f mankt bekend 1 Off icieele Landbouwmededeelingen Het Rijksbureau Voor de Voedselvoorziening De verplichte rundvee levering 1942 Provinciale publicaties van den Voedsel- commissaris voor de provincie Zeeland I PAG- 11 DE LANDSTAND VRIJDAG 30 OCTOBER Te weinig graan ter beschikking gehouden Voor een regelmatige broodvoorziening is het noodig, dat de Overheid de beschikking beeft over den geheelen graan oogst en te dien einde zijn bindende voorschriften in het leven geroepen. Landbouwers, die niet alle op hun bedrijf geoogste en gedorschte graan ter beschikking houden van de instantie, die 't Inneemt, n.l. de Provinciale Inkoop centrale vari Akkerbouwproducten, zoodat kan worden aan genomen, dat zij het verschil op andere dan geoorloofde wijze hebben aangewend, begaan derhalve een overtreding, die hun zwaar wordt aangerekend. Een landbouwer te Heesch (N.B.) had zich dezer dagen voor den Tuchtrechter te Tilburg te verantwoorden, daar "Vlij zonder vergunning een hoeveelheid rogge had gedors^ht of doen dorschen. Hem werd een geldboete vari ƒ1000. opgelegd. Een landbouwer te Oud- en Nieuwgastel (N.B.) zag zich in hooger beroep van een uitspraak van den Tilburgschen tuchtrechter door het Centraal College voor de Tuchtrecht spraak een geldboete van 2500.opgelegd, daar hij niet alle daarvoor in aanmerking komende op zijn bedrijf ge teelde en gedorschte tarwe ter beschikking had gehouden van de P.I.C.A. Misbruik van positie gemaakt Commissionair kocht uien buiten de veiling om. De afzet van tuinbouwproducten is aan regelen gebonden, ook de afzet van uien. Ieder, die de voorschriften over treedt, stelt zich bloot aan een gevoelige boete, die de tuchtrechter hem kan opleggen. Dat is ook het geval ge weest met een commissionair te Ooltgensplaat, die uien buiten de veiling om heeft gekocht, zulks bij meer dan één gelegenheid en die deswege door den Tuchtrechter te 's-Gravenhage Is veroordeeld tot een boete van 2000. Bij het bepalen van deze hooge boete heeft de omstandig heid een rol gespeeld, dat de commissionair misbruik van zijn positie heeft gemaakt. De man is namelijk leider van een sorteer-inrichting voor uien te Ooltgensplaat. Deze sorteerinrichtingen op Goeree en Overflakkee zijn te be- Officieele publicatie van het bedrijfsschap voor vee en vleesch N verband met de wenschelykheid, dat de veehou ders reeds vroegtijdig op de hoogte zouden zijn van dep omvang der verplichte rundveelevering 1943, wer den reeds in Juli j.l. in een desbetreffend persbericht de normen bekend gemaakt, volgens welke het rund vee in 1943 zou worden aangeslagen. Hierby werd uitgegaan van de toen gewettigde ver onderstelling, dat eenerzijds tengevolge van den op dat tijdstip nog resteerenden leveringsplicht 1942 de rundveestapel in December 1942 een omvang zou be zitten, welke als doelmatig kon worden beschouwd in verband met de veevoederpositie, terwyl anderzijds hierdoor de vleeschvoorziening voor het jaar 1943, zij het ook in zeer bescheiden mate, gewaarborgd zou zijn. De thans ter beschikking staande gegevens hebben echter tot de conclusie geleid, dat het noodzakelijk is in de vastgestelde hoeveelheden kilogrammen, die per vrouwelyk rund boven i jaar moeten worden opgebracht voor den leve ringsplicht 1943, eenige wijzigingen aan te brengen, welke hieronder zijn aangegeven: Het aantal kg. voor leveringsplicht 1943, welke thans als norm moet worden aangenomen, bedraagt: by een bedryfsmaximum van 1 rund boven 1 jaar 0 kg. per rund; by een bedryfsmaximum van 2 runderen boven 1 jaar 20 kg. per rund; by een bedryfsmaximum van 3 runderen boven 1 jaar 50 kg. per rund; by een bedryfsmaximum van 4 runderen boven 1 jaar 100 kg. per rund; s> by een bedryfsmaximum van 5 runderen boven 1 jaar circa 120 kg. per rund. Op grond van de conclusies, welke getrokken kunnen worden uit het verloop van de levering in het afge- loopen jaar van het rundvee boven 1 jaar, kan hierby vermeld worden, dat deze verhoogingen niet van dien aard zijn, dat daarvan de melkveestapel een nadee- ligen invloed zal ondervinden. Aangezien er echter veehouders kunnen zijn, die een lager bedrijfsmaximum zouden hebben opgegeven bij den Provincialen Voedselcom- missaris, indien zij van deze verhoogingen'tijdig op de hoogte waren