veelal te lage richtprijzen het gevolg zijn en zal de Litauer zich niet meer of steeds minder op de teelt van vroege groenten kunnen toeleggen. Daar we thans leven in een tijd, waarin voor vele producten maximumprijzen zijn vast gesteld, wil ik hierop toch even iets dieper ingaan, in het bijzonder wat de vroege groenten betreft. Ik herhaal, dat aan de teelt dezer producten hooge en wisselvallige productiekosten zijn verbonden en dat deze teelt zich alleen kan handhaven door of de prijzen vrij te laten of wel hooge prijzen vast te stellen. Vooral voor de eerste kwaliteit, teneinde aldus ook kwaliteits verbetering te bereiken. Deze vroege groenten worden alleen gekocht door die menschen, die het betalen kunnen. Laten ze het dan ook goed betalen, zoodat de groentenkweeker, die zulk een zwaar bestaan heeft en één van de intensiefste en nuttigste producenten in .Europa is, die per ha. het meeste uit den grond haalt, tenminste een gewaarborgd bestaan heeft. Thafts is dit in Litauen nog niet steeds het geval en de groen- tenkweekers b.v. te Kauen en omgeving zullen mede door de bijzondere tijdsomstandigheden, hun bedrijf, wat de teelt van vroege groenten betreft, vrij zeker niet uitbreiden, doch eerder inkrimpen. Terecht mag echter worden verwacht, dat de naaste toekomst in dit opzicht verbetering voor de Lituasche groenten- kweekers zal brengen. Dat er voor de extensievere groenten, zooals deze in de gemengde bedrijven in grootere hoeveelheden in Litauen worden voortgebracht, richtlijnen worden vastgesteld, hoewel deze natuurlijk eveneens loonend moeten zijn, is volkomen gerecht vaardigd. Ten aanzien van de bijzondere omstandig heden in het voorjaar 1942 voor de vervroegde groen tenteelt in de omgeving van Kauen vestig ik de aan dacht op het volgende: Terwijl het hout, netwelk hier voor de verwarming der kassen wordt gebruikt, vroeger circa 10 Lit. per kubieke meter kostte, was dit in den winter van 1941 1942 15 Mark. Bovendien was de" winter dit jaar zeer lang en streng, zoodat veel meer hout om te stoken noodig was. De tuinders hadden hooge onkosten voor transport van paardenmest voor de bakken en brand hout. Voor de paardehmest moesten de boeren zeer vëel betalen, zoodat warme bakken in dit jaar zoo goed als niet opgemaakt konden worden. Tengevolge van den strengen winter van 1942 en den oorlog zijn er thans bijzondere omstandigheden, die niet normaal zijn .Het is echter wenschelijk, dat bij de vaststelling van maximumprijzen voor groenten daar mede wordt rekening gehouden. Waar den kooper de prijzen soms te hoog lijken, is dat dikwijls het gevolg van de ongunstige weersge steldheid, waardoor dikwijls een deel van den oogst verloren gaat, zoodat de groentenkweeker bij prijzen, die acht maal hooger zijn dan in andere jaren, toch minder verdient of zelfs geld toelegt. Langzaam zal het verbruik ,van groenten ook in Litauen zelf wel stijgen en dit zal de prijzen wellicht ten goede komen. Ziekten en onkruid. Terwijl in het algemeen de bevolking van Litauen gezond is en het klimaat voor mensch en dier dus toch gunstig is, is dit ook met de groenten het geval. Bijzonder heeft het me getroffen, dat in de verwarmde kassen, die ik bezocht en waarin de onderste trossen der toma tenplanten reeds waren gezet en in de warme kassen met komkommers, waaruit de eerste vruchten reeds geoogst werden, deze tomaten- en komkommerplanten absoluut gezond waren, zonder dat er ziektenbestrij- dingsmiddelen zijn toegepast. Zoo zijn ook -de aard appels, die in Nederland en elders zoo zeer van velerlei ziekten hebben te lijden, in Litauen vrijwel geheel vrij van elke ziekte, zoodat Litauen reeds jaren leverancier is van groote hoeveelheden pootgoed. Elke Nederlandsche groentenkweeker zal verbaasd staan over het bijzonder gezond uiterlijk van de toma- £en- en komkommerplanten zonder dat ziektebestrij ding is toegepast. De tomaten, komkommers en aard appels hebben hier geen last van virusziekten. Is wel licht de zeer strenge vorst in de wintermaanden hier van de oorzaak? Te meenen, dat er bij de groenten in het geheel geen ziekten zouden voorkomen is natuurlijk onjuist, en zoo heeft men hier ook te kampen met koolvlieg, aard- vlooien, bladluizen, meeldauw, enz. in de groenten, evenals