Maatregelen voor de voedsel voorziening VERZOEK Offi icieeie Landbouw meded eel ing en voor de provincie Zeeland I VRIJDAG 6 NOVEMBER DE LANDSTAND PAG. 10 Korrelmaisverbouw Het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten maakt in aansluiting aan een reeds eerder verschenen publicatie van het Rijksbureau V. V. O., bekend, dat verbouwers van korrelmais de opbrengst van 10 are geheel voor eigen gebruik mogen behouden, zonder dat hun daarvoor eenige korting op andere produc ten wordt toegepast. Verbouwt men meer dan 10 are, dan mag men ten hoogste 500 kg. voor eigen gebruik behouden; de rest moet worden ingeleverd. Indien echter de verbouwer van korrelmais is aan te merken als fokker of houder van een vermeerderingsbedrijf in den zin van het Crisis-Pluimveehouderijbesluit 1938, dan mag hij boven 500 kg. een hoeveelheid zelf' ge teelde mais behouden ten bedrage van ten hoogste 10 kg. voor elk st.uk pluimvee, waarvoor hij een voe dertoewijzing heeft; in dit laatste geval zal evenwel de toewijzing van gemengd graan met een nader te bepalen hoeveelheid worden verminderd. Inlandsche scheerwol Het Bedrijfschap voor Vee en Vleesch, daartoe ge machtigd door den Directeur van het Rijksbureau voor Wol en Lompen, maakt bekend, dat schapenhouders en andere houders van wol, die tot dusverre geen wol aanslag ontvingen, verplicht zijn binnen 8 dagen na deze bekendmaking aan den Directeur voornoemd (per adres den Provincialen Voedselcommissaris, in wiens ambtsgebied zij woonachtig zijn) opgave te verstrek ken van alle in hun bezit zijnde of hun in eigendom toebehoorende wol. Leveringsplichtigen zullen voor de door hen af te leveren wol van de Nederlandteche Wolfederatie, welk lichaam met de wolinneming 1942 is belast, vervoer- vergunningen ontvangen, waarop tevens de plaats van aflevering zal zijn vermeld. Ten aanzien van de in te leveren wol blijven de reeds eerder bekend gemaakte prijzen en afleveringscondities gehandhaafd. Strooregeling oogst 1942 Het Bedrijfschap voor Hooi, Stroo en Ruwvoeder maakt bekend, dat in de strooregeling 1941 eenige veranderingen zijn aangebracht. Alle verbouwers en ge- en verbruikers van stroogewassen en alle handelaren in stroo zijn ver plicht zich aan de volgende regeling te onderwerpe®. Stroogewassen De regeling omvat de volgende stroosoortenAlle soorten graanstroo, kanariezaadstroo, erwtenstroo, boonenstroo, koolzaad-, karwijzaad-, mosterdzaad-, blauwmaanzaad-, radijszaad-, spinaziezaad en bietenzaadstroo. De handel in stroo. Ge- en verbruikers van stroo zijn vrij om een bij de Neder- landsche Inkoópcentrale van Akkerbouwproducten (N I. C. A.) erkenden kleinhandelaar te kiezen van wien zij het stroo wenschen te betrekken, mits deze handelaar gevestigd is in den streek waar de ge- of verbruiker zijn bedrijf uitoefent. Bij het aanvragen van een aankoopver gunning moet de naam van den kleinhandelaar- worden vermeld. Het Hoofdkantoor van den Handel (H.K.H.) wijst in overleg met het Bedrijfschap voor Hooi, Stroo en Ruw voeder den kleinhandelaar een groothandelaar aan, terwijl op dezelfde wijze den groothandelaar een of meerdere land- handelaren worden toegewezen. De landhandelaren kunnen het stroo, dat zij aan den groothandelaar te leveren heb ben, slechts betrekken van telers 'uit een hun van tevoren toegewezen rayon. De hierboven geschetste werkwijze wordt „verkeer over drie schakels" genoemd. In speciale ge vallen kan „verkeer over twee schakels" plaats vinden, hetgeen ter. beoordeeling staat van het H.K.H. in overleg met het Bedrijfschap voor Hooi, Stroo en