rA; Vragenbus f 105.000.000 Pachtzaken •VRIJDAG 21 AUGUSTUS DE LANDSTAND PAG. 2 LS wij het maar eens mochten doen, dan zou het wel anders gaan!" Ik kan mij best yoorstellen, dat er menige persoon is, die aan de organisatie van den Landstand! medewerkt en die aldus" denkt. En ik wil er gaarne aan toevoegen, dat ook ik overtuigd ben, dat dan veel anders zou gaan. Nu moet men zich echter niet voorstellen, dat het mogelijk zou wezen, dat de organisatie, zooals de Landstand! die opbouwt, morgen aan den dag alles zou kunnen veranderen en met name zou dit met de prijzen voor de verschillende producten niet het geval zijn. Bij het bepalen van de prijzen, die de producten in den land- en tuinbouw mogen opbrengen, spelen vele factoren een rol. Ook hierbij moet er altijd weer aan gedacht worden, d>at de oorlog nog steeds woedt met alle gevolgen van dien. Wij leven nog steeds in een bezet land met alle gevolgen van dien. Of wat dat prettig vinden? Niemand onzer zal op deze vraag „Ja" antwoorden, wij vindenallemaal, on verschillig hoe wij overigens denken, dien toestand niet prettig, maar hij is er en hoe beter wij ons daar van doordringen, hoe meer wij nog waardeeren wat wij nog hebben. Behalve boeren en tuinders, die de producten van land- en tuinbouw, van veeteelt en zuivelbereiding voortbrengen, zijn er ook personen, die deze produc ten verbruiken en om dit te kunnen doen, moe.ten zij de producten koopen en betalen. Om te kunnen betalen, moeten zij geld hebben en dit kunnen verdienen en nu zijn er ook nog altijd groote groepen in onze bevolking, die het niet te best kunnen betalen. Opdat nu de prijzen niet boven de koopkracht van het gemiddelde deel der bevolking zullen stijgen, houdt de prijzencontröle op die prijzen een wakend oog. Ook hier zou morgen aan d'en dag de organisatie van den Landstand rekening mede moeten houden en daarom nog eenmaal: als wij het maar eens mochten doen, zegt degene, die in den VERZEKERING MAATSCHAPPIJ1 BEVESTIGD TE 'S-8RAVENHABE «STUUR: L, C. F. E. VAN HELDEN TUCKER. A. A. B. DOCKER, MR. J. J. MONTUN. N I. J. GROBBEN, F. E. EVERS. AFDEELING I (Inboedels tot 7500. AANTAL VERZEKERDEN 38.000 VERZBKERD BEDRAG: Gemiddeld verzekerd bedrag per post ruim ƒ2750. (Herverzekerd bij Afd. A. met een verzekerd bedrag van ruim 4.500.000.000) Premie iy2 per duizend per drie maanden. ZONDER NAHEFFING SCHADE-TJITKEERING PER 3 MAANDEN De meest verstandige verzekering voor hen, die geen zorg over na-heffing willen hebben. Ingangsdatum nieuwe 3-maands-periode 15 AUGUSTUS 1942 Ct> W VRAAGT INLICHTINGEN BIJ UW ASSURANTIE BEZORGER.' Landstand, medewerkt, dan zou het heel anders gaan en ik zeg het hem gaarne na, maar aan dat „anders gaan" is een grens gesteld. In mijn vorig artikel verwees ik de klagers naar de Buurt boerenleiders en dezen naar den Boerenlei der in de provincie en dezen naar den Boerenleider voor het land'. En zoo moet het wezen, zal het beter worden. Want behalve het anders gaan van de prijzen voor de producten, zijn er nog wel andere dingen, die anders kunnen' gaan en die ook verbetering eischen en daarop moet voorloopig ons doel gericht zijn. Er moet geen onderscheid meer gemaakt worden tus- schen een boer, die wèl en een hoer, die niet de nieuwe gedachte voorstaat De tuinder, die eerlijk en geheel te goeder trouw de voorschriften voor het leveren aan de veiling volgt, moet weten, dat hij gesteund wordt en dat die tuinder, die hier zijn plicht niet zoo ernstig neemt, behoorlijk in de kraag wordt gevat. Ik noem hier gaarne een paar voorbeelden. In de practijk zijn er veel meer en ge kunt er allen U voor en na aan ergeren, doch voor dit alles is maar één oplossing en deze gaf ik in mijn .vorig artikel ^Ingezonden Mededëeling) VRAAG: In onze omgeving zijn nog vele mondelinge pachtovereenkomsten. De eigenaren weigeren een con tract