Van en over onze eilanden Bloemisterij 1943 De historie van onze dijken Teeltregeling De Pachtwet-onderlinge VRIJDAG 14 AUGUSTUS DE LANDSTAND PAG. 8 Na fjedanen arbeid is het zoet rusten. (Foto archief) Verbod van in bloei trekken vóór 1 Maart a.s. Z OOALS wij reeds in een onzer vorige nummers hebben medegeeeld, - zullen ook in 1943 de bloemisterij- bedrijven bij de teelt van voedingsgewassen worden ingeschakeld. Dit geschiedt in de eerste plaats door «de vrijheid om op de teeltvergunning voor bloemisterij- gewassen groenten te telen. Vervolgens komt er de verplichting om de helft van het b e d r y fdus zoowel de helft van het glas als de helft van den open gTond, met groenten te betelen. De andere Jielft blijft voor de teelt van siergewassen bestemd, indien men daarvoor althans vergunning hfeeft. De bloementeelt zal (me,t inachtneming van de voorgeschreven groententeelt^ niet meer mogen bevatien dan de oppervlakte, aange geven in de teeltvergunning 1942. Voor de hoofdteelt van groenten onder glas moet een voo~+eelt worden gedreven en in verband daarmede zal het voor de groen- tenteelt bestemde 'glas op 15 December 1942 van sier gewassen moeten zijn ontruimd. Dit is noodig om de voorteelt tijdig in orde te kunnen maken. Men heeft naar wij vernamen deze datum aanvankelijk vroeger willen bepalen, doch rekening houder de met 3e belangen van de bloemisten is deze op 15 December gesteld; men zal dan echter moeten zorgen, dat op dien datum met, de. bewerking voor de voorteelt wordt begonnen. Voor deze teelt van groenten onder verwarmd glas worden naast de kolentoewijzing aan de bloemisterij, waarover wij reeds hebben geschreven, afzonderlijk brandstoffen beschikbaar gesteld. Van deze verplichte groententeelt zal geen ontheffing worden gegeven. Alle vrijstellingen van de verplichte Snkrimning 1941 en 1942 en de in dit jaar verleende ontheffingen van de verplichte groententeelt zullen vervallen. Verder hebben wij medegedeeld, dat voor de productie Van bloemisterij gewassen geen brandstoffen in het ko mende seizoen kunnen worden verstrekt. Er is voor de bloemisteiij een klein kwantum kolen beschikbaar, dat over alle daarvoor in aanmerking komende bedrijven zal worden verdeeld voor het instandhouden van de kostbare gewassen en voor de ziektebestrijding. Er is reeds een percentage genoemd van ongeveer 20 pet., doch dit is meer een aanwijzing van de te verwachten hoeveelheid. Hoe groot de toewijzing precies zal zijn, valt thans nog niet te zeggen. Nu er geen kolen beschikbaar zijn voor de productie ligt het voor de hand, dat het vroeg in bloei trekken van de bloemisterijproducten niet kan worden toegelaten. Wij vernamen van bevoegde zijde, dat de kweekers er rekening mede moeten houden, dat eerlang een verbod te wachten is van het in groei of in bloei forceeren of trekken van de daarvoor in aanmerking komende sier gewassen, zooals de bol- en knolgewassen (tulpen, hyacinthen, irissen enz.), heesters (seringen, prunus, sneeuwbal, forsythia enz.), vaste planten en potplanten (convallaria, hortensia, azalea). Dit verbod zal gelden gedurende den geheelen winter. Eerst op 1 Maart 1943 zal het verkoopen van deze in bloei getrokken produc ten weer worden toegestaan, zoodat men met het trek ken zal kunnen beginnen op een zoodanig tijdstip, dat aflevering vanaf begin Maart a.s. mogelijk wordt. f P 24 Juni j.l. werd de algemeene ledenvergadering van de wederkeerige waarborgmaatschappij „De Pachtwet-Onderlinge", gevestigd te Amsterdam, Singel 126-130, gehouden. De balans en de rekening en ver antwoording over het boekjaar 1941 werden behandeld en zonder wijzigingen goedgekeurd. Het verslagjaar was, vooral wat betreft de stijging van het ledental gunstig te noemen, terwijl de organsiatie voor groote schaden gespaard bleef. Het pachtbesluit, dat op 25 November 1941 in werking trad en waardoor de be palingen van de Pachtwet grootendeels vervielen, bracht wel eenige wijzigingen in de regeling der pacht- verhouding, doch bracht geen wijziging op het terrein waarop de organisatie zich beweegt. De wenschelijkheid blijft bestaan, dat pachters ervoor zorg dragen een goede verzekering te hebben, opdat zij hiermede aan hun verplichtingen voortvloeiende uit de pachtovereen komst kunnen voldoen. Om pachters en verpachters zoo goed mogelijk tegen de risico's, voortvloeiende uit de bedrijfsvoering te beveiligen, heeft de Pachtwet- Onderlinge eenige regelingen in het leven geroepen: de bedrijf s-risicoregeling, waaraan zoowel pachters als zelfstandige boeren kunnen deelnemen, de borgstellings- We willen U ditmaal eens meevoeren naar de aller vroegste tijden en ons eens verdiepen in de wordings geschiedenis van onze eilanden. Hier is een geweldige worsteling gevoerd met het water. Als we iets van deze worsteling, van dezen eerlijken, fieren, doch uiterst zwaren strijd om den grond, kun nen aanvoelen, dan moet het sterke bewustzijn in ons gaan leven, dat we verplicht zijn om deze moeizaam verkregen grond te behouden