Officieele Landbouwmededeelingen voor de provincie Zeeland van den Nederlandschen Landstand de LANDVROUWENLEIDSTER EEN ADVERTENTIE IN „DE LANDSTAND" HEEFT ALTIJD SUCCES! VRIJDAG 18 SEPTEMBER DE LANDSTAND PAGINA 14 Dorschen. In verband met het zeer beperkte aantal beschikbare dorschstellen met aandrrjfkracht, mag geen enkel dorschstel van een loondorscher stil komen te staan. Dit houdt 'in, dat er thans ook gedorscht moet worden in "tijden, waarop in andere jaren het dorschen gedeel telijk placht stil te liggen b.v. in de aardappel- en bietencampagne. De telers zullen dit zeker inzien en derhalve hun volle medewerking voor het dorschen blijven verleenen, opdat geen dorschplicht zal moeten worden opgelegd. Centrale dorschplaatsen. Telers, die aangewezen zijn hun producten op een Centrale Dorschplaats te dorschen en hieraan tot dus- yer geen gevolg hebben gegeven, moeten er op rekenen, dat zij straks, wanneer een dorschmachine in hun bezit staat te dorschen, hun producten alsnog moeten aan voeren. Doen zij dit niet, dan zullen zij hiertoe ver plicht worden. Uitstel scheurplicht 1941/1942. Het is de L. C. O. gebleken, dat sommige telers, die uitstel hadden gekregen van het scheuren tot 10 Augustus 1942, onder de verplichting om op dit ge scheurde grasland vóór 25 Augustus 1942 koolzaad te zaaien boven hun gewone koolzaadverplichting, nog niet of niet ten volle aan deze verplichting hebben voldaan. Zulke telers zijn in overtreding en onverminderd dit feit zijn ze voor zoover dit extra koolzaad nog niet door hen is uitgezaaid* verplicht om in 1943 ander half maal zooveel blauwmaanzaad te telen. Zouden bedoelde personen zelfs nog niet aan hun scheurplicht hebben voldaan, dan kunnen ze, indien ze daarvoor een geldig motief kunnen aanvoeren, als nog uitstel krijgen. Echter geldt ook dan de verplich ting om in 1943 anderhalf maal de oppervlakte met blauwmaanzaad te betelen. Scheurplicht 1942/1943. Tegen een opgelegde scheurplicht 1942/1943 kan de gebruiker alleen in beroep komen, indien hij gewei gerd heeft het scheurplicht-formulier mede te onder teekenen. Verder kunnen ook andere belanghebbenden in beroep komen b.v. de vérpachters van het weiland. Ook overnemers van scheurplicht kunnen beroep aan- teekenen, indien het door hen aangewezen te scheuren perceel zou worden afgekeurd. Éen beroepschrift moet schriftelijk worden ingediend bij de L. C. O. of bij den Productie-commissaris. De uiterste termijn hiervoorligt 10 dagen na het opleggen van de scheurplicht resp. na de mededeeling, dat geen gelegenheid tot overdracht wordt gegeven. Tegelijk met het indienen van een beroepschrift moet er een bedrag gelijk aan 10 cent per are van het be wuste perceel gestort worden op de postrekening van de L. C. O. No. 239.230. Dit bedrag wordt terugbetaald wanneer het beroep gegrond wordt verklaard. Verkoopbriefjes vlas. Altijd nog komen er verkoopbriefjes van vlas te laat bij de L. C. O. binnen. Dit geeft op alle mogelijke manieren vertraging. De monsters kunnen niet op tijd worden getrokken, vandaar stagnatie in de taxatie. De machtigingen tot afname komen met vertraging binnen, wat tot gevolg heeft, dat de koopers hun vlas niet kunnen weghalen. Doen ze dit tocH, omdat ze meenen, dat ze niet wachten kunnen, dan loopen ze de kans, dat him vlas in beslag wordt genomen. Dit alles omdat een teler (want die is daarvoor ver antwoordelijk en niet de kooper) zijn verkoopbriefje niet op tijd heeft ingediend. De plv. Provinciale» Voedselcommissaris voor Zeeland. zamelen en deze ingezamelde eindjes touw bij de daarvoor In aanmedking komende handelaren in bind touw in te leveren. Bij den aanvang van het