ADVERTEERT IN ZONDERLICHT VERGISTDE POST ZICH LICHT „De Landstand" Provinciale publicaties van den Voedsel- commissaris PAG. 11 DE^LANDSTAND 27 NOVEMBER 1942 maal de hoeveelheid door hem aan de veiling aangevoerde .witlof. Het tijdstip, waarop de inlevering dient plaats te vinden, zal door de veiling of door den bij de veiling aanwezigen gemachtigde van bovenvermelde drogerijen worden vast gesteld. De levering moet geschieden, franco aangevoerd bij de veiling of op door den gemachtigde van de droge rijen aangewezen laadplaats, welke voor den desbetreffen- den trekker gunstiger zal zyn gelegen dan de betrokken veiling. De prijs, waartegen de inneming zal geschieden, zal nader worden bekend gemaakt. Bij overtreding zal worden overgegaan tot inbezitneming van de witlofwortelen en tot tucht- of strafrechtelijke vervolging. Groententeelt in landbouw bedrijven In 1943 bestaat voor landbouwers de mogelijkheid om in hun bedrijf groenten en/of vroege aardappelen (met of zonder nateelt van groenten) te telen. Men kan bij de afdeeling Tuinbouw van de Landbouw-Crisis-Organisatie een aanvrage indienen om een teeltvergunning voor a. groentegewassen in den vollen grond, b. vroege aardappe len met of zonder nateelt van groenten. Bovendien kunnen landbouwers bij voornoemde organisatie een aanvrage in dienen om een vergunning voor het telen van groenten als nateelt na een landbouwgewas, dat vroegtijdig wordt geoogst of mislukt is. Inlevering tuinbouwzaden door telers De Directeur van de Nederlandsche Groenten- en Fruit- centrale maakt bekend, dat door hem aangewezen zijn als handelaren, by wie de telers van tuinbouwzaden ver plicht zijn - zulks op grond van het Tuinzaadbesluit 1942 de door hen in z.g. vrye teelt geteelde tuinbouwzaden in te leveren, voor bedrijven gelegen in a. Noord-Holland benoorden het IJ met uitzondering van het onder b omschreven gebied: de N.V. Sluis en Grgot's Koninklijke Zaadteelt en Zaadhandel te Enkhuizen dan wel bij speciale aanwijzing de N.V. Gebroeders Sluis' Zaadteelt en Zaadhandel te Enkhuizen; b. West-Friesland bewesten de lijn Hoorn-Medemblik als mede de gemeenten Opperdoes, Twisk, Oostwoud, Mid- woud, Wognum, Schellinkhout en Wijdenes, met uitzonde ring van de gemeenten in den Anna-Paulownapolder en in den Waard- en Groetpolder; de Coöperatieve Zaaizaad- vereeniging „West-Friesland" te Wydenes; c. Utrecht en het Westland: de N.V. Westlandsche Zaad teelt en Zaadhandel Gebroeders van den Berg te Naald wijk; d. de overige deelen van Zuid- en Noord-Holland met uitzondering van de z.g. bollenstreek, Gelderland, West- Brabant en het eiland TholenD. van der Ploeg's Zaad handel te Zwijndrecht e. de z.g. bollenstreek in Noord- en Zuid-Holland, Noord- Brabant met uitzondering van West-Brabant en de Peel: de firma P. van der Veld te Lisse; f. Zeeland met uitzondering van het eiland Tholen: de N.V. Zaadhandel en Boomkweekerij Wed. P. de Jongh te Goes g. Limburg en de Peel: de firma H. H. Nelissen te Horst. Wintertelling vee en kuilproducten De Wnd. Voedselcommissaris voor Zeeland maakt bekend, dat in het tijdvak van 23 November5 December 1942 een telling zal gehouden worden van rundvee, varkens, paar den, schapen en pluimvee. Tevens zal opgave verstrekt dienen te worden van de oppervlakte bouw en weiland, de uitgezaaide oppervlakte wintertarwe, rogge en gerst en het koolzaad alsmede van de gebruikte hoeveelheid zaaizaad, terwijl ook opgave ver langd wordt van de soort en hoeveelheid ingekuilde pro ducten. Belanghebbenden worden verzocht reeds nu de gegevens te verzamelen. Bestelbonnen zomer/aai granen De Wnd. Voedselcommissaris voor Zeeland deelt mede, dat bestelbonnen voor zomerzaaigranen reeds bij de Plaatse