Zaaizaadregeling 1942-1943 maakt bekend l Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening VRIJDAG 11 SEPTEMBER DE LANDSTAND PAGINA 13 5. Gemengde kunstmeststoffen: Nitrophoska I. G.; stikstofkalkphosphaat; monsalpeter. klik De kunstmest werd! aan de dieren gegeven op dezelfde manier zooals dit in de practijk zou kunnen voor komen. Hiervoor werd groenvoer en graan met kunst mest vermengd. Dit graan komt overeen met het in kunstmestzakken bewaarde. Daarnaast werden graan korrels in water met kunstmest gevoerd. De kunst mest blijft beter aan vochtige korrels zitten, terwijl verder de invloed van gedeeltelijk opgeloste kunst mest op het slijmvlies van maag en darm werd na gegaan. De dieren kregen met één of drie dagen tusschenpoos ofwel het- behandelde groenvoer, of het graan in water. Een deel van de proefdieren werd bij het begin van van de proef een theelepel (25 gr.), later het dubbele (tot 10 gr.) per voeding gegeven. Totaal werden 14 voedingen per düer en per kunstmeststof verstrekt, zoodat per dier tot ongeveer 80 gr. kunstmeststof werd opgenomen. Het resultaat was zeer verrassend. Geen der proef dieren werd ziek of stierf. De gezondheidstoestand was zoowel gedurende, alsook na de proef normaal. De eetlust en de spijsvertering vertoonden geen ver schillen met dte op normale wijze gevoerde controle- dieren. Een deel van de proefdieren werd na afloop van de voederproef gedood en eerst met het bloote oog inwendig op afwijkingen onderzocht. Darm en maag ontstekingen konden in geen enkel geval ge constateerd worden. Ook de nieren, lever, milt, hart en longen waren geheel normaal. Met de microscoop konden echter bij enkele dieren geringe veranderingen in het maag en darmvlies worden waargenomen, die echter niet ernstig genoeg waren om de gezondheid van het dier te schaden. Wat de verschillende kunstmestsoorten betreft, kwam Seek tot de volgende conclusies: 1. Stikstofhoudende kunstmeststoffen Zwavelzure ammoniak, kalkammoniak, kalksalpeter en ammonsulfaatsalpeter verdragen de konijnen zondter welke schade ook. Een met kalksalpeter gevoerd konijn, dat 2.1 kg. woog bij het begin van de proef, nam gedurende de eerste acht dagen 100 gr. in gewicht toe en bleef tot het einde van de proef op dit gewicht. Alleen bij de dieren die met kalkstikstof en met natronsalpeter werden gevoerd, konden bij het micros copische onderzoek geringe veranderingen in het slijm vlies van de maag en deels ook in dat van de darm worden waargenomen. Het was echter niet zeker, of deze veranderingen inderdaad aan de kunstmest- voeding moeten worden toegeschreven. 2. Phosphorhoudende kunstmeststoffen Hoewel een dier in twaalf dagen 120 gr. Thomas- slakkenmeel opnam, konden geen afwijkingen worden waargenomen. 3. Kalihoudende kunstmeststoffen De met kalizout 40 pet. en patentkali gevoerde dieren vertoonen aan het slijmvlies van maag en darm on- beteekenende veranderingen, die -met het bloote oog niet zichtbaar zijn. Ontstekingen werdten niet waarge nomen. 4. Kalkhoudende kunstmest Koolzure kalk veroorzaakte geen afwijkingen. 5. Gemengde kunstmeststoffen Ook Nitrophoska 1. G. veroorzaakte geen storingen. Een met stikstof kalkphosphaat gevoederd dier nam gedurende de proef nog in gewicht toe. Kaliammon- salpeter beschadigde de darm en maag onbeteekenend. In het algemeen kan men zeggen, dat bij deze proeven met kunstmest in tegenstelling met de verwachtingen op grond! van de genoemde literatuuropgaven, geen enkele schadelijke invloed op de gezondheid kon wor den vastgesteld. Proeven met andere kunstmeststoffen zijn onder leiding van Dr. Seek in voorbereiding. Voor de practijk beteekenen bovenstaande resultaten dat het gevaar voor kunstmestvergiftiging gering schijnt te zijn. Dit wil echter nog niet zeggen, dat men gerust slordig met kunstmest bij konijnenvoer mag zijn. Het doel van de practische konijnenvoeding is om zoo zuiver en zoo goed mogelijke voedingsstof fen aan de dieren te verstrekken, teneinde de ge zondheidstoestand der dieren zoo goed mogelijk te