Officieele Landbouwmededeelingen Handelsberichten voor de provincie Zeeland VRIJDAG 11 SEPTEMBER JÉ DE LANDSTAND PAGINA 14 Omruilen van vervallen kunstmestbonnen. Iemand, die het vorig jaar zijn kunstmestbonnen had laten verloopen, kreeg hiervoor geen nieuwe in de plaats. Op zichzelf was dit niets ongewoons, want hetzelfde is het geval met andere verloopen bonnen. Op verloopen broodbonnen immers kan men ook geen brood meer koopen. Thans evenwel worden telers, die hun kunstmest bonnen niet op tijd bij hun leverancier hebben ingele verd, in de gelegenheid gesteld om hiervoor geldige bonnen in de plaats te ontvangen, mits ze daarvoor de gestelde boete wenschen te betalen. Deze boete bedraagt: a. een extra retributie van 0.25 per kg. zuivere stikstof, 0.10 per kg. zuivere fosforzuur of kali. b. de gewone retributie (deze is reeds een keer be taald, doch moet, brj het in ontvangst nemen der nieuwe zegels weer opnieuw betaald worden). Gerekend per baal kunstmest bedraagt de onder a. bedoelde extra-retributie dus: voor kalkammonsalpeter 5.voor superfosfaat 2.en voor kalizout 40 ƒ4.per baal. Plattelandsvoorziening. Evenals in het vorig seizoen zal het ook thans weer mogelijk zijn, dat consumenten, wonende in gemeenten, waar de kleinhandel niet in voldoende mate is verte genwoordigd, hun aardappelen rechtstreeks kunnen betrekken van een teler in hun onmiddellijke omgeving. In de volgende gemeenten is de kleinhandel wél vol doende vertegenwoordigd en moet het betrekken van aardappelen via deze geschieden: Zierikzee, lerseke, Kruiningen, Wemeldinge, Goes, Domburg, Middelburg, St. Laurens, Ritthem, Souburg, Vliss-ingen, Westka- pelle, Zoutelande, Sas van Gent, Terneuzen en Breskens. In de andere niet met name genoemde gemeenten mo gen de aardappelen dus, zooals boven reeds is mede gedeeld, door consumenten rechtstreeks bij een teler worden betrokken. Deze regeling geldt ook voor ar beiders, diebij hun werkgever aardappelen voor eigen gebruik wenschen te betrekken, ook indien deze in de boven met name genoemde gemeenten woonachtig zijn. In het laatste geval moet dearbeider een schrif telijke verklaring van zijn werkgever overleggen, dat hij in vasten dienst is. Een consument of arbeider, die voor boven omschreven regeling in aanmerking wenscht te komen, levert bij den Plaatselijken Distributiedienst zijn aardappel- kaarten in. Hij ontvangt dan een ontvangstbewijs, ge nummerd M.D. 2211, waarop vermeldstaat het totaal aantal ingeleverde geldige rantsoenbonnen. Met dit bewijs gaat hij naar den Plaatselijken Vertegenwoor diger, waaronder hij ressorteert, die hem daarvoor een aankoopvergunning verstrekt om de hem toekomende hoeveelheid aardappelen, rechtstreeks van een teler in zijn directe omgeving te betrekken. De hoeveelheid, die de consument kan betrekken, bedraagt het aantal in- geleverde rantsoenen maal de per rantsoen vastge stelde hoeveelheid. De consument ontvangt twee exemplaren van de aankoopvergunning. Het eerste exemplaar (wit) is be stemd voor den teler-leverancier. Het tweede (geel) dient als geleide-biljet. Vóór het vervoer dient de achterzijde van dit exemplaar door den teler-leveran cier te worden ingevuld en tijdens het vervoer moet dit in het bezit van den vervoerder zijn. Na aflevering van de aardappelen moet dit exemplaar door den con sument zorgvuldig worden bewaard. De prijs, die de consument aan den teler bij levering af boerderij mag betalen, bedraagt den vastgestelden telersprijs -}- 0.50 per 100 kg. Voor het opslaan van wintervoorraad in de gemeenten, waar de kleinhandel voldoende aanwezig is, zal evenals vorig seizoen, te zijner tijd wederom een regeling worden getroffen. Veevoedertoewy zingen. Teneindeden veevoederhandel in de gelegenheid te stellen het voeder voor varkens, paarden en geiten voor de periode van 531 October a.s. tijdig te kunnen afleveren is door het Bedrijfschap voor Veevoeder de volgende regeling getroffen. De voederbonnen liggen vanaf 12 September a.s. gereed bij de pl. vertegenwoor digers en moeten beslist vóór 16 September a.s. worden afgehaald. De bonnen moeten dan direct, doch niet later dan op 16 September bij den normalen vee voederhandelaar worden ingeleverd. Alleen