Ruwvoeder. Hier bij wordt het stroo door den landhandelaar direct aan den kleinhandelaar (bij uitzondering aan den groothandelaar, n.l. wanneer deze als kleinhandelaar optreedt) geleverd. Ook zal in bepaalde streken „verkeer over één schakel" kunnen plaats vinden. De land-, groot- of kleinhandelaar vervult dan bij het koopen van stroo van den verbouwer de functie van landbahdelaar, terwijl hij bij'de aflevering als kleinhandelaar optreedt. In dergelijke gevallen wordt den als landhandelaar optredenden handelaar eveneens een rayon toegewezen. Voor den ge- of verbruiker maakt het financieel geen verschil of het stroo over drie, twee of een schakel ge leverd wordt. Men neme er nota. van, dat evenals vorig jaar slechts die land-, groot en kleinhandelaren daadwerkelijk aan den stroohandel mogen deelnemen, die bij de N.I.C.A. als zoo danig zijn erkend. Stroopryzen en marges. Bij een speciale Prijzenverordening worden de nieuwe strooprijzen en -marges geregeld. Deze nieuwe prijsregeling, welke in ^werking zal treden vanaf den dag na dien der plaatsing van de Prijzenverordening in het Voedselvoor zieningsblad, zal bij afzonderlijke publicatie worden bekend gemaakt. Bij deze regeling is er naar gestreefd, zooveel mogelijk voor alle ge- of verbruikers van een bepaalde soort stroo een uniformen inkoopsprijs te benaderen. De handel van boer tot boer. Veehouders kunnen stfoo direct van verbouwers koopen voorzoover de bedrijfsgebouwen van den kooper en die van een naburigen teler binnen een ouderlingen afstand van 10' km zijn gelegen. Het vervoer^ mag slechts plaats vinden met eigen transportmiddelen van den verkooper/teler of van den kooper/veehouder. Op het aanvraagformulier model A moet de veehouder den wensch te kennen hebben gegeven het stroo direct van een teler te willen betrekken. De verkooper/teler moet zich bereid verklaard hebben het aangevraagde kwantum aan den veehouder te leveren door het aanvi-aagformulier eveneens te onderteekenen. Ter zake van laatstbedoelden verkoop is de verkooper verplicht tot afdracht van een bepaald bedrag ten behoeve van de door het Bedrijfschap ingestelde vrachtenverreke- ningskas, waarvoor nader wordt verwezen naar vorenbe doelde prijzenpublicatie. Dit bedrag dient de verbouwer bij den Plaatselijken Bureauhouder te storten alvorens hij tegen inlevering van de door hem ontvangen berichtkaart model C.C. in het bezit van een geleidebiljet kan worden^ gesteld. "Verder hebben zij van den Plaatselijken Bureauhouder bericht ontvangen, welke hoeveelheid stroo zy direct aan veehouders mogen afleveren. Blijkens perspublicatie d.d. 15 Augustus j".l. zijn verbouwers voorts verplicht 1200 kg erwtenstroo per met peulvruchten bebouwde hectare in te leveren, voorzoover de met deze producten verbouwde oppervlakte meer dan 25 are bedraagt. Nadere bijzonderheden hieromtrent zullen nog door de P.I.C.A.'s worden bekend gemaakt. De stroo-oogst onder aftrek van het verbruik uit eigen oogst en de directe af leveringen aan veehouders moeten verbouwers ter beschik king houden van den landhandelaar in wiens rayon het bedrijf van den verbouwer gelegen is. Verbouwers, die lid zijn van een coöperatieve stroocarton- fabriek of van het Strooverkoopbureau N.V. te Hoogezand of het Coöp. Strooverkoopbureau „Wieringermeer" U.A. te Middenmeer behoeve» het voor aflevering beschikbare stroo niet aan een landhandelaar af te leveren, doch dienen dit ter beschikking van hooger genoemde coöperaties te houden, voorzoover zij hiertoe volgens de bestaande over eenkomsten verplicht zijn. Vervoerverbod voor