~/r£Ji£cun<£ Indrukken en gedachten Ie Jaargang No. 33 Vrijdag 21 Augustus 1942 Dê boer moet zelf de leiding nemen |\j IET alleen echter moet de boer de leiding heb ben en houden in zijn eigen standsorganisatie, de Landstand, evenzeer is noodig, dat hy op een leidende plaats wordt ingeschakeld in de verschillende be drijf sschappen, die middels de Commissie-Woltersom zyn en worden gesticht. Wel is zulks hier en daar reeds geschied, maar teveel nog worden menschen aangezocht in de leiding dezer zeer belangryke scha kels tusschen den producent en den consument, die den tijdgeest niet verstaan, die met hun gedachten nog in een voorby tydperk leven en zich inwendig niet hebben kunnen omschakelen op de nieuwe vormen en gedachten, die thans aanzien en gestalte aan onze Samenleving moeten geven. Daarom rammelt het nog dikwyls hier en daar, daardoor slaakt menig boer de verzuchting: „als dat nu de nieuwe orde is", maar verder doet hy dan niets, dat tot verandering kan leiden. Ja, toch! Hy geeft den Landstand de schuld en meent, dat de boer nog meer achteruit F R zijn heden ten dage vele nieuwsorganen en tijd schriften, waarin de boer min of meer is verheerlijkt- Wij hebben er reeds in een vorig artikel het onze over gezegd. yOiuiitand ii D EZE uitspraak door een strijder voor de coöp. zuivelbereiding, wylen den heer Veeman, in het Friesch gedaan, heeft ook heden ten dage nog dezelfde beteekenis. Telkens weer is het noodig, daarop de nadruk te leggen. Vooral nu, nu de oude organisatie vormen hebben afgedaan, nu de Landstand het insti tuut is, dat den boer de leiding in zijn eigen zaken - en dus ook de verantwoordelijkheid voor zijn eigen diaden wil geven. Natuurlijk dient daarop bij den inwendigen opbouw van den Landstand nauwlettend te worden toegezien en behoort er zorg voor te worden gedragen, dat van alle onderdeelen een boer „die het kan doen" de leiding verkrijgt. Des te spoediger dit geschiedt, des te vlugger zal onze boerenstand in zijn geheel besef fen, dat de Landstand een verlengstuk is van zijn bedryfs- en gezinsleven. Alleen zij, die nog niet aan vaarden, dat zich een revolutie in de wereld voltrekt, die nog niet kunnen begrijpen, dat ook zy deel moeten nemen aan den opbouw van hun eigen standsorgani satie, omdat zy er mede verantwoordelyk voor zijn, kunnen den groei van het geheel nog tegen houden. Hopenlijk gaan veler oogen sneller open en pakken steeds meer handen aan om dit gemeenschapswerk in eensgezindheid tot een machtig bouwwerk van Neerlands landvolk te maken en daarmee tot een vaste basis van een hechte volksgemeenschap, die krachtig deelneemt aan den opbloei van het Europa van morgen onder leiding van den grootsten Germaan aller tijden, Adolf Hitler. dan vooruit is gekomen. De mensch is dikwijls onrede lijk en te vroeg klaar met zijn oordeel. De oppervlakkige boer, die we boven schilderden, kon weten, als hij zijn oor in den Landstand te luisteren had gelegd, dat men in de leidende kringen van dit instiuut dikwijls slecht te spreken is over verschillende maatregelen, die worden getroffen. Hij kon dan ook weten, dat men in gemelde kringen op het standpunt staat, dat de vertegenwoordigers der boerencoöperaties in deze bedrijf sschappen beter moeten worden ingeschakeld. Door middel van de vertegenwoordigers der bedrijf scoöpera ties immers dient de boer te handelen in de bedrijfsgemeenschap- pen, want in de bedrijfscoöperaties. berust de leiding moet deze althans berusten in handen van boeren. De productie, en verwerkingscoöperaties, de crediet- coöperaties en voor een zeer belangrijk deel ook de aankoopcoöperaties, zijn de economische verweermid delen van den beorenstand tegen het internationale grootkapitaal en in het algemeen tegen hen, die alleen een rechtvaardigen prijs voor zichzelf opeischen, maar zoo gemakkelijk voorbij zien, dat de producent der eerste levensbehoeften daarop niet minder recht heeft. Bovendien kan juist door de op deze wyze goed geleide bedrijfsschappen de weg van producent tot consument verkort worden, zoodat do laatste niet te veel betaalt en de eerste toch voldoende ontvangt. Hier moet de