Rassenkeuze winter gewassen maakt bekend l Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening Belangrijke data' VRIJDAG 31 AUGUSTUS DE LANDSTAND PAG. 13 (Tweede bericht) WAGENINGEN, 11 Augustus 1942. KOOLZAAD |^EEDS in het eerste bericht (over rassenkeuze koolzaad) werd er op gewezen, dat Lembke's koolzaad tamelijk wintervast is en in dit opzicht bedrijfszekerder dan Mansholt's Hamburger koolzaad. Ditzelfde geldt ook voor Janetzki's koolzaad, dat echter vermoedelijk in opbrengst beneden Lembke's zal blijven, doch het Voordeel heeft van vroegeren rijptijd. Janetzki's koolzaad zal worden opgenomen in de Ras senlijst 1943; importeur van het origineele Janetzki's koolzaad is de heer G. Kraai Wzn. te Vlagtwedde. WIMTERRAAPZAAD Aangezien winterraapzaad een maand later gezaaid kan worden dan het koolzaad, is het te verwachten, dat de winterraapzaadverbouw zich zal uitbreiden. In verband hiermede zal in de nieuwe Rassenlijst het Lembke's winterraapzaad worden opgenomen; importeur de heer G. Kraai Wzn., Vlagtwedde. WINTERGERST Ofschoon het gewas in het belangrijkste gebied in vier opeenvolgende jaren ongeveer voor de helft is uitge- Winterd, is het te verwachten dat de verbouw stand zal houden. De vroegrijpheid van dit gewas heeft veie yoordeelen. Van de 6 in de Rassenlijst genoemde rassen munt geen enkel uit door goede wintervastheid. Men heeft wel eens beweerd dat de Mansholt rassen iets wintervaster zijn dan de Vindicat, anderen zijn van meening dat het Groninger landras beter is dan de overige, doch veel verschil in wintervastheid tusschen de 6 rassen is er zeer zeker niet. Het zou van veel belang zijn, indien het gelukte èen wintervaste gerst te kweeken. Voor de noordelijke kleistreken, het belangrijkste ge bied voor de wintergerst, zijn de proefveldgegevens als volgt: Zaadopbrengst in PCt. van Vindicat op de N. Klei: Vindicat 100.— (33) Mansholt II 102.1 (28) Fletumer 101.4 (29) .Vogel's Agaer 104.1 (33) Groninger 99.4 (26) Mahndorfer Victoria 98.6 (19) Tusschen haakjes is het aantal proefvelden vermeld. Uit de tabel blijkt, dat de Vogel's Agaer een hoogere opbrengst geeft dan de overige rassen en dat de Mahn dorfer een lagere opbrengst geeft op de noordelijke klei. De uitbreiding van den verbouw van de Vogel's Agaer wordt o.a. geremd door de mindere korrel kwaliteit en langzamere voorjaarsontwikkeling. De Mahndorfer Victoria onderscheidt zich door iets vroe gere rijping; de ströo-opbrengst is lager dan die van de overige rassen. WINTERROGGE Wanneer men de rassenstatistiek in de Rassenlijst raad pleegt, dan blijkt dat in alle landbouwgebieden van ons land de Petkuser winterrogge het alom verbouwde ras is. De Petkuser neemt meer dan 90 pCt. van de rogge-oppervlakte in. Ofschoon een dergelijke verbrei ding voor zichzelf spreekt, moet toch terdege rekening gehouden worden met de mogelijkheid dat een nieuwe winterrogge de concurrentie tegen de Petkuser opneemt Dit isin de laatste 40 jaren meer dan eens gebeurd, doch telkens bleek na eenige jaren practijkervaring, dat de Petkuser stand hield en het nieuwe ras het gewon nen terrein weer verloor. Wanneer men de proefveldresultaten in de laatste jaren overziet, dan blijkt, dat als nieuwe rassen beproefd werden de von Lochow's kortstroo en de Brandt's Ma- riënrogge. Van deze rassen wijzen de practijkervaringen er op dat ook deze de Petkuser winterrogge niet evena ren. Aangezien de Brandt's Mariënrogge en de Petkuser Winterrogge in de landbouwpers het onderwerp van bespreking zijn geweest, kan het van belang zijn de ge gevens van de proefveldresultaten der laatste vier jaren te publiceeren. Zaadopbrengst Brandt's Mariën in pCt. van de Petkuser Winterrogge: zandgrond dalgrond 1938 107.8 (42) 104.2 6) 1939 97.9 (54) 105.7 (14) 1940 88.8 (24) 90.—6) 1941 97.5 (10) 90.