te laten makqn. Is daar thans ook iets tegen te doen ANTWOORD: Zoolang de Pachtwet van 1937 geldig was, bepaalde art. 6 dat een pachtovereenkomst, die niet schriftelijk was aangegaan, nietig was. Dit was voor de betrokken pachters heel Ieelijk, al waren ze dan ook op grond van datzelfde artikel niet verplicht om pacht te betalen. Het Pachtbesluit van 25 Novem ber 1941 beschermt de pachters beter. Vooreerst is nu voortaan een mondelinge pachtovereenkomst wel rechts geldig, al behoeft ook nu de pachter in zulk een geval geen pacht te betalen. De pachter heeft echter thans het recht om opschriftstelling der mondelinge pacht overeenkomst te vorderen. Hij kan dus een contract kijrgen, ook als de eigenaar dit vrijwillig niet wenscht te geven. Een verzoek aan de Grondkamer (art. 8 Pachtbesluit) is daarvoor noodig. In art. 77 Pachtbesluit wordt naast de negatieve sanctie tegen het in strijd met de wet afsluiten of handhaven van mondelinge pachtovereenkomsten (het geen pacht behoeven te betalen door den pachter, zie art. 8) ook een positieve sanctie gegeven, welks toepassing een eind kan maken aan het nog altijd verbreide euvel der mondelinge pachtovereenkomsten. Art. 77 stelt n.l. 6trafbaar het ontvangen van pacht anders dan krachtens een pachtovereenkomst, die door de Grondkamer is goedgekeurd. De voorschriften van het Pachtbesluit zijn echter ten aanzien van een mon delinge pachtovereenkomst niet in acht genomen: de overeenkomst is niet op schrift gesteld en is niet ter toetsing bij de Grondkamer ingezonden. Wie derhalve krachtens een mondelinge pachtovereenkomst pacht ontvangt, maakt zich schuldig aan het ontvangen van een ongeoorloofd voordeel, hetwelk strafbaar is op grond van art. 77 Pachtbesluit. Indien een verpachter pacht ontvangt terzake van een mondelinge pachtovereenkomst, waarvoor de pachter wettelijk niets verplicht is te betalen, komt hij in con flict met het Prijsbeheerschingsbesluit en moet dit ter kennis worden gebracht van den gemachtigde voor de prijzen, waarna, - voor den in overtreding zijnden ver pachter straf volgt. En overtreden van de prijsver- schriften van het Prijsbeheerschingsbesluit wordt st gestraft! Zelfs kan het land, waarvoor ten onre- pacht is ontvangen, verbeurd worden verklaard. Boven staande leert voldoende duidelijk, het kwaad der monde linge pachtovereenkomsten afdoende te bestrijden is. VRAAG: Is van elke beslissing van een Grondkamer beroep mogelijk bij de Centrale Grondkamer te Arn hem ANTWOORD: Neen, artikel 53 van het Pachtbesluit vermeldt, tegen welke beslissingen van de Grondkamer partijen alleen beroep kunnen instellen bij de Centrale Grondkamer. Dit is het geval, indien de Grondkamer: le. een beslissing heeft genomen op grond van artikel 8 lid 2 (schriftelijk vastleggen van een mondelinge pachtovereenkomst) aan en met een enkel woord herhaalde ik dit zoo- even. Of ik dan niet weet, dat op het oogenblik in alle commissies nog de menschen van de oude orga nisatie de lakens uitdeelen? „Ja, dat weet ik wel". Of ik dan niet weet, dat er prijzen zijn, d'ie te laag worden vastgesteld? „Ja, dat weet ik ook wel". Maar wat deze prijzen betreft, heb ik in het begin van dit artikel mijn meening zoo duidelijk als ik kon, gezegd en wat dat lakens uitdeelen van de menschen van de oude richting betreft, daaraan komt alleen een einde, door rustig en zonder ophouden onze men schen hun meeningen en daden daartegenover te laten stellen. Stapje voor stapje, zoo zal het hier ook weer wezen. Keulen en Aken werden niet in één dag gebouwd en de invloed van de organisatie van den Landstand komt ook niet na één nacht te heb ben geslapen. Hiervoor zal geweldig moeten worden gestreden en waarschijnlijk ook nog wel geleden en toch moeten wij volhouden en altijd weer den weg, die ik aangaf: buurtboerenleider provinciale boe renleider