Gedachten van Arjaon uut t Peeëland! VERZOEK JEn zij beweegt zich toch....!" De Landstand Waterschap schouwen Galileï J UIST dit jaar, het was acht Januari, is in de geheele wereld den driehonderdsten sterfdag van den grooten Italiaanschen natuui kundige, Galileï herdacht. Aan dezen man, die van 1564 tot 1642 leefde en hoogleeraar was aan de universiteiten te Pisa en Padua, komt de eer toe vele natuurraadselen te hebben opgelost. Hij was b.v. ontdekker van de val- en süngerwetten en construeerde den eersten telescoop, waardoor hij de samenstelling van Melkweg en Zonnevlekken ontdekte. Zooals het evenwel altijd met mannen, die wereldom- wentelingen tot stand brachten, is gegaan, zoo ging het ook met Galileï: zijn ontdekkingen en studies wor den niet erkend. E EN buurtboerenleider heeft een gesprek met een boer, die niets van den Landstand wil weten. De boer heeft altijd meegewerkt aan een vroegere landbouw organisatie en daar heeft hij inderdaad nooit gevonden wat hij zocht, Er was daar veel verdeeldheid; maar ja, waar was dat nou niet? in ZEELAND INHOUD No. 42 Vrijdag 23 October 1942 VRIJDAG 23 OCTOBER 1942 DE LANDSTAND PAG. 8 'k E d'errepels der uut, ze zitte al in den oöv. Das tenminsten gebeurd. Noe bin men mi volle kracht an de peeën bezig, d'eèste levcrieng is al gewist. Ze valle nie mee en nie tegen. Ze bin zoo'n bitje tusschenin. Mi 't werkvolk bin 'k nog a goed uutgekomme. Bie ons in, den oek is 't overal nog al gegaan. Van de zeumer liet het z'n eige anzien, dat 't verkeerd zou loöpe, mar achteraf is 't vee mee- gevalle. Z'ebbe bie ons d'arbeidsdienst nie noödig g'ad. Anders wel 'n mooi werk, zeg, dat die arbeidsmannen, zoo noeme ze die jongens van d'arbeidsdienst, overal èrrepels gaen botte, daer d 't noödeg is. Die arbeidsdienst is toch 'n mooi dienk. Dan leère de jonges es, wat of 't beteekent, om te werken. Asse dan laeter èrrepels op der bord kriege, kun ze zégge, 't weet ök, oe a die groeje, 'k vroeger zelf nog es èrrepels gebot. Me zulle oope, dat het beoogde doel, eerbied vor den arbeid, bereikt oord. De stadsjongetjes vöral keke der op neer, in den grond werke, dat was minderwaerdeg werk, dat deeje alleèn de mollen mar. Noe a 't niept in de stad, draeje ze wel 'n bitje, noe is den boer goed en kun z'em nie misse. Mar ök nae den oorlog, as ter weer genogt eten is, mot dat zoo bluuve. En daervoor motte de boeren zelf zurge, om dat zoo t' ouwen, 'n Bekend spreekwoord zeit, je mot 't iesder smeèje, as 't et is. Zo is 't iermee ök, vor de boeren is 't iesder et op 't oögenblik, dus laete men smeje. Op 26 Augustus j.l. werd in het Waterschap Schou wen het 3e gemaal in werking gesteld. Gaan we de bemaling na, dan zien we vóór 1877 alleen 2 water molens, dié; moesten zorgen voor den afvoer van het overtollige polderwater. Na langdurige voorbereiding en niet weinig oppositie werd in 1877 Zeelands eerste stoomgemaal in dit waterschap gebouwd, hetwelk door middel van twee groote schepraderen algemeen als een groote verbe tering werd beschouwd. Ze hadden te zamen een ca paciteit van 217 M3 per minuut: Deze bemaling bleef intact tot 1904, in welk jaar één van de schepraderen werd vervangen door een centrifugaalpomp, met een capaciteit van 275 M3 per minuut, hetwelk betee- kende, dat de polderwaterstand flink kon worden verlaagd. De laatste watermolen werd buiten dienst gesteld in 1912. Het 2e scheprad werd in 1920 ook vervangen. Een 2e centrifugaalpomp, met een watèrverzet van 325 M3 per minuut kwam hiervoor in de plaats, waardoor bet gemaal aan den zuidkant 600 M3 per minuut kon uitslaan. Een groot deel van het