De Landstand Opening van de Landbouw-huishoudschool te Terneuzen Het nieuwe schoolgebouw nacht een grootsche taak Vele sprekers voerden het woord in Zeeland INHOUD VRIJDAG 11 SEPTEMBER DE LANDSTAND PAGINA S j^EEDS verleden week gaven wij verschillende bijzon derheden over de nieuwe Landbouwhuishoudschool te Terneuzen. Wij brengen in aansluiting daarop hier een verslag van de officieele opening van deze school. De openingsbijeenkomst werd ingeleid door den Staf leider van den Nederlandschen Landstand Provincie Zeeland, Dhr. M. A. Aalbregtse, die in het bijzonder een welkom toeriep aan den Provincialen Boerenleider Dhr. W. F. van Gorsel, den wnd. commissaris der Pro vincie Mr. P. Dieleman, Dhr. Philipse, Bestuursraad, Mevr. C. N. Uilenberg-Rupp, werkleidster van de af- deeling Landvrouwen van den Ned. Landstand, Mevr. J. van Gorsel-Welleman, Prov. Leidster van de afdeelir.g Landvrouwen van den N. L.. de hoofden der af deelin gen van den Ned. Landstand Prov. Zeeland, den wnd. burgemeester der Gemeente Terneuzen en eenige Burgemeesters van gemeenten uit O.-Z.-Vlaanderen, de hoofden van onderwijsinstellingen te Terneuzen, de dames van de Commissie van Toezicht. Een bijzondere groet richtte hij tot Frau Berkekamp, Leidster van de afdeeling Landvrouwen in Westfalen van het Rijks commissariaat. Rede C. v. Gorsel IERNA sprak het hoofd van Hoofdafd. I van den Nederlandschen Landstand in de provincie Zeeland, den heer C. v. Gorsel. De heer Van Gorsel sprak zyn blijdschap en voldoening uit, dat eindelijk het tijdstip was aangebroken, dat deze Landbouw-huishoudschool kon worden geopend. Hij memoreerde de geschiedenis en den bouw van deze school aan de Leeuwenlaan. Reeds geruimen tijd bleek te Terneuzen en omstreken bij de bevolking een behoefte te bestaan aan degelijke voorlichting voor de vrouwelijke jeugd ten plattelande. In verband hiermede besloot de Zeeuwsche Landbouw- maatschappij een cursus ter plaatse te organiseeren. De vraag naar dat soort onderwijs bleek echter zoo groot te zijn, dat zelfs een dubbele cursus onder leiding van mej. J. A. Kome gevormd kon worden. Zooals dikwijls bij nieuwe zaken het geval is, n.l. dat de groote toeloop na de opening afneemt, om dan later een meer gelijkmatigen gang aan te nemen, zoo bleek ook dit verschijnsel zich hier voor te doen. In 1934 kon n.l. geen dubbele cursus gegeven worden wegens gebrek aan een voldoend aantal leerlingen. Met de komst van mej. J. Dekker, de huidige Directrice, die in October 1934 in Terneuzen kwam, bleek een tijdvak van gestadigen vooruitgang voor de cursus Terneuzen te zijn ingeluid. De cursus, welke was ondergebracht in school C op Java en in het lokaal in de Dijkstraat, per week en 3.25 en 4.per dag, waarmee de voornaamste loondalen zijn weggewerkt en een gezonde basis is verkregen, waarop in de toekomst een noodzakelijke verscheidenheid in de loonen, t echter in bescheiden mate, kan worden opgebouwd, waarbij vakbekwaamheid wel in de eerste plaats dient te worden beloond. 6e, Deze regelingen gelden voor een ieder, die door werkzaamheid in den Landbouw, Tuinbouw en het Bloembollenbedrijf, zoowel werkgever als werk nemer, de voedselvoorziening van ons volk trach ten veilig te stellen en zijn dus van kracht voor den geheelen Landstand, met uitzondering van die volksgenooten, werkzaam in de Visscherij en Bosch- bouw. Samenvattend kunnen we zeggen, dat met de Loon regeling 1942 in groote lijnen een definitieve ordening is bereikt ten aanzien van den arbeid in den Land en Tuinbouw, met behulp waarvan we, in het volledig besef, dat dit slechts een eerste stap in de goede richting beteekent, kunnen voortbouwen aan het ideaal, dat ons wenkt, n.l. geborgenheid van de werkers in hun bedrijf, een gezonde bloei van dat bedrijf. Indien een ieder medewerkt aan het vervolmaken van en opnieuw, al naar den aard van streek em bedrijf, vorm geven aan deze ordening van den arbeid in den Land en Tuinbouw, een taak, waaraan in de eerste plaats de sociaal-economische afdeelingen