Fokveedag Groningen De bestrijding van para- tubereulose bij rundvee VRIJDAG 16 OCTOBER DE LANDSTAND PAGINA 18 (Van een deskundigen medewerker) d)p 1 October j.l. wt-rd deze jaarlijksche fokveedag gehouden. Daar enkele beste stallen niet hadden in gezonden, was de algemeene indruk iets minder dan 't vofige jaar. Dit kwam vooral tot uiting bij de drach tige koeien. Het vorige jaar maakten deze beide ru brieken een buitengewoon goeden indruk. De klasse melkkoeien was echter zeer goed. Ongeveer de helft der aangegeven dieren bestond uit mannelijk materiaal, zoodat deze in ruime mate waren aange voerd. In de rubriek oude stieren werd een 5 tal bekroond. De jury kende hier een le, 2 x 2e, 1 x 3e en 1 x 4e prijzen toe. O.i. had dat gerust 3 x le en 2 x 2e kunnen zijn, daar dit allen zeer goede dieren waren. No. 1 Willem m van Vrieling te Haren, stond er schitterend voor en behaalde later het kampioenschap. No. 2 werd Adam van Stierhouderij Usquert. Een zeer fraaie en gesloten stier, kon even massaler zijn. No. 3 werd Johan HE van Boerema Delfzijl. De meest robuste van allei^ met ruim achterstel en zware beenen, doch zondigt iets in voor- en middenstel. No. 4 werd Derk van Stierhouderij Spijk. Een mooi gelijnde stier, doet iets groot aan en mist het Gronin. ger type. Als no. 5 stond Frederik van Vink te Enu- matil. Deze ruim 5-jarige stier stond er best voor, is zeer vast en sterk gebouwd, doch iets scherp in voorhand. De iy2-jarige stieren vielen tegen en de j.l. voorjaar het hoogst geplaatsten, konden hun plaats thans niet handhaven. Unicum van Stal Nienhuis werd na zijn nederlaag j.l. voorjaar, geheel gerehabiliteerd en kwam gemakkelijk le, werd later voor hoogen prijs verkocht naar Gelderland. Dit is een zeer sterke en robust ge bouwde stier. Het is jammer dat hij iets zondigt in zijn achterbeenen, anders zou het te betreuren zijn dat hij Groningen gaat verlaten. Een 2e prijs in deze rubriek was voor Graaf Lodewijk van Ubbens te Ellerhuizén, wel een vrij robuste zware stier, doch matig sterke middenhand. De 2b prijs was voor Emir 72 van Bolhuis Haren. Had sinds j.l. voorjaar^ zich wel flink ontwik keld, doch is in correctheid van bouw teruggegaan. Een 3e en 4e prijs waren resp. voor Prins n van Siert, sema Overschild en President Elsenkamp van S. Offe- ringa te Ten Boer. De laatste wel een goed gelijnde stier, doch iets te groot. De nu volgende groep stieren was onvoldoende en wij noemen alleen maar den met een len prijs bekroonden stier Verwachting van P. Mulder te Harkstede. Is sterk en vast gebouwd, met matig vlak achterstel. In de oud ste klasse stierkalveren een paar goed kopnummers, n.L Johan 4 en Robert en beloven misschien iets voor de toekomst; de anderen gewoon goed. Bg de Nov.-Dec. stierkalveren werd Elfried EH no. 1. Wel een robuste en zwaar ontwikkelde stier, doch maar matig correct gebouwd. De volgende klasse bracht een overwinning voor Cesar van Elema te Huizinge, vast gebouwd stiertje, doch wat steile achterbeenen. In de laatste rubrieken stiertjes zaten wel enkele goede dieren, doch bepaalde uitblinkers kwamen er niet onder voor. Verwachting H kwam in de oudste van deze rubriek le. Een mooi geflatteerd stiertje, niet te breed. Een 2e prijs was voor Johan H en Dorus H, beide een paar goed gelijnde dieren. Emir Elzenkamp, die in de jongste rubriek le werd, was o.i. hier ruim bedeeld en hadden we liever den no. 2 geplaatste gezien, n.l. Titus. Een 2e prijs in deze rubriek kregen nog Fre derik en Edelknaap. Zooals reeds gezegd waren de klassen melkkoeien goed. In de oudste klasse kwam Emma onbetwist no. 1, ter wijl haar dochter Emmi den lb