Vlekziekte onder de varkens f maakt bekend 1 Verplichte rundvee- levering 1943 Belangrijke data BELANGRIJKE RADIO-REDE! Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening Vrijstelling herfstkalveren 20 NOVEMBER 1942 DE LANDSTAND PAG. 10 (^1 AAN we dé verslagen van de werkzaamheden van den Veeartsenijkundigen Dienst eens na, die ons be trouwbare inlichtingen verschaffen over den gezond heidstoestand van den veestapel, dan kunnen we daar in over de vlekziekte lezen, dat deze varkensziekte vooral in den nazomer en herfst wordt waargenomen. Men zegt bovendien wel, dat er verband moet bestaan tusschen de weersgesteldheid en het optreden van vlek ziekte. We hebben dan ook wel echte vlekziekte jaren gekend, die afwisselden met perioden, waarin de var kens nauwelijks ziek werden. In de veeartsenijkundige verslagen van vóór den oorlog komt echter nog een typisch feit naar voren. Het be treft hier het behandelen van de zieke varkens door de veehouders zelf. Het is namelijk van algemeene oe. kendheid, dat serumbehandeling van een aan vlekziekte lijdend varken dikwijls snelle verbetering geeft. De vee houders koopen dit serum zelf op de markt en spuiten er hun eigen varkens mee in. Van de kant der vee artsen werd daarom geklaagd, dat zij geen goed in zicht meer konden krijgen in het optreden van varkens ziekten in hun praetijkgebied. De tijd heeft zelf aan deze wantoestanden een einde gemaakt. Het zelf inspuiten van groote koppels var kens komt practisch niet meer voor; eenerzijds omdat de varkensstapel zoozeei is ingekrompen en in de tweede plaats omdat het serum niet meer te krijgen is. De boer heeft nu dikwijls nog maar één varken voor de huisslachting. Hij wil deze het liefst in de beste con. ditie houden en ontbiedt daarom ook ten spoedigste een deskundige, indien het varken niet vreet of andere afwijkingen vertoont. Bij vlekziekte is dit dan ook ten zeerste aan te raden. Men heeft echter nu tal van varkenshouders, die het vroeger niet waren. Deze lieden kennen de gedragingen van snel groeiende varkens ook niet altijd even goed. Daarom kan het zijn nut hebben, hier nog eens aandacht te schenken aan het vaak gril lige verloop van varkens vlekziekte. Wij behandelen daarom eerst deze ziekte in den vorm waarin zij wel het veëlvuldigst voorkomt. a. De vlekziekte in den vorm van netelziekte. schreef hierover in het Tijdschrift voor Dierengenees. kunde. De dieren beginnen in het verloop van enkele weken te kreupelen, eerst aan één been, dan aan andere ledematen. Zij kunnen slechts met moeite opstaan. De eetlust gaat geleidelijk achteruit, de groei houdt op. De verdere verschijnselen zijn als volgt: De dieren zijn traag en stijf, hoesten bij het overeind gaan en geven veel blijk van pijn. Wanneer zij gedwongen worden een poosje te loopen, wordt de beweging iets beter. Sommige dieren hebben een versnelde adem haling en een bonzenden hartslag. De dieren willen graag gaan liggen wat hun echter moeilijk valt. Zij blijven daarna veel op de-borst liggen in plaats van op de zijde. Tot zoover de bevindingen van dr. Grashuis. De ziekteverschijnselen komen nogal eens voor bij zeer jonge dieren, die blootgesteld zrjn geweest aan lange transporten in open veeauto's enz. Ook tochtige hok ken met koude, cementen vloeren zijn niet, bijster ge schikt om de dieren voor een besmetting te vrijwaren. Huisvesting en verpleging, maar vooral ook de voeding kunnen er veel toe bijdragen, dat de dieren een nor maal weerstandsvermogen behouden, tegenover een heele reeks van besmettelijke varkensziekten, waarin de vlekziekte een voorname plaats inneemt. De vee arts kan aanwijzingen geven hoe men zi^ke en gezonde dieren moet verplegen, hij kan de voeding regelen, niet enkel volgens een leerboekje met tabellen, maar tevens naar de eischen van het oogenblik en in verband met de bedrijfsomstandigheden op de boerderij. Hij kan ten slotte een dieet voorschrijven en mede adviseeren tot het gebruik van de noodige mineralen, en vitamine- houdende voederbestanddeelen, hetgeen tegenwoordig minstens zoo belangrijk is als een serumbehandeling zonder meer. Alleen op deze wijze kan men de var kensziekten tijdig genoeg waarnemen en zoo noodig krachtdadig genezen. R. P. SYBESMA. 