stroo. in de volgende gevallen kan stroo zonder geleidebiljet vervoerd worden 1. van het land naar de bedrijfsgebouVen van den teler; 2. van het land of de bedrijfsgebouwen van den teler naar spoor^ schip of dorsch en/of persplaats 3. van de persplaats naar spoor of schip 4. van de persplaats naar de opslagplaats van den land handelaar en van deze opslagplaats naar spoor of schip 5. van het bedrijf van den verbouwer naar een stroo- hulzenfabriek, indien de verbouwer het stroo zonder inschakeling van een handelaar aan de stroohulzen- fabriek aflevert. In alle overige gevallen dient het transport door een geldig geleidebiljet gedekt te zijn. Voor het uitschrijven van deze geleidebiljetten zijn volgens de door het H.K.H. verstrekte instructies, de handelaren in stroo aangewezen en voor de stroocartonfabrieken de Vakgroep Stroocartonindustrie, ter wijl bij den handel van boer tot boer de verbouwer, al vorens het stroo aan den veehouder af te leveren, bij zijn Plaatselijken Bureauhouder een geleidebiljet in ontvangst moet nemen. Bij overtreding van het vervoerverbod stelt een ieder zich aan tuchtrechtelijke vervolging bloot. Aanvragen tot het verkrijgen van een aankoopvergunning voor stroo. Aan veehouders en particuliere paardenhouders zijn aan vraagformulieren model A toegezonden, welke bij de Plaat selijke Bureauhouders ingeleverd moesten gorden. Degenen, die verzuimd hebben hun aanvraagformulieren aan den Plaatselijken Burea'uhouder op te zenden, kunnen dit als nog doen vóór 12 November 1942. Veehouders, particuliere paardenhouders en landbouwers, welke geen aanvraag formulier model A hebben ontvangen en die meenen recht te hebben op een aankoopvergunning voor stroo, moeten een dergelijk aanvraagformulier ten spoedigste bij hun Plaatselijken Bureauhouder aanvragen. Aankoopvergunnin gen voor stroo voor het afdekken van aardappelen, bieten en peen gedurende de wintermaanden dienen per brief bij de P.B.H.'s te worden aangevraagd. Landbouwers, die geen toewijzing voor gebruik van stroo uit eigen oogst ont vangen hebben, stellen zich voor het verkrijgen van een dergelijke toewijzing onverwijld - met hun Plaatselijken Bureauhouder in verbinding. Tuinders hebben hun aanvragen voor stroo by hun plaat selijke* tuinbouwveilingen moeten indienen. Tuinders, die geen bericht ontvangen hebben van het Bedrijfschap voor Hooi, Stroo en Ruwvoeder, dat zij een bepaalde hoeveel heid stroo kunnen aankoopen, kunnen vóór 12 November 1942 alsnog bij hun tuinbouwveilingen een aanvraag in dienen. Alle overige ge- en verbruikers van stroo zenden hun stroo- aanvragen in briefvorm naar hét Bedrijfschap voor Hooi, Stroo en Ruwvoeder, Zwarteweg 75, 's-Gravenhage, onder vermelding van naam en adres van den kleinhandelaar, van wien zij het stroo wenschen te betrekken. Indien de naam van den kleinhandelaar niet vermeld is, wordt het verleenen van een aankoopvergunning onnoodig geacht. Overtredingen van voedselvoorzienings-bepalingen Tuchtrechters legden hooge boeten op Nog steeds hebben zich tal van veehouders en landbouwers voor de tuchtrechters te verantwoorden, daar zij zich niet gestoord hebben aan hun door de Overheid opgelegde ver plichtingen. Door deze overtredingen brengen zij aanmerke lijke schade aan onze voedselvoorziening toe. Dat dit niet kan worden toegestaan, komt tot uiting in de hooge boeten, welke den overtreders worden opgelegd. Een van de ernstige euvelen, die bij eontröle blijken Te bestaan, is wei; dat de veehouders niet alle op hun bedrijf gewonnen en daarvoor in aanmerking komende melk aan een