De Fokveedag te Hoornaar De fokkers van langs de Giessen, zooals de voor zitter in zijn voorwoord ze noemt, hebben hun fokvee dag te Hoornaar gehouden, begrijpende dat, naast aanpassen, goed fokmateriaal meer dan^ ooit een eisch des tijds is. r Goed fokmateriaal een dringende eisch VRIJDAG 23 OCTOBER 1942 DE LANDSTAND PAG. 9 Ingezonden waren dieren van de fokvereenigingen Verbetering zij ons Doel" en ,,Hoomaarsche Tweede" te Hoornaar,. „Vol Moed" te Noordeloos, „Giessendam en Omstreken", benevens van een 35-tal individueele fokkers, die tezamen een kleine 400 dieren hadden aangegeven, waarvan 176 stieren en stierkalveren. Bijna de helft mannelijk fokmateriaal dus, wat wel bewijst dat dit hier een belangrijk stieren-fokdistrict is en deze dag een belangrijke fokstiertjes-markt. Er is ook nogal wat handel gedaan, hoewel de minder goede stiertjes niet zoo heel gemakkelijk te plaatsen zijn; men wil blijkbaar algemeen graag een goeden stier koopen, zooals ook hier bleek; de besten gingen voor goeden prijs of er werd een goeden prijs voor ge boden, tot over de duizend. Verder werd gesproken van den verkoop van een span vaarzen een melk- vaars en een dragende dochter van Wijker Adriaan, voor tezamen 2450,met bestemming Limburg. Uit de afstamming van deze beide vaarzen valt af té leiden, dat hier niet alleen gefokt wordt, maar dat men hier ook weet te koopen. De Hoornaarsche fok kers gaan nogal eens naar het, eveneens op lichteren grond gelegen, fokgebied in Zuid-West-Drenthe, om daar jonge kalveren te koopen. Zoo waren er ook onder d& jonge stiertjes een paar daar aangekochten, die het heel goed maakten: 1 A- en 2 A-prijs in de klasse der Februari-kalveren. De belangstelling voor den dag was groot; vooral achter de stiertjes was er een gedrang; we merkten bezoekers op uit verschillende deelen van het land. Dat men in de streek zelve intens met de fokkerij medeleeft, bleek wel o.a. uit het groote aantal uit geloofde medailles en wisselbekers. De minder goede voederpositie van den laatsten tijd bleek nog wel eens uit de conditie der koeien wat weer pleit voor hun gebruikswaarde terwijl de jon gere dieren er nogal eens door in hun ontwikkeling worden geremd; dit bleek bij de vaarzen en pinken, maar vooral bij de kalveren, waarvan de vaarskalveren vrij schraal waren; de stierkalveren ging nog wel. De dekstieren maakten geen overweldigenden indruk, noch door hun kwaliteit, noch door hun aantal. Twee ouderen, waarvan Dirk 23, V. Jantje's Karei, eig. de fokver. Hoornaarsch Tweede, van goed type is, goed evenredig, terwijl no. 2, de Janus-zoon Eduard, eig. „Verbetering zij ons Doel", iets aan den grooten kant is. De anderhalfjarige Jacob, V. Frans 153, eveneens van „Verbetering zij ons Doel", is ook wat groot, van Beeren, geboren voor Januari 1940. Ie prijs Beer no. B. 250 P.} „Aart", geb. 18 Maart 1939. V. no. B. 175 P. M. B. 3340*, wierp in 3 keer 34 biggen. EigenaresVarkens fokvereeniging Verbetering zij ons doelte Bleskensgraaf. Ie prijs Groep eigengefokte volbloeden van een fokker, waarvan minstens lA van in het bedrijf gemolken koeien, ouder dan 2 jaar, en min stens evenzooveel jongvee, voor bedrijven van minder terzijde wel evenredig en goed gelijnd, kon breeder en vlakker; Prins 31, een jonge Korengarster 75, eig. L. Schep te Hoornaar, kon ons wel zoo goed bekoren: goed soort, goede breedte, met wat aanstalten tot hangend achterstel. In deze klasse waren er een paar die geen reclame maakten voor Hoornaar. De stierkalveren-rubrieken zullen we niet alleen be handelen; over het geheel maakten de jonge dieren een goeden indruk; uit de conditie bleek, dat men ze goed had verzorgd, teneinde ze voor den verkoop ge reed te hebben. Vooral opzij zijn het meestal goede geblokte dingen, enkelen daargelaten, zooals bijv. de Andries-zoon Amor, eig. A. A. Schep Az. te Langerak, die iets rank is, maar achter en boven een zeer goe den indruk maakt, terwijl