„Nederland voedt zich zelf!" Grond stoomen No 76 Productieslag 1942 Grond stoomen kan uitkomst brengen Tegen welke ziekte moet hij in hoofd zaak strijden? Grondontsmetten moet dan ook zorg vuldig geschieden. i v "f Iedere tuinder weet dat grondontsmetten een volstrekte noodzakelijk heid is omdat: een intensieve teelt in kassen met zich zou medebrengen, dat een zeer zorgvuldige wisselbouw regelmatig moet worden toegepast. In den intensieven tuinbouw, die tuinbouw dus waar men met een zqo hoog mogelijke eenheid aan kosten en arbeidsprestaties een zoo goed mogelijk product kweekt, zou het open laten liggen van grond den ondergang van zoo een bedrijf kunnen beteekenen. In een intensief tuinbouwbedrijf zijn minstens twee teelten per jaar en liefst nog een tusschenteelt noodzakelijk om het bedrijf rendabel te maken. Hierbij komt dat een ver doorgevoerde specialiseering van deze bedrij ven wisselbouw onmogelijk maakt. Het gevolg hiervan is dat de grond een verzamelplaats kan worden yan plantenparasieten een besmette grond dus die geen ander plantenleveri meer duldt. k De deskundige1 tuinder weet dat hij onver wijld een strijd op leven en dood te voeren heeft tegen dezen besmetten grond. Hij zal naar verschillende manieren omzien om dezen grond te ont smetten, maar moet daarbij wel bedenken dat hij den goeden structuur van den grond en het voor de planten juist gewenschte bacterieleven in stand houdt. Een volkomen ontsmetting, waarbij .de bodem onvrucht baar steriel zou worden, is in hooge mate ongewenscht. ï)aar zijn 'de voornaamste: 1. Het wortelaaltje, de zoogenaamde, knol, is de grond- vijand no. 1. 2. Fusarium in de komkommers, die ook zeer te vreezen is. 3. Moeheid in tomaten. Nu zou door zeer diep te spitten, soms wel tot 1.50 Meter in ieder geval tot beneden het grondwater wel iets te bereiken zijn, ware het niet dat deze methode zeer onpractisch is. Het bovengrond uitrijden en nieuwe grond inbrengen kan niet direct gezien worden als een economische werkwijze. Het aanwenden van verplaatstbare kassen is wel uitvoerbaar, maar de kosten van aanschaffing van dergelijke kassen zijn -zeer hoog. Tot op heden is de beste en meest practische wijze van grond ontsmetten: stoomen, Grond besmet met bovengenoemde plantenvijanden kan weer goed worden door hem te verhitten met hooge temperaturen. Men kan aannemen, dat een temperatuur van 90°C. gedurende een half uur voldoende is om alle schadelijke organisme in welken vorm ook, te dooden. Verhitting door stoom is de grondontsmetting bij uit nemendheid en wel hierom, omdat met deze methode een gelijkmatige verhitting tot de vereischte temperatuur kan worden bereikt. Hierbij komt nog dat deze methode de eenige is, waarbij vrij groote oppervlakten grond, al dan niet onder glas, kunnen worden ontsmet. Hieruit volgt dat ook de vollegronds-tuinder van deze methode een dankbaar gebruik kan maken om bodemmoeheid, verzieking van zijn grond, zware aantasting van het wortelaaltje, voldoende te bestrijden. In het kort wordt deze methode als volgt toegepast: Éen samenstel van buizen, een zoogenaamd pijpenrek, graaft men in den grond. Dit pijpenrek is een samenstel van halfduims pijpen, die over afstanden van 25-30 cm. voorzien zijn van gaatjes van 2 a 3 streep. De lengté' dezer pijpen is ongeveer 4 a 4% meter. Dit pijpenrek wordt 30 a 40 cm. in den grond gegraven met de gaatjes naar beneden. De horizontaal liggende pijpjes zijn voorzien van een opstandpijp die door middel van koppelingen aan een dwarspijp is bevestigd. Deze dwarspijp wordt door middel van een stoomslang aan dë toevoerleiding bevestigd. Met dit toestel werkt men volgens een bepaald schema de geheele kas af. Dit schema is zoodanig ingesteld dat men niet meer van den ontsmetten grond naar den besmetten grond behoeft te loopen, waardoor men dus vermijdt aan de schoenzolen besmette grond naar het reeds ontsmette gedeelte mede te nemen. Wanneer kan de grond gestoomd worden? Als hij droog is en het grondwater niet te hoog staat. Bedenkt dat bij goeden lossen en niet te natten grond onder voldoenden stoomaanvoer het wortelaaltje gedood wordt tot op een diepte van 60 a 70 cm. De temperatuur hierbij is 75°C. Onthoudt dat het ontsmetten van teeltgrond door middel van stoomen de heste methode is om aan zeer ernstige beschadiging van onze cultures door allerlei plantenparasieten te ontkomen. Tuinders wanneer uw grond in kas of daar buiten aan een van de reeds eerder genoemde euvels mank gaat, gaat dan onverwijld over tot grondontsmetting! P. 1.946/9 Hoofdredacteur: J a c. ter Haar E z.} Ruinerwold. Algemeen redacteur: R. S. L. W. H. v an M o ur ik, Den Haag. Verantwoordelijk voor de exploitatie: J. B on g en a ar, Den Haag; voor de advertenties: J. v. d. Kr oef, Den Haag. K 1128

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 16