houden en niet op allerlei manieren te probeeren of men het konijn ook dood kan krijgen. Zelfs al is het risico gering, toch mag dit nooit tot slordigheid bij de voeding leiden. Rijksvoorlichtingsdienst voor de Pluimvee teelt van de Directie van den Landbouw te Beekbergen. Het bedrijfschap voor Zaaizaad en Pootgoed maakt bekend, dat voor het seizoen 19421943 de hiervol- gende zaaizaadregeling zal gelden: Door den N. A. K. te velden en op party goedgekeurde zaaigranen, zaaipeulvruehten en fijne zaaizaden. In principe zal ook dit jaar slechts de handel in door den N. A. K. te velde en op partij goedgekeurde zaai granen, zaaipeulvruehten en frjne zaaizaden zijn toege staan. Deze zaaizaden kunnen onder de bekende ver- voersvoorsehriften door den handel bij de telers wor den aangekocht tegen de door het Bedrijfschap voor Zaaizaad en Pootgoed vast te stellen prijzen. Niet te velde door den N. A. R. gekeurde zaaigranen, zaaipeulvruehten en fijne zaaizaden. Wanneer verwacht wordt, dat een tekort aan door den N. A. K. te velde en op partij goedgekeurd^ zaai zaden zal optreden, zal tijdig worden overgegaan tot het vrijgeven van niet te velde goedgekeurde par tijen. Deze partijen zullen echter eerst in den handel mogen worden gebracht, nadat ze door den N. A. K. op partij gekeurd en na goedkeumig geplombeerd zijn. Om te voorkomen, dat het te velde en op partij door den N. A. K. goedgekeurde zaaizaad concurrentie ondervindt, van het alleen op partij gekeurde zaad, zal op dit laatste een heffing worden gelegd, waar door de prijs van dit zaad, ongeveer op hetzelfde prijsniveau komt, als dat van de goedgekeurde 2de en oudere nabouwzaden. Deze heffing, welke voor elk product nog nader zal worden vastgesteld, moet betaald zijn alvorens tot plombeering wordt overge gaan. In afwijking van de regeling van het vorige jaar, zal het den handel dit jaar niet toegestaan zijn, behoudens in door het Bedrijfschap voor Zaaizaad en Pootgoed nader aan te wijzen gevallen, niet door den N. A. K. te velde goedgekeurde granen, peulvruchten en fijne zaden van de telers te koopen. Dit laatste geldt niet voor koolzaad waarvoor reeds een eenigs- zins afwijkende regeling werd bekend gemaakt. Door de Provinciale afdeeling van het Aan- en Verkoop bureau voor Akkerbouwproducten (P. I. C. A.) zal echter een voldoende reserve van voor uitzaai ge schikte partijen ongekeurde granen, peulvruchten en zaden worden aangelegd, uit welke reserve de handel zoo noodig zal kunnen putten. Bovendien kan de handel aan de Provinciale afdee- lingen van het Aan_ en Verkoopbureau (P. I. C. A.'s) verzoeken van hem bekende telers partijen, waarvan hij weet, dat ze voor zaaizaad geschikt zijn, voor hem te reserveeren. Overeenkomsten In afwachting van de nieuwe regeling, welke het be drijfschap voor Zaaizaad en Pootgoed hiervoor zap treffen, zal voorloopig de handel in zaaigranen, zaai peulvruehten en fijne zaaizaden zijn toegestaan aan die handelaren, die een overeenkomst resp. voor zaai granen, zaaipeulvruehten en zaailijnzaad met den Ne- derlandschen Akkerbouw Centrale hebben afgesloten. Quoteering. De handel in zaaigranen zal niet worden gequoteerd. Echter is in de zaaizaadverordening 1942, waarvan de publicatie binnenkort is te verwachten een bepaling opgenomen, die het de Bedrijfschap voor Zaaizaad en Pootgoed mogelijk maakt een ieder te verplichten zijn voorraden zaaizaden geheel of gedeeltelijk in te leve ren. Zulks zal b.v. kunnen geschieden wanneer naar het oordeel van het Bedrijfschap een handelaar door zijn handelingen een goede zaaizaadvoorziening in ge vaar brengt. De handel in zaaipeulvruehten zal wor den gequoteerd volgens nader aan den betrokken handel mede te deelen richtlenen. Binnenkort zal aan eiken handelaar in peulvruchten, die een overeen komst zaaipeulvruehten met den N. A. C. heeft afge sloten, worden medegedeeld, welke quantum door hem in het a.s. seizoen mag worden verhandeld. Afleveringen zaaipeulvruehten aan volkstuinders Aflevering van zaaipeulvruehten aan vólkstuinders