Stad- en landkaarten w EDEROM loopt een oorlogszomer ten einde; weer zullen binnen enkele weken de eiken, beuken en kastanjes hun vruchten afwerpen. En wederom heeft dte overheid gemeend deze vruchten, die in normale tijden reeds een gewild artikel vormden, niet verloren te moeten laten gaan. Ook dit jaar inzameling van eikels, beukenootjes en kastanjes VRIJDAG H SEPTEMBER DE LANDSTAND PAGINA 13 P E Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij maakt in aansluiting op het geen destijds is gepubliceerd met betrekking tot dte uitreiking van z.g. „stad", en „land"-kaarten bekend, dat met ingang van Zaterdag 5 September a.s. het onderscheid tusschen genoemde kaarten zal gelden ten aanzien van aardappelen, boter en melk. Dit brengt dus mede, dat de met ingang van genoemden datum voor het koopen van aardappelen, boter en melk geldig te verklaren bonnen der „land"-kaarten niet voor het koopen van die artikelen gebruikt kunnen worden in het z.g. stadsgebied. Dit gebied omvat de distributiekringen, waarin „stad"-kaarten zijn uitge reikt. Omgekeerd mogen echter de bonnen der „stad"-kaarten wel gebruikt worden in plattelands gebied, d.i. dus gebied, waarin „land"-kaarten ztfn uitgereikt. Voor andere levensmiddelen dan aardappelen, boter en melk geldt het onderscheid tusschen „stad"- en „land"-kaarten niet. De voor deze andere levensmid delen aan te wijzen bonnen blijven derhalve, evenals tot dusverre, in het geheele land geldig, ook al zijn de kaarten, waarop zij voorkomen, verschillend van opdruk al naar gelang zij in „stad"-gebied of in „land" gebied zijn uitgereikt. De boven omschreven regeling brengt uit den aard der zaak mede, dat distributiediensten, welke onder het „stad"-gebied vallen, bij het verstrekken van toe wijzingen voor aardappelen, boter en melk, behoudens de hieronder te vermelden uitzondering, geen „land"- bonnen van de betrokken detaillisten in ontvangst zullen nemen. In verband met het in gebruik nemen der „stad-" en „lancT'-kaarten zfn voorts bijzondere maatregelen ge troffen ten behoeve van personen, die verhuizen van „land"-gebied naar „stad"-gebied, van schippers en woonwagenbewoners, van in „stad"-gebied gedéta- cheerde marechaussee's en van hen, die tijdelijk in „stad"-gebied verblijven. Wie van „land"-gebied naar „stad"-gebied verhuist, kan zijn bonnen voor aardappelen, boter en melk op vertoon van het gewijzigde persoonsbewijs bij den plaatselijken distributiedienst van zijn nieuwe woon plaats ruilen voor rantsoenbonnen, welke zoowel in „stad"-gebied al is in „land"-gebied geldig zijn. Bij verhuizing van een gezin moet het gewijzigde per soonsbewijs van het gezinshoofd worden overgelegd!. Personen, die in verband met oorlogsomstandigheden worden geëvacueerd van „land"-gebied naar „stam gebied, kunnen hun „land"-bonnen ruilen voor „stad"- bonnen op vertoon van een desbetreffende verklaring van den distributiedienst van de plaats, waaruit zij afkomstig zijn. Schippers en woonwagenbewoners, die „land"-kaarten hebben ontvangen, kunnen de bonnen voor aardappelen boter en melk bij een tot het „stad"-gebied behoo renden distributiedienst ruilen voor rantsoenbonnen. Schippers dienen daarbij met het z.g. bruine bevrach tingsboekje of het z.g. grijze olieboekje aan te too- nen, dat zij met hun gezin aan boord wonen. Mare chaussee's kunnen bij detacheering in „stad"-gebied op vertoon van een desbetreffende verklaring van hun commandant hun bonnen voor aardappelen, boter en melk ruilen bij den distributiedienst van de gemeente, waar zij gedetacheerd zijn. Voor het geval bewoners van „land"-gebied tijdelijk in „Stad"-gebied verblijven, worden zij zoo noodig, in de gelegenheid gesteld een of meer „land"-bonnen voor aardappelen, boter en melk bij den plaatselijken distributiedienst van hun tijdelijke verblijfplaats de ruilen voor rantsoenbonnen. Met nadruk wordt, er de aandacht op gevestigd, dat de distributiedienst slechts op verzoeken tot het ruilen van „land"-bonnen voor rantsoenbonnen kunnen ingaan, indien daarbij de distributiestamkaarten van de betrokken personen worden overgelegd. Te weinig haver en erwten ingeleverd Landbouwer tot ƒ2000.boete veroordeeld Niet alleen veehouders, die te weinig melk inleveren, worden krachtig aangepakt, doch ook landbouwers, die een gedeelte van hun oogst langs onwettige kana len van de hand doen en niet bij de Provinciale In koop Centrale