lijke Vertegenwoordigers kunnen worden aangevraagd en naar den Handelaar worden opgezonden. Tot nader order is de aflevering nog verboden. Eén en ander dient alleen om de boeren in de gelegenheid te stellen hun behoefte aan zomerzaaigranen bij handelaren te dekken. Van deze gelegenheid makeft wij tevens gebruik om nog maals erop te wijzen, dat aan verzoeken om melr zaaizaad toegewezen te krijgen dan de vastgestelde hoeveelheid per H.A. uitsluitend kan worden voldaan wanneer een daartoe strekkende verklaring van één der assistenten van den Kykslandbouwconsulent wordt overgelegd. Levering van rundvee e.d. De Wnd. Voedselcommissaris voor Zeeland maakt het volgende bekend I. De aanslag 1942 dient als regel vóór 1 December 1942 geheel of nagenoeg geheel te zijn voldaan. Daartoe zullen de runderen, die geleverd worden op aanslag 1942 op de rayonmarkten voorrang hebben. Bij te grooten aanvoer, kan de marktvertegenwoordiger het contract-vee en de runderen die op 1943 zouden geleverd worden, weigeren. 2. Blijkens de verkregen totaal-cijfers |can op alle gemo tiveerde verzoeken ter verkrijging van een verhoogd bedrijfs- maximum gunstig worden beschikt. Dit geldt ook voor de aangevraagde extra toewijzing van vaarskalveren. De ver hoogde bedrijfsmaxima zullen, voor zoover thans nog niet in het bezit van de veehouders, vóór 1 December 1942 op de bedrijven zijn. 3. Er kunnen nog verzoeken worden ingediend om een extra toewijzing van vaarskalveren te krijgen. Hierop wordt voor 1943 een aanslag van circa 110 K.G. gelegd, doch men is dan niet verplicht aan den extra aanslag van vaarskalveren boven 60 K.G. te voldoen. Het is van belang dat men van deze voor den Zèeuwsch'en veehouder gun stige regeling gebruik maakt. 4. Og 1 December mag men niet meer runderen van 1 jaar en ouder in voorraad hebben dan het bedrijfsmaximum aangeeft. Den veehouders die teveel runderen in voorraad voor de week van 30 November5 Dec. 1912 ZONDAG 29 NOVEMBER: van 8.308.45 uur over Hilversum II: De zin van het boer-zijn. Dirk van de Bospoort wijdt vanmorgen zijn gedachten aan een prettig onderwerp, n.l. „Eten, drinken en vroolijk zijn". Hij zal U vertellen wat dit met den zin van het boer-zijn te maken heeft. Van 13.0013.15 uur over Hilversum II gaan we weer luisteren naar: „Wie en wat waren onze voorouders?" Ditmaal worden vragen van luisteraars behandeld. MAANDAG 30 NOVEMBER: van 8.008.15 uur over Hilversum II beginnen we den dag met de wekelijksche uitzending voor onze boeren en tuinders, waarin het actueel nieuws zal worden behandeld, dat iedere boer en tuinder zal interesseeren. Van 12.30—12.45 uur over Hilversum II gaan we weer eens op bezoek bij de familie De Boer, waar ook juist Buurman Bolling een praatje maakt. De nieuwe vrucht- boomen van buurman vormen een belangrijk onderdeel van het gesprek. De luisteraars kunnen tevens eens vernemen, welk een zorgvuldige behandeling nieuwe vruchtboomen moeten hebben, alvorens zij ons fruit kunnen leveren. Van 20.3020.45 uur over Hilversum II: Uit Neerlands Gouwen. In-dit programma draagt Chr. Volkamp voor ,,De ondergang van de Dwergpolder", van H. M. van Randwijk. In deze voordracht wordt vooral naar voren gebracht de boerenstrijd tegen het water. DINSDAG 1 DECEMBER: van 12.3012.45 uur over Hilversum II geeft in de serie „Wat doet de Directie van den Landbouw?" Ir. A. W. van de Pl^ssche een uiteenzetting over „Het tuinbouw kundig onderzoek als basis voor een goede voorlichting". Vele tuinders hebben natuurlijk al kennis gemaakt met dezen voorlichtingsdienst, die al heel wat adviezen inzake den tuinbouw heeft verstrekt. Maar hoe deze dienst eigenlijk tot stand is gekomen, daarvan is vrijwel niets bekend. De