dorschseizoen 1942-1943 wordt nogmaals de aandacht op deze verplichting ge vestigd en er op gewezen, dat degenen, die het vorige jaar voldoende gezameld hebben, bij de toewijzing van bindtouw voor het maaiseizoen 1942 een lageren prijs hebben betaald voor hun bindtouw, dan degenen, die niet ingezameld haddén. Aankoopvergunningen stroo voor het afdekken efl inkuilen van landbouwproducten De P.I.C.A. voor Zeeland maakt bekend dat telers voor het afdekken en inkuilen van aardappelen, voe derbieten, peen, uien, etc. VOOR ZOOVER ZIJ VOOR DIT DOEL GEEN TOEWIJZING STROO UIT EIGEN OOGST 1942 HEBBEN AANGEVRAAGD, een aankoop vergunning voor stroo kunnen aanvragen bij hun Plaatselijken Vertegenwoerdiger. Telers, die voldoende stroogewassen hebben verbouwd, komen niet voor een aankoopvergunning in aanmer king, ook niet al hebben zij nog niet gedorscht;, Deze kunnen teneinde zich van dekstroo te voorzien, eén hoeveelheid graan laten dorschen op de centrale of naburige dorschplaats. Tuinders moeten het stroo aan vragen via de Centrale Tuinbouwveilingen in Nederland. Afdekken stroomijten Aangezien gebleken is dat sommige verbouwers van stroogewassen niet de noodige zorg besteden aan het afdekken van stroo, hetwelk na afdorsching in mijten wordt gezet, heeft het bedrijfschap voor Hooi, Stroo en Ruwvoeder ons verzocht de telers erop attent te maken dat stroo ook een crisisproduct is, en dat hij, die hiervoor onvoldoende zorg draagt strafbaar is. Hierop zal controle worden uitgeoefend. Veehouders onttrokken melk aan haar bestemming Wederom hooge boeten opgelegd Nog steeds zijn er veehouders, die zich niet storen aan de wettelijke bepalingen, die op het gebied van de melkaflevering bestaan. Zonder zich te bekommeren om de ernstige schade, die zij aan de voedselvoor ziening van ons volk toebrengen, leveren zij in strijd met de voorschriften de door hen gewonnen melk af aan slijters of rechtstreeks aan consumenten; daar een doeltreffende melkvoorziening van ons volk vereischt, dat deze melk aan melkverwerkende of standaardisatiebedrijven wordt afgeleverd, zijn de melk veehouders hiertoe verplicht. Bij overtreding hebben zij zich voor den tuchtrechter te verantwoorden en de boeten, die den laatsten tijd worden opgelegd, zijn niet gering. Veehouders te Amsterdam en Julianadorp (gem. Den Helder), die bovenvermelde bepalingen overtraden, zagen zich dezer dagen door den tuchtrechter te Alk maar een boete van ƒ1000.opgelegd; dezelfde boete zal moeten worden opgebracht door een veehouder te Sijbrandahuis (gem. Dantumadeeldie voor den tucht rechter te Leeuwarden moest verschijnen, daar hij volle melk rechtstreeks aan consumenten had afgeleverd zonder distributiebescheiden in te nemen. Dezelfde tuchtrechter veroordeelde een veehouder te Sneek tot een geldboete van ƒ1500.daar deze een groote hoeveelheid volle melk aan een melktapper had afgeleverd, eveneens zonder distributiebescheiden in te nemen. De Hoofdambtenaar voor de Tuchtrechtspraak was in beroep gekomen van een uitspraak van den tucht rechter te Zwolle, die een landbouwer te Denekamp tot ƒ1000,boete veroordeeld had. De man had niet alle door hem gewonnen melk, voor zoover daarvoor be stemd afgeleverd aan een melkverwerkend of stan- daardisatiebedrijf en bovendien volle melk verkocht zonder distributiebescheiden daarvoor in ontvangst te nemen. Het Centraal College voor de Tuchtrechtspraak achtte een hoogere boete noodzakelijk dan in eersten aanleg was opgelegd, daar een belangrijke hoeveelheid melk aan haar wettelijke bestemming was onttrokken. De man werd derhalve veroordeeld tot een geldboete van ƒ2000, Aanvragen moeten vóór 15 October 1942 door de