gesteld, wordt hun TOT EN MET 7 NOVEMBER A.S. nog de moge lijkheid gelaten, een verlaging van hun be drijfsmaximum bij den P.V.C. op te geven. schouwen als onderdeden van de veiling. Zij hebben een rol in den aanvoer van uien te vervullen. De commissionair nu maakte van zijn positie door uien, die in zijn sorteer- inrichting werden aangevoerd, niet op te geven aan de veiling, doch voor eigen rekening te koopen. Een vertegen woordiger van de veiling is een dergelijke overtreding dubbel ernstig aan te rekenen. Pluimveeregeling 19421943 Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd maakt bekend, dat voor de pluimveehouders, die niet geheel aan de hun opgelegde verplichting tot het leveren van eieren hebben voldaan, de volgende regeling werd getroffen le. Niet bij een Landbouw-Crisis-Organisatie georganiseerde pluimveehouders mogen geen pluimvee meer houden. 2e. Georganiseerden, die minder"cian 40 pCt. van het ver plicht te leveren aantal eieren leverden, mogen geen pluim vee meer houden. 3e. Georganiseerden, die meer dan 40 pCt. van het ver plicht te leveren aantal leverden, doch niet volledig aan den leveringsplicht voldeden, zullen niet meer kippen mogen houden dan 1/15 deel van het geleverd aantal eieren en per 1 Januari 1943 niet meer eenden, ganzen en kalkoenen dan in Januari 1942 bij de registratie en rechtmatig werden ge houden. De pluimveehouders, die wel aan den leverings- plicht voldeden, mogen, tenzij een bijzondere vergunning Verpachting van los land, kleiner dan 25 aren De Grondkamer voor Zeeland maakt bekend, dat het besluit van de Grondkamer van 12 December 1941 betreffende de verpachting van perceeltjes los zand, kleiner dan 25 aren bij besluit van 3 September 1942 is ingetrokken. Bij laatstvermeld besluit, dat door den Secretaris- Géneraal van Landbouw en Visscherij is goedgekeurd en op 3 September 1942 in werking is getreden, is tevens de volgende regeling vastgesteld: a. Ten aanzien van pachtovereenkomsten betreffende los land, waarvan de oppervlakte 10 aren of kleiner bedraagt, behoeft geen inzending ter goed keuring aan de Grondkamer plaats te hebben. In dit verband zij er op gewezen, dat de pachtover eenkomst schriftelijk moet worden aangegaan, terwyl zonder toestemming van de Grondkamer niet voor een hoogeren prijs mag worden verpacht, dan die welke gold of gegolden zou hebben in 1939 vóór of op 1 September. b. Betreft het verpachting van los land, waarvan de oppervlakte grooter is dan 10 aren en kleiner dan 25 aren, dan dient de pachtovereenkomst binnen 30 dagen na het sluiten der pachtovereen komst ter goedkeuring aan de Grondkamer te worden ingezonden, echter uitsluitend voor de beoordeeling van de pachtprestatie. De overige voorwaarden worden bij deze pachtovereenkom sten niet door de Grondkamer getoetst. Samenvattend komt de inhoud van het besluit van de Grondkamer van 3 September 1942 dus hierop neer, dat in tegenstelling t-ot wat tot dusver gold, thans ook de pachtovereenkomsten betreffende los land, grooter dan 10 en kleiner dan 25 aren aan de Grondkamer moeten worden ingezonden, echter uit sluitend ter toetsing van de pachtprestatie. De Grondkamer voor Zeeland. Bijzondere Tuinbouwteeltvergunning Reeds eerder vestigden wij de aandacht er op, dat momenteel nog geen aanvragen om Bijzondere Tuin bouwteeltvergunning in behandeling genomen worden. Bij het opmaken van het zaaiplan voor 1943 kan men rekening houden, met toewijzing van genoemde ver gunning, op dezelfde basis als in 1942. In 1942 werd aan bedrijven boven de 5 ha. alleen teelt vergunning voor vroege aardappelen en tèeltvergun- riing voor tuinbouwgewassen. op stoppelland toege wezen. In 1943 zal aan de fruittelers met jonge boomgaar den, ongeacht de grootte van hun bedrijf, teeltver- gunning voor groen te plukken boonen en erwten, wijnpeen. uien, enz. worden toegewezen. Voor de kleine bedrijven wordt wat teeltvergunning voor frambozen beschikbaar gesteld. Bij d^. toewijzing zal in- het bijzonder gelet worden op het karakter van het bedrijf. Brieven, geldstortingen e.d. aan liet kantoor van den Voedselcommïssaris Het komt herhaaldelijk voor, dat telers in brieven, gericht aan het kantoor van den P. V. C. meer dan één ondeiwerp behandelen. Dit veroorzaakt niet is verleend, 10 