prijs kreeg. Deze is nog niet zoo massaal als haar moeder, doch opzij gezien een lief beestje. Ook de nu volgende Roza elk en Emir's Gé, evenals Emmi, dochters van Emir, zijn een paar lieve melkkoeien. De volgende rubriek melkkoeien bracht zeer terecht een overwinning voor Annie van Dijkhuis, van boven een pracht beest met ruim en vlak kruis, kon iets ge. zakter zijn. T/mï» 2 is een mooi gelijnde melkkoe. Winnaar van den eersten prijs werd J. G. Nien huis te Noordwolde {Gr.) met zijn prachtige collectie geregistreerde dieren in rubriek 2Jf. terwijl Annie 4 no. 3 werd. Dit is ook een mooi gelijr.d beest, doch in schrale conditie. De laatste rubriek melkkoeien, die we zullen noemen, bracht een overwinning voor twee Heracles n dochters, n.l. Leentje 6 en Elza, waarvan Leentje een pracht ge lijnd beest is en Elza even breeder, doch niet zoo sterk. De productieklasse was thans verdeeld in droogstaan de en melkgevende koeien; wel een verbetering. Toch •hadden we gaarne wat meer aangiften gezien. In de rubriek melkgevende dieren stonden een paar extra exterieur dieren bovenaan, vooral Emma is een pracht koe. In de productieklasse drachtige koeien stonden ook de beide hoogst geplaatsten in de rubriek drachtige dieren hier bovenaan, n.l. Emir's Bertha en Bertha 4. Wel een bewijs, dat best exterieur met goede productie samen kan gaan. Emir's Bertha stond er schitterend voor en behaalde later het kampioenschap, Bertha 4 is wel zeer zwaar, doch iets grof en niet te gesloten. De collecties van één eigenaar waren in twee groepen verdeeld, n.l. kleine eri groote stallen. De eerste bracht een overwinning vooi stal Nienhuis. O.i. ook zeer te recht. Een uniforme groep met individueel ook'extra dieren, vermoedelijk wel de beste collectie van de ge- heele keuring. No. 2 in deze rubriek werd stal R. Bolhuis met vier zeer uniforme dieren. Hierna volgde stal Doornbos. Zware dieren met beste productiecijfers. Dan nog de stallen Wieringa en Buiter. Beiden hebben wel eens betere groepen laten zien. In de andere groep zegevierde stal L. Bolhuis en kwam stal Boerema no. 2. De jury maakte hierin nogal ver schil door aan laatstgenoemde groep een 2en prijs toe te kennen wat o.i. niet juist was. Individueel zaten in de eerste groep betere die ten, doch de uniformiteit van de collectie Boerema was be- Een prachtige eerste grijswinnaar was de stier Unicum19733, geboren 19 October 19^0, eig. en fokker J. G. J. Nienhuis te Noordwolde (Gr.) in klasse 2 volbloed stieren, geboren vóór 1 Mei 19lfl en na SO Sept. 19^0. Op 25 Augustus 1942 is door den Directeur van den Veeartsenrjkundigen Dienst de paratuberculosecommis- sie geïnstaleerd, bestaande uit de heeren: Dr. B. J. C. te Hennepe, Directeur van den Veeartsenij- kundigen Dienst; P. J. 't Hooft, Inspecteur van oen Veeartsenrjkundigen Dienst, in algemeen en dienst; Dr. M. J. J. Houthuis, Directeur Openbaar Slachthuis te Rotterdam r Dr. ,C. J. de Gier, Directeur der Rijksseruminrichting te Rotterdam; Dr. A. J. Winkel, Bacterioloog Rijksserummrichting te Rotterdam Dr. J. J. Siebenga, Bacterioloog-practicus Rijksserum inrichting te Rotterdam; P. Sjollema, Directeur van den Gezondhw'dsdienst voor Vee in de provincie Friesland. De commissie stelt zich ten doel de paratuberculose bij het rundvee te bestudeeren en de bestrijding ervan zoo spoedig mogelijk, op grond van de huidige gegevens der wetenschap, op uitgebreide schaal te doen organi- seeren. Paratuberculose is een besmettelijke, zeer slepend ver- loopende ziekte van het rund, die een hoogst enkele maal ook bij schapen en geiten wordt waargenomen. In een verder gevorderd stadium kenmerkt