KOERS OOST! „Sikkels blinken", Ae nieuwe Marofilm Oostland-nummer van „Volksche Wacht" Een zeer interessante en leerzame film over de graancultuur IS NOVEMBER 1942 DE LANDSTAND PAG. 2 meegaan. Want de geschiedenis heeft voldoende be wezen: bij .geslaagde kolonisatie-inzetten zijn altijd yrouwen aanwezig geweest. De functie en de rol van de vrouw bij de kolonisatie is van grooten invloed. Van het slagen van dit begin hangt de algemeene inzet van ons volk af. Onze strijd gaat voor het geluk van dit volk en van onze kinderen. Nadat de heer Krans, als directeur van de Nederland, sche Oostcompagnie, nog enkele woorden had gespro ken, trad de Boerenleider naar voren en onderstreepte den vrijwilliger^ inzet van ^oer de Waard met deze woorden: „Ik had altijd gehoopt, dat een van onze beste boerenleiders mee zou gaan naar het Oosten; toch wilde ik niemand hiervoor aanwijzen. Toen is boer de Waard bij mij g' komen en heeft gezegd: Boeren leider, dat zal ik doen. Dan spreekt Boerenleider de Waard zijn kameraden toe en wijst hen erop, dat hun vrijwillige inzet weinig waardeering bij onze volksgenooten zal vinden. Maar door onze werkzaamheden daar in het "Oosten zullen wrj ook van hen medewerking en waardeering moeten afdwingen! Als wij straks in den trein zitten, zijn wij boer-soldaat, en is er geen .terug meer mogelijk. Wie dus nog bezwaren mocht voelen, kan deze nu nog uiten. Zoo niet: kameraden en kameraadskes, kan ik op U rekenen En op het hartgrondig „Ja", dat hierop volgde, dankte boer de Waard voor het vertrouwen, dat zijn reisge- nooten in hem willen stellen en hoopte, dat de zegen van Hem, zonder Wiens hulp geen werk zal slagen, op hun arbeid mag rusten. Dan sprak de heer Barendrecht, die een groot deel van het voorbereidende werk van deze uitzending had ver richt en wien dezen heelen Oostland-inzet zeer na aan het hart ligt, nog een kort en krachtig woord, waarbij hij dé vertrekkender vooral op het hart drukte, dat tucht en orde wel de voornaamste voorwaarden zijn voor het welslagen van hun plannen. Tevens wees hij er op, dat deze inzet nog niet de vaste is: bij het sluiten van den vrede zouden eerst de nu nog strijdende front soldaten hun rechtmatig bezit komen opeischen. Doch spreker besloot: JtMaar dan komen jullie aan de beurt en van jullie hangt het af, welke plaats Nederland straks zal innemen." Van de zijde van de Duitsche landbouwautoriteiten sprak de heer Ernst, Referent für Agrarpolitiek bei dem General-Kommisar zür besondere Veiwendung, een enkel woord. Spr. noemde deze inzet de eerste schrede, die de Ne derlanders met de Duitschers zullen doen om Europa veilig te stellen en om dezen oorlog te winnen. In de eerste linies strijdt de soldaat, maar dan komt de Germaansche boer, die door zijn arbeid er voor heeft te zorgen dat op den duur de overwinning aan het front niet teyergeefsch zal zijn geweest. Eén der vertrekkende boeren, Vg. Wiester, sprak nog namens alle Oostlandgangers zijn rotsvast vertrouwen uit, dat deze inzet, onder leiding van Boerenleider de Waard, zeker zal slagen. Daarna sloot Boerenleider Roskam met de eenvoudige woorden: „Mannen en vrouwen ga met God", deze ontroerende plechtigheid. Boekbespreking Het Zaaimaand-nummer van „Volksche Wacht" (uitg. Hamer Den Haag) is ditmaal geheel aan Oostland gewijd. Het tijdschrift opent met een artikel van de hand van Dr. G. Wendt over de Geschiedenis der Bouwkunst in Danzig. Dr. Wendt gaat terug tot de 14e eeuw toen Danzig het stadsrecht verkreeg en stipt in zijn overzicht ook de Nederlandsche invloeden op de bouwkunst in Danzig aan, die vooral omstreeks 1600 zeer groot waren. Dr. F. Wiemers schrijft ove- „Sporen van verdwenen Neder- Saksische en Nederlandsche dorpen." „Hoe Germaansch dit Oosten is," zoo schrijft hij, „zien wij, wanneer wij met open oogen de bewaard gebleven dorpsgemeenten van Oost- land doortrekken." Hoofdzakelijk wordt hier over de Oost kolonisatie tusschen 1200 en 1300 verteld. Dr. Joh, Teunisz behandelt -in een goed gedocumenteerd artikel de Nederlandsche nederzettingen in Polen, de z.g. „Hollandereien", die ook nu nog getuigen van de Ne derlandsche ondernemingsgeest in Oostland. Voorts bevat het