een enkele maal de ontwik keling wat beter kon zijn. Over 't geheel echter zijn ze voldoende ontwikkeld en vertegenwoordigen ze een type, dat overal gewild is en waaruit valt te conclu- deeren, dat ze in hun exterieur allicht niet zullen tegen groeien. Ook de productie-afstamming is als regel wel goed, al is het soms op het kantje; hier en daar in den catalogus is het vetgehalte niet te hoog, terwijl de plas melk ook wel eens grooter kon zijn. De koeien maakten over het geheel een goeden indruk, Stierkalveren, geb. van 1 Maart t.m. 16 Maart 1942. IA piijs Amor 325011 JR.v.J., geboren 12 Maart 1942. V. Andries 17025 S. M. Alida 11, 116056 S. Moeder gaf als 2-j. 2631 3.97 260 d 104.5; als 3-j. 3405 3.86 307 d. 131.4; Vaders m. gaf als 6-j. 5159 3.87 337 d. 226.9. Eigenaar: A. A. Schep Azn. te Langerak. vooral wanneer de dieren los getrokken werden voor de keuring. Den besten indruk maakten de oudere melkkoeien en die uit de productie-klasse. Van de oudere melkkoeien kregen er maar eventjes 6 een eersten prijs, allen heel goede typische zwartbonte melkkoeien, waarvan de uier af en toe nog wel wat te wenschen liet. Zeven kregen een tweeden prijs. Hier waren er bij die erg mager waren; waren ze wat beter in conditie geweest, dan zouden ze wellicht ook wel een lsten prijs hebben gehaald, zoo goed waren ze. Van de productie-koeien kregen drie een lsten prijs en ook drie een 2den, alle zes keurstamboekkoeieii. Ook in deze klasse warén een drietal koeien met niet te hoog vptgehalte, voor het overige was de productie goed en waren de dieren uit deze klasse heel goede gebruikskoeien, waarvan 1 A werd Nora 22 - 104423 K.S., V. Aria's Gerard, eig. A. Bongers te Hoornaar, van welke bijna zesjarige alleen de gegevens als 2- en 3-jarige vermeld waren, die heel goed zijn. Den meesten indruk maken hier de groepen. Van de dan 20 koeien, eigenaar C. de Jong Jzn. te Noordeloos. vaarskalfjes 5-tallen werd eerste dat van A. Aanen Sr. te Hoornaar, wel lief goedje, uniform, tweede dat van A. Aanen Ez. te idem, met ja zoo goed, maar min der uniform geheel. De ééne familie-groep van een koe, stammoeder Martha 3 van C. de Jong Jr. te Noor deloos, kreeg een eersten prijs. Melkvaarzen, geb. tusschen 1 Oct. 1939 en 1 Oct. 1940. IA prijs. Jannigje 16, 281814 R.v.J., geb. 30 Januari 1940. V. Frans 153, 16644 S. M. Jannigje 9, 104477 K.S. Eigenaar: J. Bikker W.Az., te Noordeloos. Maar de groepen eigengefokte volbloeden van één fokker vormen verreweg het hoogtepunt van den dag. Drie groepen waren er van bedrijven van minder dan 20 koeien. Hiervan werd verdiend eerste de mooie groep goedsoortige dieren van C. de Jong Jr. te Noor deloos, met 18 stuks, waarvan 5 vaarskalveren, een beste prestatie van dit bedrijf. De uiers kunnen „soms wel wat grooter. B. A. v. d. Hoven, Overslingeland, die 2 A werd, had goede schrale gebruikskoeien, een paar kalveren had den wat te lange dunne beenen. A. van Kleef te Hoor naar werd 2 B. Van de groepen der grootere bedrijven werd 1 A. J. Bikker W.Az. te Noordeloos, met vooral ruime breede koeien met goede uiers, de pinken zijn nog niet over- breed; 1 B. werd A. Bongers te Hoornaar met heel mooie koeien, waarvan een paar betere uiers konden hebben, met goed erbij passend jongvee. A. Aanen Sr. te Hoornaar werd 2 A, omdat nummer één der köeien wat erg uit den toon viel: grooter en niet recht (week), daarna was de groep misschien wel de beste van allen, vooral mooie koeien; ook goed jongvee, 2 B werd C. Bikker W.Az. te Noordeloos, met vooral goede koeien in het boveneinde van de groep. B. Slob Hz. te Hoornaar kreeg een 3den prijs. Meikschotten, geb. tusschen 1 Oct. 1938 en 1 Oct. 1939. IA phjs Bastiaantje 30, 122825 S, geb. 12 Januari 1939 V. Anna's Korengarster 42, 14434 S. M. Bastiaantje 17, 76308 K.S. Productie als 2-j. 2161 3.69 281 d. ziek geweest). eigenaarA. Bongers te Hoornaar.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 9