Het Landbouwtechnische werk in de afd. Landjeugd 7 MILLIARD fZMMMSh Bijeenkomst van Landvrouwen VRIJDAG 18 SEPTEMBER DE LANDSTAND PAGINA 5 ET Landbouwtechnische ontwikkelingswerk, zooals dat met de invoering van een landbouwkwartiertje en den aanleg van proefvelden in het vormingswerk van onze jongerenbeweging werd ingeschakeld, is thans, gezien de groote waarde, die nu wordt toegekend aan een goed landbouwtechnisch onderlegden boerenstand, op een breedere basis geschoeid. Vooral na de bezet ting van ons land, toen de aanvoer over zee niet meer mogelijk was en de voedselvoorziening van ons volk in gedrang kwam, werd getracht, door een intensieve landbouwtechnische voorlichting, den boerenstand in staat te stellen, ons volk voor den hongersnood te behoeden. Doordat het inzicht baan brak, dat een eenwording van ons volk het weer in staat zou stellen, zijn plaats in de Europeesche volkeren-gemeenschap in te nemen, achtte ook de jongerenbeweging, in welks vaandel haar leiders sedert de oprichting hadden geschreven: „de eenheid van alle plattelandsjongeren", den tijd ryp, yoor verwerkelijking van dit doel. De jongerenbewe ging, die als afd. Landjeugd in de, inmiddels in leven geroepen, eenige aïgemeene standsorganisatie, den Landstand was opgenomen, zocht contact met de op Velerlei gebied, op het zelfde terrein werkende bon den van oud-leerlingen. Ofschoon niet alle leden het groote belang van een samenvoeging inzagen, konden toch tastbare resultaten worden bereikt, doordat velen zich bij de Landjeugd aansloten. Enkele van de voormalige bestuurders van deze bon den, die inderdaad veel werk voor de landbouwtechni sche ontwikkeling van de plattelands jeugd hebben ge daan, mogen het dan misschien als een terugzetting hebben opgevat, dat hun werk door anderen werd over genomen, doch dezulken dienen te bedenken, dat we weer een stap verder zijn gekomen tot de eenwording van het platteland, waarvoor velen onder ons reeds meer dan zeven jaren hebben gestreden, en daarvoor hebben die bestuursfuncties moeten wijken. Aangezien wij thans leven in een zwaren - oorlogstijd, beslissend voor het voortbestaan van ons volk en daarmee ook van onzen boerenstand, kunnen wij ons zoo moeilijk indenken, dat nog velen afzijdig blijven staan, terwijl zij toch bij de landbouwtechnische voor lichting en ontwikkeling, welke moet leiden tot een zoo intensief mogelijke bewerking van onzen bodem, zulk een belangrijke rol zouden kunnen spelen. Want zeer zeker zal de voedselpositie van Europa van groo- ten invloed zijn op den afloop van dezen oorlog. Te goed kennen wij het lot van den Russischen boer, onder het bolsjewistische regiem. Wij weten, wat ons te wachten, staat, indien dit gevaar ook over ons land zou losbarsten, en daarom zet de afd. Landjeugd zich in, om met de bestaande middelen de productie, onder de gegeven omstandigheden, zoo goed mogelijk in stand te houden. Voor de landbouwtechnische ontwik keling worden door de afd. Landjeugd aparte bijeen komsten gehouen en dit zal voor de landbouwhuishoud- kundige vorming van de meisjes ook het geval moe ten zijn. De afd. Landjeugd heeft de landbouwtechnische ont wikkeling als volgt aangevat: a. door haar leden aan te moedigen een landbouw- of landbouwhuishoadschool of -cursus te volgen. Met betrekking tot de beroepsopleiding is er voor de inrichtingen op dit gebied van landbouw- en landbouw- hulshoudonderwtjs, waaraan, na het gewone lager onderwijs, de jonge boeren en boerinnen, zoowel als zoons en dochters van landarbeiders, zoo algemeen mogeljjk, moeten deelnemen, een groote taak wegge legd. Wanneer niet de mogelijkheid bestaat, een der gelijke school te bezoeken, moet dit ondervangen en aangevuld worden door het organiseeren van cursus sen, waarvoor b.v. de Landstand in Drenthe, plannen heeft opgezet. Door middel van een circulaire is aan de afd. bekend gemaakt, dat cursussen kunnen wor den georganiseerd zooals een aïgemeene landbouwwin- tercursus, verder in paarden- en- runderkennis, gezond» heidsleer van' het vee, varkenskennis, landbouwboek- houden, bodemproductie, kennis van landbouwwerktui