tijdschrift, behalve de gebruikelijke ru brieken, nog enkele bezienswaardige artikeltjes, waarvan vooral „de Boerengemeenschap der Friesche Kolonisten in Rusland" belangrijk is. Een Oostland-prijsvraag geeft hun, die voor dit onderwerp belangstelling hebben, gelegenheid een uiteenzetting ta geven van het begrip „Oostland." Al met al geeft dit ook typografisch goed verzorgde Oostland-nummer den lezer een schat van gegevens over het „rijden naar Oostland" van Nederlanders in vroeger eeuwen. VAN VEENSTRA, T\E Nederlanders zijn een volk van zeelieden en J-S boeren. Dat geldt eigenlijk voor alle Germaan sche volken. By het eene hebben de natuurlijke omstandigheden meegebracht, dat de zee een grooter aantal volksgenooten opeischteby het andereverder landwaarts in wonende, was er niet zooveel sprake van zeeman worden. Maar het natuurlijke feit van den op de wijde wereld inge- stelden gemaanschen geest heeft zich overal doen gelden en verloochent zióh nog niet. Daarom kan een zeemansbevél als: koers Oost, heel goed in de eerste plaats voor boeren be doeld zijn. Welnu, die order is uitgegeven in een groote bijeenkomst, welke te Arnhem werd gehouden. En wij hoeven zeker in „De Landstand" niet nader toe te lichten, waarom het hierbij gaat. Als we er toch iets van zeggen, dan is dat, omdat er over dit onderwerp nooit teveel gesproken en geschreven kan worden, wijl het een levenskwestie is, niet zoozeer voor ons als voor onze kinderen. Wij, de thans in Nederland boerende gene- ratie, komen er wel en ge- loovffii dat althans voor het grootste deel zélf. Waarom zouden we ons druk maken over dat Oostland, we hebben hier Itfrld en broodDeze gedachten komt men herhaaldelijk tegen, ook bij de tijdwende. Maar van welk een beperkten blik getuigt zulk menschen,' die overigens niet afkeerig zijn van de tijdwende. Immers: koers Oost, dat beteekent voor heel ons volk een totaal nieuwe toekomst. Eeuwenlang hébben wij koers West gevaren. Koers West maakte onze zeevaarders tot kooplieden, die koop lieden bouwden machtige steden en die steden exploiteerden het land en zijn boeren naar hun wensch en wil. Terwijl de handelshuizen groeiden versnipperden de boerenplaatsen, terwijl de bank kluizen immer grooter en immer gevulder werden, verdwenen oude boerengeslachten in de grauwe rijen van een nameloos proletariaat, zonder bezit en zonder levensrecht. En als dan eindelijk de boer eng eest zich verhief en opstond om zich recht te verschaffen, werd: koers West het bevel tot de vlucht van ons goud en ons geld en ons aanzien. Een verwezen naar het Westen starend volkdat niet begreephoe zoo plotseling het parool van den ouden rijkdom tot het parool van het noodlot worden kon, bleef achter. Tot dat volk komt nu de krachtige stem van een nieuwen tijd, die beveelt: koers Oost! Dat is de stem van het land, de stem van de Germaansche boerenziel, die land gewonnen heeft en in dat land rechten zal hebben en zal verdedi gen, die uit dat land zal halen, wat noodig is om te leven en zichzelf te zijn naar ouden aard, die in dat land wortels slaat voor den duur der eeuwen om er opnieuw groot te worden. Koers Oost, dat beteekent: geen landlooze boeren meer, wier leven zonder zin werd, maar boeren met een taak, zoo veelomvattend, dat zij de levens van geslachten vult en tot rijke ontplooiing brengt! Koers Oost, dat beteekent een zich harmonisch ontwikkelde nieuwe samenleving met plaats voor een ieder naar zijn aard. Koers Oost, dat beteekent niet langer onredelijke rijk dom voor den een en grauwe armoede voor den ander, maar dat beteekentiedereen is geroepen tot een oude taak en iedereen kan die roe ping vervullen. Koers Oost, dat beteekent: geen opvreten van den boer door den koopman en geen wurgen van den ambachtsman door den industrieelmaar dut beteekent: mannenhanden, die bezig zijn de een voor den ander, om te zamen het leven der volken vol en rijk te maken Koers Oost: jong boerenvolk, daar is ruimte, daar hoeft niet de broer den broer te haten omdat er voor twee geen grond is daar kunt ge allebei straks terecht. De pioniers zijn voorgegaan, zij hebben het terrein verkend en hun roep zal steeds luider worden: koers mee Oost! Al het andere is