—(12) In bovenstaande tabel is het aantal proefvelden tus schen haakjes vermeld. Neemt men het jaargemiddelde van de zandopbrengst van dgze cijfers, dan blijkt dat de Brandt's Mariën volgens de proefvelden 2 pCt. minder opbracht op de zandgronden en 2% pCt. minder op de dalgronden. Ofschoon slechts wëlnig gegevens bekend zijn van kleiproefvelden, is de indruk van de Mariën rogge op klei zeer gunstig. De wintervastheid van de Handelsmarges pootaardappelen oogst 1942 Het Bedrijfsschap voor Zaaizaad en Pootgoed maakt bekend, dat voor den oogst 1942 de volgende handels marges voor pootaardappelen zijn vastgesteld: bij le vering van 10.000 kg. of meer ten hoogste ƒ1.90 per 100 kg.; bij levering van 100010.000 kg. ten hoogste ƒ2.60 per 100 kg.; bij levering van 2550 kg. ten hoogste ƒ3.80 per 100 kg.; bij levering van minder dan 25 kg. ten hoogste 5.per 100 kg. Dit zijn de maximum marges, die mogen liggen tusschen den' werkelijk betaalden inkoopprijs en den prijs, welke de uiteindelijk gebruiker betaalt, ongeacht het aantal handelaren, commissionnairs en andere tussehenperso- nen, dat bij het verhandelen is betrokken. De totale marge, die berekend mag worden bij weder verkoop door handelaren aan andere handelaren be draagt ten hoogste 1.30 per 100 kg., ongeacht de verkochte hoeveelheid en het aantal ingeschakelde handelaren. Indien dus b.v. een verkoop door een eersten handelaar aan een detaillist via 2 Andere handelaren gaat, is er voor de eerste drie handelaren tezamen de marge van 1.30 per 100 kg. beschikbaar. Bovenge noemde marges gelden inclusief omzetbelasting, doch exclusief zakken en werkelijke kosten van inkomende en uitgaande vracht. De vrachtkosten moeten afzon derlijk op defactuur worden vermeld evenals de zakken, welke laatste, uitgezonderd papieren zakken, tegen factuurwaarde moeten worden teruggenomen. Kosten voor zakkenhuur mogen niet berekend worden. Voor de inkomende vracht mag een gemiddelde worden genomen, dat kan worden berekend uit de totaalomzet en het totaal van de inkomende vrachten van het afgeloopen jaar. De maximumprovisie, die een commissionnair mag berekenen, is gesteld op ƒ0.25 per 100 kg. en is bij bovenstaande marges inbegrepen. Ook dit jaar is de handel van teler naar teler weer toegestaan, waarvoor de volgende regelen gelden: De teler-verkooper moet bij de aanvrage van het geleidebiljet aan den Plaatse lijken Bureauhouder een heffing betalen ten bedrage van 1.per 100 kg. en is alsdan gerechtigd den teler-kooper den telersprijs, verhoogd met deze heffing en met een winstmarge van ten hoogste ƒ0.50 per 100 kg. te berekenen. Prijzen consumptieaardappelen oogst 1942 De Bedrijfsschap voor Aardappelen maakt bekend, dat de vroeger gepubliceerde telersprijzen voor con sumptie-aardappelen voor oogst 1942 niet zullen in« gaan op 1 September, zoals aanvankelijk is medege* deeld, doch op 16 Augustus 1942. Bedoelde prijzen bedragen bij levering af boerderij4.75 per 100 kg* voor groep I klei-aardappelen; 4.50 per 100 kg. voor groep n klei-aardappelen; ƒ4.25 per 100 kg* voor groep in klei-aardappelen; 4.per 100 kg* voor groep I zand- en veen-aardappelen; 3.75 per 100 kg. voor groep II zand- en veen-aardappelen. Bij levering franco laadplaats worden de telersprijzen ver hoogd met ƒ0.10 per 100 kg. voor aanleveringskosten* De prijs, welke ten hoogste aan den consument voor aardappelen in rekening mag worden gebracht ge- durende het tijdvak van 17 Augustus t.m. 5 September 1942 is vastgesteld op ƒ0.09 per kg. Deze prijs mag zoo noodig verhoogd worden met ƒ0.01 per kg. voor thuisbezorging. Inlevering erwtenstroo oogst 1942 Het Bedrijfschap voor Hooi, Stroo en Ruwvoeder maakt bekend, dat alle verbouwers van groene erwten, schokkererwten, capucijners en/of blauwpeulerwten, die een oppervlakte van 25 are of meer met deze producten hebben verbouwd, zullen worden verplicht tot inlevering van een hoeveelheid van 1200 kg groene erwten-, schokker-, capucijner en/of blauwpeulerwten- stroo per met deze