gen, economie. Tevens bestaat voor de meisjes de ge legenheid tot het volgen van landbouwhuishoudcursus- sen, naai-, kook-, en verstelcurcussen, terwijl daar in den regel een cursus in het aanleggen en onderhouden stand in Drenthe wordt hiervoor reeds subsidie verleend. In de toekomst moet de situaaie zoo groeien, dat elke de toekomst moet de situatie zoo groeien, dat elke plattelandsjongen of -meisje in het bezit is van een diploma van het landbouw- of landbouwhuishoudonder- wijs. b. door het houden van inleidingen. Op de maandelijksche bijeenkomsten, die voor land bouwtechnische vraagstukken voor jongens en voor landbouwhuishoudkundige onderwerpen voor de meis jes apart worden belegd, worden door het kader inlei dingen gehouden. Dit kader, bestaande uit 3 of meer personen, komt op geregelde tijden bijeen, om de arti kelen uit het kaderblad, „De Boerenjeugdleider" en de diverse vakbladen, zooals b.v. over het scheuren van grasland en het inmaken van groenten enz., nader te bespreken en uit te werken, waarna ze bij monde, van dit kader op de bijeenkomsten worden ingeleid. De vergadering kan daarna de gelegenheid worden ge geven, omtrent de ingeleide onderwerpen, ter verdui delijking daarvan of om daarop dieper in te gaan, vra gen te stellen, hetwelk in den regel leidt tot een vruchtbare uitwisseling van gedachten en ervaringen. Ook bij de dagelijksche werkzaamheden komen wel eens moeilijkheden voor, waar men niet rechtstreeks een oplossing voor weet, zooals het aantal kg. zuur, dat per ha. ingekuild gras moet worden gebruikt, en de hoeveelheid kalk, die benoodigd is om de pH van den grond op het gewenschte peil te brengen. Wanneer dergelijke vragen gesteld worden, zal het kader ze niet altijd direct kunnen beantwoorden en dit is dan een gereede aanleiding, om er in de vol gende bijeenkomst een inleiding over te houden. c. door het aanleggen van proefvelden. Door den aanleg van een proefveld, kan de opgedane theoretische kennis het beste op haar waarde voor de practijk worden getoetst. Door naast elkaar de ver schillende aardappelrassen en graansoorten te verbou wen, wordt het beste uitgemaakt, welke gewassen de hoogste opbrengst geven, het beste passen bij een be paalden grondsoort en welke bemesting zij vereischen. De meest practische manier, om de bodemproductie op te voeren, is de aanleg van een proefveld. Dit blijkt wel uit een voorbeeld van een gemeente, waar de vee houderij verreweg het hoofdbedrijf vormt en de ver bouw van akkergewassen meer op den achtergrond staat. Het is verklaarbaar, dat aan den verbouw van aardappelen in een dergelijke streek, niet de meeste zorg werd besteed. Gedurende een tweetal jaren is in deze gemeente een groot aardappel-proefveld aange legd en daarnaast werd nog een cursus georganiseerd in het selecteeren van aardappelen. Ofschoon daar thans nog slechts een 10 ha. goedgekeurd pootgoed is verbouwd, valt toch onmiddellijk de groote verbe tering in den stand van de aardappelen op, vergeleken bij twee jaar terug. En wanneer men dezen nazomer brj die akkers langs fietste, zag men overal open plek ken in de" aardappelvelden, als bewijs, dat daaruit aardappelen groen waren gerooid, die als pootgoed voor eigen gebruik bestemd waren, hetwelk reeds een waarborg is voor een goed gewas in het komende jaar. Een z.g. proefveldcommissie, met aan het hoofd een verantwoordelijk persoon, is belast met de verzorging van het proefveld, wat betreft poten, zaaien en wie den, en stelt tevens den datum vast, waarop gezamen lijk geoogst zal worden. d. door het organiseeren van bouw- en grasland- keuringen. Om te komen tot een zoo goed mogelijke verzorging van de gewassen, worden keuringen van gras- en bouwland georganiseerd. Leden van een naburige afdee- ling treden hierbij op als keurmeesters, die de gewas sen beoordeelen naar raszuiverheid, onkruid, planten ziekten en stand, en daarvoor punten geven. Tevens maken zij de deelnemers opmerkzaam op het nut van een betere afwatering, goede rijenafstand in de gewassen, goede grassoorten, enz. enz. e. door het instellen van een z.g. perscommissie. Deze commissie, met aan het