melkverwerkend of standaardisatiebedrijf leveren. De achtergehouden melk wordt dan veelal tegen te hoogen prijs rechtstreeks aan consumenten verkocht, natuurlijk zonder bonnen e.d. in ontvangst te nemen, ofwel er wordt boter of kaas van bereid. Ook gebeurt het niet zelden, dat de dieren met deze melk worden gevoederd. Een landbouwer te Epé, die niet al zijn melk had ingeleverd en bovendien zonder vergunning een maal- of menginrich- ting voorhanden had, werd tot ƒ1000.boete veroordeeld. Eenzelfde boete zagen zich een landbouwer te Nijkerk en een fouragehouder te Haastrecht opgelegd; dezen hadden o.in. zonder vergunning een karnwerktuig voorhanden ge glad en clandestien boter bereid van de achtergehouden melk. In hooger beroep legde het Centraal College voor de Tucht rechtspraak aan een veehouder te Amsterdam en een vee houder te Sloten eveneens ƒ1000.boete op, hetgeen een verzwaring van de in de eerste instantie uitgesproken straf beteekende. Tot betaling van een boete van ƒ1200 werden veroordeeld een landbouwer te Ylissingen, een veehouder te Nièuwer- kerk aan den IJssel en een melkveehoudster te Lochem. Een landbouwer te St. Oedenrode had een deel van de op zijn bedrijf gewonnen melk aangewend tot voedering van zyn biggen, zonder daartoe vergunning te hebben. Hij kreeg voor die overtreding een boete van ƒ1250.Een boete van ƒ1500.werd opgelegd aan een veehouder te Otterspoor- broek (gem. Breukelen-Nijenrode), die zijn dieren eveneens met melk had gevoederd ea aan een veehouder te Kethel. Twee andere veehouders te Kethel werden veroordeeld tot boeten van resp. ƒ1750.en ƒ1800.Een landbouwer te Son (N.B.) kreeg ƒ2000.boete wegens clandestiene be reiding van kaas uit melk, welke hij tot dit doel had achtergehouden. Brieven of stukken voor den Landstand NEET te adresseeren aan bepaalde perso nen of particuliere adressen doch UIT SLUITEND aan: NED. LANDSTAND, Groote Markt 28, postbus 31 te GOES. Bedrijfsorganisatie De Ned. Zuivel-Centrale In verband met een algeheele organisatie van het bedrijfs leven zijn ook verschillende bedrijfsorganisaties voor de voedselvoorziening in het-leven geroepen, welke de werk zaamheden van de „Centrales" overnemen. Aan deze be drijfsorganisaties (welke hoofdbedrijfschappen en bedrijf schappen worden genoemd) kunnen aparte lichamen wor den verbonden, welke zich belasten met den aan- en ver koop en opslag van producten. In vele gevallen heeft deze overneming reeds geheel of gedeeltelijk plaatsgevonden, waarvan onderstaand enkele voorbeelden volgen. De werkzaamheden der hieronder genoemde Centrales zijn of zullen worden overgenomen door de daarachter vermelde bedrijfsorganisaties voor de voedselvoorziening: Hoofdbedrijfschap voor Zui vel, Margarine, Vetten en Oliën, gesplitst in Bedrijfschap voor Zuivel In- en Verkoopbureau voor Zuivel en Bedrijfschap voor Marga rine, Vetten en Oliën Centraal Bureau' voor M.V.O. De Nedérlandsche dery-Centrale Veehou- Bedrijfschap voor "ee en Vleesch, Vee- én VLesch- aankoopbureau De Ned. Akkerbouw-Cen- Hoofdbedrijfschap voor Ak trale en de Ned. Inkoop-Cen- kerbouwproducten, trale van Akkerbouwproduc- gesplitst in: ten en de Ned. Meel-Centrale Bedrijfschap voor Granen, en de Ned. Aardappelmeel- Zaden en Peulvruchten Centrale Bedrijfschap voor Zaaizaad en Pootgoed Bedrijfschap Veevoeder Bedrijfschap Aardappelen Bedrijfschap Vlas en Hennep Bedrijfschap voor Suiker Bedrijfschap voor Hooi, Stroo en Ruwvoeder Bedrijfschap voor Grieöd en Riet Aan- en Verkoopbureau Akkerbouwproducten

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 10