dan zal het mogelijk zijn om omstreeks 5 October het voeder te kunnen betrekken. Men neme hiervan goede nota. In dit verband zij opgemerkt dat voor contractvarkens 2e serie, thans voeder zal worden verstrekt, mits de carkens reeds op het bedrijf zijn. Tevens zal voor alle varkens boven 30 kg., uitgezonderd fokzeugen en fokbeeren, 5 kg. kemvoeder Y worden toegewezen, terwijl voor huisslachtvarkens die worden aangehouden op een gewone toewijzing 30 kg varkensvoeder zal worden verstrekt. Ruwvoedervarkens krijgen deze 30 kilogram niet. De basis voor deze toewijzingen ligt bij de vorige registratie naar den toestand op 23 Augustus 1942. Mestcontracten rundvee 1942. Vanaf omstreeks 14 September a.s. zulleh bedrijven die over voldoende voeder beschikken m de gelegen heid gesteld worden om rundveecontracten af te slui ten. De kosten per contracten bedragen 25 cent. Als algemeene bepaling geldt, dat men alle vrouwelijke dieren (of oudere fokstieren, welke men wil af mesten) die goedsoortig zijn en thans reeds een gewicht hebben van tenminste 300 kg. levend, kan contracteeren. Het gewicht wordt thans vastgesteld door wegen. De tarra zal tenminste 5 moeten bedragen. De te contracteeren runderen zullen geleverd moeten worden: 1/3 gedeelte voor 15 Maart 1943 1/3 15 April 1943 en 1/3 15 Mei 1943. Men kan contracteeren: a. vrij aan te koopen runderen; b. runderen die door het Bedrijfschap voor Vee en Vleesch, (Centrale runderen) beschikbaar worden gesteld, en c. eigen runderen, indien dit noodig is. Verder ligt het in de bedoeling opzetcontracten 1942 beschikbaar te stellen. Deze hebben een langeren looptijd n.l. voor de helft tot 15 Augustus 1943 en voor de helft tot 15 November 1943. Hiervoor wordt echter geen vee door de Centrale beschikbaar gesteld. Opgemerkt zij nog, dat bij contracteering van eigen vee dit vooralsnog? alleen mogelijk is in mindering op den aanslag 1942. Heeft men derhalve reeds aan de leveringsplicht 1942 voldaan, dan moet de copie van het contract op een anders naam gesteld worden. Voor nadere inlichtingen dient men zich tot het Districtskantoor te wenden alwaar ook de contracten kunnen worden verkregen en aanvragen voor „Centrale" runderen kunnen worden ingediend. Vervoerverbod rundvee. De aandacht wordt gevestigd op het op 7 September j.l. afgekondigde vervoerverbod van rundvee. Alleen voor nuchtere kalveren geldt dit verbod niet, terwijl het eigen vee dat niet verhandeld wordt, over een af stand van ten hoogste 5 km. vrij verplaatst kan wor den, mits dit loopend geschiedt. Vervoerbewijzen en nadere inlichtingen zijn verkrijgbaar bij de Pl. Verte genwoordigers. De Plv. Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland. Brouwgerst Evenals vorig jaar zal voor gerst, welke aan de voor brouwgerst gestelde eischen voldoet, een toeslag van 50 cent per 100 kg. worden betaald, boven de bij de classificatie vastgestelden prijs. Voorloopig geldt als uiterste termijn voor het aanbieden van gerst al3 brouwgerst 30 November 1942. Slechts de allerbeste partijen A. Kwaliteitszomergerst, welke bovendien aan de hierna genoemde eischen vol doen, dienen als brouwgerst te worden geclassificeerd. Deze eischen zijn: 1. De partij moet bestaan uit rasechte Kenia, Saxonia of Mansholt tweerijige. Dit moet blijken uit een schriftelijke verklaring van den teler (dit k&n ge schieden op het monsterkaartje). 2. ^De partij dient raszuiver te zijn, ze mag derhalve niet bestaan uit een mengsel van verschillende rassen. 3. De gerst moet prima gezond zijn, een gezonde kleur en een frissche reuk hebben. De korrels moeten goed gevuld (stukkig) zijn. 4. Het vochtgehalte mag ten hoogste 16 pet. be dragen. 5. Partijen met schot, halve of beschadigde korrels, verontreinigingen met andere granen, onkruidzaden, enz. komen niet voor brouwgerst in aanmerking. In tegenstelling tot vorig jaar kunnen partijen, welke de hiervoor genoemde gebreken vertoonen, ook al is de brouwgerstkwaliteit door bewerking te verkrijgen, niet als brouwgerst worden geclassifi ceerd. 