landboerenleider, volgen. Door dit trouw volgen van den leider moeten wij verder komen en komen wij ook verdter. Als er onder ons zijn, wien het niet snel genoeg gaat, dan moeten zij dat voor en na maar eens luide verkondigen, vooral als hun dit zelf wat lucht kan geven, maar dit mag hen niet verhinderen om flink mede te werken en hun Leider te volgen. Deze houding aannemende, heeft men kans, zijn om geving te overtuigen en dat is vóór alles noodig, zal de organisatie van den Landstand de taak kunnen veryullen, die naar mijn vaste overtuiging, voor hem is weggelegd. POSTHUMA. 2e. een negatieve beslissing heeft genomen op grond van artikel 3 en 4 (weigering om een verpachting voor korteren duur dan 12 jaar voor een hoeve, of 6 jaar vopr los land toe te staan) 3e. een beslissing heeft genomen op grond van artikel 20 lid 2 (toestemming verleend aan den pachter om op kosten van den verpachternoodzakelijke reparaties zelf te doen verrichten)van artikel 21 lid 2 (wijziging der pachtprestatie op verzoek van één der partijen, nadat een verbetering door den verpachter aan het gepachte is aangebracht)van artikel 27 lid 3 (toekennen van een vergoeding aan den pachter voor in de laatst verloopen 10 jaren aangebrachte verbeteringen)van artikel 38 (op verzoek van een der partijen de pachtprestatie her zien, wat telkens als 3 jaren van een pachtperiode verstreken zijn, kan geschieden) 4e. een pachtovereenkomst heeft nietig verklaard of gewijzigd (geen beroep is mogelijk als de Grond kamer de pachtovereenkomst goedkeurt, of den prijs minder dan 15 verlaagt) 5e. weigering toestemming te geven tot exploitatie van een hoeve of los land door een zet boer (art. 74), of weigert een verzoek toe te staan om hooi land te verpachten of vee in te scharen (art. 75) 6e. in andere gevallen het beroep uitdrukkelijk toelaat wegens de principieele beteekenis van de door de Grondkamer genomen beslissing. Van alle andere beslissingen der Grondkamers is geen hooger beroep toegelaten. VRAAG: Ik heb een contract geteekenddoch de ver pachter beweert dat dit zoek geraakt is. Nu is het land voor de hooigrasverpachtingen gevorderd. Is dit wel juist 3 ANTWOORD: Ge zijt de dupe geworden van een voor U onaangename samenloop van omstandigheden. Er is een door beide partijen geteekend contract. Toepassing van artikel 8 (op schrift stellen van een mondelinge pachtovereenkomst) is dus niet mogelijk. Nu beweert de eigenaar, dat het contract niet te vinden is en hij weigert een contract in tweevoud met twee copieën op te maken ter inzending bij de Grondkamer. Ge zijt dus niet gebonden pacht te betalen, totdat de eigenaar yan opinie verandert en de over het af geloop en jaar be taalde pacht kunt ge terugvorderen. Hoewel het contract voor 1 jaar was aangegaan (echter zonder toestemming van Pachtkamer of Pachtbureau), is dit doordat het niet ter toetsing is opgezonden een. contract voor onbepaalden tijd geworden en door arti kel 79 Pachtbesluit voor 6 jaar. Maar het is geen goedgekeurd contract. En het land is in 1939/40 als hooiland geëxploiteerd. Het moest dus ook dit jaar voor de hooigrasverpachtingen worden opgegeven, tenzij het gescheurd is of tenzij het vóór 2 Maart op een tijdig ter toetsing ingezonden contract is verpacht. De eige naar moest het dus opgeven. Tot 1 April had met het oog op de bijzondere omstan digheden vrijstelling kunnen worden gevraagd. Nu zulks verzuimd is, moest het land voor de hooigrasverpach tingen worden bestemd, hoewel U er ook recht op heeft. Een goede oplossing was geweest, indien de Grond kamer het aan U en niet aan een ander had toegewezen. U is nu de dupe van de omstandigheden, maar zulke formalistische beslissingen bevredigen niet. En in dit ge-val was een practische oplossing mogelijk geweest! VAN HOUTEN.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 2