waterschap was hiermee gebaat. Het groote zorgenkind bleef het laag gelegen z.g. Ossegebied, aan de Noordzijde van den polder. Veel werd er over gesproken en velerlei werd be proefd om het water vandaar als het ware over een rug te brengen naar het stoomgemaal, maar afdoende verbetering bleef uit, totdat in 1927 een motorgemaal werd gesticht met een capaciteit van 150 M3 per minuut. Hierdoor werd een einde gemaakt aan een groote onbillijkheid tegenover de eigenaren van de gronden in den Osse, die toch evenals de anderen hun drjkge- schot moesten betalen, zonder van het groote gemaal voldoende te kunnen profiteeren. Er kwam nog bij dat bij flinken regenval den Osse overstroomde door water uit achterliggende polder, die voor een krats loosden op Schouwen. Zoojuist is door een klein automatisch electrisch gemaaltje een einde gemaakt aan het waterbezwaar van een ander gedeelte van den polder, den Zuidhoek. Hit gemaal vervangt den z.g. metallieken molen, die in 1896 was geplaatst en die den polder groote finan- cieele offers heeft bezorgd en toch geen redenen gaf tot tevredenheid. Wanneer blijkt dat dit gemaaltje voldoet, zijn de kosten geen bezwaar meerdere kag gelegen bevangen op deze wijze verder te ont wateren. De capaciteit is 22 M3 per minuut. Het is ïebouwd naar een plan van ir. A. J. Ileken te Zierikzcc. Machines zijn geleverd door Jaffa. Wil wensohen den grondgebruikers jn den Zuidhoek geluk met dit gemaal en zijn ovértuigd dat het zal voldoen aan de verwachtingen, daaraan gesteld. W. B. Ier bedoel ik mee, laete men toch in ieder geval zurge, dat men as boeren een bin. Laet de ver- deèldeid noe toch eindelek es uut weze. En oe motte men eèn weze, me motte allemael ons eige daedwerkelek achter de Landstand schaere, an de Landstand onze volle medewer- kieng toezeggeopdat ze in den vollen omvang zal kunne gaen werke, icant alleèn dan zulle 31 iesder kunne smeèje. Noe bin men wel 3n bitje van d3arbeidsdienst afgedwaeld, ee. x Die is ök vor boerejonges zo goed. 3k E der al es meer op geweze, oe goed het ök daervoor is om es 5y2 maand derbie te wezen. 3n Andere omgevieng en dan leere om an orde en tucht te wennen kan ontzettend goed weze, beter nog, me motte zegge, i s goed. Komme julder der nog a goed af mi den extra anslag. Of adde je nog niet genogt geleverd. Noe nog es wat, 3n poosje gelèje ebbe men in de Landstand 3n nieuw arbeidskontrakt geleze; toen 3k nog gezeid, dat het nie erg anpasten vor onze provincie. 3k E g3oord, dat de Landstand ier der nie an meegewerkt eit, om dat tot stand te briengen, dat was 3n produkt uut Den Aeg. Tegenwoordeg oor je nog d vee over Oöstland, ee. Oe zou ter daer toch uutzien. 3k Zou er zelf ök wel es wille kieke. 3k Geloöve wel, dat er vor jonge kaerels, die deurzettiengvermogen ebbe, wat te bereiken valt. Tot ziens menschen. ARJAON De geheele, zich wetenschappelijk noemende wereld spande tegen hem samen. Men vond het ketterij toen Galileï uit zijn studies concludeerde, dat de aarde om de zon draaide en dus niet stilstond. Inplaats dat men zijn beweringen onderzocht en toetste aan de in derdaad wonderlijke nauurverschijnselen, wierp men hem in de gevangenis. Door de Inquisitie werd hij on der de hevigste folteringen gedwongen te zweren dat de aarde niet om de zon draaide. Gepijnigd en gefolterd zwoer de lichamelijk gebroken natuurvorsoher zijn levenswerk af. Men wilde oqk in die dagen niets weten van rustverstorende waarheden. Mistroostig zat de groote man, nadat hij zijn overtui ging afgezworen had, ter neer. Plotseling stond hij echter op, stampte met zijn voet op den grond en riep uit: „En zij beweegt zich toch!" Zoo is het ook met onzen strijd „Jullie denken nu wel het geheele boerenvolk samen te kunnen bundelen, maar geloof mij nou, daar komt niets van terecht". De buurtboerenleider lacht dan maar eens. Hrj kent dat soort menschen. Zij spreken tegen beter weten in, alleen omdat zij niets willen weten van waarheden die omwentelingen teweeg bren gen. Innerlijk voelen zij dat de Landstand de vervulling is van een wensch die sedert jaren in alle harten van het boerenvolk leefde: het boerenvolk samengebracht In één groote standsorganisatie. Brieven of stukken voor den Landstand NIET te adresseeren aan bepaalde perso nen of particuliere adressen doch UIT SLUITEND aan: NED. LANDSTAND, Groote Markt 28, postbus 31 te GOES. l Allen die strijden m den Landstand, of zij nu een hooge oi lage post bezetten, zij allen zijn te vergelijken met Galileï, overtuigd als zij zijn van de juistheid der ideeën die de Landstand nastreeft. „En winnen zullen wij toch H ET Nederlandsch'„ boerenvolk, verbonden als het is aan zijn bodem, is gehecht aan tradities die reeds eeuwen voortleven op het platteland en het is dan ook niet zoo gauw te overtuigen van de noodzakelijkheid van iets nieuws. In den Landstand ziet men, omdat hij in dezen revolutietijd gesticht is, ten onrechte iets nieuws. Zooals reeds gezegd: slechts een oude wensch is vervuld. Zoo zeker als de aarde om de zon draait, zoo zeker is het ook dat eenmaal de Nederlandsche Landstand door het geheele volk erkend zal worden als do verwezenlijking van het plattelandsideaal. De tradities en gewoonten, die op het land leven, zullen door den Landstand niet vernietigd "Worden. Integen deel, wanneer zij van waarde zijn voor het nageslacht, zullen zij beschermd worden. Ook vele tradities, die door steedschen invloed verdwenen zijn, zullen weer in eere hersteld worden. De stad zal voortaan met haar vingers van het boeren volk af moeten blijven, en zich moeten bezinnen op de noodzakelijkheid van een boerenstand die voortleeft met eigen gewoonten en tradities, waardoor het ook voor de stad mogelijk is voort te leven. Komaan, Boeren en Tuinders! D AAR in de verte wenkt de zon in den vorm van het wentelende zonnerad. Het zinnebeeld van den vasten loop der dingen, van de eeuwige vernieuwing van het leven uit het sterven, de wet van het eeuwig voort bestaan van het boerenvolk. „En zij beweegt zich tochzei Galileï. „En winnen zullen wij tochzeggen wij. Bouwt mede aan den nieuwen tijd, die het oude boeren- recht in eere zal herstellen. v. M. O— Redactie-adres: GROOTE MARKT 28 GOES, TEL. 2345 (toestel 05) Uitgave: UITGEVERIJ „VOLK EN BODEM'' POSTBUS 281 DEN HAAG Advertenties: Losse plaatsing 25 ct. per m.m., In alle edities 75 ct. per m.m. AbonnementenVoor niet-leden van den Nederl. Land stand 5.— per jaar of 1.25 per 3 maanden. Alle briefwisseling betreffende exploitatie, advertenties en abonnementen, aan postbus 281, Den Haag, Tel. 33.67.51. Pag. 1. Ben ik mijn broeders hoeder? 1. Het groote doel nastreven. 2. Achter den ploeg. 3. Gedachten van Arjaon. 3. Galileï: „En zy beweegt zich toch 4. Landbouvvpioniers achter het front. 4. Wat „Land en Volk" brengt. 5. Bieten- en aardappelkuilen. 5. De vochtigheid in den grond. 6. Tuinbouw in het kleine boeren- en pluimvee^ houders bedrijf. 6. De teelt van vroege groenten. 7. Kan de fruitteelt met een andere tak van bedrijf worden gecombineerd? 7. Papaver-olie en morphine. 8. Perzikteelt. 8. Fokveedag Breda. 9. Fokveedag Hoornaar. 11. Het R. V. V. O. maakt bekend! 12. Provinciale pubjftfeties.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 3