Veetentoonstelling te Hoorn De varkensfokkerij w EDEROM is dit jaar te Hoorn door de L. T. M. in samenwerking met den Prov. Bond van RundVeefok- yereenigingen en de Stamboeken voor Schapen, Var kens en Geiten, een groote provinciale tentoonstel ling georganiseerd van rundvee, paarden, schapen, varkens en geiten. Wel verscheidenheid dus. In het voorwoord betreurt het bestuur het echter, dat niet nog uitbreiding kon worden gegeven in de richting naar waar men dit graag zag: naar den kant van den landbouw, van de ooftteelt, een uitbreiding van het middenstandswerk. Wat al medewerkende orga nisaties zullen er dan noodig zijn voor elk dezer afdeelingen. Oordeel van een deskundige VRIJDAG 25 SEPTEMBER DE LANDSTAND PAG. 19 De tentoonstelling had voor de eerste maal niet op de markt plaats doch in het IJsselmeerpark, een heel mooi, en ook heel groot terrein, zeer geschikt voor het doel, doch de grootte werkt de overzichtelijkheid yan het gebeuren niet in de hand. Constantijn Frans 46. Fokker-eigTb. Jimmink Hz. te Bar sing erhornj werd kampioen te Hoorn. Aan den dag werd in wel bijzondere mate luister bijgezet doordat de Bond van Rundveefokvereenigingen den Provincialen Fokveedag, die eerst niet centraal gehouden zou worden, doch in een drietal plaatsen partieel, te elfder ure toch nog organiseerde. Deze fokveedag vormde dan ook wel de hoofdschotel van den dag. De regeling van de keuringen werd mede geregeld met behulp van een microfoon; het verwonderde daarom, dat de opennig des ochtends, die in de tent zou plaats hebben en door den luidspreker werd aangekondigd, niet via deze versterkingsinstallatie plaats had, maar stillekens in een verloren hoekje van de tent, zoodat bijna niemand van de aanwezigen er iets van bespeurde. Het zou ons te ver voeren om van alles wat hier gepresteerd werd een uitvoerig exposé te geven, we bepalen ons daarom tot enkele hoofdzaken en begin nen met de paarden. De paarden vormden een eigenaardig samenraapsel. Er was gevraagd landbouwtuigpaarden en bij de veu lens, enters en twenters was dit type dan ook wel uitgesproken aanwezig, hoewel van verscheidene exem plaren geen afstamming, zelfs geen naam vermeld was. De driejarige en ouderen echter vertoonden een 'bont allerlei; we hoorden dat er één premie-merrie bij was, verder waren er bij het veertiental aanwezi gen: ruinen en merriën, tuigpaarden naast een Frie- sche volbloed, een gekruiste Belg, maar dan meer type Belg dan tuigpaard, benevens nog typen die hooger in het bloed staan. En het feit, dat er slechts één premiemerrie bij was, getuigt er reeds van, dat de kwaliteit in doorsnee ook niet schitterend was. Wil Hoorn hier wat van maken, dan dient het de medewerking te hebben van de stamboeken (V. L. N. en Het Nederl. Trekpaard) en anders kan het zoo'n afdéeling paarden beter achterwege laten. Door zoo'n In de collecties eigen gefokte volbloeden verwierf Jb. Jn. Bakker achter stal Groneman den tweeden prijs Foto's Joh. Kuiper. poovere, om niet te zeggen zielige, vertooning wordt de fokkerij niet gediend. Er is in Noord-Holland toch waarachtig wel een andere en heel wat betere paarden-demonstratie te verkrijgen, ook in Hoorn. Het rundvee, zooals reeds gezegd de hoofdschotel, maakte een heel anderen en vrij wat beteren indruk. Blijkbaar was de bloem van Noord-Holland's bekende goede zwartbonten aanwezig: vele mooie typische en zeer goede zwartbonte melkkoeien, stieren en jongvee. Het laatste was het minst