Indrukken en gedachten D, Ie Jaargang No. 40 Vrijdag 9 October 1942 xwuUta/nd viii EN kan er lang over spreken en men kan kort zijn, een feit is en blijft dat in geen enkel op demo cratische wyze geregeerd land begrip heerscht voor de waarden, die verankerd liggen in den boerenstand en voor de groote beteekenis die de landbouw heeft voor de geheele volksgemeenschap. Weliswaar zijn er thans ter vergelijking in Europa weinig democratisch geregeerde landen meer te vinden, maar we behoeven slechts weinig jaren terug te gaan om een zuiver beeld te krijgen. Hoe werd de landbouw en onze boerenstand behandeld in ons land? Al hebben wy den indruk, dat het hier nog veel beter was wat voorlichtingsdiensten e.d, betrof dan in eenig ander land, heeft iedere boer en tuinder incluis zyn arbeider aan den lyve onder vonden, dat hy niet In de gelegenheid was de vruch ten te plukken van den vooruitgang der landbouw techniek, omdat zijn beteekenis voor de volksgemeen schap werd miskend. Hoe was het in Engeland? Aller treurigst! En hoe werd in Frankrijk het platteland leeg ge-, gen naar de groot-stad en werden de akkers braak achter gelaten, omdat de landbouwarbeid niet werd gewaardeerd. En in België zyn niet voor niets stakin gen georganiseerd door boerenorganisaties! Het was in Roemenië dat vanouds een agrarisch land is geweest minstens 80 der bevolking leeft er van het land bouwbedrijf niet beter. Wie bekommerde er zich werkelijk om den boer? Wie ondernam iets om zijn prijzen te verbeteren? Wie leerde hëm zijn bebouwings- methoden verbeteren en in overeenstemming brengen met de behoeften van den buitenlandschen handel? Wie dacht er ook maar aan om voor voldoende hygiëne voor de plattelandsbevolking te zorgen, voor de bestrij ding van epidemieën en van de kindersterfte? Het zijn deze vragen die min of meer gesteld kupnen wor den over geheel Europa. Van het paradijs dat de bolsje wisten hebben geschapen zullen we maar zwijgen, terwyl het overigens weinig moeite zou kosten om uit het land van Roosevelt feiten aan te halen, waaruit zou blijken hoe slecht en ondeskundig ginds de land bouw werd geleid en de farmers er voor hebben ge staan. H geheel anders is de waardeering van den boe renstand we behoeven het nauwelyks uiteen te zet ten in Je jonge staten van Europa, in Duitschland en Italië sinds de machtovemame van Hitler en Mus solini. In een nationaal-socialistischen staat is het onbestaanbaar, dat de boerenstand aan zijn lot wordt overgelaten en de bodem wordt verwaarloosd. ZONDER EEN GEZONDEN BOERENSTAND HEEFT GEEN OLK TOEKOMST. Dat is de basis waarvan men in het nieuwe Europa uitgaat. En iedere boerenstand heeft tot taak allereerst zijn eigen volk te voeden. Daarom dient alles gedaan te worden om dien boeren stand de mogelykheden te verschaffen van ontwikke ling en belooning, opdat hij zijn taak in dienst van het geheele volk kan vervullen en daarmee van allen teza men. Inzonderheid is dat thans noodig nu Europa in oorlog is gewikkeld, nu de plutocraten en bolsjewisten in West en Oost de jonge staten van Europa in den kamp hebben gedaagd en mede door een blokkade het voornemen hadden Duitschland en Italië en de met hen verbonden volken op de knieën te krygen. NAAST den soldaat aan het front staat de boer op den akker om deze blokkade te VERBREKEN. De weermacht in het Oosten en de U-booten op de oceanen hebben den ring op tal van plaatsen militair doorbroken niet alleen, maar gelijk een boemerang is de blokkade teruggevallen op den- gene die haar voor den tegenstander had bedoeld. Engeland is de toevoer van levensmiddelen zoo niet geheel afgesneden dan toch zeer aanmerkelijk ingekrom pen. Als men weet, dat dit land steeds voor 80 moet invoeren om zijn volk te kunnen voeden, weet men wat deze afsnijding beteekent. Aan de Sovjets zijn de graanschuren ontnomen, alsmede een groot deel der olievelden en der grondstoffen voor de staal- en ijzer- fabricage. De Russen houden straks den kouden win ter over zonder voldoende materiaal om militair weer stand te bieden en zonder voldoenden bodem om levens middelen te kunnen voortbrengen. DAT HEBBEN DE DUITSCHE EN MET HEN VER BONDEN SOLDATEN KLAAR GESPEELD. EN DE BOER VAN EUROPA? N Duitschland wordt sedert eenige jaren aan den productieslag deelgenomen, yi de bezette gebieden sedert de bezetting eveneens. Millioenen boeren zijn doordrongen van de groote opgaven die zij thans te vervullen hebben. Zoowel in Duitschland als elders. Het is bijv. in Roemeniës niet anders sinds Antonescu daar den schepter zwaait. In elk Roemeensch dorp staat een bord, waarop „het woord van den maarschalk tot den boer" geregeld wordt aangeplakt. Het wordt door de boeren van het dorp gespeld, want zjj hebben geloof in hun maarschalk. Naast het bord is een brie venbus die niet door de post, maar door een speciaal daarmee belasten man wordt geledigd. Wie een jdacht heeft of een voorstel tot verbeteringen of één of anderen wensch, dien hij voor het staatshoofd wenscht te brengen, wordt uitgenoodigd van deze