is tot nader order verboden. Eveneens zijn voorloopig verboden afleveringen aan detaillisten en zaadwinkels, die deze peulvruchten afleveren aan volkstuinders. Een regeling van dezen handel zal nog nader worden bekend gemaakt. Zaaizaadregeling lijnzaad Deze zal nog nader worden bekend gemaakt. Handel van boer tot boer De handel van boer tot boer blijft toegestaan. Er mag slechts zaaizaad van eigen oogst wordten ver handeld. Te velde goedgekeurde granen, peulvruch ten en zaden mogen slechts, nadat ze definitief ge plombeerd zijn, worden afgeleverd. Niet te velde goedgekeurde granen, zaden en peulvruchten mogen eerst worden afgeleverd wanneer deze handel door het Bedrijfschap voor Zaaizaad en Pootgoed is vrijgege ven. Deze niet te velde goedgekeurde partijen moeten eveneens door den N. A. K. op partij zijn goedge keurd en geplombeerd. Het plombeeren geschiedt eerst, nadat de verschuldigde heffing is betaald. Hooge boeten door den tuchtrechter opgelegd Landbouwers en veehouders, die him plichten ten aan zien van ons volk in ernstige mate verzaken, hebben zich, bij ontdekking van hun met de voor hen gel dende voorschriften strijdige handelingen, voor den Tuchtrechter te verantwoorden. Met het nijpender wor den van de voedselpositie worden bedoelde handelin gen hun steeds zwaarder aangerekend. Reeds eerder zjjn gevallen gemeld, waarin veehouders, die niet al hun beschikbare melk aan een melkverwerkend of standaardisatiebedrijf afleverden, zich hooge boeten zagen opgelegd. Dezer dagen veroordeelde de Tuchtrechter te Assen een veehouder te Meppel voor bovengemeld feit tot 1000.boete. De Tuchtrechter te Arnhem legde een landbouwster te Haaften voor hetzelfde feit even eens een geldboete van ƒ1000.op; zij had bo vendien, terwijl zij daartoe niet gerechtigd was, een hoeveelheid kaas bereid. In een ernstiger geval veroordeelde de Tuchtrech ter te Alkmaar twee gebroeders, landbouwers te Sloten (gem. Amsterdam), resp. tot een geldboete van ƒ6000.en ƒ3000.Een landbouwer te Win terswijk had gedurende een lange periode zelf zonder vergunning melk gestandariseerd en deze melk, zonder daarvoor distributiebescheiden in ontvangst te nemen, verkocht. Hij zag zich door den Tuchtrechter te Am- hem een geldboete van ƒ2.000.opgelegd. Een boete van niet minder dan ƒ7.000.werd opge legd aan een kaashandelaar te Arnhem, die op een hem door den Zuivelcentrale toegezonden formulier moest opgeven de hoeveelheid kaas, die hij van be paalde categorieën handelaren had aangekocht. Deze hoeveelheden had hij veel te hoog opgegeven. Be halve met een geldboete van ƒ7000.werd hij nog gestraft met onvoorwaardelijke schrapping als ge organiseerde bij de Zuivelcentrale voor den tijd van één jaar. Melkveehouders tot hooge boeten veroordeeld Steeds straffer worden de melkveehouders, die de door hen gewonnen melk niet op regelmatige wijze in het distributieproces brengen, aangepakt. Wanneer geconstateerd wordt, dat een melkveehouder in strijd met de bepalingen, die voorschrijven, dat hij de melk, die hij niet voor gebruik in eigen gezin of op eigen bedrijf noodig heeft aan een zuivelfabriek of standaar disatiebedrijf moet leveren, zijn melk aflevert aan slijters of rechtstreeks aan consumenten, dan zal hij zich, nadat een tuchtrechterlijke verklaring is opge maakt, voor den tuchtrechter hebben te verantwoor den. Zoo verscheen dezer dagen voor den Tuchtrechter te Arnhem een melkveehouder uit Zoelen (Gelderland), die van 1 December 1941 tot 4 Mei 1942 de op zijn bedrijf gewonnen melk aan een melkslijter had afge leverd. Hij is veroordeeld tot betaling van een geld boete van 1000. Denzelfden dag stond voor den Tuchtrechter te Arp- hem terecht een melkveehouder uit Tiel, die van 7 October 1941 tot en 1 Juni 1942 hetzelfde, feit had gepleegd en bovendien van den slijter, aan wien hij de melk leverde, een hoogeren prijs' voor zijn melk bedong, dan hij van de fabriek zou hebben ontvan gen. Deze man werd veroordeeld tot 1500 boete.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 12