Overheveling meer geleverd gewicht over 1942 Nieuwe besluiten op het gebied van de veelevering De Landstand Verhooging van het bedrijfsmaximum op den aanslag voor de verplichte veelevering 1943 in ZEELAND INHOUD No. 41 Vrijdag 16 October 1942 Een uiteenzetting van de Afd. Veehouderij en -fokkerij VRIJDAG 16 OCTOBER DE LANDSTAND PAGINA 8 0 HANS is vastgesteld in welke gevallen overheve ling op den aanslag 1943 kan plaats vinden van vleesch, dat vóór 1 December 1942 méér is of nog méér wordt geleverd dan de aanslag 1942, eventueel verhoogd met den extra aanslag, aangeeft. Deze maatregel beteekent, dat in de hieronder te noe men gevallen de aanslag 1943 met zooveel kilogrammen wordt .verlaagd als er in de leveringsperiode 1942 boven den normalen aanslag 1942 (eventueel verhoogd met den extra aanslag 1942) werden geleverd. In mindering op den aanslag 1943 zullen worden ge bracht: 1. De kilogrammen vleesch, welke vóór 1 September 1942 boven den normalen aanslag 1942 werden ge leverd; 2. De kilogrammen vleesch, waarmede bij het vol doen van het restant van den aanslag 1942 (even tueel verhoogd met den extra aanslag 1942) door de levering van één rund dezen totalen aanslag wordt overschreden. Voorbeeld: Gesteld dat na voldoening aan den extra aanslag nog 120 kg. levend gewicht geleverd moet worden en het toevallig het beste uitkomt een pink te leveren, welke 300 kg. blijkt te wegen. Deze pink zal dan zonder bezwaar kunnen wor den geleverd, daar het overschot 300—120 kg. 180 kg. automatisch zal worden afgetrokken van den aanslag 1943. Vanzelfsprekend blijft de mogelijkheid geopend het aan te leveren gewicht te voldoen door gezamen lijke levering van één rund. 3. De runderen, welke na 1 November worden ge leverd. EEHOUDERS, die een verhooging van het bedrijfs maximum aangevraagd hebben, dienen zich er reken schap van te geven, dat dergelijke verzoeken alleen kunnen worden ingewilligd, indien de voederpositie het mogelijk maakt om meer vee aan te houden in de a.s. wintermaanden dan het bedrijfsmaximum aangeeft. Inmiddels is gebleken, dat vele veehouders een ver hooging van het bedrrjfsmaximum aanvragen om op deze wijze ontheffing van den extra aanslag te ver krijgen, terwijl men in grensgevallen dikwijls een ver hooging aanvraagt b.v. van 12 tot 13 stuks, om in dat geval een pink meer te kunnen aanhouden. Het spreekt vanzelf, dat dergelijke -verzoeken in het algemeen zullen worden afgewezen. Met uitzondering van de gemengde- en de akkerbouwbedrijven moet men er in het algemeen dan ook niet op rekenen, dat de verzoeken om verhooging van het bedrijfsmaximum zullen worden ingewilligd. Men dient er wel rekening mede te houden, dat indien verzoeken om verhooging van het bedrijfsmaximum worden afgewezen dit tot gevolg heeft, dat de extra- aanslag gehandhaafd blijft en deze dieren geleverd zul len moeten worden. Redactie-adres: GROOTE MARKT 28 GOES, TEL. 2345 (toestel 05) Uitgave: UITGEVERIJ „VOLK EN BODEM" POSTBUS 281 DEN HAAG Advertenties: Losse plaatsing 25 ct. per ra.m., In alle edities 75 ct. per m.m Abonnementen: Voor niet-leden van den Nederl. Land stand 5per jaar of 1.25 per 3 maanden. Alle briefwisseling betreffende exploitatie, advertenties en abonnementen, aan postbus 281, Den Haag, Tel. 33.67.51. Pag. 1. Indrukken en Gedachten. IX. 1. De groote trek kan beginnen. 2. Achter den ploeg. 2. Wat „Land en Volk" brengt. 3. Overheveling meer geleverd gewicht over 1942. 4. Het een en ander ovei Sibbekunde 4. Bijeenkomst Zeeuwsche Landjeugd 5. Soldaat en boer 6. Wijnmaand in de folklore. 7. Een Nederlahdsche stem uit Oostland. 7. Stroomingen in het boeren- en tuindersvolk. 8. Grasland scheuren en aardappelverbouw 8. Ontsmetten van zaaizaad 9. Rassenkeuze bij rogge. 9. Grond stoomen 10. De asperge 11. De teelt van kropsla. 12. Fokveedag te Breda. 12. De Najaarsstierenkeuring te Leeuwarden. 13. Fokveedag te Groningen. 13. De bestrijding van para-tuberculose bij rundvee. 14. De jaarlijksche konijnensterfte. 14. Het R. V. V. O. maakt bekend. 