bus gebruik te maken. Dat bord en de bus aan de breede dorps straat zyn een symbool voor de Roemeensche vernieu wing, zooals in vele andere thans bezette landen van Europa andere bewijzen voorhanden zyn van de groeiende waardeering die de nieuwe regeeringen koes teren voor den arbeid van het landvolk en de betee kenis van een welvarenden landbouw. OOGSTDANKFEESTEN S EDERT de machtsovername door Hitier werd in Duitschland op den Biickeberg het oogstfeest gevierd. De werkzaamheden op het land zoowel als de oorlog verhinderden in de laatste jaren deze bijeenkomsten, maar niettemin wordt ^elk najaar in een plechtige ver gadering van de N.S.D.A.P. in Berlijn vanwege de lei ders van het nieuwe Duitschland dank en erkenning geuit voor den arbeid van het landvolk. Zondag j.l. vond in het Berlijnsche Sportpaleis Rijksmaarschalk Göring gelegenheid om in een bijzonder belangrijke rede dezen dank van den Führer en van de natie tot uitdrukking te brengen. Enkele uren daarna zijn van wege den Reichsnahrstand in de Rijkskanselarij door Staatssecretaris Backe aan 115 boeren, boerinnen, land arbeiders en -arbeidsters oorlogsonderscheidingen uit gereikt, terwijl de Rijksmaarschalk persoonlijk het rid derkruis van het Kriegsverdienstkruis op de borst spelde van twee boeren voor hun bijzondere prestatie. Daarmee werd de waardeering van den arbeid van het Duitsche landvolk in haar geheel, tot uitdrukking gebracht. OOWEL Staatssecretaris Backe als Rijksmaarschalk Göring hebben gewezen op den bijzonder strengen win ter, waardoor veel aan de aarde toevertrouwd zaad is doodgevroren en de akkers in dit late voorjaar nog weer moesten worden ingezaaid, waardoor de werk zaamheden op het land extra zwaar waren. Gewaagd werd van den zeer goeden oogst die, ondanks die extra zare voorjaars-werkzaamheden thans in Europa is bin nengehaald en zoodoende de voedselvoorziening beter is veilig gesteld kunnen worden dan de verwachtingen waren. Speciaal de boerenvrouw, waarvan de man aan het front staat, werd met eerbied naar voren gehaald. Op een bijeenkomst të Den Haag heeft de leider der N.S.B. gesproken over de beteekenis van het oogst- dankfeest. Mussert betoogde, dat dit op drie peilers berustte: „In de eerste plaats wordt het gevierd om God te danken voor de verhooring van het gebed: Geef ons heden ons dagelijksch brood. In de tweede plaats om te denken aan het herlevend besef voor het verband tusschen volk en bodem. En tenslotte om eer te geven aan het landvolk, waarmede ge heel Nederland zich op dezen dag één gevoelt. Onze bodem is Klbin, te klein. Maar zij is goed, dank zij den noesten fhbeid van vele voorgeslach ten. In den N.O. polder en in den Zuidwest-polder van het IJsselmeer, op de wadden en in Zeeland zyn npg honderdduizenden ha. grond te winnen. Het is van de boeren een enorme prestatie om hier per km2. 273 menschen te voeden en ook nog uit te voeren. Wij zijn trotsch op onzen boeren stand, die zooveel bijdraagt tot het winnen van den oorlog", aldus Mussert. „PLOEG EN ZWAARD VERZEKEREN DE OVERWINNING" EZE waarheid stond te lezen boven het podium van de Berlijnsche bijeenkomst. Zoo is het inderdaad en daarom wordt onder leiding van Duitsche landbouw deskundigen de bodem van Frankryk weer mobiel ge maakt, maar bovenal wordt onder leiding van Ger- maansche boeren dus ook van Nederlanders de groote ruimte in Wit-Rusland en in de noordelyke Oekraine omgeploegd en in cultuur gebracht, teneinde de voedselvoorziening van Europa steeds meer te ver beteren. Ook Rijksmaarschalk Göring heeft gesproken over de enorme taak die wacht in het Oosten en er van gewaagd, dat de beste mannen van het landvolk als landbouwleiders worden uitgestuurd om te zorgen dat front en vaderland door de veroverde gebieden worden voorzien. Het bewijs wordt thans reeds gele>- verd; de rantsoenen in Duitschland zijn verhoogd en de Rijkscommissaris voor de Oekraine Koch heeft o.m. reeds een trein met de mooiste producten uit dat land naar Dr. Göbbels in Berlyn gezonden ter verdeeling in de kinderziekenhuizen. In vorige nummers hebben wij aangestipt wat de taak van ons volk in dezen is en inzonderheid van diegenen uit onzen boerenstand, die pioniersbloed in de aderen hebben en zich thans in hetOosten willen inzetten. Europa's boerenstand krijgt in totaal, zoowel als bin nen de grenzen van ieder land afzonderlijk, steeds meer waardeering, zij het dan ook dat zyn opgaven steeds grooter worden. Volk en bodem behooren bij elkaar, de schakel daartusschen wordt gevormd door den boe renstand, die als een zuurdeesem fungeert en ook uit dat oogpunt recht heeft op bijzondere waardeering van de andere bevolkingsgroepen. In ons land heeft de Nederlandsche Landstand tot taak onzen boerenstand zoodanig op te voeden en te ontwikkelen, dat hij zoo wel in ons eigen volk als in geheel Europa een waar dige plaats bekomt. Daarvoor dienen wij ons allen in te zetten, want daardoor dienen wij ons volk als ge heel het best. TER HAAR

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 1