hoofd een verantwoor delijk persoon, heeft tot taak, de van belang zijnde artikelen uit de technische bladen op de bijeenkomsten voor te lezen. Vooral wanneer door een schrijver nieuwe onderwerpen worden aangesneden, leent een samenkomst van jonge boeren of boerinnen zich bij uitstek, deze vraagstukken nauwkeurig onder de loupe te nemen. mr Q ONDERLINGE A VEA2EKEAIN8 MAATSCHAPPIJ erVESTlQO TE 'S-G8A VENHAOf «STUUR: LC.F.L VAN HELDEN TUCKER. A. A. BOCKER, KR. J. I. MQNTUN. *11. SBOBBEN. f. E. EVERS Tot 4 Sept. 1942 werd in totaal bij onze Maatschappij verzekerd voor GULDEN als volgt over de afd. verdeeld- Afd. A. Eenvoudige risico's tot 50.000 gld. ƒ4.720.000.000.- Afd. B. Grootere risico's 1.308.000.000.- Afd. C. Persoonlijke Ongevallen 236.000.000 - Afd. D. Gevaarlijke risico's 304.000.000.-- Afd. E. Bedrijfsschade en huur- derving 204.000.000.— Afd. G. Geldswaarden enz. 16.000.000.- Afd. L Kleine inboedels tot 7500 gulden 112.000.000.- Afd. S. Schepen binnenvaart 100.000.000.- HALFJ AARLIJKSCHE SCHADEREGELING (Afd. I Driemaandelijksche) Voegt ook Uw belang bij 't groote geheel en neemt deel in de steeds groeiende risico-spreiding! 4^ VRAAGT INLICHTINGEN U BIJ UW ASSURANTIE W BEZORGER! (Ingezonden Mededeeling) f. door het instellen van een excursie-commissie. Deze commissie heeft tot taak, jaarlijks een of meer dere excursies voor te bereiden, b.v. naar een zuivel-, aardappelmeel-, suiker- of stroocartonfabriek, zoodat men met de fabricage van diverse landbouwproducten op de hoogte komt. Verder b.v. naar een proefboerderrj en den een of anderen goeden vee- en/of paardenfok ker, waardoor inzicht wordt verkregen in de verschil lende moderne bedrijfsmethoden en in de veredeling van het vee. Verder kunnen ook nog verschillende excursies, speciaal voor de meisjes georganiseerd worden. Zoo zien wij dat door de afd. Landjeugd de beroeps opleiding veelzijdig ter hand wordt genomen. We weten dat voor het aan de practijk toetsen van de theore tische kennis het ouderlijk bedrijf in den regel de beste mogelijkheden biedt. Hier staat, in niet al te ongunstige gevallen, een rijke schat aan ervaringen en kennis ter beschikking, die van geslacht op geslacht werden overgedragen. En wat gedurende een jarenlange practijk, goed en waar devol is gebleken, zal door geen boekenwijsheid mogen en trouwens ook niet kunnen worden weggevaagd. Maar wij moeten met den tijd mee en aangezien een steeds intensievere exploitatie van den bodem ver- eischt wordt, moet de jonge boerenstand, naast het leeren van de practische werkzaamheden, zich verdie pen in de landbouwtechnische vraagstukken, opdat het zijn groote opgave, als verzorger van de eerste levens behoeften van ons volk, als bouwer aan een gezonde volkswelvaart, zal kunnen vervullen. Dan kunnen wij met Martien Beversluis zeggen: Hollands bodem, erf der boeren! Akkers arm of vruchtengeil, Uit Uw damhek gaan de voeren, Tot een eeuwig Neerlandsch heil! Sch. Monumentenraad ingesteld De waarnemend Commissaris der Provincie Zeeland, heeft op 11 September 1942 geïnstalleerd een door Z. H. E. G. ingestelden Monumentenraad, welke tot opdracht heeft op korten termyn verslag uit te bren gen over de monumenten zoowel gebouwen als wallen, oude forten, landschappen, e.d. van ge schiedenis en kunst in deze provincie, welke dringend herstel behoeven, c.q. voor de toekomst dienen te blij ven bewaard. Tot lid van deze Commissie zijn benoemd de Heeren Prof. dr. Stan Leurs te Antwerpen, dr. P. C. Labou- chère en Th. Haakma Wagenaar, beiden te Utrecht en mr, A. Meerkamp van Embden, Rijks-archivaris te Middelburg. op Dinsdag 22 September, 's namiddags 2 uur in de bovenzaal van de Prins van Oranje, te Goes. 1. Opening door de provinciale leidster mevr. van Gors elWelleman. 2. Rede door de landelijk leidster mevr. Zwiers Luth. 3. Toespraak mevr. UilenbergRupp. 4. Pauze. 5. Volksdansen, Zeeuwsche hoerenliedjes en voor drachten door de afdeeling Borssele van de Landjeugd. Alle Landvrouwen en -meisjes worden vriendelijk uitgenoodigd tot het bijwonen van deze by een komst.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 5