X ilkensok VAM DEZE MAAND BEVAT 50 VRIJDAG 18 SEPTEMBER DE LANDSTAND PAGINA 11 lijstje gestaan van variëteiten, die veel, en van andere rassen, die weinig last van dit euvel hebben. Rollisons Telegraph, een oude variëteit, die hier jarenlang werd beschouwd als een goede productieve soort, werd daar in als ongunstig voorbeeld genoemd. De Hollandsche Spiers en Zwaans donkergroene stonden op de lijst yermeld als minder gauw bitter, terwijl de Spotvrije werd aangeprezen als een variëteit, die weinig last heeft van bitterheid. Bij de verandering van sortiment hebben de tuinders dus onwillekeurig gegrepen naar rassen, die deze onaangename eigensclap slechts in geringe mate vertoonden. Groeistoornissen als oorzaak. Het is een bekend verschijnsel, dat de kwaal vooral voorkomt als door een of andere oorzaak een stoor nis optreedt in den normalen groei. In jaren met veel neerslag zoo luidt een oude kweekerswijsheid zijn de komkommers zelden bitter. Maar de bitterheid uitsluitend toe te schrijven aan een stoornis in de watervoorziening, gelijk dat veelal gedaan wordt, daar voor zijn de feiten toch weer variabel. Men zocht het in de grondsoort en het beschikbare voedsel. Te veel stikstof of stikstof zonder kali en fosforzuur werkt schadelijk; ook versche paardemest, beer of andere chloorhoudende meststoffen zijn verkeerd. Het slap hangen van de blaren als gevolg van te geringe toevoer van water, aldus zeiden oude ervaren kweekers, heeft aanstonds een toeneming van het aantal bittere vruchten ten gevolge. Te weinig blad zou ook tot het ontstaan van bittere vruchten leiden; daarom zoo min mogelijk bladeren afbreken. Maar ook te overvloedige watergift kan groeistoornissen toe gevolg hebben; vooral indien de wortelfunctie door al te koel water buiten werking wordt gesteld. Bij zonnig weer na een periode van regenweer kunnen de wortels plotseling niet meer aanvoeren, wat de blade ren verdampen. Een extra watergift is dan gewenscht. Groote temperatuurschommelingen achtte men ook een gevaar. Koele nachten na zonnige dagen brengen een toeneming van het aantal bittere vruchten. Bij een enquête, in kweekerskringen gehouden, dook bovendien nog een merkwaardige bijzonderheid op: in de Hon. gaarsche laagvlakte met haar droge, schroeiende zo mers, kweekt men met goed gevolg komkommers en augurken tusschen de mais. De verdamping zou hier door minder worden en dientengevolge het gevaar voor bittere vruchten minder groot. Nu is het in het algemeen wel juist, dat de bitterheid ontstaat als gevolg van ras-eigenschappen, door stoor nissen in de waterhuishouding van de plant en door ondoelmatige bemesting, maar daarnaast wijst het aan gehaalde Hongaarsche voorbeeld nog in een andere richting: In de schaduw van de mais gekweekte komkommers worden minder gauv bitter. Dat kan een gevolg zijn van minder groote verdamping, maar ook van minder felle belichting. Uitgebreide proeven te Weihenstepran in Duitschland genomen, hebben tenslotte duidelijke aanwijzingen gebracht over de beteekenis van het licht voor den smaak der komkommers. De belichting als hoofd-oorzaak. Drie jaar lang zyn hier komkommers geteeld en niet minder dan 16.000 komkommers werden hierbij geproefd. Als voornaamste conclusie vond men, dat de kom kommers in het begin der vegetatieperiode nagenoeg geen bittere vruchten fabriceerden, in het midden van den groei wat meer, en vooral in het laatste gedeelte van den komkommertijd het grootste aantal. Een meer of minder langdurige periode van mooi weer had in elk der groei-stadia een stijging van het aantal onge nietbare komkommers tengevolge. Die toegenomen „verbittering" onder de komkommers trad eerst vijf a zeven