talrijk, vooral kalveren waren er weinig. In deze provincie is het Frans-bloed sterk overheer- schend: 4 van de 5 bekroonde vaarskalveren zijn dochters van Frans 243 van Groenhaven van stal Gro neman; nummer één echter was een jonge Oldambster Socrates <uit stal WesterdijkOverijssel), dus een vermenging van Noord-Hollandsch-Groningsch-Z. W. Drentsch en Friesch bloed. Dezelfde bloedcombinatie, slechts één in de rubriek, maakte bij de pinken minder furore: de zesde plaats. Hier waren het de dieren uit den Frans-stam die de bovenste 5 plaatsen bezetten. Niet echter de individueele keuringen vormden het hoofdbestanddeel, de groepen waren interessanter en ook belangrijker. Zoo werd een drietal hokkelingen van F. A. F. Groneman, dochters van FranB 236 van Groenhoven, mooi soortige dieren met veel adel, eerste, gevolgd door een groep van Frans 247 van Groenho ven. Dan volgde Frans 208 v. Gr., Tarzan (V Frans 208 v. Gr.) en Wodan Frans. Alles dus Frans-bloed wat de klok slaat. Over het geheel goede uniforme groepen dieren met veel adel. Ook de andere groepen vormden over het geheel een goed beeld van den melkveestapel in Noord-Holland. De- belangrijkste groepen waren uiteraard de fokver- eenigings-collecties, waarvan die van de fokvereeni- ging Wieringermeer (lichte grond) zegevierde; uit stekend vijftal hreede dieren met adel en met goede uiers, terwijl de productie ook goed in orde was, alle dieren meer dan 4 pCt. vet in de melk. Tweede werd het edele vijftal Twenters van de Fokver. Barsin- gerhornSchagen, die ook de derde plaats bezette met haar oudere ruime koeien. Dan kwam de fokver. Charlotte 283 lste prijs melkvaarzen, eig. Jb. Jn. Bakker te Venhuizen. ^>|aaR aanleiding van een artikel van dr. S. in den Landstand van 21 Augustus j.l. zou ik gaarne enkele opmerkingen willen maken. Uit mijn artikel in het Juni-nummer van het Maand blad voor de Varkensfokkerij en aan de hand van de uitslagen van de Varkensfokdagen, meent dr. S. te mogen concludeeren, dat men met de varkensfokkerij doorgaat in de baconri.chting. Dit is echter niet juist. Wel is men by de varkensfokkerij zich blijven toeleggen op het fokken van een vleeschvarken, maar van een uitgesproken selectie naar bacontype kan op het oogen- blik niet meer gesproken worden. Reeds direct in de tweede helft van 1940 is er eenige wijziging gekomen in de beoordeeling van de slachtkwaliteit der selectie- varkens; terwijl de Commissie begin 1941 besloten heeft met ingang van 1942 eenige ingrijpende veranderingen in het beoordeelingssysteem aan te brengen. Bij het nemen van deze besluiten heeft steeds op den voorgrond gestaan, dat men voorloopig zooveel mogelijk moest doorgaan met het fokken van een vleeschvarken, om dat de voedingspositie .dit niet anders toeliet. In het Maandblad voor de Varkensfokkerij van Juni 1940 heb Juliana 29, eig. Jb. Jn. Bakker uit Venhuizen werd tot kampioene der koeien uitgeroepen. Wieringerwaard met ook uitstekende dieren, welke fel bekampt werden door de groep van Nieuwe Niedorp, Alle groepen van den zwaren grond. Een eveneens opvallende groep, maar wat minder uniform, was die van de fokver. Venhuizen; hierin zaten een paar beste opvallende dieren, wat later ook bleek bij de keuring van de eigenaren groepen* waarvan die van Jb. J. Bakker te Venhuizen op de tweede plaats kwam met o.a. Juliana 29-111054 S* (v. Pel Rooske's Roland), de mooiste koe die we hier zagen, en die ook terecht het kampioenschap