14. Prov. publicatie van den Voedselcommissaris. E 18de October staat voor de deur. Wat zal de tyd tusschen 18 October en 1 December ons op het gebied van de veelevering 1942, den extra-aanslag en de levering in mindering op den aanslag 1943 bren gen? Ziedaar de vraag, welke ons reeds wekenlang bezig houdt. Zoolang geen uitkomstep bekend waren van de herfstinventarisatie van den Nederlandschen veestapel was het parool: Pas den veestapel TIJDIG aan de voe der positie voor den aanstaanden winter aan. Een zeer groot gedeelte van de veehouders heeft aan dezen oproep gevolg gegeven. Er zijn in het bijzonder Veel lichte (jonge) dieren geleverd. Nu komt het er op aan, den aanslag 1942 volledig aan te leveren en dan een zoo goed mogelijk begin te maken met het vol doen aan den aanslag 1943. Daar tusschen komt de extra-aanslag 1942. Deze extra-aanslag is echter van kracht voor die bedrijven, waar nè, 18 October de vee stapel boven 1 jaar (stieren inbegrepen!) boven het bedrijfsmaximum uitkomt en de voederpositie dwingt dezen veestapel tot het bedrijfsmaximum of daaronder bi te krimpen om den winter zonder hongerlijden voor de dieren door te komen. Voor bedoelde bedrijven beteekent de extra-aanslag dus een verhooging van den leveringsplicht 1942 en wel met maximaal Vo van het bedrrjfsmaximum x 375 kg. Er zijn dan nog bedrijven, waar de veestapel, nadat aan den gewonen en den extra-aanslag 1942 is vol daan, nog niet het gewenschte peil van aanpassing aan de voederpositie heeft bereikt. Daar zal dus nog Vee boven de verplichte levering afgezet moeten wor den. i Ee marktprijs hiervoor verschilt weinig van den uit- betalingsprijs van het Bedrijfschap voor Vee en Vleesch. De Af deeling Veehouderij en -fokkerij heeft er reeds geruimen tijd bij het Bedrijfschap op aangedrongen maatregelen te treffen, waardoor het overtollige vee zou kunnen worden geleverd in mindering op den aan slag 1943. Tot voor kort kon het Bedrijfschap ons geen uitsluit sel geven, daar hem de noodzakelijke gegevens omtrent het werkelijke peil van den veestapel ontbraken en de mogelijkheid zeer groot moest worden geacht, dat het vrijwillig geleverde veeoverschot niet zou kunnen wor den geborgen om te gelegener tijd te dienen voor de vleeschvoorziening over 1943. Een levering in het voren, dus in mindering op den aanslag 1943, werd derhalve voorshands niet toege staan. Inmiddels heeft het Bedrijfschap zijn standpunt gewij zigd, onder invloed van de uitkómsten van de herfst inventarisatie van onzen veestapel. Thans is toegestaan, dat na beëindiging van de leve ringsperiode 1942 direct een aanvang zal kunnen wor den gemaakt met de levering 1943. Daar erop gerekend wordt, dat de levering 1942 niet per 18 October maar per 1 November practisch zal zijn voldaan, is bepaald dat na 1 November geleverd zal kunnen worden in mindering op den aanslag 1943. In feite wordt de begindatum van de leveringsperiode 1943 dus vervroegd van 1 December naar 1 November. Er moet dus tot 4 November worden gewacht. De offi- cieele bekendmaking treft U op een andere plaats in dit nummer van „De Landstand". Een tweede belangrijke zaak waar wij op willen wijzen betreft de vergemakkelijking bij het voldoen van het restant van den aanslag. De aanslag 1942 (eventueel verhoogd met den extra aanslag 1942) gaat ditmaal vloeiend over in den aan slag 1943. Als dus het laatstgeleverde rund voor 1942 méér weegt dan het restant van Uw leveringsplicht bedraagt, wordt het overschot automatisch afgeschre ven van den aanslag 1943, Ook dat is bekend gemaakt in bovengenoemde publicatie van het Bedrijfschap voor Vee en Vleesch. Natuurlijk blijft de mogelijkheid bestaan den aanslag 1942 aan te leveren door het gezamenlijk leveren van een rund. Dan nog iets over het bedrrjfsmaximum. Verhooging van het bedrijfsmaximum zal alléén worden toegestaan als aangetoond kan worden, dat er voldoende voer op het bedrijf aanwezig is om het aangevraagde aantal runderen boven 1 jaar goed door den winter te brengen. In alle andere gevallen wordt de aanvrage afgewezen en is hij verplicht te voldoen aan den gestelden extra aanslag. In het kort herhaald deelen wij U dus het volgende mede: 1. Het laatste deel van den aanslag^ kan worden vol daan óf door gezamenlijke levering van een rund, óf door eigen levering van een rund. In het laat ste geval wordt het overtollig geleverde afgeschre ven van den aanslag 1943. De leveringsperioden gaan dus vloeiend in elkaar over. 2. De nieuwe leveringsperiode wordt vervroegd van 1 December naar 1 November. Na voldoening aan de verplichte levering 1942 (eventueel verhoogd met den extra-aanslag 1942) kan dus vanaf 1 November een aanvang gemaakt worden met de levering 1943. 3. De extra-aanslag geldt slechts voor 'clie bedrijven, waar een wanverhouding bestaat tusschen vee bezetting en voederpositie (dit geldt zoowel voor koeien alsook voor pinken). 4. Indien aanvra'gen tot verhooging van het bedrijfs maximum worden afgewezen, wordt de voorloopig opgelegde extra-aanslag van kracht. Hieraan moet worden voldaan.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 3