van Akkerbouwproducten inleveren, zien zich den laatsten tijd tot hooge boeten veroordeeld. Zoo heeft zich dezer dagen voor den Tuchtrechter te Tilburg een landbouwer uit Zegge (gem. Rucphen)s te verantwoorden gehad, die op grond van de dorsch- crjfers van zijn bedrijf en andere factoren een hoeveel heid haver en erwten van oogst 1941 voorhanden of in voorraad had moeten hebben, die hij dien dag echter biet ter beschikking van de P. I. C. A. had. De Tuchtrechter heeft den man op dien grond ver oordeeld tot betaling van een geldboete van ƒ2000. Het „stad"-gebied omvat de gemeenten, welke be- hooren tot de navolgende distributiekringen: Alkmaar, Almelo, Amersfoort, Amsterdam, Apeldoorn, Arnhem, Assen, Beverwijk, Bloemendaal, Breda, Bus- sum, Delft, Deventer, Dordrecht, Eindhoven, Enschede, Goes, Gorinchem, Gouda, 's-Gravenhage, Groningen, Haarlem, Harlingen, Heemstede, Heerlen, Helmond, Hengelo, 's-Hertogenbosch, Hilversum, Hoorn, Kerk- rade, Leerdam, Leeuwarden, Leiden, Maassluis, Maas tricht, Meppel, Middelburg, Nijmegen, Oegstgeest, Ol- denzaal, Purmerenö, Roermond, Roosendaal, Rotterdam, Rijswijk, Schiedam, Sneek, Steen wijk, Tilburg, Utrecht, Veendam, Velsen, Vlaardingen, Vlissingen, Voorburg, Wassenaar, Weesp, Woerden, Wormerveer, Zaandam, Zwijndrecht» Zwolle. Zooals uit het bovenstaande is af te leiden, behoeft de nieuwe regeling voor het publiek geen bijzondere bezwaren op te leveren. De eenigen, die er rekening mee dienen te houden, zijn feitelijk de houders van „landkaarten", die in een „stadgebied" boter, melk of aardappelen wenschen te koopen, want dat zijn vooralsnog de epnige artikelen, waar het onderscheid voor geldt. Iemand van het platteland, die geregeld voor zaken Evenals het vorig jaar, is ook nu weer de inzameling van eikels, beukennootjes en kastanjes van Rijks wege geregeld. Vele ijverige rapers hebben den vo- rigen nazomer een aardig daggeldje verdiend en de Overheid heeft de beschikking gekregen over een aan merkelijke hoeveelheid dezer boschvruchten. Thans staat de oogst van deze vruchten er, naar men ver wacht, heel wat beter voor dan toen, zoodat de nieuwe inzamelcampagne een aanmerkelijke bijdrage kan zijn voor de voedselvoorziening van ons volk. Immers de beukenootjes zullen behoudens een klein gedeelte, dat voor zaaidoeleinden zal worden gebruikt olie kunnen opleveren, dïe voor de vetvoorziening van ons volk in den komenden winter van groot belang kan zijn. Daar de vetpositie thans moeilijker is dan het vorige jaar, klemt de noodzaad om alle bronnen vol ledig uit te buiten, nu te meer, zoodat zg, die gaan rapen en hun oogst brj de agenten inleveren, ervan overtuigd kunnen zijn, een wezenlijke bijdrage aan de voedselvoorziening van ons volk te leveren. De eikels zullen hoofdzakelijk voor zaaidtoeleinden worden gebezigd; ook herbebossching is van groot zij het indirect belang voor onze voedselvoorzie ning. De kastanjes ten slotte zullen worden verwerkt tot veevoeder, evenajs de resten van de beukenootjes, nadat de olie er aan is onttrokken. Het is duidelijk, dat dergelijke waardevolle voort brengselen van onze bosschen en lanen niet mogen ver gaan en niet te hooi en te gras door particulieren mogen worden verwerkt. Alléén wanneer de verwer king goed geregeld is en oordeelkundig geschiedt, kan daaruit het hoogste rendement voor ons volk worden verkregen; daarom heeft het Aan- en Verkoop bureau van Akkerbouwproducten (A. V. B. A.), Be- zuidenhoutscheweg 15, 's-Gravenhage, de leiding van de inzamelingscampagne. Het land is voor de inzameling verdeeld in tien distric ten, waarvan aan het hoofd van elk een hoofd agent staat. Als zoodanig zijn aangewezen deskun digen op het gebied van boschbouw, boomkweekerrj en zaadteelt. In een officieele publicatie, elders in dit blad opgenomen, zijn de namen en adressen dezer hoofdagenten vermeld. De hoofdagenten hebben in het algemeen tot taak, maatregelen te treffen voor de inzameling in hun werkgebied en voor het vervoer naar de verwerkers. Onder goedkeuring van het A. V. B. A. zullen de hoofdagenten een voldoend aantal agenten aanstel len, waarbij zij uit den aard der zaak aan die stre ken, waar zich vele eiken, beuken en kastanjeboomen bevinden, speciale aandacht zullen wijden Als agent kunnen fungeeren personen, die in zekere mate van de desbetreffende producten op de hoogte zijn en over een voldoende opslagruimte