minder belangrijk, al het andere is dwaasheid als het afhoudt van dit eene! Het geredekavel over ouden of nieuwen tijd is zinloos geworden: er is maar één tijd, die, waarin wij allen leven en die den steven wendt naar het Oosten, den steven en den ploegstaart. Wat: koers West genomen heeft, dat zal koers Oost teruggeven. Wij verstaan het wachtwoord van Den Tijd, wij koersen Oost! D. v. d. B. ORIGE week draaide te Wageningen voor een overvolle zaal van genoodigde personen uit de land- bouwwereld voor het" eerst de prachtige graanfilm „Sik kels blinken, sikkels klinken". Evenals de zoo bekend geworden aardappelfilm is ook deze film een product van de samenwerking tusschen de Rijkslandbouwvoor- lichtingsdienst, het Departement van Landbouw en Visscherij, erudiet bekende Marofilmbureau te Deventer. Geheel in natuurlijke kleuren opgenomen biedt deze graanfilm, die vervaardigd werd naar een draaiboek en onder algemeene leiding van den heer Ir. J. A. Hogen Esch, in een rij prachtige beelden zeer leerzame en interessante gegevens uit de graancultuur in ons land; en zij werkt, vooral niet te vergeten, in hooge mate op voedkundig door de vele aanwijzingen over rassenkeuze, ziektenbestrijding, bodemverpleging, zaaizaadselectie, enz. in prettigen vorm in deze film ondergebracht. Alles, maar dan ook letterlijk alles, wat in ons land zich met de graancultuur bezig houdt of ervan afhan kelijk is, wordt in deze film, min of meer vollediger behandeld. Zoo-wordt in een voorstellingsduur van twee uren een overzicht van den verbouw van de 4 hoofdgranen, tarwe, rogge, gerst en haver gegeven, terwijl op een aantrekkelijke manier nog vele statistische gegevens in de voorstellingen over veredeling, ziektebestrijding enz. zijn verwerkt. Voor den niet ter zake kundigen toeschouwer brengen deze vele beelden allicht eens den indruk: van het goede te veel; voor een boer, kweeker, zaadhandelaar en landbouwdeskundige brengen zjj in een veelvuldige afwisseling eigen werken en leven naar voren. En op een wijze, die artistiek ten zeerste verantwoord is. Door het kleurenfilmprocedé te nemen, heeft de heer Roosdorp het mogelijk gemaakt, dat vooral kleinere details, zooals b.v. in het hoofdstuk ziektebestrijding, de roest en stuifbrandsporen, ook zeer duidelijk kunnen worden aangetoond; dit verhoogt de waarde van deze film als voorlichtingsmiddel in hooge mate. Terwijl bij de landschapsopnamen de kleurenweergave vooral artistiek werkt en dus het geheel iets zeer aantrekke lijks geeft. Vele goede oude bekenden vinden wij op het witte doek terug. Om maar iets te noemen: het bedrijf van Dr. Mansholt, waar juist de excursie Van den Nederland- schen Kweekersbond wordt gehouden; dan de vele rijks diensten te Wageningen, waar zooveel vertrouwde ge zichten met belangrijke proeven en onderzoekingen be zig zijn. Of de prachtige opnamen op het landgoed „De Eelderberg", het groote vermeerderingsbedrjjf van de Petküser rogge. Vooral in dezen tijd, nu door graslandscheuring op veel graslandbedrijven ook stroovruchten worden verbouwd, kan deze film prachtig werk verrichten. De aanwijzin gen, die worden gegeven, b.v. over het zaaien, de de monstratie van zaaimachines, het geven van de juiste zaaidiepte, de verzorging van perceelen die vorstschade hebben gekregen, de onkruidbestrijding, zijn zeer dui delijk en geven antwoord op vele vragen, door den boer in het dagelijksch bedrijf gesteld. Dit alleen al is aanleiding genoeg om te hopen, dat elke graanverbouwer deze film te zien krijgt: hier ligt voor onze dorpsboerenraden een prachtige taak. Temeer, waar de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst door een speciale overeenkomst met den Marofilm-voorlich- tingsdienst het door subsidieering mogelijk heeft ge maakt, dat deze film voor een geringe geldelijke ver goeding op ieder dorp kan worden vertoond. Laten de boeren hier gebruik van maken! In serie is de prijs per voorstelling 25.alle kosten inbegrepen. Bij losse voorstellingen worden reis- en verblijfkosten in reke ning gebracht. Het adres van de Marofilmvoorlichtings- dienst is: Zwolschestraat 24, Deventer. J. D. DE JONG,

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 2