peulvruchten bebouwde hectare. Verbouwers van deze peulvruchten zullen derhalve deze hoeveelheid erwtenstroo ter beschikking van bovenge noemd Bedrijfsschap dienen te houden eü er voor die nen zorg te dragen, dat zij deze op het moment, waarop de inlevering zal dienen plaats te vinden, inderdaad zullen kunnen inleveren. Ook wanneer deze verplich ting inbreuk zou maken op de aan de desbetreffende verbouwers reeds uitgereikte toewijzingen voor gebruik van stroo uit eigen oogst, zal zij toch ten volle dienen, te worden nagekomen. Ter vervanging van de hoeveel heid erwtenstroo, welke de verbouwer in strijd met zijn „toewijzing" zal dienen af te staan, zullen hem in dat geval aankoopvergunningen voor graanstroo door den plaatselijken bureauhouder van zijn district kunnen worden uitgereikt. Tegenover overtreders van boven vermelde bepalingen zal zoo noodig tot inbezitneming van het erwtenstroo en tot tucht- of strafrechtelijke vervolging worden overgegaan., Brandt's Mariënrogge is iets minder, de voorjaarsont wikkeling iets trager, het stroo iets korter, de korrpl kleiner en de stroo-opbengst lager dan van de Petkuser winterrogge. De gegevens van de practijkervaringen wijzen in dezelfde richting. In verband met het optreden van de aaltjesziekte in verschillende streken van ons land, moge ik er op wijzen, dat de Ottersumsche rogge tamelijk resistent is tegen de aaltjes. Op sterk met aaltjes besmette gron den verdient de Ottersumsche rogge aanbeveling. Wel is waar is deze vroegrijpe rogge matig productief, doch de oogstzekerheid is op dergelijke besmette gronden aanzienlijk beter dan van de Petkuser winterrogge. De eveneens aaltjesrqgjstente Tolerant winterrogge wordt naar ik meen niet meer in stand gehouden, zoo dat deze van de Rassenlijst zal worden afgevoerd. DE DIRECTEUR VAN HET INSTITUUT VOOR PLANTENVEREDELING J. C. DORST. Telersprijs duinzandaardappelen oogst 1942 De Bedrijfsgemeenschap voor Aardappelen maakt be kend, dat de telersprijs voor alle duinzandaardappelen; oogst 1942 met ingang van 16 Augustus 1942 is vaste- gesteld op 4.75 per 100 kg. bij levering af bedrijf voor den teler. Bij levering franco laadplaats wordt deze verhoogd met 0.10 per 100 kg. voor aanleverings kosten. De telers van duinzand-aardappelen dienen er voorts rekening mede te houden, dat de prijsregeling voor, cfuinzand-aardappelen oogst 1943 gelijk zal zijn aan; die van klei-aardappelen, hetgeen wil zeggen, dat zij alsdan volgens dezelfde groepen als de klei-aardappelen worden ingedeeld. Onder duinzand-aardappelen worden verstaan de aardappelen geteeld in de provincies Noord- en Zuid-Holland en wel in het gebied, liggepdd binnen de kustlijn en de lijn loopend© van Wassenaar Leiden Voorhout Sassenheim Noordwijk Lisse Hillegom De Zilk en een gedeelte van Bennebroek en Vogelenzang, en in "de omgeving van Beverwijk, Heemskerk, achter Castricum om in de richting Bergen, Bakkum, Egmond a.d. Hoef, Egmond-Binnen en het Westelijke gedeelte van Texel, verder in Anna Paulowne en Koegras. 24 Aug. Lexmond: Beestenmarkt. 25 Aug. Rotterdam: Paarden-, Vee- en Schapen- keuring. 25 Aug. Bronkhorst: Vogelschieten en Vendel- zwaaien. 25 Aug. Brammen: Vogelschieten en Vendel- zwaaien. 26 Aug. Den Bosch: Schapenkeuring. 28 Aug. Zetten: Concours-Hippique. 29 Aug. Beesel (L)Drakenfeest (gaat niet door) 1 Sept. Oss: Fokdag van vee en paarden. 2 Sept. Ulft: Jaarmarkt. 2 Sept. Halle: Veemarkt. 2 Sept. Wamel: Vrijmarkt. 8 Sept. Horst: Fokdag van schapen, vee, varkens. 5 Sept. Breda: Geitenkeuring. 5 Sept. Hoorn: Stierenmarkt. 5 Sept. Waddinxveen: Landelijke Paardensport. 7 Sept. Roosendaal: Fokdag voor vee. 9 Sept. Assen: Fokdag voor paarden. 16 Sept. Hoorn: Fokdag voor schapen en varkens. 23 Sept. Alkmaar: Fokdag voor schapen en varkens. 29 Sept. Aalsmeer: Bloemenkeuring. 1 Oct. Breda: Fokdag voor vee.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 12