dagen na de zonnige periode aan den dag en verdween vijf tot zeven dagen na een nieuwe periode van betrokken weer. Dat de sterke belichting daarbij de voornaamste oor zaak was, bleek uit proeven, waarbij zoowel door ver meerderde waterverdamping bij hoogere temperatuur en geringere vochtigheid van de lucht, als door de in werking van het licht alleen bittere vruchten ontston den. In den zomer kon het percentage bij de onder zochte variëteiten, Spotvrije, Weigelts Neuheit en Weigelts Beste von Allen, tot 62 stijgen. Door af scherming van het zonlicht daalde het percentage tot 38. Hoogere vochtigheidsgraad deed het percentage in de volle zon dalen tot 42 Bij hooge vochtigheidsgraad en schaduw daalde het aantal bittere komkommers van 38 op 37 Bij gebrek aan water nam het aantal onge- nietelijke vruchten vooral in de volle zon sterk toe. In de voorjaarsmaanden kwam daar als, medewerkende factor dan nog de lage nachttemperatuur bij. Deze drie factoren gezamenlijk deden het aantal bittere vruchten oploopen tot 57 maar de kweeker heeft het dan zelf in de hand om door het geven van lichte schaduw, voldoende lauwwarm gietwater en een weinig warmte des nachts het percentage terug te brengen tot 19. De cijfers toonen aan, dat van de drie factoren giet water, luchtvochtigheid en licht, de laatste ook in den zomer het belangrijkst is: bij geringe luchtvochtigheid, weinig water en volle zon waren er op de 100 kom kommers 64 .bitter. Normale watergift, geringe lucht vochtigheid en volle zon veroorzaakten nog altijd 59 bittere vruchten, maar werd halfschaduw gegeven, dan daalde het aantal oneetbare komkommers tot 31 per honderd. Van hoeveel belang ook de soorteigenschappen zijn, bleek uit een vergelijkende proef met Spotvrije en Wei gelts Beste von Allen. Bij geringe watergift, koele nachten en volle zon leverde laatstgenoemde 69 bittere vruchten, en de Spotvrije 45 Werd geschermd tegen de zon en rijkelijk water gegeven, dan nam de bitterheid bij de Beste von Allen af tot 35 maar bij de Spotvrije tot het onbelangrijke aantal van 5 op 100. Met deze Spotvrije hebben de Nederlandsche tuinders het dus nog zoo kwaad niet geschoten. Tenslotte kwam men tot de volgende voorschriften, die ook voor onze komkommertelers van belang zul len zijn: 1. Hoe voedzamer de grond is en hoe zwaarder is ge mest hoe meer zorg moet worden besteed aan het gieten, het schermen en het op peil houden van de voch tigheidsgraad van de lucht. 2. Bij het gieten mag slechts lauw water worden ge bruikt. Slechts tijdens sombere dagen moet de water gift sterk geminiseerd worden; maar anders dient ze nog al ruim te zijn, vooral wanneer de plant met den kop tegen het glas gedrukt staat. 3. Om de luchtvochtigheid op te voeren tot den ge. wenschten verzadigingsgraad van 80 90 (waarbij koele voorwerpen, zooals brilleglazen e.d. beslaan), kan met succes in de paden worden gesproeid met water. 4. De temperatuur mag overdag niet te ver boven de 30 gr. C. stijgen, al kunnen zelfs temperaturen tot 50 gr. C. door de planten worden doorstaan, mits daarbij water voorziening en luchtvochtigheid op peil blijven. Bij te hooge temperatuur geve men schaduw en sprenkelt men koud water in de paden, 's Nachts mag de tempe ratuur liefst niet beneden 18 gr. C. dalen. Men zij ook tijdens heete dagen zuinig met het geven van lucht, om dat de kans op slap wordend blad en bitter wordende vruchten hierdoor stijgt. 