de ziekte zich door diarrhee en sterke vermagering. De besmet ting vindt veelal plaats in de prille jeugd en het duurt wel heel lang voordat de eerste zichtbare ver schijnselen optreden, meestal pas na de geboorte van het eerste kalf. Intusschen wordt de smetstof regel matig met de ontlasting uitgescheiden, waardoor weer andere jonge dieren besmet kunnen worden. Het is dus wel een verraderlijke ziekte. Besmette dieren, Winnuar in klasse 1volbloed stieren, geboren vóór 1 October 19^0, werd de bekende stier Willem III No. 18328, geboren 17 Februari 1939. Fokker-eig. J. Vrieling Gzn. te Dügt, Haren. ,,Lee?itje No. 121693'\ eigenaar F. Buiter te Euvel gunne Gr.) werd eerste la in rubriek melkgevende koeien, geboren na Sept. 1938 en vóór 1 Oct. 1939. (Foto's: Folkers) slist beter, hadden echter niet de conditie van stal Bolhuis. Hierna volgden de stallen Dijkhuis, Duiterwinkel en Vink. Hoewel alle individueel wel goede dieren, misten ze de uniformiteit, die voor een collectie toch zoo ge- wenscht is. De collectie afstammelingen van één stier bracht slechts één aangifte, n.l. Emir, een zeer goede, uniforme groep, welke een len prijs verwierf. Bij de collectie kalveren van een stier waren 4 aan giften, welke allen waren opgesteld en met zeer weinig verschil. De jury kende aan de afstammelingen van Willem Hl den len prijs toe. O.i. voldeed evengoed de afstammeling van Henk, daar deze in de achterstellen iets beter was. Tot slot de kampioenschappen. Stieren: kampioen Wil lem Hl, reserve Adam. Koeien: kampioene Emir's Ber. tba, reserve Emmi. Deze dieren die allen reeds be sproken zijn, vormden een waardig slot van dezen traditioneelen fokdag. die nog geen ziekteverschijnselen ver toon en, worden her- en derwaarts verplaatst en dragen er zoo toe bij om de ziekte te verspreiden. Aangezien het lijden on- geneeselijk is, hoewel soms gedurende ec --^en tijd ©ogenschijnlijk beterschap kan intreden, gaan de pa tiënten onherroepelijk ten gronde aan totale uitputting; men begrijpt, dat bij de vermagerde dieren het pro ductievermogen sterk gestoord is, zoodat de schade, door het lijden veroorza-akt, groot as. Er dient dan ook paal en perk gesteld te worden aan de verdere uitbreiding: dét na te streven is het doel van bovengenoemde commissie. De praktiseerende dierenarts zal bij dit streven inge schakeld worden; hij kan met bepaalde hulpmiddelen (waarnaaF de commissie ook een verder onderzoek zal instellen) evenals bij de gewone tuberculose, de be smetting aantoonen; de besmette dienen zullen niet meer mogen worden verhandeld, ze dienen bestemd te worden voor de slachtbank. De bedrijven, waaruit ze worden verwijderd, dienen te worden ontsmet en het jongvee dient hierin smetstofvrij te worden opgefokt, dit alles volgens aanwijzingen van den praktiseerenden dierenarts.. Het spreekt vanzelf, dat bij de toepassing dezer maat regelen de medewerking van den veehouder niet kan worden gemist. Bij voorbaat doet de commissie hierop reeds een beroep. In het kort geformuleerd, komen de maatregelen ten aanzien van besmette en een van besmetting verdachte bedrijven neer op het volgende: 1. Regelmatig onderzoek door den dierenarts ter op sporing van besmette dieren; 2. afmaken der besmette dieren; 3. Ontsmettingsmaatregelen; 4. Smetstofvrije opfok der jonge dieren. Men ziet, een bestrijdingswijze in den trant der tuber culosebestrijding. Om resultaat te bereiken, is het van belang, dat zoo mogelijk de eigenaren van besmette ei)t van -verdachte bedrijven zich aaneen sluiten om ge organiseerd deze gevaarlijke veeziekte te bestrijden.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 13