Landstand in nauwe samenwerking met den voor enkele maanden gestichten Nederlandschen Coöpera tieven Raad het recht van den boer voor de toekomst verzekeren. Wanneer we onze gedachten t.a.v. dit vraagstuk hier neerleggen, doemen nog meerdere ge zichtspunten op, die we thans laten rusten. Het moge voldoende zijn te weten, dat de economische machts vorming van den boerenstand binnen het kader van het algemeen volksbelang dezerzijds niet uit het oog wordt verloren. De boer moet zelf de leiding nemen, blijft het devies, waarnaar wordt gestreeft! Die veranderde stemming heeft veel overeenkomst met apenliefde en de boer dient goed te onderschei den, wat echt gemeend is en wat valsch is. Reeds is een kentering merkbaar. Nü de distributee van levens middelen wat krap is, en men veel leest* en hoort over den zwarten handel, zyn er reeds collega-redacteuren, die den boer verwyten, dat hy alleen aan zichzelf denkt, dat hij de diverse voorschriften ontduikt en geen eieren, weinig melk en onvoldoende koren inle vert. Het is helaas waar, dat er boeren zijn, die uit puur materialisme en egoïsme hun producten voor een deel clandestien verkoopen. Dat is zeer af te keuren, maar HET IS EEN AANTASTING VAN DE BOERENEER ALS MEN GENERALISEERT en dit den boeren dus alle boeren verwijt. Daartegen teekenen wij protest aan, zooals wy het doen tegen '1 degenen, die clandestien koopen en den boer opgaan of handlangers er op uit sturen - om van alles in de wacht te sleepen. Deze lieden zijn het al moest de boer, die er zich door laat ver leiden, wijzer zijn die den grootsten schuld treft- Des te erger wordt het als ook nationaal-socialisten clandestien gaan koopen en aldus hun principes te grabbel gooien. Zoo zijn er en deze zijn dan mede oorzaak, dat armere volksgenooteri zelfs op hun bon nen nog niet alle levensmiddelen kunnen koopen tegen den normalen prijs. Als door de houding van clan destiene verkoopers en koopers de distributie van levensmiddelen scheef gaat ioopen, geeft dat een treurig beeld van het karakter van ons volk. Strenge straffen tegen deze saboteurs zijn dan ook alleszins gerechtvaardigd. ANDAAG willen we de aandacht van de boeren, die arbeidskrachten noodig hebben en ze niet in hun naaste omgeving kunnen vinden, nog eens vestigen op publicaties in vorige nummers. Daarin is medege deeld, dat men zich in dergelijke gevallen moet wen den tot den Plaatselijken Bureauhouder van zijn district, een instantie, waar iedere boer geregeld over den vloer komt, zoodat het hem zoo gemakkelijk mo gelijk is gemaakt. Indien men straks zijn vruchten niet op tijd heeft geoogst door gebrek aan arbeids krachten kan men zich niet beroepen op het feit, dat men niet wist, waar men zich vervoegen moest om hulp. Wij vertrouwen althans, dat er maatregelen zyn getroffen, dat de P. B. H. het aantal benoodigde werkkrachten door middel van andere instanties ook kan laten aanrukken. U we het over arbeidskrachten hebben, willen we er tegelijk op wijzen, dat de vakbekwaamheid van den landarbeider, de volle aandacht verdient en dat er zooveel mogelijk cursussen dienen te worden gege ven, waardoor deze vakbekwaamheid nog wordt opge voerd. Nu van alle zijden getracht wordt den land arbeider een redelijk loon te verschaffen, is het ander zijds zijn plicht zich zoodanig te ontwikkelen, dat hij op de meest rationeele wijze het landwerk ver richt. Er is een periode geweest, waarin de landarbeid niet werd gewaardeerd, doch geminacht. Jonge land arbeiders vooral voelden er weinig voor, als zij slechts een klein deel van het jaar werkzaam konden worden gesteld, zich in dit vak te bekwamen. Thans is dat verleden een handicap by het landwerk. Hoe zeer is het niet gewenscht ook den landarbeider theoretische kennis bij te brengen en hoe belangryk is het niet om verschillende bedrijfsmethoden aan elkaar te toetsen, opdat de werkzaamheden op het land zop rationeel mogelijk worden uitgevoerd. Daardoor en door een redelijke belooning wordt de arbeidsvreugde van hen, die het landwerk moeten verrichten, verhoogd, en ons volk gediend. TER HAAR

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 1