22 Nov. 23 Nov. 23 Nov. 24 Nov. 24 Nov. 24 Nov. 24 Nov. 25 Nov. 25 Nov. 26 Nov. 26 Nov. 27 Nov. Tegelen: Konijnen tentoonstelling. Har moniezaal, Posthuisstraat. Tilburg: Taxatie paardenmarkt. Valkenburg: Taxatie paardenmarkt. Rotterdam: Taxatie paardenmarkt. GoesTaxatie paardenmarkt. Sittard: Taxatie paardenmarkt. Oostburg: Taxatie paardenmarkt. Hulst: Taxatie paardenmarkt. Schagen: Taxatie paardenmarkt. Sommelsdijk: Taxatie paardenmarkt. Venray: Taxatie paardenmarkt. Goes: Taxatie paardenmarkt. Voedingsgewassen in eigen tuin Boerenkool. In den tuin en op de velden vindt men thans alom de boerenkool. Gedurende den geheelen winter kan men deze populaire groenten oogsten. Sommigen plegen de boerenkool reed3 van September of October af te eten, doch goed smakelijk zijn de bladeren eigenlijk pas nadat het wat gevroren heeft. "Ze is winter-, groente bij uitnemendheid. Indien de boerenkool in den tuin of op het veld een plaats inneemt, welke men wenscht vrij te maken, dan kan kuilen van 'de volwassen struiken tijdens de wintermaanden op een afzonderlijke hoek zonder bezwaar geschieden. Van dergelijke opgekuilde boerenkool kan men tot het einde van den winter blijven oogsten. Evenmin als bij spruitkool mag in dezen tijd van de boerenkool iets verloren gaan. Grove bladeren en stengel- deelen, welke niet in de keuken worden gebruikt, zijn nog zeer geschikt voor huisdieren. Reeds van ouds pleegt men de Bladeren van boerenkool te drogen. Vroeger geschiedde dit bij den bakker op den oven. Het kan echter ook bij de kachel of in een matig verwarmden oven van een fornuis geschieden. De gedroogde boerenkoolbladeren kunnen langen tijd In een trommel be waard blijven. Wie over veel boerenkool beschikt en gelegenheid heeft om de bladeren te drogen, late deze kans om de voedsel reserve van zijn gezin te vergrooten, niet onbenut. De zieke varkens vertoonen hierbij vlekken op de huid. Het geoefende oog kan de vlekken gemakkelijk waar nemen, doch in de donkere varkensstallen kan men de vlekken ook wel voelen, door de dieren de hand op de schoftstreek en rug te leggen. Men voelt de verheven, heden onder de borstels, die bovendien warmer zijn dan de omgeving en bij druk bovendien pijnlijk voor het dier, Vroeger meende men dat elke roodheid of gevoe ligheid van de huid tot een besmetting met vlekziekte bacillen terug te voeren zou zijn, doch dit is practisch niet juist, temeer waar de varkensstapel zich de laat ste 20 jaar bedreigd ziet door een heele reeks van aan doeningen, waarbij stoornissen in de circulatie van het bloed optreden, die een bloedovervulling van het vaatstelsel veroorzaken, wat op de huid ook een rood heid te zien geeft. Het is dus lang niet overbodig om bij een vermoeden van vlekziekte een deskundige te raadplegen. Deze kan namelijk een juiste diagnose ma ken, de vlekzieltte - van andere varkensziekten onder scheiden en bovendien nog een uitweg aanwijzen tus schen de verschillende vormen van varkensvlekziekten. b. De inwendige vlekziekte of de Endocardial vorm. Hierbij zien we de veranderingen aan het zieke varken pas na den dood en wel bij de sectie (onderzoek van het gestorven dier). Üitwendig is dan zoo goed ais niets te zien, dikwijls zelfs geen vlekken, terwijl het dier aan de algemeene ziekteverschijnselen (hooge koorts, geen eetlust enz.) gaat sterven. De varkens houder staat voot een raadsel, maar de deskundige ontdekt aan de organen veranderingen, die hem aan vlekziekte doen denken. Vooral een nauwkeurig on derzoek aan het hart en de hartkleppen wijst hem den weg bij het vaststellen van de juiste diagnose. Nu kun nen ook voorzorgsmaatregelen getroffen worden om de nog aanwezige varkens voor sterfte te behoeden. De juiste aanwijzingen kan slechts de veearts geven. c. De chronische vlekziekte. Deze treedt vaak op in den vorm van gewrichtsontste kingen. De bekende varkensspecialist, dr. Grashuis, 6 jJceember a.s. om 8 uur 's morgens zal W. Slob in zijn kwaliteit van Leider der Arbeidsgemeen schap „Landelijke Ruitersport" van den Neder- landschen Landstand over den zender Hilver sum II, spreken over de toekomst van de Ne- derlandsche landelijke ruitersport, een en ander vooral bezien