Afgekeurde aardappelen worden gestoomd Vonkjes De aardappeloogst, wij hebben het dezer dagen nog weer kunnen lezen en wie buiten woont,, kan er zich uit eigen aanschouwing van overtuigen, belooft zeer behoorlijk te zullen worden, zoodat te dezen opzichte geen bijzondere zorgen gekoesterd worden, wat de voor ziening der bevolking in den komenden winter aangaat. Evenals andere jaren treden er echter factoren op, die, voortkomende uit en ten nauwste samenhangende met de weersomstandigheden, grootendeels buiten alle menschelijke berekening liggen en een minder gun- stigen invloed uitoefenen op de kwaliteit van het pro duct en dus indirect op de beschikbare opbrengst. De beruchte aardappelziekte is een van de moeilijkheden, waarmede men thans te kampen heeft, doch en dit moge ons weer behoeden voor pessimisme alleen de vroege soorten hebben te lijden van de ziekte en over het algemeen genomen geeft de toestand dan ook volstrekt geen aanleiding de zaak donkerder in te zien, dan zij is. Niets gaat verloren van clen oogst VRIJDAG 18 SEPTEMBER DE LANDSTAND PAGINA 13 Het spreekt vanzelf, dat op het oogenblik een nauw. keurige schifting plaats vindt en de knollen, die voor menschelijke consumptie ongeschikt zijn, worden ver wijderd. Vroeger was er maar één ding, waarvoor de aangetaste aardappelen in aanmerking kwamen: de mesthoop. Zieke aardappels gaan snel tot rotting over en gingen dan totaal verloren. De laatste jaren heeft men echter leeren inzien, dat zulks onnoodig en onver antwoordelijk is, want de aangetaste aardappelen be vatten immers evengoed als de gezonde een belang rijke hoeveelheid zetmeel, die nog uitstekend bruikbaar is, zij het dan ook niet direct voor menschelijk voedsel. Voor het vee blijken deze aardappelen echter, mits zij gaar gestoomd worden, een uitmuntende kost op te leveren en uit dien hoofde worden op het oogenblik ten plattelande groote partijen afgekeurde aardappelen geconserveerd voor den komenden winter. Zoolang de aardappelziekte nog in haar beginstadium is, moet hier ingegrepen worden en kan nagenoeg alle voedingswaarde behouden blijven; treedt het z.g. „nat rot" evenwel op, dan is er niets meer te redden en kan het product naar den mesthoop worden verwezen. Men begrijpt, dat het hier aankomt op tempo en nog- eens tempo. De omstandigheden leiden er toe, dat door de telers thans zeer veel wordt gerooid, hetgeen dan wel eens leidt tot opeenhooping van het product en nu is het zaak de afgekeurde aardappelen zoo snel mo. gelijk weg te voeren en te doen verwerken. Het is een wedstrijd met de aardappelziekte: slaagt men er in de knollen droog, hoewel aangetast, aanwezig te hebben op de plaatsen, waar gestoomd wordt, dan is er weer idem zooveel ton kostbaar veevoeder gered. De voorraden, welke uitgeschoten worden gaan naar die koopers, die beschikken over een stoominstallatie. Van belang is het, dat de aardappels uit een bepaalde streek ook in die omgeving zelf worden verwerkt, dan gaat er geen tijd met het transport verloren en het parool geldt hier: hoe sneller in den stoomketel üoe beter! De Nederlanüsche Spoorwegen verleenen natuurlijk alle medewerking bij dit snel vervoer en wij kunnen niet anders zeggen, dan dat er onder hoogspanning wordt gewerkt, niet het minst bij de Boerenbonden, waar van den vroegen ochtend tot bijna in den nacht toe de stoommachines bezig zijn. Op deze wijze wordt, aldus verzekerde men ons van deskundige zijde, om streeks 90 pCt. van de door ziekte aangetaste aard appelen behouden voor consumptie, zij het dan ook, dat het vee er van profiteert, hetgeen indirect toch ook weer de menschelijke voeding ten goede komt. Na stooming zijn de knollen, voorzoover zij „droogziek" waren, volkomen onschadelijk voor het gebruik. Voor het stoomen heeft men op de meeste plaatsen speciale installaties ui gebruik, bestaande uit een ver rijdbare stoommachine, waaraan verschillende ketels gekoppeld kunnen worden. De stoom wordt door slan. gen naar deze ketels geleid en na een goed half uur zijn de knollen zoo gaar als boter. Op een tweewielig onderstel rijdt men de ketels ver volgens weg om ze na weging leeg te storten, waarna De gevulde ketels worden onder stoom gezet. De aardappelstoomer met toebéhooren arriveert op het terrein. ze vol terugkeeren en het proces zich weer herhaalt. Duizenden