vMik f De voorziening van brandstoffen Oorlogs-volkstuinen Belangrijke data Bureau Pacht PAG. 9 DE LANDSTAND 13 NOVEMBER 1942 AN officieele zijde wordt het volgende medege deeld: In de tweede helft van de maand October hebben de tuinbouwers die op den grondslag van het door hen voor 1943 opgemaakte teeltplan brandstoffen voor hun bedrijf hebben aangevraagd, de zoogenaamde „stook vergunning" van de Rijkstuinbouwconsulenten ontvan gen. In deze stookvergunning zijn de hoeveelheden brandstoffen vermeld, welke aan den tuinder voor de uitvoering van zijn teeltplan zijn toegewezen. Een enkele kweeker heeft deze vergunning met toewijzing misschien nog niet ontvangen, omdat het vaststellen van de hoeveelheid brandstoffen voor zijn bedrijf bij zondere moeilijkheden oplevert, doch deze uitzonde ringen bevestigen den algemeenen regel. Volgens de voorschriften van de distributie-regeling zijn de tuin bouwers verplicht om binnen vijf d*agen na ontvangst van de stookvergunning met toewijzing op de hun door de Brandstoffencommissie (of door het Rijks- kolenbureau, indien men grootverbruiker is) toege zonden formulieren in te vuHen, welke soorten van brandstoffen zij wenschen te ontvangen en deze inge vulde formulieren aan den Rijkstuinbouwconsulent in te zenden. Deze termijn van vijf dagen is maar niet willekeurig gekozen, doch heeft een gegronde redten. De Brandstoffencommissie en het Rijkskolenbureau hebben n.l. de taak om te zorgen, dat zoo spoedig mogelijk een belangrijk gedeelte van de toewijzing aan brandstoffen aan den kweeker wordt afgeleverd. In de tegenwoordige omstandigheden is die taak in verband met de transportmoeilijkheden lang niet een voudig en daarom is het beslist noodzakelijk, dat deze instanties zoo spoedig mogelijk weten, welke hoeveelheden en soorten van brandstoffen zij in de verSchillendte teeltcentra van den tuinbouw moeten inzetten. Helaas hebben nog zeer vele kweekers aan het voor schrift, om binnen vijf dagen het bekende III B for mulier dat zij reeds lang in hun bezit hebben, in te zenden, niet voldaan. Hierdoor wordt het vlotte ver loop der brandstoffendistributie en wat ernstiger is de bevoorrading der bedrijven in gevaar ge bracht. De transportmogelijkheden zijn tegenwoordig beperkt en de uitvoering der bevoorrading kost tijd. Het te laat inzenden der formulieren heeft tot ge volg, dat de tijd nutteloos voorbij gaat en verloren tijd laat zich niet inhalen. De nalatige kweekers dupeeren bovendien zichzelf in de eerste plaats. Zij zijn verplicht het door hen opgegeven teeltplan uit te voeren, temeer nu daarvoor tijdig voldoende brand stoffen zijn toegewezen. Zij zullen zich later niet van deze verplichting onttrekken met de verontschuldi ging, dat zij de brandstoffen niet of te laat op het bedrijf hebben ontvangen, indien blijkt, dat de inzen ding van het III B formulier niet binnen de voorge schreven vijf dagen heeft plaats gehad. En dat laat ste kan op eenvoudige wijze worden vastgesteld. In zijn eigen belang wordt men .dus aangeraden te zorgen, dat bedoeld formulier, behoorlijk en goed ingevuld, zoo spoedig mogelijk bij den Rijkstuinbouw consulent wordt ingediend. In ons nummer van 3 October publiceerden wij enkele passages uit een rondschrijven van den Secretaris-Generaal van Binnenlandsche Zaken aan de burgemeesters. Er