Proefveldverslagen f 125.000.000.- FRUITKWEEKERS AFDEELING I Aantal verzekerden 43000 ZONDER NAHEFFING Schade-uitkeering per 3 maanden PAO. 5 DE LANDSTAND 20 NOVEMBER 1942 Wintertarweproefveld op het Landbouwbedrijf te Wil helm inadorp (Z. 649). Rassen: Carstens V, Mendel, Skandia n, Lovink, Tri- folium Record en Juliana (standaard). Grondsoort: Vrij zware klei. Voorvrucht: Aardappelen. Bemesting: Tegen 200 kg. K 40 en 200 kg. kas per ha. Aantal par.: 3, elk van 0.67 are. Gezaaid: 24 October op 23 cm. rijenafstand. Zaaizaad: Trifolium 130 kg.; Carstens V 132 kg.; Skandia II 136 kg. en de overige 140 kg./ha. Opkomst: Het eerst Trifolium en Juliana op 14 Novem ber; het laatst Carstens V en Mendel op 16 November. Uitwinteren: De winter was buitengewoon streng; de laagst waargenomen temperatuur was 16Q C. Op 21 Maart werd een cijfer voor den stand gegeven; zoo verkreeg Carstens: 9, Mendel, Skandia en Lovink: 8, Trifolium 7 en Juliana 5. Dit laatste ras kon maar net aan blijven liggen. Half April werd opnieuw de stand opgenomen, waarbij bleek, dat vrijwel alle ras sen, maar het meest Lovink en Trifolium, achteruit waren gegaan. Ontwikkeling: In 't begin van Mei. kwam er pas wat groei. Carstens V herstelde zich het vlugst, terwijl Juliana maar moeilijk op gang kon komen. Begin Juni stond Carstens matig tot vrij goed; Mendel was ge deeltelijk wat dun en achterlijk; Skandia en Lovink voor een deel te dun; Trifolium gedeeltelijk dun en achterlijk en Juliana te dun. De 2e par. van dit laat ste ras en de 3e van Lovink moesten wegens een onvoldoenden stand vervallen. In aar: Alle rassen kwamen laat in 't aar: 10 Juni Carstens; 16 Juni Mendel, Skandia en Lovink; 18 Juni Trifolium en Juliana. Lengte van het stroo: Carstens 100 cm.; Mendel 105 cm.; Skandia 110 cm.; Lovink 95 cm.; Trifolium 110 cm. en Juliana 105 cm. Stevigheid: Mendel, Skandia en Juliana stevig; Car stens en Trifolium vrij stevig en Lovink matig. Ziekten: Tegen het rijpen kwam in alle rassen veel bruine roest voor, doch het meest in Trifolium en Juliana en 't minst in Carstens en Skandia. Gemaaid: 14 Augustus: (Sfcrstens; 20 Augustus: Juliana en de overige rassen op 17 Augustus. Korrelkwaliteit: Deze was maar matig, doch liep onderling weinig uiteen. De grootste korrels gaf Skan dia en de kleinste Carstens. De gemiddelde korrelopbrengsten in kg. per are waren als volgt Carstens V 33.7 Mendel 35.1 Skandia n29.2 Lovink 33.0 Trifolium 28.6 Juliana 26.7 Commissie inzake rundvee-tuberculose ,De Commissaris der Provincie heeft ingesteld .een Commissie, welke tot taak heeft, een ontwerp Pro vinciale verordening voor te bereiden, waarbij onder zoek naar tuberculose van melkgevende koeien ver plicht wordt, onder voorzitterschap van dhr. C. Phi- lipse, Fd. bestuursraad dezer provincie te 's Heer Arendskerke. Tot leden dezer Commissie zijn benoemd de heeren: A. Cappon te Goes; H. A. A. baron Collot d'Escury te Kloosterzande; A. Geschiere J.Hzn. te Grijpskerke; Dr. H. Kerstens, inspecteur van den Veeartsk. dienst te Bre da; A. A. Klein jan, dierenarts te Goes; J. A. Provoost te Cadzand; C. Zwagerman, Rijkszuivelconsulent te Mid. delburg. Deze Commissie heeft op Maandag 16 November a.s. te Goes haar werkzaamheden aangevangen. Benoemd tot dijkgraaf van den Hollare-polder S. J. Pol derman te Oud-Vossemeer; tot gezworene van den Oude polder van St. Philipsland, H. J. Rijstenbil te St. Phi- lipsland. Benoemingen Benoemd tot lid van den Dijkraad voor de waterkeering van de calamiteuze polders Onrust c.a., als vertegen woordiger van den calamiteuzen Jacobapolder, A. P. Israël te Wissekerke. Bestelt tijdig bestrijdingsmiddelen voor sproeien uwer vruchtboomen. Wanneer U zulks reeds nu doet, voorkomt U eventueele vervoersmoeilijkheden in den a.s. .winter. Het beschot bleef, wat trouwens te verwachten was, aan den lagen kant. Het beste resultaat gaf nog Mendel. I Stamboonenproefveld by den heer B. G. Friderichs te Oud-Vossemeer (Z. 693). e Rassen: Ceka, Tol's bruine boon, N. Holl. Landras, Beka