Papaver-olie en Morphine Kan de fruitteelt met een andere tak van bedrijf worden gecombineerd Een nieuwe Nederlandsche industrie F EN lakoniek krantenbericht maakte dezer dagen melding van het plan, om in de toekomst morphine te bereiden uit het kaf van blauwmaanzaad uit de zaad- dóozen, die leeg overblijven, wanneer het oliehoudende zaad er is uitgedorscht. VRIJDAG 23 OCTOBER 1942 DE LANDSTAND PAG. 7 |~~|eT is wel waarschijnlijk te achten, dat de fruit teelt als zelfstandige tak van bedrijf zich heeft ont wikkeld uit het gewone land- en tuinbouwbedrijf. Wanneer de boomgaard-voor-eigen-gebruik, die de boer bij huis had staan, goed voldeed, werden nog meer vruchtboomen aangeplant, waardoor ook fruit werd verkregen voor den verkoop. Dit - fruit groeide aan hoogstaande vruchtboomen. Anderzijds zal de fruit teelt zich ook hebben ontwikkeld uit het tuinbouwbe drijf. Kloosters en buitenplaatsen plantten in hun tui nen fijne vruchtsoorten aan, die dikwijls uit Zuidelijke landen werden geïmporteerd. Denk maar aan de vele Fransche namen van onze peersoorten. De vruchten in deze tuinen werden gekweekt aan leiboomen, pyra- miden en struikvormen. In de eene streek meer, in de andere minder, heeft de fruitteelt zich losgemaakt van het land- resp. tuin bouwbedrijf. Welke zijn de oorzaken daarvan en moet deze ontwikkeling worden toegejuicht of ontraden? Het groote, voordeel van een combinatie van fruit teelt met een ander bedrijf valt onmiddellijk in het oog. Men zet niet alles op één kaart. Is de fruitteelt slecht ioonend of heeft men een misjaar wellicht dat de landbouw of de veeteelt wat beter is en omge keerd. Zoo ook bij de combinatie groente- en fruit teelt. Ja hierbij nog sterker. Bij aanplant van een jon gen boomgaard of fruittuin kunnen de eerste jaren nog goed onderculturen worden gedreven Landbouw gewassen komen hiervoor minder in aanmerking. Gra nen is heel slecht; bieten en aardappelen onttrekken veel kali aan den grond; rest alleeö erwten en boo- nen. Daarbij moet men erg voorzichtig zijn om met de ploeg of eg de boomen niet te beschadigen; men moet elk jaar wat verder van de boomen wegblijven met de ondercultuur, vooral als het struiken zijn. Al deze bezwaren tellen voor tuinbouwproducten minder. Risicoverdeeling is dus het belangrijkste voordeel, dat met een combinatie wordt bereikt. Staan hiertegen over zeer belangrijke nadeelen? Of is gemakkelijk een bedrijf te vinden, waarmee de fruitteelt gecombineerd kan worden? Laten we de verschillende takken van „landbouw"-bedrijf eens de revue passeeren. Allereerst landbouw en fruitteelt, een zeer veel voor komende combinatie. Het voordeel is, dat bij nieuwe aanplant de ondergrond economisch benut kan wor den. Men kan echter ook tusschen de blijver-vrucht- boomen wijkers planten. Uit een oogpunt van fruit teelt is dit gewenscht. En onze vraag luidt: Met welk bedrijf kan de fruitteelt worden gecombineerd zonder dat dit schade aan de fruitteelt doet? In de meer intensief aangeplante boomgaarden, ook wel fruittui- nen geheeten, speelt de ondercultuur een betrekkelijk geringe rol. Ze behoeft slechts enkele jaren te wor den toegepast. Het genoemde voordeel is dus slechts zeer gering. Welke zijn de nadeelen? Deze, dat men geen tijd heeft de boomgaard voldoende te verzorgen. In het voor jaar zou het nog zoo'n beetje gaan, alhoewel de be- spuitingen vóór den bloei in een voor den landbouwer zeer drukken tijd komen. Veel erger