is ons gevraagd ook de concept-pachtovereenkomst te publiceeren voor het geval grondeigenaren land verpachten voor de volkstuinen. Men zie daaromtrent hetgeen hier volgt: PACHTOVEREENKOMST De ondergeteekende de Gemeente: hierna te noemen „verpachter"; en van beroep geboren wonende te aan de hierna te noemen „pachter", verklaren te zijn overeenge- omen als volgt: 1. De verpachter verpacht aan pachter, gelijk deze van genen in pacht aanneemt, een volkstuin, groot onge- „veer 200 M2, gelegen aan de te genummerd 2. Deze pachtovereenkomst is gesloten voor den tijd van twee jaar, gaat in (wordt geacht te zijn ingegaan) op 1 Januari 1943 en eindigt mitsdien op 31 December 1944. 3. Na het verstrijken van den in het vorige lid genoem den pachttermijn kan de verpachter de pacht telken male met een jaar verlengen, tenzij de pachter vóór 1 November van het loopende pachtjaar in het komende jaar niet wenscht voort te zetten. 4. De pachtprijs bedraagt per jaar, te voldoen in tyvee gelijke termijnen, bij vooruitbetaling; de eerste voor of op 1 Januari of zooveel later als het gepachte wordt aanvaard; de tweede voor of op 1 Juni. 5. De verpachter levert den volkstuin „bouwrijp" op en draagt zorg voor het maken van toegangen, greppels en afscheidingen. 6. De volkstuin is bestemd om te worden gebruikt voor het telen van gewassen voor eigen en/of gezinsver- bruik van den pachter. Van de oppervlakte van een volkstuin moet een gedeelte van tenminste 100L M2 worden beteeld met aardappelen en het overige" ge deelte met groenten. Het verkoopen van geteelde ge wassen is verboden. 7. De pachter is verplicht den volkstuin in goeden staat te houden en te gebruiken, overeenkomstig de in het vorig lid aangegeven bestemming. 8. Behalve het spitten en bemesten, moeten alle werk zaamheden op den volkstuin door den pachter of diens huisgenooten worden verricht. 8a. Het is den pachter, behoudens schriftelijke toestem ming van den verpachter verboden a. op den volkstuin boomen of struiken 'te planten, kippen, konijnen of andere dieren te houden, los- loopende honden mede te brengen of kinderen te laten spelen b. greppels of slooten te graven, paden te verharden, hekken of afrasteringen te maken, of eenig ge timmerte als zomerhuisjes, schuren en dergelijke te bouwen, met uitzondering van een platten ge reedschapsbak. 9. Het is den pachter verboden ongevraagd eens anders 1 tuin te betreden, dan wel zich aldaar tijdens de af wezigheid van dien ander zonder diens toestemming op te houden. 10. Verpachter en door hem gemachtigde personen hebben te allen tijde vrijen toegang tot het gepachte, ten einde te kunnen nagaan of de pachter voldoet aan de verplichtingen, hem in deze overeenkomst opgelegd. 11. Zonder schriftelijke toestemming van verpachter is de pachter niet bevoegd het gebruik en de vruchttrlkking van het gepachte geheel of gedeeltelijk aan een ander rover te dragen. 