beschikken. Hebben zij zich ook reeds vroeger met deze soort arbeid beziggehouden, dan is dit natuurlijk een aan beveling. Wie agent wil worden, moet zich niet met op reis gaat, kan zich voor boter naar gewoonte van de noodige wisselbonnen voorzien. Hij zal er alleen aan moeten denken, dat hij zijn gewone boterbon thans moet inruilen in een „landgebied" of op het distributie kantoor in zijn woonplaats. Aardappelbonnen zijn in een hotel of restaurant niet noodig en voor koffie of thee worden daar geen melkbonnen vereischt. Hou ders van „land"-kaarten, die in de stad gaan logee- ren, zullen meestal wel een kluitje boter meenemen, in plaats van een boterbon. Willen zij wat langer blijven, dan kunneD zij naar het distributiekantoor in de stad gaan, om daar hun bonnen voor aardappelen boter en melk ot taptemelk, te ruilen voor rantsoen bonnen. Zij moeten er vooral om denken, hun stam kaart mee te brengen. Schippers en woonwagenbewoners zullen, zooals men kan nagaan, van den nieuwen maatregel ook weinig hinder ondervinden, want als zij geen „stad"-kaarten hebben, waarvan alle bonnen overal geldig zijn, is het meestal wel mogelijk, op him doortocht in een of ander dorp, melk of aardappelen, te halen. Dit bespaart hun den gang naar het stedelijk distributie kantoor, want alle andere artikelen kunnen zij op hun „land"-bonnen ook in de stad koopen. het A. V. B. A., maar met den hoofdagent van de streek, waar hij woont, in verbinding stellen. Een ieder die dit wil, kan rapen. Men heeft hier voor geen vergunning noodig en zal een nader vast te stellen prijs van de agenten ontvangen bij inleve ring. Natuurlijk zullen de vruchten moeten voldoen aan de eischen die agenten zullen stellen. Zij zullen in het algemeen zoo droog mogelijk moeten zijn, zoodat geen schimmel of broeiing kan ontstaan en zij zullen vrij moeten zijn van doppen of bolsters, zand, steenen en ander vuil. Voor het vervoeren, doen vervoeren, afleveren, doen afleveren, bewerken of verwerken van eikels, beuke nootjes en kastanjes zal een vergunning noodig zijn, doch de rapers behoeven deze vergunning niet, wanneer zij hoeveelheden, kleiner dan 60 kilogram, naar den agent vervoeren of aan hem afleveren. De bezitters van afgesloten, particuliere terreinen zijn verplicht, om, zoodra de hoofdagent dit eischt, de vruchten aan den plaatselijken agent af te leve ren. Wenschen de grondbezitters ze niet zeiven te laten verzamelen, dan moeten zij toestaan, dat rapers die de agent zaï aanwijzen, de vruchten zulien ver zamelen. Hierbij zal tegen beschadiging van parken, enz. worden gewaakt. Uit het bovenstaande is het wel duidelijk geworden van welk een groot belang de inzameling van eikels beukenootjes en kastanjes wordt geacht. Daarom worden alle landgenooten, die daartoe in de gele genheid zijn, opgewekt om, wanneer het tijdstip ls aangebroken, hun medewerking te verleenen "en aan de inzameling hun beste krachten te wijden. Hoofdagenten inzameling kastanjes, beukenoten en eikels Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oor logstijd maakt bekend!, dat voor de inzameling van Rijkswege van kastanjes, beukenoten en eikels tot hoofdagent zijn aangesteld voor: 1. Groningen, de N.V. E. Kloosterhuis te Veendam, Benedeh Oosterdiep 101; 2. Friesland, de firma D. B. Schroor, te Beetster- zwaag, Hoofdstraat 149; 3. Drenthe, de N. V. F. Benes, Commissiehandel te Assen; 4. Overijssel, de heer W. B. A. Bloemen te Ootmarsum; 5. Gelderland ten Oosten van den IJssel, den Achterhoek, de heer H. Jansen te Ellecom, 6. Rijk van Nijmegen, Veluwe en Betuwe, de Nederlandsche Heide Maatschappij te Arnhem; 7. Utrecht en Noord-Holland, de heer A. M. E. Overdijkink te Voorthuizen; 8. Zuid-Holland, Gebr. van der Giessen te Zwijndrecht. 9. Zeeland en Noord!- Brabant, de firma Wed. de Bievan Aalst, te Zun- dert. 10. Limburg, de firma G. Hegger en Zn. te Lomm gem. Arcen. Personen, die agent willen worden, moeten zich met den hoofdagent van de streek, waar zg wonen, in verbinding stellen. Zij moeten van dte producten op de hoogte zijn en over voldoende opslagruimte beschik ken. Bekendheid met het werk strekt tot aanbeveling. De vruchten welke de rapers bij den naastbij geves- tigden agent moeten inleveren, dienen in het alge meen zoo droog mogelijk- te zijn en vrij van doppen of bolsters, zand, steenen en ander vuil.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 13