C. B., Heersema's stroogele, en witte stam- boon C.B. Grondsoort: Middelzware klei. Voorvrucht: Suikerbieten. Bemesting: Niet aangewend. Aantal par: 3, elk van 1 are. Gezaaid: 16 Mei met de hand op een rijenafstand van 40 cm. Zaaizaad: Tegen 160 kg., doch de stroogeje tegen 180 kg./ha. Opkomst: Vrij regelmatig met uitzondering van de stroogele. Hier bleven nogal wat planten achter, zoo dat het gewas vrij dun kwam te staan. Ontwikkeling: Het weer in aanmerking genomen was de groei tamelijk goed. Ziekten: Heersema's stroogele had wat meer van Fusarium te lijden dan de andere rassen. In de tweede helft van Juni bleken Ceka en witte stamboon C.B. ernstig aangetast te zijn door de vetvlekkenziekte. Vooral het laatstgenoemd ras had er veel van te lijden; de toppen der planten stierven af en het gewas kreeg een vrijwel geheel zwarte kleur. Een gering herstel had tot gevolg, dat er nog wat zaad gevormd werd. Het minste last van deze ziekte hadden N. Holl Lan dras en Stroogele, daarop volgden Beka en Tol's br. boon en ten slotte Ceka en witte stamboon C.B. Rijpen: 1. Tol's br. boon, 2. Beka, 3. N. Holl. Landras, 4. Stroogele, 5. Witte stamboon C.B. en 6. Ceka. Opgetrokken: 10 Sept en gedorscht op 24 Oct. Kwaliteit van het oogstproduct: N. Holl. Landras, Beka, Tol's br. boon en Heersema's stroogele waren vrij goed, doch in Tol's br. boon en in Beka kwamen wat meer kleine zaden voor. De kleur van de Ceka liet te wenschen over. Het zelfde was het geval met de Witte stamboon C.B.; bovendien waren vrij wat boonen te klein gebleven. De gemiddelde opbrengsten in kg. per are waren als volgt: Ras Stroo Zaad 24.5 19.5 Tol's br. boon 20.7 N. Holl. Landras 26.5 29.3 26.0 26.3 Heersema's stroogele 23.5 21.3 Witte stamboon C.B 16.5 8.0 De grootste gemiddelde zaadopbrengst gaf dus N. Holl. Landras, wat wegens de geringe aantasting door de vetvlekkenziekte wel te verwachten was. Maisp roef veld bij den heer G. A. de Hond te Tholen (Z. 676). Rassen: Diekhuis vroege; Vroege gele ronde C.bT; Baanbreker en Pfarrkirchner. Grondsoort: Lichte klei. ONDERLINGE Mmmtwinm*. T verzekering maatschappij QETE3TI0D Tl T-QBAÏOIHABT 3ESTUUB: Ltf.t VA* HELDE* TUCKER. JL C. BOOCEt, KR. tr l WHTira - «.ra. E. EVEJfA (Inboedels tot ƒ7500.—) VERZEKERD BEDRAG Gemiddeld verzekerd bedrag per post ruim 3000. (Herverzekerd bij afd. A. met een verzekerd bedrag van ruim 5 Milliard) Premie iy2 p. duizend p. 3 mnd. De meest verstandige verzekering voor hen, die geen zorg over na- heffing willen hebben. Ingangsdatum nieuwe 3-maands- periode 15 NOVEMBER 1942 Vraagt inlichtingen bij Uw ASSURANTIE-BEZORGER (Ingezonden mededeeling) Voorvrucht: Bruine boonen. Bemesting: Tegen 40.000 kg. stalmest, 250 kg. kas, 250 kg. K. 40 en 250 kg. sulkaphos per ha. Aantal par. 3, elk van 1 are. Gezaaid: 7 Mei met de hand, op een rijenafstand van 50 cm. Zaaizaad: 60 kg./ha. Opkomst: Baanbreker kwam veel te dun op en mis lukte daardoor; bij de drie andere rassen was ze goed. Ontwikkeling: Deze verliep normaal en vertoonde wei nig verschil. Vroege gele ronde groeit wat langer dan de andere rassen. Geoogst: 12 October. De gemiddelde opbrengst per are aan kolven be droeg bij: Diekhuis vroege 115.3 kg. Vroege gele ronde C.B. 108.0 kg. Pfarrkirchner 103.7 kg. De eerstgenoemde kwam dus aan de spits te staan. Nibbixwoud in Noordholland is het centrum van de Ne- derlandsche witlofcultuur, het witlof wordt hier op de mo dernste w(jze gekweekt, na melijk langs electrischen weg en door middel van stookkas- sen, het electrisch kweeken is wel de eenvoudigste metho de. Onder platglasbakken loopt een drietal lange draadelementen, welke den grond verwarmen. Na v(jf of zes weken is reeds een lever baar product ontstaan. Op onze fotos' ziet men de kweekers bezig met het plan ten der witlofpeenen, daarna wordt aarde en stroo aange bracht. Een eenvoudig scha kelkastje met de drie draden welke door den bodem zijn ge leid bevindt zich aan het einde van elke platglasbak! Foto Joh. Kuiper.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 5