van Hoofdafdeeling I in de Provincies hun krachten zullen moeten wijden, dan kan inderdaad deze eerste stap een stap vooruit zijn opi den goeden weg. kon in het najaar van 1934 weer verdubbeld worden en nam vanaf dien datum steeds meer een blijvend karakter aan, zoodat langzamerhand inplaats van een cursus, van een school gesproken kon worden. De gemeente Terneuzen toonde harerzijds door den ver bouw van twee lokalen in school C ten behoeve van de Landbouwhuishoudschool, het volste vertrouwen in dit onderwijs te hebben. En zoo mocht onder de goede leiding der Directrice, mej. Dekker, met behulp der gemeente en het voormalig Departement van Onder wijs, deze op kleine schaal begonnen poging zich zoo danig ontwikkelen, dat de gemeente Temeuzeü bij Raadsbesluit van 22 December 1938 hare medewerking toezegde tot oprichting van een nieuwe, school. Toch zou het nog eenige maanden aanloopen voor de eerste stap daartoe gezet werd. In 1939 deed zich de gelegenheid voor een deel van perceel M. nummer 857, ter grootte van pl.m. 12 aren en 68 cen tiaren, gelegen aan de Leeuwenlaan, te koopen. Er werd niet lang geaarzeld en op 20 Maart 1939 werd voor een bedrag van ƒ4500.het hierboven reeds ge melde perceel gekocht en daarmede de eerste stap cp den weg naar de nieuwe school gezet, niet vermoedende, welke moeilijkheden gepaard zouden gaan met de uit voering van dit plan. Inmiddels werd een architectenbureau aangezocht om 'n plan voor deze nieuw te bouwen school te ontwerpen Toen na eenigen tijd het ontwerp door het bureau werd voorgelegd, bleek dit in alle opzichten aan de eischen van hygiëne, gebruikswaarde en accomodatie van leerlingen en leerkrachten te voldoen, zoodat tot aanbesteding besloten werd. Ondanks groote, steeds terugkeerende moeilijkheden wat betreft de materiaalvoorziening, waarmede de aan nemers te kampen hadden, naderde de school ondanks de stagnatie, veroorzaakt door den strengen winter van 19411942, haar voltooiing. Met de haven in zicht dreigde het schip echter nog te vergaan, n.l. het bouw- verbod van 1 Juni 1942 van den Rijkscommissaris voor het bezette gebied dreigde den reeds in een vergevor derd stadium verkeerenden bouw geheel stil te leggen. Gelukkig slaagde men er echter nog in vergunning te bekomen om den bouw te voleindigen. Wie zou in den trjd, dat dit plan voor de school rijpere en vaste vormen aannam, hebben kunnen vermoeden, dat niet de Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij, maar de Nederlandsche Landstand deze school zou openen? Wie kon in 19381939 vermoed hebben, dat de wereld aan den vooravond stond van een gebeuren op politiek sociaal en economisch gebied, dat zijn weerga in de geschiedenis nauwelijks gekend heeft? Dat velen, over rompeld door den snellen gang van zaken, zich angstig afzijdig gehouden hebben van dien alles met zich sleurende maalstroom, waardoor ieder ondanks zich zelf toch meegetrokken wordt, valt te begrijpen. Dat echter de vele bekwame krachten, die eertijds ook in de voormalige Z.L.M. zitting hadden, mokkend aan den kant zijn blijven staan, is niet te begrijpen, vooral niet, daar een van de hoofdkenmerken van de mentali teit van den landbouwer juist is, er het beste van te maken wat er van te maken is. Ondanks de gewijzigde omstandigheden zijn de belangen en nooden van onze plattelandsbevolking dezelfde gebleven en moesten deze behartigd worden, ondanks alle tegenwerking van die genen, die zich niet bij den gang der gebeurtenissen i.e. bij het besluit van den Rijkscommissaris Voor het bezette gebied d.d. 22 October 1941, waarbij de Maat schappijen van Landbouw opgelost werden in den Ned "Landstand, konden neerleggen. Ook de belangen van het Landbouwhuishoudonderwijs zullen door den Ned. Landstand behartigd worden in de overtuiging, dat de vrouw een zoodanige plaats in het gezin en speciaal in het landbouwbedrijf inneemt, dat het zonder haar toewijding niet denkbaar zou zijn, dat alles voortgang zou kunnen blijven vinden. De meisjes van heden zullen