12. Verpachter behoudt zich het recht voor, deze pacht overeenkomst onmiddellijk zonder tusschenkomst van den rechter en zonder restitutie van betaalde paeht- penningen als ontbonden te beschouwen bij niet-na- koming door den pachter van één of meer hem in deze pachtovereenkomst opgelegde verplichtingen. Aldus opgemaakt en geteekend ter respectievelijke - woonplaatsen, den 19 VerpachterPachter 16 Nov. 16 Nov. 16 Nov. 16 Nov. 16 Nov. 17 Nov. 17 Nov. 18 Nov. 18 Nov. 18 Nov. 18 Nov. 19 Nov. 19 Nov. 19 Nov. 20 Nov. 20 Nov. 20 Nov. 21 Nov. 22 Nov. 28 Nov. 23 Nov. 24 Nov. 24 Nov. 24 Nov. 24 Nov. 25 Nov. 25 Nov. 26 Nov. 26 Nov. 27 Nov. Gorinchem: St. Maartens Paarden markt. Amsterdam: Taxatie paardenmarkt. Eersel: Taxatie paardenmarkt. Tholen: Taxatie paardenmarkt. Purmerend: Scheimarkt. Gorinchem: St. Maartensrundermarkt. Rotterdam: Taxatie paardenmarkt. Alkmaar: Taxatie paardenmarkt. Middelburg: Taxatie paardenmarkt. Zevenbergen: Fokpaardenmarkt. Alkmaar: Scheimarkt. Roermond: Taxatie paardenmarkt. DrutenJaarmarkt Ulft: Jaarmarkt. Oostburg: Taxatie paardenmarkt. Helmond: Taxatie paardenmarkt. Middelburg: Taxatie paardenmarkt. TegelenKonijnen-tentoonstelling Tegelen: Konijnententoonstelling. Har moniezaal, Posthuisstraat. Tilburg: Taxatié paardenmarkt. Valkenburg: Taxatie paardenmarkt. Rotterdam: Taxatie paardenmarkt. Goes: Taxatie paardenmarkt. Sittard: Taxatie paardenmarkt. Oostburg: Taxatie paardenmarkt. Hulst: Taxatie paardenmarkt. Schagen: Taxatie paardenmarkt. Sommelsdijk: Taxatie paardenmarkt. Ven ray: Taxatie paardenmarkt. GoesTaxatie paardenmarkt. voor de week van 15 November21 November 1942 ZONDAG 15 NOVEMBER: van 8.30 tot 8.45 uur over Hilversum I en II: De zin van het boer-zijn. Dirk van de Bospoort wijdt zijn gedachten dezen Zondagochtend aan „Rustige Rust". Van 13.0013.15 uur over Hilversum II: Wie en wat waren onze voorouders? Steeds meerderen luisteren des Zondagsmiddags naar deze uitzending van het Neder- landsch Verbond voor Sibbekunde. MAANDAG 16 NOVEMBER: van 8.00 tot 8.15 uur over Hilversum II vragen wij de aandacht van boer en tuinder voor het actueel nieuws van deze week. Van 13.00 tot 13.15 uur over Hilversun II gaan we „Als 't eet'n daon is" eens even weer een kijkje nemen bij de Familie De Boer. DINSDAG 17 NOVEMBER: van 12.15 tot 12.30 uur over Hilversum IIEen Gro- ningsch kwartiertje met liedjes van Henk Fortuin. Van 13.00 tot 13.15 uur over Hilversum II gaan we met verslaggever Herman Felderhof eens weer een bezoek brengen aan de Landbouw-Hoogeschool te Wageningen, waar ditmaal een kijkje wordt genomen in het meteoro logisch of weerkundig instituut. Prof. Prins zal ons het een en ander over de inrichting en werkwijze van dit instituut vertellen. Wie ter wereld is wel zoo afhankelijk van het weer als de boer? Is het niet zijn eerste werk, wanneer hij des morgens opstaat, naar de lucht te kijken of even op de barometer te tikken, alvorens hij aan 't werk gaat. Want van het weer hangt het af, welk werk hij dien dag gaat uitvoeren.- Daarom zal er voor deze uitzending wel veel belangstelling bestaan, vooral van de zijde van de landbouwers. Van 19.00 tot 19.30 uur over Hilversum II gaan we weer luisteren naar Landmans Lust. H. Bos uit Dalen vertelt over de belevenissen van oud en jong, ongeveer 50 jaar geleden, op Middelbiestenmaandag, de vermaarde Coevorder Markt. WOENSDAG 18 NOVEMBER: CENTRALE KEURING TE GOES Op 26 November a.s. om 10 uur houden de bonden van paardenfokkers op Zuid- en Noord-Beveland, Walcheren en Tholen een gecombineerde keuring van 1' 2-jarige hengsten en merriën. Voor deze keuring waar van het beste materiaal op paardenfokgebied te zien zal zijn, zijn 30 hengsten en 64 merriën opgegeven. DONDERDAG 