echter wordt het tegen den oogst. Eer Augustus in het land is, begint de oogst van de erwten en het koren. Dan volgt het ploegen van het land, het rooien van de aardappels en tenslotte van de bieten. Tijd voor het plukken van het fruit is er niet en de oogst moet worden verpacht. Een ander plukt het fruit lang niet altijd zoo netjes als wel zou moeten; een ander behandelt het product, waaraan al onze cultuurzorgen zijn besteed. Bovendien is het verpachten van ongeoógst fruit thans verboden. Fruitteelt en landbouw behooren niet bij elkaar, omdat de landbouwer het te druk heeft. Het schijnt, alsof de vruchtboomen het beste kunnen wachten, maar nok deze schijn bedriegt. Dit is de reden, dat uit zoovele, oogenschrjnlijk goed verzorgde fruitaanplantingen, zoo weinig fruit komt. Er wordt wel gespoten, maar veelal iets te laat er wordt wel gesnoeid, maar ach, er wacht nog zooveel ander werk. „Het oog van den mees ter maakt het paard vet", geldt wel in heel bijzondere mate voor de fruitteelt. Wij herhalen: dit, dikwijls ondefinieerbare ,;oog van den meester", dit op tijd wer ken en netjes werken, dit maakt het verschil uit tus schen een goed en een beter verzorgd fruitbedrijfdat is'hetzelfde verschil als tusschen een matigen en een overvloedigen oogst. Wordt de boomgaard ouder, dan wordt ze in vele stre ken van ons land in gras gelegd. Niets ligt zoo voor de hand dan dit gras te laten opvreten door koeien. Geen combinatie ligt dus voor de hand dan de combi natie koeien eri fruit. Waarom komt men dan meer en meer van deze cofnbinatie terug? Omdat er nadeelen van vee in den boomgaard vele en groot zijn. Ze zijn ook overbekend, maar we zullen ze nogmaals opnoe men: 1. Het vee vreet de onderste takken af, waardoor er minder fruit wordt geoogst, welke fruit ge makkelijk te plukken is, niet afwaait en gemakke lijk te bespuiten is; 2. Het vee trapt den grond vast, waardoor de boven ste grondlagen (10 15 cm.) in den winter te nat en in den zomer te droog zijn. De wortels van de boomen worden stuk getrapt en juist in deze laag zit het meest planten voedsel 3. Het vee beschadigd de stammen; 4. De bespuiting kan niet op tijd worden uitgevoerd. Loodarsenaat is buitengewoon vergiftig, behalve voor kippen, en Bord. pap is zeer schadelgk voor schapen; 5. Wanneer men behoorlijke greppels in den boom gaard legt voor afwatering, trapt het vee die weer dicht. Deze nadeelen zijn zoo groot, dat we gerust durven zeggen, dat de combinatie: fruitteelt en veehouderij (althans vee in den boomgaard) nog slechter is dan fruitteelt en landbouwbedrijf. Hoe staat het met de combinatie: fruit en groenten? Teelt men groenten onder de boomen, dan is men allicht geneigd deze groente te dicht bij den boom te zetten, zoodat ze de boomen meer of minder verstik ken. Wij zagen nog dit jaar een veld met prachtige sluitkool, maar bij nader inzien bleken er rijen kruis bessen te staan. Bovendien wordt de grond te vast ge trapt bij de verzorging van de groententeelt. Berucht ié in dit opzicht de teelt van aardbeienonder vrucht boomen. De boomen lijden zichtbaar van de slechte structuur en de uitdroging, die optreden tijdens de oogst van de aardbeien. En wat betreft de combinatie fruit en groenten, niet boven elkaar, maar toch in hetzelfde bedrijf, leert de ervaring, dat één van beide als regel" stiefmoederlijk wordt behandeld. Het valt nu eenmaal niet mee, een goed vakman te zijn op het gebied zoowel van fruit