6. Partijen, die beschimmelde korrels, broeikorrels, klander of door klander aangevreten korrels be vatten, komen nimmer voor brouwgerst in aan merking. Vlasmonsters zonder label De L.C.O. voor Zeeland maakt bekend, dat er etn aantal vlasmonsters zijn binnengekomen, waarvan de labels waren afgerukt en waarvan dus niet kon wor den vastgesteld van wie ze afkomstig zijn. In verband hiermede wordt aan telers, die voor 1 Sep tember j.l. (een) monster(s) hebben ingezonden en nog geen uitslag van de taxatie hebben ontvangen» aangeraden zich onmiddellijk tot hun P.B.H. te wen den met het verzoek om een nieuw monster te trekken< Zou het vlas ondertusschen zijn afgeleverd, dan moe ten betrokkenen dit, onder opgave van no. verkoop briefje, naam en adres van den kooper en datum van aflevering, onverwijld aan de L.C.O. voornoemd mede- deelen. Afhalen voederbonnen voor de periode 431 October 1942 De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland brengt het volgende ter kennis van de veehouders: In verband met de bevoorrading van de veevoederhan delaren is het noodzakelijk, dat de veehouders de bon nen voor de periode 431 October 1942 afhalen bij den Pl. Vertegenwoordiger op 12 September jus., doch uiterlijk vóór 16 September en deze eveneens vóór 16 September a.s. inleveren bij hun handelaren. Veehouders, welke aan bovenstaande mededeeling géén of niet voldoende aandacht schenken en te laat met het afhalen, respectievelijk inleveren van hun bonnen zijn, zullen deze periode van voedertoewijzing versto ken blijven. Als basis der voederberekening geldt de registratie voor de vorige periode. Rooien van aardappelen De Provinciale Inkoopcentrale van Akkerbouwproduc ten voor Zeeland maakt bekend, dat de telers van aard appelen na het rooien van de geheele door hen ver bouwde oppervlakte aardappelen verplicht zijn hiervan onverwijld kennis te geven aan hun plaatselijken ver tegenwoordiger. Overzicht gebruiksveehandel Reeds in ons vorig overzicht wezen we er op, dat de genomen regeeringsmaatregelen drukkend werkten op het verloop der gebruiksveehandel. Bleef de prijs op vrijwel de meeste markten voor een goede koe nog zoo tamelijk gehandhaafd, toch was het duidelijk zichtbaar, dat de vraag verminderde en zoo bleef hier en daar nog al wat vee ongeplaatst. Op de noordelijke markten bleef het aanbod van kalf- en versch melkvee nog zeer kort, vandaar dat deze soorten, b.v. te Leeuwarden, Groningen en Zwolle, nog goed aan den prijs bleven. Te Den Bosch en Utrecht verliep de handel ook hierin zichtbaar minder, al werden er ook nu nog hooge prijzen besteed: een beste kalf- of melkkoe gold n.l. van 550 tot 750 gld., hetgeen ons inziens een veel te hoogen prijs is. In het magere vee verliep de handel wel het meest gedrukt, het aanbod is vrijwel op alle markten aan den ruimen kant, terwijl de vraag integendeel daarvan korter wordt. Hier werkt de bepaling van een vermin derde opstalling drukkend, zoowel in prijs als afname. Ook de mededeeling, dat de leveringsplicht de volgende maand afgeloopen moet zijn, brengt onze veestapel met rasse schreden op het peil, waarop het komen moet tijdens de opstalling. Men wil voor dezen winter geen risico nemen, hetgeen ons inziens juist is. Deze week is de handel nog slechter ingezet, de be paling, dat het vee alleen vervoerd mag worden op z.g.n. „vervoerbewijzen" drukte het verloop. Heden Dinsdag te Rotterdam was het duidelijk zichtbaar. Tijdens de markt liep de prijs v.n.l. voor het leverings vee met sprongen omlaag, hetgeen ook direct een ver laging in den bonnenprijs bracht. Het een houdt ver band met het ander: voor de bonnen werd besteed van 3 tot 45 cent per kg., hetgeen een verlaging van minstens 5 cent per kg. was. Ook in 't kalf- en versch melkvee was het verloop heel wat flauwer, de prijzen bleven nog hoog, maar waren toch zakkende, terwijl er nog al 'wat versch melkvee ongeplaatst bleef. In zooverre hebben de laatstgenomen maatregelen succes. De zwarte handel komt meer in 't nauw, hetgeen vanzelf prijsverlagend zal werken. H. Polderbenoeming Benoemd tot: Lid van het Bestuur der waterkeering van den calaml- teuzen Zimmermanpolder, H. J, Sentse te Rilland- Bath. WATERSCHAPSBENOEMING. Benoemd tot: Dijkgraaf van het waterschap Ooster- en Sirjansland, C. M. Zeijler te Oosterland.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 14