19 NOVEMBER: van 8.00 tot 8.15 uur over Hilversum II hoort U dieren arts J. P. de Vries uit Stadskanaal iets vertellen over „Verrichtingsproeven voor paarden". Het nut van deze verrichtingsproeven wordt de laatste jaren meer en meer ingezien. De wetenschap heeft zich er mee bemoeid en men kan nu zelf b.v. de trekkracht van een paard meten, evenals arbeidsvermogen enz. Door middel van een verrichtingsproef kan men te weten komen of een paard al dan niet geschikt is voor zijn dagelijksche taak. Waarom en hoe we dit doen zal U de heer De Vries nader uitleggen. Van 13.00 tot 13.15 uur over Hilversum II vragen wij de aandacht weer van de liefhebberij-tuiniers. Ditmaal ver telt A. J. Herwig het een en ander over de druif, vijg, moerbij en kweepeer. VRIJDAG 20 NOVEMBER: van 8.00 tot 8.15 uur over Hilversum II zouden wij alle boeren willen verzoeken eens even naar de radio te luisteren, daar wij Uw aandacht vragen voor een zeer belangrijke lezing, welke gehouden zal worden door Dr. Houthuis, directeur van het G- m. Slachthuis te Rotterdam over de paratuberculose by rundvee. Dr. Houthuis geeft een korte uiteenzetting over deze zeer besmettelijke ziekte van onze runderen en hoe zoo spoedig mogelijk een daadwerkelijke bestrijding in ons ]and tot stand kan komen. Inmiddels is er een Para- tuberculose-Commissie in ons land opgericht, die er naar zal streven onzen veestapel in de toekomst zoo gezond mogelijk te maken. Deze belangrijke uitzending mag niemand verzuimen, daar het belang ven alle vee houders dit eischt. %Tan 13.00 tot 13.30 uur over Hilversum II kunt U beluis teren een klankbeeldenreeks uit Broek en Waterland. "Verslaggever is H. P. Wouwenaar. ZATK.IDAG 21 NOVEMBER: gaan we van 13.00 tot 13.15 uur over Hilversum II weer luisteren naar een uitzending over de bloembollenteelt.: In een tweegesprek vertelt de heer Roozen iets over de behandeling van de bloembollen in dezen tijd van het jaar. Van 19.00 tot 19.15 uur over Hilversum nestelen we ons gezellig in het hoekje bij den haard en luisteren naar het wekelijksche praatje van Dirk van den Hul: „Als ik het voor het zeggen had." van 8.00 tot 8.15 uur over Hilversum II: Boerenland in Boek en Krant. Ds. W. E. M. Eggink bespreekt het boek: „Toen de herten riepenvan Marie van Dessel-Poot. Van 13.00 tot 13.15 uuiffover Hilversum II gaan we een reportage beluisteren over de ontginningen in Oostelijk Groningen. Met den verslaggever H. P. Wouwenaar maken we een tocht door deze gebieden. Het was wijlen Boelo Tijdens, die in den vorigen oorlog het initiatief nam voor den aanleg van- de Westerwoldsche Kanalen, waardoor het gebiedvan Westerwoldé zoogenaamd ont sloten werd. Er kon nu immers gezórgd worden voor den afvoer van landbouwproducten, terwijl tevens de kunst mest beter kon worden aangevoerd. Groote veen- en heidecomplexen zijn geworden tot een landbouwgebied dat in onzen Productieslag een hartig woordje heeft mee te spreken. Adviezen te verkrijgen in het gebouw van den Nederl. Landstand, Groote Markt 28, te Goes, len en 3en Dinsdag van iedere maand vanaf 11 uur tot 12.30 uur. Te Middelburg in Café „De Eendracht", Gist- straat, den derden Donderdag van iedere maand vanaf 1 uur tot 2.30 uur. Eerste zitting: Don derdag 19 November a.s.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 9