in het licht van haar verhouding tot den Nederlandschen Landstand. Officieele publicatie van het bedrijfschap voor vee en vleesch D* bepaling, dat in totaal niet meer dan 20 van het bed rijf smaximum aan jongvee beneden één jaar zonder aanslag mag worden aangehouden, brengt ten aanzien van najaarskalveren, groote bezwaren met zich mede. In verband hiermede is besloten de najaarskalveren, welke na 30 September 1942 zijn geboren te rekenen tot de jaargang 1943. Hiertoe wordt bepaald, dat kalveren met een gewicht per 1 December 1942, van 70 kg. of minder be schouwd zullen worden als geboren te zijn na 1 De cember 1942. Kalveren, per 1 December 1942 zwaarder dan 70 kg., doch waarvan de eigenaar kan aantoonen op grond van over te leggen bewijzen, dat deze kalveren ge boren zijn na 30 September 1942, vallen eveneens onder deze bepaling. (Van de zijde van den Nederlandschen Landstand is reeds langen tijd aangedrongen om het jongvee te rekenen naar het bedrijfsjaar. Dit bedrijfsjaar loopt niet van 1 December tot 1 December, doch van 1 October tot 1 October. Het zal voor de veehouders dan ook een groote ge noegdoening zijn, kennis te kunnen nemen van boven staande pubUcatie, waaruit blijkt dat aan de be staande bezwaren tegemoet is gekomen. Redactie). Oogsten drie- of vierjarig griendhout Het verdient aanbeveling, dat degenen, die in verband met het bepaalde in de Griendhoutverordening 1942 meenen in aanmerking te komen voor een vergunning tot het oogsten van drie- of vierjarig griendhout, reeds thans een aanvrage voor een zoodanige vergunning bij het Bedrijfschap vooc Griend en Riet, Zuid-Oost-Binnensingel 66, 's-Gravenhage, indienen. Bij deze aanvragen dienen te worden opgegeven de grootte, de kadastrale ligging en de geschatte opbrengst van de te hakken perceelen, zoomede de hoeveelheden van ejk van de verschillende soorten griendhout, waaruit de schatte opbrengst bestaat. Voor het snijden van teenhout is geen vergunning van het Bedrijfschap vereischt, doch integendeel is ieder die de beschikking heeft over teenhout te velde, verplicht dat teenhout te snijden en daarna te koop aan te bieden aan een of meer hem door of vanwege het Bedrijfschap aangewezen koopers. Rogge en haver achtergehouden Een landbouwer te Bergeyk (N.B.) had een hoeveelheid door hem geteelde rogge in gedorschten toestand verbom gen, teneinde deze te onttrekken aan de contröle op de naleving van de wettelijke bepalingen op dit terrein. Voor dit feit moést hij zich dezer dagen verantwoorden voor den tuchtrechter, die hem een boete van 1000.— oplegde. In strijd met zijn verplichtingen had een landbouwer te Eindhoven aanmerkelijke hoeveelheden op ztfn bedrijf ge* oogste en gedorschte rogge en haver niet ter beschikking gehouden van de P.I.C.A. Deswege veroordeelde de tucht' rechter te Tilburg hem tot betaling van een geldboete van 5000. Landbouwers verantwoordden te weinig aardappelen en tarwe Aan de hand van de inleveringscijfers neeft de C.C.D. het bedrijf van een landbouwer te Hoofddorp een onder zoek ingesteld, waarbij bleek, dat de opbrengst aan tanve hooger moest zijn geweest dan was verantwoord. De tucht rechter te Alkmaar, voor wien de man zich deswege had te verantwoorden, legde hem een boete van 1000.— op. Op dezelfde wijze werd vastgesteld dat de opbrengst aan aardappelen en tarwe van het bedrijf van een landbouwer- veehouder te Amsterdam aanmerkelijk hooger moest zijn geweest dan hij had verantwoord. Voor den tuchtrechter bekende hij o.m. een deel van zijn aardappelen aan zijn dieren te hebben gevoederd en aan consumenten te heb ben afgeleverd. Wat de tarwe betreft, had hij op de dorsch- briefjes te kleine hoeveelheden verantwoord. De tucht rechter legde den man een boete op van niet minder dan 4.000.—. Een boete van 2500.— legde de tuchtrechter te Arnhem op aan een landbouwer-tuinder te Harderwijk, die een groote partij pootaardappelen had verhandeld zonder nauw< keurig administratie te houden van alle voorradige, ont vangen en afgeleverde partijen, waartoe hij verplicht was. Bovendien had hij verzuimd wekelijks een afschrift van zijn administratie aan de P.I.C.A. te zenden.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 10