als van groenten en een bedrijf, waarin beide voor komen, goed te beheeren. Beide vragen, bijna het ge- heéle jaar door, de geheele aandacht. Wij zien dus als regel, dat of de groententeelt of de fruitteelt wordt verwaarloosd. Het eerste is niet erg: na een aantal jaren blijkt het geheele bedrijf vol te staan met fruit- boomen en is er voor de groententeelt geen plaats meer. Het andere geval is wèl erg: de fruitboomen nemen, zonder opbrengst te geven, kostbaren grond in, die voor de teelt van groenten verloren gaat. Er is. dan nog een combinatie, die veel verdedigd is en wel fruit, en kippen. Behalve het voordeel van de mest, wordt dikwijls, wat de kippenteelt betreft, naar voren gebracht, dat de kippen vele dieren, die schadelijk zijn voor de fruitteelt, opvreten. De trekmade wordt door kippen goed bestreden; workstekigheid, veroorzaakt door Carpocapsa, gedeeltelijk; en zoo zouden nog enkele andere te noemen zijn. De nadeelen zijn ^echter vele. Behalve dat een fruitteler als regel geen deskundige kippenhouder is, weegt wel het zwaarst het nadeel, dat kippen de structuur van den grond zoo grondig bederven. Ons zijn voorbeelden bekend, dat in een hoogstam-boomgaard na 8 jaar nog de plaats kon worden aangegeven, waar een groot kippenhok had gestaan. Daar groeien de boomen veel minder goed. Tenslotte kunnen de bespuitingen minder goed wor den uitgevoerd. Ook de combinatie fruit met kippen heeft dus zeer groote bezwaren. Wij hebben getracht in dit artikel de redenen bijeen te zoeken, waarom het combineeren van fruit met andere takken van „landbouw"-bedrijf veelal zulke slechte resultaten oplevert. Wij kupnen dit samenvat ten in de zegswijze: „Het valt niet mee, twee ruggen te snijden uit één varken". De ervaring leert, dat. wanneer men zich specialiseert, men meer en meer oog krijgt voor de behoeften van de planten, die men kweekt en daardoor in staat is van die planten een productie te verkrijgen, die zeer belangrijk hooger is dan een ander bereikt. Vooral in de fruitteelt blijkt steeds opnieuw, dat de meerdere zorgen, die aan den vruchtboom worden besteed, een overvloedige rente opleveren. Daarom is het combineeren van fruitteelt met andere takken van het bedrijf ongewenscht en zonder schade voor de fruitteelt onmogelijk. Ir. J. B. te O. Velen, die dit bericht hebben gelezen, zullen hebben gedacht: „Kijk nou, al weer wat nieuws. Een kat in nood maakt rare sprongen". Zij zien de bereiding van dit waardevolle medicament uit het afval van een inheemsch landbouwproduct slechts een crisis verschijnsel, gedoemd om te verdwijnen, zoodra de noodtoestand verdwenen is. Maar met deze morphine- industrie liggen de dingen toch anders: het zal er mee gaan, zooals met de beetwortelsuiker-industrie, die ruim een eeuw geleden hier den invoer van riet suiker heeft verdrongen. Alles wijst er op, dat na den oorlog de opium-morphine zal hebben afgedaan: wij zullen dan in staat zijn onze morphine-behoefte te dekken. Europa zal dan overal morphine fabriceeren als bijproduct van de papaverolieverbouw. Zonder veel moeite kan het Westen al de morphine leveren, die de wereld voor medische oogmerken noodig heeft, en Nederland zal daarbij worden ingeschakeld en inge schakeld blijven. Onze gunstige oogst- en gehalte- cijfers staan daarvoor borg. Het is een heele verandering, die zich daarmee in de opium- en morphineproductie voltrekt. Zooals bekend, werd het pijnstillend middel, dat thans