en te bestemmen voor het doel dat onze voorouders voor den geest moet hebben gestaan, n.l. als boerenland. Een gezond rechtsgevoel zegt, dat wie werkt ook de vruchten moet plukken van zijn arbeid en daarom beleedigt het ons rechtsgevoel als we bedenken, dat anderen de vruchten zouden plukken van het werk onzer voorouders. Wie dit nog niet mocht voelen, of van den geweldigen pioniersarbeid, hier verricht, nog niet doordrongen is, willen we trachten te overtuigen door het volgende. Hoe ontstonden onze eilanden? Waar Nederland nu ligt, golfde in den ouden tijd een ondiepe zee!! Het ijs- of diluviale tijdperk brak aan. De Europeesche rivieren, die gezwollen waren tot reuze stroomen, mondden uit in die ondiepe zee. Geweldige massa's puin (keien, grind, zand, klei) voerden die stroomen mede. Deze bezonken en daaruit werden delta's gevormd. regeling, uiteraard alleen voor pachters en de remissie-, regeling, voor verpachters. Deelnemers aan de bedrijfs-risicoregéling kunnen o.a. verzekeren: het risico van brand- en hagelschade aan gewassen e.d., stormschade aan gebouwen en gereed schappen, overstroomingsschade aan te velde staande gewassen, gebouwen, gereedschappen en vee alsmede schade door bedrijfsstilstand tengevolge van brand-, hagel en overstroó'ming. Voor de deelnemers aan de borgstellingsregeling staat de organisatie borg voor de juiste nakoming der ver plichtingen, terwijl de remissie-regeling beoogt de ver pachters te vrijwaren tegen schaden, welke voor hen kunnen voortvloeien uit het feit, dat op grond van de bepalingen van het Pachtbesluit vermindering van pacht mpet worden gegeven. Speciaal werd in de vergadering naar voren gebracht, dat door de tijdsomstandigheden men minder geneigd is, nieuwe verplichtingen voortvloeiende *uit verzeke ringsovereenkomsten aan te gaan, alsmede - om be staande verhoudingen te wijzigen. Dat niettegenstaande deze omstandigheden de Pachtwet-Onderlinge nog groeit is een verheugend feit en een bewijs, dat het beginsel, waarop de organisatië gegrond is: „het onder ling dragen van elkanders lasten" door velen als juist wordt aanvaard. Ons land werd een diluviale laagvlakte. Door daling van den bodem vormde zich de Noordzee, terwijl op wat behouden bleef zandbanken werden gevormd. Dit had plaats van de Fransche kust tot Texel! Op die zandbanken ontstonden door den invloed van den wind (zandverstuivingen) de ons zoo vertrouwde duinen. Door eeuwenlange aanslibbing werden die zandplaten met een laag klei bedekt. In deze vruchtbare moeras sen ontstond een rijke plantengroei. Deze waterrijke gronden vormden natuurlijk een eldorado voor visch en vogels. De mest van de laatste gaf weer een ver hooging der groeikracht aan de flora. De rivieren legden aan hare oevers een laag rivierklei neer, waaruit voornamelijk de grond der Zuid-Holland- sche eilanden bestaat. Edoch, het water is een nuttig doch onbetrouwbaar element! Het neemt graag terug van wat het eerst opwierp! De duinen, die een beveiliging tegen over stroomingen gingen vormen, werden daardoor her haaldelijk geschonden. De menschen in deze lage landen gingen ingrijpen in dit spel der natuur. Men ging de duinen beschermen en versterken en dijken aanleggen. Een geweldige strijd met het water werd aangebonden. Wij zijn met reuzenschreden door deze oude tijden gegaan, om ons een beeld te vormen van den toestand van het gebied, dat ons Vaderland is geworden. Een moerassige slijkerige vlakte met een weelderige plantengroei, bewoond door watervogels en voorhisto rische dieren. Herhaaldelyk overstroomd door de zee bij hooge vloeden. Het water der rivieren spoelde bij hoog getij over de lage landen. De menschen moes ten door de dijken die rivieren dwingen ii^een bedding, We willen ons met een snelle vlucht onzer geest ont rukken aan dit oude beeld van zoovele eeuwen her en bij het heden toeven om de toestand van ons Jand van thans te bezien. Ons land met zijn hechte dijken, en beschermde duinen, afwateringswerken, water molens enz.; de vruchtbare akkers met slooten en greppels doorsneden, boezems, kanalen en wegen. Wij worden vervuld met een groot ontzag voor dit geweldige stuk arbeid, door geslacht op geslacht ver richt in samenwerking met de natuurkrachten, om zulk een verandering van den bodem te bewerkstelligen. Onze zoo vertrouwde vruchtbare cultuurgrond, waarop wij staan en waaraan we ons bestaan ontleenen, heb ben we te danken aan den noesten vlijt, volharding en het doorzettingsvermogen onzer voorouders, die door de eeuwen heen in deze lage landen hebben gestreden, geleefd, gehoopt, gewerkt.ja vooral gewerkt! Hun strijd is onzen strijd en wij hebben voort te bouwen en in stand te houden, wat zij met veel zorgen en moeite hebben verworven Dit is een taak en een opdracht en om die goed te vervullen moeten we ons verdiepen in de wordings geschiedenis van onzen grond en trachten door te dringen in het leven en streven van onze voor geslachten. v. R.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 8