stuks pluimvee houden indien de bij het bedrijf behoorende oppervlakte cultuurgrond de 10 ha. niet overschrijdt en, indien dit wel het geval is, niet meer dan 15 stuks. Dit is tevens het algemeen geldend maximum. Vijf man in een schuur Mislukte poging om bij voorgenomen clandestiene slachting te ontkomen. De Centrale Controledienst had er de lucht van gekregen, dat ergens in het plaatsje Heemskerk clandestien zou worden geslacht. Op een gegeven oogenblik werd het be wuste pand omsingeld en controleurs betraden het erf. Daar aanwezige rijwielen wezen er reeds op, dat er bezoek was en uit een schuur in de onmiddellijke nabijheid klonk gestommel. De deur xan de schuur was afgesloten, maar in een oogwenk geforceerd. De controleurs stelden vast, dat een man geknield op een op den grond liggende geknevelde koe zat. Vier andere mannen namen de vlucht en trokken het huis in. Met behulp van inmiddels aangekomen mare chaussee drongen de controleurs de woning binnen, doch oogenschijnlijk was niemand aanwezig. Toch kwamen de vier verdwenen lieden spoedig boven water (één zelfs in letterlijken zin 1) Eén man had zich verstopt in het schoor steengat, een tweede werd gevonden in een bedstede, be dolven onder beddegoed en de derde hield zich schuil in een gat in den grond. De vierde man had kans gezien het erf te verlaten, doch werd later aangehouden. Hij bad zich tijdens den overval onder water van een sloot schuilge houden, met alleen mond en neus boven de oppervlakte. De mannen bekenden de bedoeling te hebben gehad de koe te slachten. Alle betrokkenen kregen een proces-verbaal en de koe en het slachtmateriaal zijn in' beslag genomen. alleen vertraging in de beantwoording, waardoor de briefschrijver gedupeerd kan zijn, maar het veroor zaakt tevens ongemak op het kantoor van den P.V.C. Men spreke niet over b.v. aardappelen, varkens en tuinbouwaangelegenheden in één brief, maar ge- bruike voor elk dezer onderwerpen een afzonderlijk vel papier, welke men overigens gerust in één en veloppe mag doen. Een soortgelijke klacht moet hier naar voren worden gebracht ten aanzien van geldstortingen. Men ver zuimt n.L dikwijls om op het giro: of postwissel strookje te vermelden het doel waarvoor gestort wordt. Zoo vraagt men zich b.v. af: is de storting bedoeld voor een beroepschrift tegen scheurplicht grasland of is het een betaling voor van de P.I.C.A. teruggekocht graan?. Degene, die stort, moet duide lijk op het strookje zetten waarvoor de storting dient, er ontstaan dan geen misverstanden of fouten en vertragingen. Plombeering en prijs pootaardappelen Aan belanghebbenden wordt medegedeeld, dat de Bintje in de maat 35/60 m.m. wordt geëxpo*teerd en derhalve kan worden geplombeerd. De Gemachtigde voor de Prijzen heeft goedgekeurd, dat voor pootgoed in de klasse B-ster vroeggerooid, dezelfde prijzen als voor klasse A gelden, voor zoo ver dit pootgoed voor het binnenland wordt ver handeld. De Keuringsdienst Zeeland. Scheurpremie 1943 De Productiecommisaris voor Zeeland vestigt er nog eens de" aandacht op, dat zij wien scheurplicht is opgelegd, vóór 15 December a.s. gescheurd moeten hebben, willen zij voor de volle scheurpremie 200.per H.A.) in aanmerking komen. Wie na genoemden datum scheurt, doch vóór 15 Februari 1943, ontvangt slechts de halve scheurpremie. Scheurt men later dan 15 Febrifari 1943 doch vóór 15 Maart 1943 dan ontvangt men in het geheel geen scheurpremie. Tegen hen, die op 15 Maart 1943 nog niet hebben gescheurd zal met gestrengheid worden opgetreden. Paarden met verborgen gebreken De Wnd. Provinciale Voedsélcommissaris voor Zeeland maakt het volgende bekend: N In voorkomende gevallen worden over de taxatiemarkten paarden verhandeld, van welke na toewijzing blijkt, dat zij z.g. verborgen gebreken bezitten. De koopers dezer paarden worden er in hun eigen belang dringend op gewezen, dat zij zich in deze gevallen ten spoedigste tot een dierenarts dienen te wenden, met het verzoek êen attest af té geven, waarin het verborgen ge brek duidelijk wordt aangegeven. Dit attest dient* vervol gens onmiddellijk gezonden te worden aan het kantoor van den Prov. Voedsélcommissaris, Afd. Paarden te Goes. Men houde hiermede wel rekening.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 11