ko- nijnenhoudersvereenigingen bij bovengenoemden dienst worden ingediend. In verband met de tijdsomstandig heden zal slechts aan een klein aantal verzoeken kun nen worden voldaan; terwijl in verband met de reis- moeilijkheden slechts die plaatsen kunnen worden be zocht, welke met een trein of tramverbinding zijn te bereiken. Aanvragen welke na 15 October binnenkomen kun nen niet meer in behandeling worden genomen. De vereenigingen ontvangen tijdig bericht of de lezing door kan gaan en zoo ja, waneer. Inzameling bindtouw bij -dorschen Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oor logstijd maakt bekend, dat ingevolge het Bindtouw- besluit 1941 iedere landbouwer verplicht is htij het dlorschen van graan, dat met 'de graanmaaier-ze'if- binder gemaaid is, de vrijkomende eindjes touw in te Win ter raapzaad De Productie-commissaris voor den Akker- en Weide- bouw voor Zeeland brengt het volgende ter kennis van belanghebbenden. Het schijnt dat sommige land bouwers winterraapzaad, dat evenals koolzaad voor oliewinning verbouwd wordt, verwarren met rapenzaad, d.i. zaad van koolrapen, herfstrapen, enz. Dit laatste is bestemd voor zaaizaad. Alleen landbouwers, die dit rapenzaad op contract met een handelaar verbouwen, kunnen voor de desbetreffende oppervlakte vrijstelling krijgen van hun verplichting om koolzaad (eventueel winterraapzaad) te verbouwen. Het winterraapzaad (Lembke's winterraapzaad) is op zijn plaats op zeer lichte gronden, waar van kool zaad niet veel terechtkomt. Zaaizaad ervan was slechts in betrekkelijk geringe hoeveelheden in ons land ver krijgbaar en is vermoedelijk al lang uitverkocht. Indien eenigszins mogelijk, is het beter om koolzaad te telen. Wanneer landbouwers dus thans zonder contract zaad van rapen uitzaaien in plaats van koolzaad, voldoen zij niet aan hun verplichting en zijn ze in overtreding. Bovendien kan verwacht worden, dat de zaadopbrengst belangrijk lager zal zijn dan die van koolzaad en win terraapzaad. Waterscliapsbenoeming Benoemd tot dijkgraaf van het waterschap Nieuw Bommenede, N. A. Deïst te Zonnemaire, Lezingen over de konijnenteelt Evenals het vorige winterseizoen ligt het in de bedoe ling van den Rijksvoorlichtingsdienst voor de Pluim veeteelt, Afd. Konijnen" (adres: Spelderholt te Beek bergen) een beperkt aantal lezingen te houden over nut-konijnen in het algemeen en de voeding in oorlogs tijd in het bijzonder. Op Dinsdag 22 Sept. spreekt voor U in de „Prins van Oranje", Nieuwstraat Goes Verder vermeldt het programma o.a. Voordrachten en Volksdansen in Gewestelijke kleederdracht. Aanvang 1 uur Toegang vrij NIEUWE REGELING Paardenhandel Koopers van koudbloed gebruikspaarden, zend uw aankoopvergunningen voor alle soorten werk paarden aan den erkenden Paardenhandelaar; V. F. Tournois, Rijksweg 76b Schoondijke post Oostburg R. K. Landbouwwinterschool HULST Begin van den nieuwen cursus 17 November. Aanmelding van leerlingen, die vóór 1 Jan. 1943 dén leeftijd van 16 jaar moeten bereikt hebben, vóór 1 October bij den directeur, die, op aan vrage gaarne programma en verdere inlichtin gen verstrekt. Toelatingsexamen: 19 October. De Directeur: A. E. LANGENHORST De wrn. Burgemeester der gemeente Willemstad roept sollicitanten op voor de tijdelijke betrek king, met vooruitzicht op definitieve benoeming van een eerste ambte naar ter gemeente-secre tarie, aldaar. Salaris 11001400 per jaar. Diploma gemeente-admi nistratie A. en eenige bekendheid met het re- gistra tuurstelsel verdient aanbeveling. Sollicitatie stukken aan den burge meester vóór 25 Sept. a.s. De Burgem. voornoemd, VAN CAMPEN.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 14