eens de moeders zijn van een goed boerengeslacht in de toekomst, de kernen van de gezinnen, van welker bekwaamheid en toe wijding het leven en het voortbestaan van het volk in zeer sterke mate afhankelijk zal zijn. Immers de boerenbevolking is en blijft de voorname onbedorven bloedbron van een volk. Ook van ons Nederlandsche volk! Na de hoop uitgesproken te hebben, dat deze school door druk bezoek een zege moge blijken voor de be volking van Zeeuwsch-Vlaanderen en zijn ge:ukwen- schen tot het onderwijzend personeel te hebben gericht, besloot de heer C. van Gorsel, Hoofd van afde'eling I van den Nederlandschen Landstand, zijn toespraak. Redactie-adres: GROOTE MARKT 28, GOES, TEL. 2345 (toestel 05) Uitgave: UITGEVERIJ „VOLK EN 10DEM" POSTBUS 281 DEN HAAG Advertenties: L<osse plaatsing 25 ct. per m.'m., in alle edities 75 ct. per m.m. Abonnementen: Voor oiet-ieden van den Nederl. Land stand f 5.— per jaar of 1.25 per 3 maanden. Alle briefwisseling betreffende exploitatie, advertenties en abonnementen, aan postbus 281, Den Haag, tel. 33 67.51. No. 36 Vrijdag 11 September 1942 Pag. 1. Indrukken en Gedachten. V. 1. De loonregeling 1942. 2. Achter den ploeg. 3. Opening Landbouwhuishoudschool te Terneuzen. 4. Van boomen, bloemen en planten. 5. School en platteland. 5. Sibbe en erf. 6. Landelijke regeling van loonen in den landbouw. 7. Voor de landvrouwen. 7. De landjeugd 8. Van het Zeeuwsche productie-slagveld. 8. Generaal Aardappel. 9. De aardappelziekte. 9. Kunstmatige nevel. 10. Gesprekken met Landstanders. 10. De levensbeschouwing der boeren. 11. Nederland voedt zich zelf. 11. Mededeelingen v. d. Dir. v. d. Landbouw. 12. Het R. V. V. O. maakt bekend! 14. Officieele landbouwmededeelingen. Rede Provincialen Boerenleider. ERVOLGENS verzocht de Heer M. A. Aalbregtse den boerenleider W. van Gorsel, te Rilland-Bath, de school te openen. Deze riep een hartelijk welkom toe aan den Heer Mr. P. Dieleman, Wnd. Commissaris der Provincie. Hij schetste de groote verdienste van dezen voormaligen voorzitter der Zeeuwsche Landbouw-Mij., speciaal ook in verband met het tot stand komen van de landbouwhuishoudschool te Terneuzen, en wees er nog op, dat ondanks de vele wolken van moeilijkheden, die zich gedurende den bouw aan den horizon van de school opstapelden, deze dank zij de medewerking van de bezettende macht, welke ook op maatschappelijk gebied alles in het werk stelt het leven normaal te doen functioneeren, weggevaagd werden. De Nederlandsche Landstand slaagde er in het werk, door de Z.L.M. begonnen, met succes te volbrengen. Ook hier is zooals overal voortgebouw op het fundament, door de Zeeuwsche Landbouw-Maatschappü gelegd, met dien verstande, dat NU als groote stelregel zal gelden, dat DE BOERENSTAND DE BLOED- EN VOEDSEL BRON VAN ONS NEDERLANDSCHE VOLK IS. In de allereerste plaats zal deze boerenstand, waarop zoo vaak minachtend is neergezien door de grootstedelyke bevolking, in het centrum der belangstelling komen te staan in de Nationaal-Socialistische staatsvorm. Juist deze stand is de basis, althans vormt de belangrijkste hoeksteen van het leven en de toekomst van een volk. Niet nogmaals zal geduld worden, dat ons hoerendom een speelbal zal worden van internationale, groot- kapitalistische elementen. Dit voor. oogen houdende, zal de Ned. Landstand strij dend op de bres blijven staan, in den tegenwoordigen tijd, dat de moeilijkheden moeten worden overwonnen en straks in den komenden tijd, dat de nieuwe orde, waarvoor zoovele dapperen aan het Oostfront het Offer van hun leven brengen, zal zegevieren. Diegenen, die dit alles weten en ondanks die wetenschap zich afzijdig houden, moeten dan ook beseffen, dat zij door hun houding afbreuk doen aan den, naar zij steeds voorgaven, hun geliefden boerenstand, welke zij door hun handelwijze juist naar den afgrond drijven. Ge lukkig begint alom het besef te ontwaken, dat de hand aan den ploeg geslagen dient te worden. Het leven

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 3