Inspecteur van den tuinbouw en het tuinbouwonderwijs zal hierover het een en ander ver tellen. Hoe nauw de band is tusschen den voorlichtings dienst eenerzijds en de Proeftuinen anderzijds, welke niet als rijkstuinen zijn opgericht, maar door de tuinders zelf tot stand zijn gekomen, zal U uit eén en ander blijken. e WOENSDAG 2 DECEMBER: van 8.008.15 uur over Hilversum II vragen we de aan dacht van alle plattelandsvrouwen, voor een vraagge sprek met de landvrouwen-leidster Mevr. H. Zwiers Luth. Van 12.3012.45 uur over Hilversum II kan men een vraaggesprek beluisteren met Nic. Stam, waarin een uit eenzetting wordt gegeven over den verbouw en het bewaren van Langedijker kool. Wanneer men reist door de streek boven Alkmaar, dan ziet men groote velden beplant met kool en nog eens kool. In den herfst wordt de kool voor een klein gedeelte in de consumptie gebracht, terwijl het overgroote deel in speciaal daar voor ingerichte schuren en koelhuizen wordt opgeslagen. Hier op den Langedijk teelt men nog niet alleen kool voor de consumptie, doch ook voor het winnen van zaad. Wist U, dat hiervoor een tweejarige teelt noodig was en dat de kool in het tweede voorjaar met struik en al weer wordt geplant? Kooleen gewaardeerd volksvoedsel, wat bijna dagelijks op tafel verschijnt, doch wat weet men er eigenlijk van? Luistert daarom Woensdagmiddag maar eens goed, wat hierover wordt verteld. DONDERDAG 3 DECEMBER: ,van 8.008.15 uur over Hilversum II spreekt W. Slob over de landelijke ruitersport in den nieuwen tijd. U zult hooren, dat het jaar 1942 een heel belangrijk jaar is geweest voor de I^eflerlandsche Federatie van lande lijke rijvereenigingen, want dit jaar is het al lang ge koesterde ideaal verwezenlijkt, n.l. er is nu één organi satie gekomen op het gebied van de landelijke ruiter sport, welke op 20 Juli j.l. door den Secretaris-Generaal van het Dep. van Opvoeding, Wetenschap en Kuituur bescherming officieel werd erkend. Van 12.3012.45 uur over Hilversum II gaan we weer zelf tuinieren. Ditmaal worden door A. J. Herwig behan deld de aal- en kruisbessen en de frambozen in den liefbebberstuin. VRIJDAG 4 DECEMBER: van 8.008.15 uur over Hilversum II vragen we de aan dacht van onze boeren voor een praatje over het vee- voederverdeelingsschema door Ir. L. de Vries. Dit is een belangrijke uitzending, zoodat we eiken boer aan den luidspreker verwachten. Van 12.1512.45 uur over Hilversum II een klankbeel denreeks uit Coevorden, samengesteld door H. P. Wou wenaar. ZATERDAG 5 DECEMBER: van 18.0018.30 uur St. Nicolaas in Neerlands Gouwen. zullen hebben, wordt in overweging gegeven die runderen vóór 1 December te contractèeren met als levertijd eind stalperiode of eind weideperiode 1943. De contracten kun nen zoowel in mindering' op den aanslag 1942 als op den aanslag 1943 komen. Het is niet onwaarschijnlijk dat voor contractrunderen een geldige premie zal worden verstrekt. Contract-vee mag steeds boven het bedrijfsmaximum wor den aangehouden. KATTEN00GEN NUMMER BELEN BUS C=3 ZICHTBAAR De sleutel van Europa De zakenman zoowel als de particulier zal het Duitsch niet kunnen missen. Voor wien Duitsch kent. staat geheel Europa open en hij heeft zijn toekomst Jn de hand. Schrijf dus In op den Duitschen taalcursus, aanvangende 8 Dec. voor beginners en 12 Dec. voor gevorderden. 25 LESSEN f 2.50. Stort nog heden f2.50 op girorekening 400.000 van den Ned. Omroep met ver melding: DultscHe cursus beginners (of gevorderden). Voor volledige Inlichtin gen wordt verwezen naar de mlcrofoon- mededeelingen 's Maandags.'s Woensdags en 's Vrijdags te 18.30 uur Hilversum I. (21.45 uur ook via Radio-centrales)

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 11