r V.,7 VRIJDAG 18 SEPTEMBER DE LANDSTAND PAGINA 8 oss EN OMGEVING Hierboven: Standaardmolen van Mos te Geffen. Rechts: Landhuis aangepast aan de omgeving. Op het dak de haan, in de portiek het Lieve Vrouwebeeldje. N het land van Oss wisselen de vaak fraaie en keurig; onderhouden boerderijen af met die, welke in min der goeden toestand verkeeren doch het landschap een eigenaardige be koring geven door hun schilder achtigheid, die zoo geheel past bij de omgeving. Dat de omgeving van Oss in de oudste tijden door Germanen en Gallo-Ger- manen bewoond is geweest, bewijzen niet alleen de talrijke en merkwaar dige bodemvondsten, maar ook de thans nog in deze streek, zij het dan al niet zeer veelvuldig voorkomend, eeuwig levende' teekens, welke zijn geplaatst op gevel, deur, luiken, huis raad enz. Wij vinden hier nog, zooals uit de foto's blijkt, levensboomen en andere symbolen. Nieuwbouw heeft hier én daar al die merkwaardigheiden verloren doen gaan zooals o.a. blijkt uit de nieuwe boerderij aan den Rijksweg te Nuland, een gebouw van zeer recenten datum. Het geheel is gebouwd volgens de moderne begrippen van hygiëne en voldoet aan alle eischen welke' aan een boerderij gesteld mogen worden. Deze boerderij is opnieuw gebouwd als gevolg van de oorlogsomstandigheden en vormt wel een schrille tegenstelling met die uit andere streken in Oost- Brabant, welke vaak vrijwel onge schikt zijn voor het doel waarvoor zij moeten dienen.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 8