Limburg in beeld Officieele Laiidbouwmedecleelingen VERZOEK voor de provincie Zeeland VRIJDAG 21 AUGUSTUS DE LANDSTAND PAG. 13 Dorschvergunning. De P.V.C. voor Zeeland maakt bekend, dat voor het dorschen, even als vorig jaar, een dor sch ver gunning is vereischt. Deze moet minstens 24 uur vóór den aan vang van het dorschen worden aangevraagd, n.l. voor zelfdorschers bij den PL Vertegenwoordiger, voor hen die op een loondorscher zijn aangewezen bij den dorps opzichter, in dat rayon. Het dorschen van lijnzaad wordt beschouwd te beginnen met het booken of plet ten van het vlas of met het bollen, breken, indien hieraan slechts het repelen is voorafgegaan. Telerskaart. Iedere telers is verplicht te dorschen zooals op zijn telerskaart staat aangegeven en mag hiervan slechts afwijken né. toestemming van zijn P. B. H. (v.m. D'secr.). Plombeeringmachines. De plombes van de dorschkasten van zelfdorschers mogen slechts verbroken worden op het tijdstip dat met geldige dorschvergunning met het dorschen wordt begonnen (In Zeeuwsch-Vlaanderen mogen deze alleen door de dorschopzichters zelf verbroken worden). Di rect na beëindiging der dorsching moet de kast on middellijk weer verzegeld worden. Iedere teler, die nog in 't bezit mocht zijn van een dorschinstallatie die niet geplombeerd is of waarvan de plombes verbroken zijn, is verplicht hiervan onmid dellijk schriftelijk kennis te geven aan zijn P. B. H. VERPLICHTE KOOLZAADVERBOUW a. Koolzaad of blauwmaanzaad De Productiecommissaris voor Zeeland deelt belang hebbenden mede, dat de bepalingen betreffende de ver plichte verbouw van koolzaad in zooverre gewijzigd zijn, dat telers met een bedrijf tusschen 1 en 5 Ha. bouwland op kleigrond thans zelf kiezen kunnen tus schen koolzaad en blauwmaanzaad. Zulke bedrijven behoeven dus geen ontheffing te vragen van de teelt van koolzaad en tevens behoeven ze niet iy2 maal zoveel blauwmaanzaad als koolzaad (8 pCt. van het bouwland op klei en 5 pCt. op zand) te verbouwen, doch slechts evenveel. Deze keuze bestaat niet voor de bedrijven boven 5 Ha. Wanneer deze laatste zonder ontheffing nalaten om koolzaad uit te zaaien, met de bedoeling om in het voorjaar van 1943 1% maal zooveel blauwmaanzaad te telen, zijn zij in overtreding. Wil iemand met een bedrijf boven 5 Ha. van het telen van koolzaad vrijgesteld worden, om welke reden ook, dan dient hij een schriftelijk bewijs van ontheffing in zijn bezit te hebben, uitgereikt door de L. C. O. Zulk een ontheffing moet worden aangevraagd bij den Productiecommissaris of bij de L. C. O. Zonder geldige reden wordt, afgezien van contractteelt van zaad van koolsoorten e.d. geen ontheffing verleend. Telers, die ontheffing hebben gevraagd wegens con tractteelt als bovenbedoeld, hun contract daarbij als bewijsstuk hebben overgelegd en nog geen antwoord hebben ontvangen, mogen erop rekenen dat de ge vraagde ontheffing zal worden verleend. b. Wat wordt als „bouwland" beschouwd? Bij de berekening van de verplichte oppervlakte kool zaad wordt mede als „bouwland" beschouwd de opper vlakte grove tuinbouwgewassen in landbouwverband verbouwd. Tot de grove tuinbouwgewassen worden gerekend, uien, wijnpeen, spruitkool enz., terwijl als landbouwer wordt beschouwd hij, die late aardappelen, suikerbieten, tarwe, rogge enz. verbouwt. Keuringen granen en peulvruchten De Pica voor Zeeland maakt bekend, dat de keuringen der granen en peulvruchten zullen worden gehouden, zooals hieronder is aangegeven: Zierikzee. Hotel de Korenbeurs: Eiken Woensdag om 10 u. St. Maarteifsdyk. Hotel NelisseEiken Donderdag 11 uur, Z. Beveland. Graanbeurs, Goes: Eiken Woensdag 9.30 uur. Monsters inleveren Dinsdag op de Graanbeurs. N. Beveland. Om de andere week 's Maandags 14 uur; te Kolijnsplaat, Hotel de Patrijs; te Kortgene, Hotel de Korenbeurs. Eerste keuring: Kolijnsplaat op 24 Aug., 14 uur; Eerste keuring: Kortgene op 31 Augustus. Walcheren. Graanbeurs Middelburg: Eiken Vrijdag 9 uur v.m. Monsters inleveren Donderdag op de Graanbeurs. Hulst. Eiken werkdag op de landbouwschool, 's Morgens 9.30 uur. Oostburg. Eiken werkdag in café de Milliano 's morgens 9.30 uur. Men dient op het monster kaart je steeds nauwkeurig de soortnaam te vermelden. Alle gedorschte producten moeten worden ingeleverd (met uitzondering van eigen toewijzingen en eigen zaaigoed), daar de handel in ongekeurde zaaizaden en -peulvruchten niet zal worden toegestaan. Voor blauwmaanzaad en lijnzaad geldt dezelfde regeling als voor koolzaad, welke reeds eerder werd gepubliceerd. Brieven of stukken voor den Landstand NIET te adresseeren aan bepaalde perso nen of particuliere adressen doch UIT SLUITEND aan: NED. LANDSTAND, Groote Markt 28, postbus 31 te GOES. Wij hebben nog eens gesnuffeld in ons foto-archief en vonden een viertal beelden, die weer eens bewijzen, dat het niet ten onrechte is, wanneer wij zeggen dat het zuiden van ons land vol van schoonheid is. Foto rechts boven Iaat ons het maaien van gras zien in de omgeving van Valkenburg, Daaronder een typisch beeld van Limburg, een korenveld naast boomgaard en weiland. De foto in het midden Iaat ons dan nog een boomgaard zien, terwyl de foto hieronder een kijkje op de onvolprezen rivier De Geul geeft. Foto's: D. Koper.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 13