vrijwel on misbaar is voor de medische wereld, tot dusver hoofd zakelijk bereid uit opium. En opium is het melksap van het maanzaad, dat bij verwonding van de zaad- doozen naar buiten treedt en stolt. Het wordt ingeza meld in groote bollen van aaneengeplakte papaver-* bladeren en dari naar de fabrieken gezonden voor zuivering en verdere bewerking. De aldus gewonnen stof bevaf 10 A 12% morphine en van 4 tot 10% narcotine. Uit deze beide verdoo- vingsmiddelen kunnen verschillende andere medica menten worden afgeleid. Zij zijn dus van voornaamste beteekenis. Maar als men weet, welk een geweldige arbeid er noodig is om 1 kg. opium te winnen, dan zal het duidelijk zijn, dat ook het eindproduct, de morphine, tenslotte een hoogen prijs zal moeten op brengen. Opium wordt gewonnen door met de hand een inkeping te geven in de zaaddoozen van te velde staande papavers. Er scheidt zich dan een blank melksap af, dat aan de lucht blootgesteld, weldra een grauw korstje vormt. Dit wordt er den volgenden dag, wederom met de hand, afgekrabt en in ooven- genoemde bollen verzameld. Voor de winning van 1 kg. opium zijn minstens 147 arbeidsuren noodig. Dat is de reden, waarom de opium-verbouw alleen maai Ioonend is in landen, waar het arbeidsloon zod laag is, dat het tenslotte bij de berekening van den kost prijs geen overwegenden invloed heeft. In de landen, waar opium wordt gewonnen, zijn het meest de oude vrouwen en de kinderen, die de zaaddoozen hun in snijding geven en er den volgenden dag het ruwe opium afkrabben. Arbeidskrachten dus, die haast niets verloonen. Zou men hier in West-Europa morphine willen winnen langs dezen weg. dan zouden de kosten voor arbeidsloon zoo .hoog worden, dat we nimmer tegen het Oostersche product - zouden kunnen concurreeren. Zelfs in oorlogstijd, bij stijgende be hoefte en verminderde vervoermogelijkheden zou deze groote arbeidsintensiviteit een bezwaar worden, omdat de 150 arbeidsuren per kg. opium, bitter noodig zijn voor iets anders. Waarbij dan nog komt, dat het klimaat hier voor de opiumwinning minder géschikt is. Regent het tijdens de periode, waarin de insnijdingen worden gemaakt, dan loopt het melksap gevaar weg te spoelen of te verwateren; is het koud guur weer, dan heeft men kans op een afscheiding vanv.minder gunstige samen stelling. Bij ons wisselend klimaat zal de opium- V verbouw dus weinig bemoedigende resultaten geven. Zelfs als nevencultuur met de winning van papaver olie als hoofddeel, gelijk wij de cultuur hier in Neder land beoefenen, heeft de opium-winning hier zoo goed als geen kans. Volgens de dissertatie van Tj. J. Addens, aan wiens werk wij vele gegevens ontleenen, werden in de jaren 4931 tot 1935 gemiddeld 2.588 ha. grond met papaver zaad beteeld in ons land, papaverzaad met een heel behoorlijk oliegehaalte. De morphine-inhoud van dc plant werd tot dusver verwaarloosd, hoewel de Ne derlandsche onderzoekers Van Itailie en Steenhauer reeds hadden vastgesteld, dat er in de rijpe zaad doozen nog Vz procent morphine zat. Het morphine- gehalte van de paar kilogram opium, die hier werden gewonnen, was -eveneens bijzonder gunstig, n.l. ruim 22% bij een gemiddelde van ongeveer 15%. Het was spijtig, dat deze waardevolle stof verloren moest gaan. maar er was weinig aan te veranderen. Opiumwinning op eenigszins behoorlijke schaal was hier practiseh uitgesloten. Zie vervolg pagina 8.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 7