veroverde* Heel mooi type, iets schraal in conditie en met mooi ruim uier, niettegenstaande ze nogal ongelukkig had afgekalfd, zooals men ons mededeelde. Van de eigenaren-groepen kwam op de eerste plaats de beste groep van F. A. F. Groneman. Bjj de stieren viel het op, dat de jongere dieren, met Frans 269 v. Groenhoven van Groneman als eerste en de Old-Socrates- zoon Pieter van C. Stapel te Hoogkarspel als tweede beide goed gebeende en goedsoortige bullen} in door snee beter waren dan de ouderen. Vooral de beenen worden bij deze jongelui beter en zwaarder. Toch kon no. 1 der 1V2 -jarigen Frans 269 het nog niet tot den allerhoogsten graad brengen, maar moest hij zich met het reserve-kampioenschap tevreden stellen, ter wijl de primus-inter-pares werd de 4-jarige Constan- tijn Frans 46-18606 S., fokk.-eig. Jb. Jimmink Hz. te Barsingerhorn,. een jonge Frans 208 v. Groenhoven, mooie evenredig gebouwde breedte stier met goede diepte, goede beenen en oen bonte staartpluim. Naast het rundvee was de schapen-af deeling ook goed, terwijl er ramlammeren verkocht werden voor heel goede prijzen. Stellig niet het minst om de wol staan de schapen tegenwoordig in het middelpunt der be langstelling. We merkten verschillendte goede groepen op, zooals het drietal ramlammeren van F 2820 van J. Jongert van Westwoud, de viertallen ooilammeren van denzelfden ram van denzelfden Jongert en van F 2823 van C. Donker te Schellinkhout, het goede vier tal éénjarige fokschapen van C. Wijdenes Pz. te Srjbe- karspel, mooie breede, niet groote schapen en de vier tallen oudere fokschapen van C. Wijdenes Pz. vnd. en van C. Stapel Pz. te Hoogkarspel, welke laatsten elkaar weinig toegaven en daarom ieder een len prijs kregen. Ook onder de fokrammen waren goede dieren. De varkens waren te weinig in aantal om er veel over te zeggen: vier rubrieken zeugen ieder van één en twee rubrieken beeren ieder van twee dieren. De geiten tenslotte waren talrijk en goed. Vooral als we denken aan het doel waarvoor ze gehouden worden; we zagen verscheidene dieren met zeer goede uiers. Daarnaast was er een uitgebreide collectie jonge bokken waarvan verschillende goede. De algemeene indruk van dit jonge goedje was in doorsnee beter dan van de oudere bokken, waarvan er echter ook niet zoo heel veel waren. ik indertijd reeds uiteengezet: „Hoe meer varkens wfl krijgen, die met minder meel 1 kg. in gewicht toe nemen, hoe voordeeliger dit is voor onze veevoeder positie. En dit kan alleen brj het vleeschvarken, want dit heeft minder kg. voeder noodig per kg. groei dan het spekvarken. Dit brengt mij dan ook in lijnrechte tegenspraak met dr. S., die in zijn artikel uiteenzet, dat voor 1 kg* vleeseh meer voedsel noodig is dan voor 1 kg. vet* Deze uitlating van dr. S. moet op een vergissing be rusten, want èn uit de literatuur èn uit de gegevens der selectiemesterijen is algemeen bekend, dat per kg* groei voor een spekvarken meer voedsel noodig is dan voor een vleeschvarken. Dus is een vleeschvarken brj de momenteel heerschende voederschaarschte het eenig mogelijke economisch te fokken varken. Want dr. S. zegt zelf letterlijk: „Zoo men een varken wil fokken in het belang van de tegenwoordige vet- en voederschaarschte, dan zal dat varken uitverkoren zrjn, hetwelk zooveel mogelijk voedingrijke bestand- deelen kan produceeren van een zoo weinig mogelijk voer." (Zie vervolg pagina 11) (Ingezonden)

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 10