5. Sterke belichting tenslotte, doet de opbrengst wel stijgen, maar doet tegelijkertijd het aantal bittere exemplaren toenemen. Het is wensehelrjk het glas te bedekken met een schermmiddel, dat er snel weer af spoelt en dat er weer snel kan worden opgebracht. Vlak bij het glas worden de vruchten het eerst bitter. De bouw van speciale komkommerkassen leek daarom niet direct noodzakelijk. Het zal onzen komkommertelers niet moeilijk vallen met deze bijzonderheden rekening te houden bij hun cultures. Heel vaak zullen zijzelf in de praktijk al tot maatregelen zijn gekomen, die over eenkomst vertoonen met bovenstaande voorschriften. Wie immers zal zijn planten beter kunnen aanvoelen dan de kweeker, die er dagelijks mee omgaat? De te Weihenstephan uitgevoerde onderzoekingen geven hem echter, naast het intuïtieve gevoel voor zijn planten, ook nog begrip voor haar levensverrichtingen en als hij haar eigenaardigheden begrijpt, kan hij er zijn kwee- kerszorgen des te beter naar inrichten. G. D. Lutke Meijer. DE EDDA door Prof. Dr. J. de Vries ONS VOLK EN OOSTLAND door Pieter Emiel Keuchenius DE AMBTENAAR door Mr. J. Best ZIJN DE SCHEVENINGERS WEST-FRIEZEN door Arend Tael ri SIBBE EN ERF door W. Slob, enz. enz. Prachtige foto's 60 pagina's dik Vraagt Uw boekhandel, kiosk of bij Uitgeverij „VOLK EN BODEM", Postbus 281, Den Haag. voor de week van 20 Sept. 26 Sept. 1942 ZONDAG 20 SEPTEMBER: Van 8.308.45 uur Hilv. II, in de serie ,,De zin van liet boer-zijn" zullen Herfstgedachten van D. van de Bospoort worden uitgezonden. Laten wij ons op dezen laatsten zomermorgen al vast voorbereiden op den Herfst. MAANDAG 21 SEPTEMBER Van 8.008.15 uur over Hilversum II worden weer belang rijke dingen verteld in de serie „Actueel Nieuws voor boer en tuinder", luistert U maar. Van 13.0013.15 uur over Hilv. II hooren we na den „middagpot" een kwartiertje gezellige boerenhumor van de Familie De Boer. DINSDAG 22 SEPTEMBER: Van 12.1512.30 uur over Hilv. II, in de rubriek „Uit Neerlands Gouwen" draagt J. Delsing voor: ,,Hae is nog neet in Ooi euver". Een aardige Limburgsche ver telling. Van 13.0013.15 uru over Hilv. II zal in de serie „Wat doet de Directie van den Landbouw", de heer Ir. G. Veenstra spreken als Ipspecteur van zijn af deeling: Landbouwvoorlichting en landbouwonderzoek. Van 19.0019.30 uur over Hilv. II, Landmans Lust. Deze keer hoort'U een Limburgsch luisterspel: „De bokke- rijders", van J. Wachelder, een historisch verhaal uit 1792. WOENSDAG 23 SEPTEMBER Van 8.008.15 uur Hilv. II, Boerenland in Boek en Krant. Dezen keer bespreekt Ds. Eggink het boek „Het simpele leven" door Ernst Wiechert, vertaling van Nic. Rost. Van 13.0013.15 uur over Hilv. II hoort U een reportage getiteld: „De Nederlandsche Heide-Maatschappij gaat aardappel-rooien". Een vraaggesprek met Inspecteur Polderman, Verslaggever D. Hiddinga. DONDERDAG 24 SEPTEMBER: Van 8.008.15 uur over Hilv. II zal J. Barendregt Iets vertellen over het Oostland. Een belangwekkend onder werp in dezen tijd. Van 13.0013.15 uur over Hilv. II houdt A. J. Herwig een prahtje over „Hoe men het beste peren kan kweeken". VRIJDAG 25 SEPTEMBER: Van 8.008.15 uur over Hilv. II, in de uitzending Tech- nische Voorlichting, zal de heer Kok spreken over: De voorteelten in kassen. Van 13.0013.15 uur over Hilv. II brengen we een bezoek aan een visscher in Bergen op Zoom, die ons iets zal vertellen over de' weervisscherij aldaar. ZATERDAG 26 SEPTEMBER: Van 13.0013.15 uur over Hilv. II brengen we met den verslaggever H. P. Wouwenaar een bezoek aan een oud© vesting aan den IJssel, welke vroeger niet was t© nemen. Luistert U maar goed. Van 19.0019.15 uur (denkt U er om over Hilv. II) zal Dirk van den Hul spreken over: Zoo in den schemer avond. Zijn vaste luisteraars zullen zich allen om dezen tijd om den luidspreker scharen, om met Dirk van den Hul van den schemeravond te genieten.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 11