diverse ziekten in de vruchtboomen, doch de belangrijke virusziekten spelen hier tenminste geen rol, wat voor de groententeelt weer een gunstige factor beteekent. „Lietukis" zorgt voor de levering van be strijdingsmiddelen. Ten aanzien van de bewoners heeft de Litausche regeering gezorgd voor een gezondheids- wetgeving en in de steden en ook kleinere plaatsen bevinden zich ziekenhuizen. EvENALS alle andere bedrijfstakken moet de tuin bouw zich in het komende voorjaar beperken in het gebruik van brandstoffen. Onze kolenpositie is moeilijk en eerst na lang wikken en wegen is het gelukt, voor den tuinbouw een zekere hoeveelheid brandstoffen be schikbaar te stellen, vooral voor de productie van de vroege groenten. Het is van groot belang voor de volks gemeenschap, dat na de koude, donkere wintermaanden zoo vroeg als redelijkerwyze mogelyk is weer versche, jonge groenten verkrygbaar worden gesteld. Om die groenten te kunnen produceeren moeten de tuinbouw bedrijven vorstvry worden gehouden. Het feit echter, dat voor de groentenproductie kolen worden gegeven brengt de consequentie met zich mede, dat er voor gezorgd wordt, dat deze brandstoffen inderdaad zoo doelmatig mogelijk worden aangewend. Daarom kan bij de distributie van brandstoffen onder de tuinderijen voor het komende «eizoen niet worden volstaan met een toewijzing op den grondslag van het verbruik in het voorgaande jaar. Deze vrij grove maat staf is nog wel hanteerbaar als men kolen genoeg te verdeelen heeft, maar als men met een kleiner kwan tum moet woekeren om er uit te halen wat er in zit, dan is een fijner meetwerktuig noodig. Vandaar dat in de regeling van de distributie in vergelijking met ver leden jaar veranderingen zullen worden aangebracht. Allereerst zal de bepaling gelden, dat een tuinder voor het verwarmen van zijn bedrijf een „stookvergunning" noodig heeft. Aan deze vergunning zijn bepaalde voor waarden verbonden, welke betrekking hebben op de juiste bestemming van de verstrekte kolen. De vergun ning wordt verleend dooi den Rijkstuinbouwconsulent, als de tuinder een aantal gegevens over zijn teeltplan voor het volgende jaar 'aan dien ambtenaar heeft op gegeven. De tuinder zal dit teeltplan moeten opmaken in de wetenschap dat hem slechts ^en bepaalde hoeveel heid kolen ter beschikking kan worden gesteld en dat daarmede allereerst een voorteelt van groenten in alle kassen en warenhuizen moet worden verwarmd. ,Met het uitplanten van de tomaten 'en andere hoofdteelten onder glas mag eerst op 15 Maart a.s. worden begonnen. De gegevens omtrent het teeltplan zullen worden ver zameld door de assistenten van den Rijkstuinbouwcon sulent op een daarvoor vastgesteld formulier. Op basis van die gegevens wordt de hoeveelheid kolen berekend, welke de tuinder voor het uitvoeren van zijn teelten noodig heeft. Is hem deze berekening medegedeeld dan moet de tuinder op een formulier, dat hy van de brand- stoffencommissie of het Rijkskolenbureau heeft ont vangen invullen, welke soorten van kolen hy wenscht te ontvangen. Dit formulier wordt iftgeleverd bij den Rijkstuinbouwconsulent, die voor de verzending zal zor gen. Kort daarna ontvangt de tuinder zijn toewijzing van het Rijkskolenbureau, als hij grootindustrieverbrui ker is (verbruik van meer dan 240 ton per jaar) en van de brandstoffencommissie, als hij behoort tot de groep kleinindustrieverbruikers (minder dan 240 ton per jaar). Aldus luidt in groote trekken de distributieregeling voor het volgende jaar. Men ziet hieruit, dat zij in PAG. 6 Aangaande het voorkomen van onkruid kon ik einde April begin Mei door eigen waarneming nog zeer weinig vaststellen. Wel spelen ondèr meer, onkruiden, als: Melde, Herik en Hoefblad hier een groote rol en komt er op de landerijen in Litauen veel onkruid voor. De schoffel, één in Nederland zoo by uitstek geschikt werk tuig ter bestrijding van onkruid is hier nog geheel of vrijwel geheel onbekend. Van goede bestrijdingsmidde len, zooals Kainiet tegen Oerik wordt hier verder nog in het geheel niet of uiterst weinig gebruik gemaakt. Glas en andere benoodigdheden. Tengevolge van de oorlogsomstandigheden zijn velerlei benoodigdheden in het bedrijf, zooals mest, zaad, ge reedschappen, mede ook in verband met