kilo's worden zoo per dag verwerkt en zijn dan meteen beschikbaar voor de boeren, die zich voor het zetmeelrijke product interesseeren. En dat zijn er héél wat, want uit den wijden omtrek komen ze met karren en wagens en hoewel er op topsnelheid wordt gewerkt, gebeurt het menigmaal, dat de vraag grooter is dan het aanbod. De afnemers bewaren de gestoomde knollen in kuilen In den grond; ze gaan daar dampend en wel in en wor den zoo stevig mogèlijk aangestampt. Afgedekt met een laag aarde van omstreeks 40 cm., blijft dit koste lijke wintervoer zeer langen tijd frisch en het wordt door het vee met graagte genuttigd. Voor het gebouw van den Boerenbond waar wij de bij dit artikel geplaatste foto's maakten, staan nu dag aan dag de grijze ketels onder vollen stoom, de eene boerenwagen na den andere rijdt, boordevol met het heete, dampende product door-bet dorp: wij zien, hoe allen actief zijn en zich inspannen tot het uiterste om van den oogst niets, maar dan ook niets verloren te doen gaan. Deze rustige kracht, het snel en doortastend handelen, geeft vertrouwen voor de toekomst! De dampende ketels worden leeggestort Foto's: Gazenbeek ■4 Regionaal grondonderzoek is aan te bevelen. Het is goedkoop en na afloop is gelegenheid een bespreking te beleggen, waar vele zaken verduidelijkt kunnen wor den, zoodat het grondonderzoek meer vruchtdragend kan zijn. Wil men te scheuren grasland laten onderzoeken, dan neme men de monsters tot op 15 cm. diepte. De aan voedingsstoffen rijke zodestukken worden mede ge mengd. Alleen gezonde gronden brengen gezonde gewassen voort, waarvan maximale oogsten verwacht mogen worden. By het tijdstip van zaaien lette men meer op den toe stand van den grond, dan op den kalender. Schimmels kunnen niet groeien zonder lucht. Om optre den van schimmels in het kuilvoer te voorkomen, moet dus aanwezigheid of toetreding van lucht niet moge lijk zijn. Wanneer op goed verpleegd grasland zonder aanwijs bare oorzaak de klavers sterk teruggaan, zal gewoon lijk een flinke kalibemesting snel hulp verleenen. (Weijer) Te dichte gerststand geeft te veel kleine slecht ge vulde korrels. Brandt's Marienrogge is geschikt voor klei-, dal- en de meer productieve dalgronden. Volgens 30 interpro vinciale proefvelden in 1939 overtreft Brandt's Marien rogge op bovengenoemde gronden duidelijk de Pet- küser in opbrengst. „Concurrent' 'is een der beste Nederlandsche vlasrassen en zal voorloopig zijn vooraanstaande plaats weten te handhaven. Vroeg maaien van gras zonder speciale aandacht te besteden aan de winning en bewaring van het hooi, kan in vele gevallen aanleiding zijn tot teleurstelling. Door broei van het hooi vermindert het percentage verteerbaar ruw eiwit aanmerkelijk. Aangezien matige tot sterke broei in verschillende streken zeer alge meen voorkomt, is dit wel een der grootste bronnen van eiwitverlies. Dit is wel een der belangrijkste oor zaken, die de winning van hooi van betere kwaliteit in den weg staan. (Ir. 't Hart) De droge stof van het loof der stoppelknollen bevat ongeveer Ijmaal zooveel eiwit als de droge stof der knollen. Hooge boeten opgelegd Zeer groote hoeveelheden aardappelen waren verdwenen Controleurs van den Centralen Crisis Controledienst hadden indertijd vastgesteld, dat een landbouwer te Zoetermeer aardappelen frauduleus verhandelde. Het onderzoek in deze zaak heeft geleid tot een vervolging en onlangs is de bewuste landbouwer door den Tucht rechter veroordeeld tot een boete van ƒ10.000. Deze hooge boete, waarmede 's mans plichtverzaking ten aanzien van de voedselvoorziening van ons volk is bestraft, staat in verhouding tot den ernst van het geval. Volgens administratieve gegevens moest de landbouwer op het moment van het onderzoek nog zeer groote hoeveelheden Roode Star en Eigenheimers in voorraad hebben en er bleek slechts zeer weinig aanwezig te zijn. Verdachte verklaarde, dat de Eigen heimers allemaal waren verrot en dat de opgave van de Roode Star op een vergissing moest berusten.- Waar -de rotte aardapeplen dan gebleven waren, kon hij niet verklaren. De Tuchtrechter heeft, blijkens de opgelegde boete, niettemin de overtuiging, d'at de landbouwer zich aan een ernstige overtreding van de voor hem geldende voorschriften heeft schuldig gemaakt.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 13