minder trans portmiddelen, evenals in Nederland, momenteel moei lijker te krijgen dan in normale tijden. Zoo kon een glasfabriek in Kauen wegens gebrek aan brandstof eenigen tijd niet werken, thans weer wel en er kan dan ook weer glas, benoodigd voor bak en kas, in diverse maten worden geleverd, terwyl ook de benoo- digde lijsten voor de ramen als regel nog wel te ver krijgen zijn. „Lietukis" is het adres tot wie de groenten kweeker zich wendt voor het verkrijgen van de be- noodigde gereedschappen. Het bekomen van zaad van diverse groentensoorten is echter momenteel zeer moeilijk en een Nederlandsche groentenkweeker zal goed doen, wat zaad van de voornaamste gewassen uit Nederland mede te brengen. Aan het aanbrengen van een goede beschutting om de tuinderijen kan veel meer aandacht worden geschonken dan thans het geval is, en ik zou hiervoor willen aan bevelen elzen aan den omtrek van de groentenkweeke- rijen te plaatsen. t)e els wil hier in Litauen wel groeien en in Nederland verkrijgt men met dit weinig eischend boomgewas als haag goede resultaten. Zooals bekend geacht mag worden, brengt de els, evenals de vlinder bloemigen nog stikstof in den grond. (Wordt vervolgd). beginsel zeer eenvoudig is; men heeft gelukkig weten te voorkomen, dat er een papierwinkel van gemaakt werd. De tuinder heeft er betrekkelijk weinig aan te doen. Hij krijgt de formulieren thuis en maakt aan de hand van richtlijnen, welke daarin zijn vermeld, zijn teeltplan op. De ambtenaar van den Rijkstuinbouwcon sulent vult de formulieren voor hem in en neemt deze mee. Als hip de stookvergunning, waarin de voor zijn bedrijf berekende hoeveelheid kolen is vermeld, ont vangt, geeft hij op het tweede formulier aan, welke soorten van brandstoffen hij wenscht te ontvangen. Wil deze eenvoudige regeling echter vlot kunnen loopen, dan is de volle medewerking van alle tuinders beslist vereischt. Men moet met het opmaken van zijn teeltplan niet wachten tot de assistent op het bedrijf komt, doch dit van te voren reeds voor zichzelf uitmaken, zoodat de formulieren zonder veel omslag vlot kunnen worden ingevuld. Hoe eerder de assistent met het bezoeken der bedrijven gereed is, hoe eerder met de toewijzing en de bevoorrading van de brandstoffen kan worden be gonnen. Een tweede belangrijke factor is, dat de tuinder by het opmaken van zijn teeltplan zich goed bewust is, wat hij doet. Hy zal met de hem toegekende hoeveelheidl kolen moeten woekeren; hy zal er uit moeten halen, wat er in zit, maar hij zal zich tevens duidelijk voor oogen moeten stellen, dat van een aanvulling van de toegewe zen hoeveelheid niets zal kunnen komen. Met de een maal toegewezen hoeveelheid moet hij zien rond te komen, zoodat 't zijn belang is zoo oordeelkundig moge- lijk te stoken en de beschikbaar gestelde kolen zoo nauw keurig mogelijk over de teelten te verdeelen. Dat is niet eenvoudig, want hij zal er steeds weer telkens een streep door zijn rekening kunnen halen. In de toelichting op het aanvraag-formulier worden hem overigens in dit opzicht nog verschillende aanwijzingen gegeven. Vervolgens kan de tuinder aan het welslagen van de distributie medewerken doorniet te vlug in de penhouder te klimmen of naar de telefoon te grijpen om aan den een of anderen ambtenaar mede te deelen, dat de grootte van de toewijzing zoo erg is tegenge vallen of iets dergelijks. De instanties, die bij deze zaak betrokken zijn weten heusch wel, dat het voor den tuinder niet meevalt om met weinig kolen rond te komen, maar waar niet méér is kan zij niet méér geven. Men kan er staat op maken, dat op dergelyke algemee- ne klachten niet zal worden geantwoord. Ook het papier is schaarsch. Klachten over gemaakte fouten en soort gelijke onderwerpen zullen nauwgezet onderzocht wor den, maar als zij onjuist worden bevonden, wordt er niet op geantwoord. Is de klacht juist, dan wordt de fout verbeterd en krijgt men daarvan bericht. Wij hebben vernomen, dat de formulieren dezer dagen aan de tuinders zullen worden toegezonden en de assistenten van de Rijkstuinbouwconsulenten onmiddel lijk daarna met het bezoeken van de bedrijven zullen beginnen» Afdeeling Tuinbouw, Hoofdafdeeling n, Ned ,Landstand.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 6